ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل تکنیکالتحلیل تکنیکال بیت کوین و پیش‌بینی قیمت آنتحلیل فاندامنتالمعامله و سرمایه گذاری

چه زمانی بیت کوین به ۱۰۰ هزار دلار می رسد؟

از اوایل سال ۲۰۲۲ به‌طور تدریجی شاهد کاهش ارزش بیت کوین بودیم و این روند نزولی در هفته‌های اخیر به اوج خود رسید. بیت کوین در ماه ژوئن سال ۲۰۲۲، تا محدوده ۱۷ هزار دلار نیز سقوط کرد. البته خیلی سریع یک بازگشت روند نسبی و محدود را شاهد بودیم؛ در زمان نگارش این مقاله، BTC در محدوده ۲۰ هزار دلار قرار دارد و بسیاری کارشناسان این محدوده را یک سطح مقاومتی نسبتا سخت برای بیت کوین می‌دانند.

در سال‌های اخیر به‌ویژه در سال ۲۰۲۱ که بیت کوین چند رکورد قیمتی زد، بسیاری تحلیل‌گران گام بعدی را بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری می‌دانستند؛ اما با شرایط پیش آمده کفه ترازو برای کارشناسانی که تحلیل‌شان سقوط ارزهای دیجیتال یا حتی نابودی این ارزها بود، سنگین تر شده است.

با این حال هنوز هم عده‌ای این افت‌وخیزها در بازار کریپتوکارنسی را طبیعی می‌دانند و همچنان در انتظار بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری هستند.

اما آیا این تحلیل درست است؟ آیا تحلیل‌هایی که می‌گفتند بیت کوین سال ۲۰۲۲ وارد کانال ۱۰۰ هزار دلار می‌شود، درست بود؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها با این مقاله وبلاگ سیتکس همراه باشید.

آیا بیت کوین ۱۰۰ هزار دلار می‌شود؟

طی این هفته‌ها که بازار روندی کاملا نزولی را طی کرده است، دنیای وب و شبکه‌های اجتماعی پر شده است از تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های مختلف. حتی کسانی که کوچک‌ترین تخصصی در این حوزه ندارند نیز در‌حال تحلیل آینده بازار هستند. در میان تحلیل‌های مثبت و منفی فراوان، برخی کارشناسان از احتمال ۱ میلیون دلاری شدن بیت کوین طی ۱۰ سال آینده گفته‌اند. اما در آن‌سوی گود نیز برخی بیت کوین را تمام شده دانسته و پایان بازار رمزارزها را اعلام کرده‌اند. (بارها پس از سقوط ارزش بیت کوین برخی پایان آن را اعلام کرده‌اند :D)

بیت کوین 100 هزار دلاری1

آنتونی ترنچف (Antoni Trenchev)، بنیان‌گذار سیستم وام‌دهی ارز دیجیتال نکسو (Nexo Finance)، در این‌باره گفت:

«خواهیم دید که بیت کوین در همین سال به ۱۰۰ دلار خواهد رسید.»

اما در سوی دیگر کارول الکساندر (Carol Alexander) پروفسور دانشگاه ساسکس، تصور می‌کند می‌کند قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۱۰ هزار دلار ریزش داشته باشد و تمام سودی که سال ۲۰۲۱ دارندگان این ارز دیجیتال دریافت کرده‌اند، از می‌رود.

به‌طور کلی پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها بین این دو نظریه کاملا متفاوت قرار گرفته و حد وسط ندارد. پس بهتر است با‌توجه به این دو دیدگاه تحلیلی، نگاهی به مسیر پیش‌روی بیت کوین بیاندازیم.

تا هاوینگ بعدی که در اواسط سال ۲۰۲۴ میلادی شاهد آن خواهیم بود، تعداد واحدهای در گردش بیت کوین تا ۶/۲۵ واحد در هر ۱۰ دقیقه افزایش می‌یابد. یعنی ماینرهای این شبکه در آن زمان روزانه حدود ۹۰۰ واحد BTC، استخراج خواهند کرد. این شرایط سبب می‌شود کل عرضه بیت کوین در گردش در آن زمان حدودا ۱۹/۰۷۸ میلیون بیت کوین باشد. حالا بیایید این شرایط را با پیش‌بینی‌های آنتونی ترنچف و کارول الکساندر مطابقت دهیم:

 1. اگر تصور کنیم در آن دوره بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری محقق شده باشد، ارزش کل بازار بیت کوین نزدیک به ۲ تریلیون دلار می‌شود که ۱۲۸/۵ درصد بیشتر از ارزش‌گذاری ابتدای سال ۲۰۲۲ (حدود ۸۷۵ میلیارد) دلار خواهد بود. این شرایط برای سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال رویایی است.
 1. اما درصورتی که قیمت بیت کوین به ۱۰ هزار دلار برسد، ارزش کل بازار آن تا حدود ۱۹۰ میلیارد دلار کاهش خواهد داشت و ۷۸ درصد نسبت به ابتدای سال ۲۰۲۲ افت می‌کند. قطعا شرایط این‌چنینی برای هیچ‌یک از فعالان حوزه رمزارزها مطلوب نخواهد بود.
مطلب پیشنهادی مرتبط
توکن سوزی (Token Burn) یا سوزاندن توکن چیست؟

 

البته نباید فراموش کرد که بازارهای مالی به‌ویژه بازار ارزهای دیجیتال تا حد بسیار زیادی غیر‌قابل پیش‌بینی است و امکان دارد شرایط تا سال ۲۰۲۴ میلادی به‌‌شکل دیگری پیش برود.

بیشتر بدانید:

هاوینگ چیست؟ هر ۴ سال یک‌بار در شبکه بیت کوین پاداش استخراج نصف می‌شود (پس از تولید ۲۱۰ هزار بلاک جدید). نصف شدن پاداش استخراج، سبب کاهش تولید بلاک تا حدود ۵۰ درصد می‌شود. این ساز‌وکار توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در همان زمان شکل‌گیری شبکه بیت کوین تعیین شد تا از ایجاد بلاک‌های جدید در مدت زمانی کوتاه و به‌تبع آن ایجاد تورم در شبکه، جلوگیری شود.

آیا با شرایط کنونی کسی تمایل به خرید بیت کوین دارد؟

نکته بسیار مهم این است که آیا با این روند نزولی شدید که طی چند ماه اخیر شاهد آن بوده‌ایم افراد تمایل دارند که سرمایه‌های خود را وارد بازار کریپتوکارنسی کنند؟ زیرا بسیاری کارشناسان بر‌این باورند که راه نجات بیت کوین از چنین شرایطی و گام برداشتن به‌سوی بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری، تزریق حدود یک تریلیون دلار سرمایه، طی شش ماه آینده به این بازار است.

اما با‌توجه به سیاست‌های انقباضی مسئولین اقتصادی ایالات متحده و افزایش نرخ بهره بانکی در این کشور، روند کاهش ارزش دلار آمریکا تا حد قابل توجهی کنترل شده است. کاهش ارزش پول ملی آمریکا طی این سال‌ها همواره به‌عنوان یک شتاب‌دهنده برای بازار رمزارزها عمل کرده است. اما در‌حال حاضر قدرت و ارزش این ارز فیات در مقابل یورو، ین ژان، پوند استرلینگ، دلار کانادا، کرون سوئد، فرانک سوئیس در سال گذشته بیش از ۷ درصد افزایش یافته و به ۹۶/۲۲ رسیده است.

اگر کاهش قدرت دلار کاتالیزور یا شتاب‌دهنده کریپتوکارنسی‌هاست، پس قطعا افزایش این پارامتر می‌تواند تاثیر زیادی روی رشد ارزش این بازار داشته باشد؛ همچنین افزایش قدرت دلار آمریکا، ارزش رمزارزها را کاهش خواهد داد (چیزی که طی این ماه‌ها شاهد آن بودیم). با افزایش نرخ بهره بانکی در ایالات متحده آمریکا و افزایش قدرت دلار این کشور در برابر سایر ارزهای فیات برتر جهان، تمایل افراد به‌ویژه شهروندان آمریکایی که سهم بزرگی از بازار کریپتوکارنسی دارند، جهت ورود به بازار رمزارزها کاهش چشم‌گیری داشته؛ بنابراین امکان تزریق ۶ تریلیون دلار به بازار رمزارزها آن هم تنها در شش ماه، تا حد بسیار زیادی دور از ذهن است. اما یک نظریه دیگر در مقابل این فرضیه قرار دارد.

قدرت و ارزش دلار آمریکا تنها در برابر سایر ارزهای فیات افزایش یافته است و این افزایش در‌برابر کالاها به‌خصوص کالاهای ارزشمند همچون فلزات گران‌بها صدق نمی‌کند. حتی می‌توان گفت دلار در این رقابت شکست خورد.

بیت کوین بهتر است یا دلار

گزارش‌های اخیر اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا حاکی از این است که شهروندان آمریکایی در ماه دسامبر ۲۰۲۱، حدود ۷ درصد بیشتر از ۱۲ ماه گذشته، برای اقلام ضروری و روزمره هزینه کرده‌اند. به بیان دقیق‌تر سطح تورم در این کشور به میزانی رسیده که از سال ۱۸۸۲ تا‌کنون مشاهده نشده بود. پس می‌توان به‌طور قطعی گفت، دلار تنها در رقابت با ارزهای فیات دیگر پیروز شده و در رقابت با کالاها شکست سختی را متحمل شد.

نه تنها دلار گوی رقابت را به کالاها تقدیم کرد؛ بلکه سایر ارزهای فیات نیز پس از همه‌‌گیری ویروس COVI-19 (کرونا) و همچنین تجاوز روسیه به خاک اوکراین، ارزش خود را در برابر طلا از دست دادند. طلا یک کالای وحشت به‌شمار می‌رود؛ یعنی در شرایط بحرانی به‌خاطر مسائلی چون حمل آسان و امکان خرید سریع، اولین راهکار افراد برای تبدیل دارایی‌هایشان است. بنابراین وقایع اخیر جهان سبب شد میزان تقاضا برای خرید این فلز گران‌بها به‌طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کند. در‌مقابل تقاضا برای خرید ارزهای فیات کاهش داشت و قدرت و ارزش آنها د‌ر‌برابر کالاها، کمتر شد. با این تفاسیر می‌توان گفت دلار آمریکا در رقابت بازنده‌ها پیروز گردید و ارزش آن تغییر اساسی نداشته است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
علت ریزش اخیر بیت کوین چه بوده است و تا کجا ادامه دارد؟

این موضوع برای فعالان حوزه کریپتوکارنسی نوید‌بخش بود؛ زیرا افرادی که درک دقیقی از این تجزیه‌وتحلیل داشته باشند، همچنان ترجیح‌شان ورود به بازار کریپتوکارنسی به‌عنوان یک حوزه امن و غیر‌متمرکز (البته پر‌نوسان) مالی برای حفظ دارایی‌های‌شان است.

بنا‌بر این تفاسیر، هنوز فرضیه ورود حجم بالای سرمایه به بازار رمزارزها و گام برداشتن به‌سوی بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری محتمل است.

نکته:

طی ماه‌های اخیر با افت ارزش رمزارزها کسانی که دیگر به بازارهای سنتی همچون طلا اعتقاد ندارند (به‌ویژه نسل جوان)، به خرید استیبل کوین‌ها روی آورده‌اند و میزان تقاضا برای این ارزها به‌طور قابل‌توجهی در نیمه اول سال ۲۰۲۲ میلادی افزایش یافت. استیبل کوین‌ها که با نام ارز دیجیتال پایدار نیز شناخته می‌شوند؛ دسته‌ای ارز رمزارزها هستند که به‌دلیل وجود یک پشتوانه قوی (ارز فیات، کالای ارزشمند، الگوریتم‌های بلاکچینی یا سایر ارزهای دیجیتال دیگر)، از نوسانات بازار رمزارزها مصون می‌مانند و ارزش آنها همواره ثابت است یا نوسان بسیار جزئی دارند (اغلب ارزش‌شان یک دلار آمریکا تعیین می‌شود).

چرا بیت کوین ۱۰۰ هزار دلار نشد؟

طبق نمودارهای بیت کوین از سال ۲۰۰۹ تا‌کنون، در هیچ دوره‌ای ارزش بازار این رمزارز افزایش یک تریلیون دلاری را تجربه نکرده است. هرچند حجم بالای جذب سرمایه سالانه، سبب شده است قیمت BTC از ماه نخست سال ۲۰۱۴ تا اوایل سال ۲۰۲۲ حدود ۱۴،۲۴۰ درصد افزایش داشته باشد. اما طبق مواردی که قبل‌تر به آنها اشاره کردیم، تزریق تدریجی سرمایه برای ورود بیت کوین به کانال ۱۰۰ دلاری چندان کارساز نیست و برای رسیدن به این هدف، باید یک سرمایه عظیم در بازه زمانی زیر ۶ ماه وارد بازار شود که این امر تاکنون محقق نگردیده است.

قیمت 100000 دلاری بیت کوین

اما چرا با آن‌که بازار رمزارزها در این سال‌ها سود‌های کلان نصیب سرمایه‌گذاران کرده است، این حجم از سرمایه در بازه زمانی کوتاه وارد آن نمی‌شود؟

 1. عدم قطعیت شرایط کلی بازار
 2. نوسان‌های بسیار شدید
 3. نبود قوانین قطعی در‌خصوص این بازار
 4. اصلاح قیمت‌های ناگهانی و شدید

تاثیر آمریکا بر قیمت بیت کوین

تصمیمات اخیر فدرال رزرو آمریکا و اجرای سیسات‌های انقباضی جهت کاهش میزان تورم نیز روی کاهش قیمت بیت کوین و ایجاد روند نزولی ادامه‌دار در بازار رمزارزها بسیار موثر بوده است. پس از همه‌گیری کرونا خزانه‌داری این کشور حدود ۶/۵ تریلیون دلار پول به مجاری مالی مختلف تزریق کرد تا مشکلات اقتصادی را مرتفع کند؛ اما این افزایش نقدینگی سبب شد ارزش دلار به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کند و مردم این کشور جهت حفظ ارزش دارایی‌های‌شان، وارد بازار رمزارزها شدند. این ورود ناگهانی سبب شد قیمت بیت کوین به‌طور قابل‌توجهی افزایش یابد، تا جایی که شاهد چندین ATH یا رکوردزنی در سال ۲۰۲۱ میلادی بودیم.

اما مجددا در اوایل سال ۲۰۲۲، فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا، جهت کنترل تورم و افزایش ارزش پول ملی این کشور، تصمیم گرفت با افزایش نرخ بهره بانکی، مردم را به بازگرداندن دارایی‌شان به مراکز مالی دولتی ترغیب کند. تا حدودی نیز موفق بود و این اتفاقات سبب کاهش ناگهانی ارزش بیت کوین و به‌تبع آن سایر ارزهای دیجیتال شد.

اگر روند سال ۲۰۲۱ میلادی در بازار رمزارزها ادامه پیدا می‌کرد، بیت کوین ۱۰۰ دلاری تا حد بسیار زیادی به واقعیت می‌پیوست. پس می‌توان نتیجه گرفت که این سازمان از موانع اصلی رسیدن BTC به کانال ۱۰۰ هزار دلار بود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش گام به گام ساخت NFT در OpenSea

بیت کوین ۱۰۰ هزار دلار می‌شود یا ۱۰ هزار دلار؟

اما در آخر آیا بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری را خواهیم دید یا باید منتظر بیت کوین ۱۰ هزار دلاری باشیم؟ در‌حال حاضر بر‌اساس نمودارهای بیت کوین و نظرات کارشناسان این حوزه هر دوی این قیمت‌ها محتمل هستند؛ اما وقوع هر‌کدام مستلزم ایجاد شرایط خاصی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

چگونه بیت کوین ۱۰۰ هزار دلار می‌شود؟ 

چگونه بیت کوین ۱۰۰ هزار دلار می‌شود؟

 1. سرمایه‌گذاران خرد به بازار هجوم بیاورند 

این در‌صورتی رخ می‌دهد که میزان تورم در کشورها افزایش چشم‌گیر داشته باشد و اقتصاد جهانی شرایط نامساعدی را در‌پیش گیرد. در این شرایط افراد حتی سرمایه‌های اندک خود را برای حفظ ارزش به بازاری دیگر انتقال می‌دهند. در‌حال حاضر نیز بازار رمزارزها برای بسیاری انتخاب دوم پس از ارزهای فیات است. (ورد بیت کوین به کانال ۶۹ هزار دلار نیز طی چنین شرایطی رقم خورد)

 1. پول‌های M2 در بالاترین حد خود باقی بماند

پول M2 به پول‌های نقد (ارز فیات)، چک‌های بانکی و سرمایه‌هایی گفته می‌شود که امکان نقد کردن آنها در مدت زمان کوتاه وجود دارد. حساب‌های جاری و قرض‌الحسنه بانکی نیز در این دسته جای می‌گیرند. افزایش نقدینگی راکد، تمایل افراد را برای ورود به بازارهای مالی افزایش می‌دهد.

 1. سیاست‌های اخیر فدرال رزرو آمریکا شکست بخورد

اگر تصمیمات این سازمان در‌خصوص کاهش تورم با موفقیت همراه نباشد و تورم این کشور به بالای ۲ درصد برسد؛ قطعا ارزش دلار کاهش چشم‌گیری خواهد داشت و شاهد هجوم سرمایه‌ای هنگفت همچون سال ۲۰۲۱ به بازار رمزارزها خواهیم بود.

 1. تعداد کیف پول‌‌ها با موجودی BTC همچنان زیاد باشد

در‌حال حاضر والت‌های ارز دیجیتال ثبت شده محدودی هستند که دارایی BTC صفر دارند و همچنان این رقم بسیار بالاست. این موضوع نشان می‌دهد که دارندگان بیت کوین، هنوز تمایلی به تبدیل دارایی‌شان به چیز دیگری را ندارند و به آینده خوشبین‌اند.

 1. شرکت‌ها و سازمان‌های بیشتری بیت کوین را به رسمیت بشناسند

در‌حال حاضر شرکت‌های بزرگی در‌‌جهان بیت کوین را به رسمیت شناخته و اعلام کرده‌اند که به خزانه مجموعه خود این دارایی را افزوده‌اند (تسلا، میکرواستراتژی، اسکوئر و…). اگر تعداد این سازمان‌ها افزایش پیدا کند، انتشار اخبار آن می‌تواند سبب ورود سرمایه جدید به بازار شود.

چگونه بیت کوین ۱۰ هزار دلار می‌شود؟

 1. سرمایه‌گذاران قدیمی بازار تصمیم بگیرند دارایی‌های BTC خود را به ارز فیات تبدیل کنند.
 2. تدوین قوانین نظارتی یا اصلاح شدید قیمت‌ها در بازار بورس اوراق بهادار روی قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد.
 3. دستکاری پیش‌بینی‌نشده بازار (تحرکات نهنگ‌ها یعنی کسانی که حجم دارایی رمزارزشان بسیار زیاد است و می‌توانند جریان‌ساز باشند) یا رویدادی غیرمنتظره همچون یک قوی سیاه روی بازار اثر منفی بگذارد.
بیشتر بدانید:

در ماه مارس سال ۲۰۲۰ شاهد وقوع تئوری قوی سیاه (Black Swan) در بازار ارزهای دیجیتال بودیم که منجر به کاهش شدید قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها شد.

تئوری قوی سیاه چیست؟ در‌گذشته افراد تصور می کردند تنها یک مدل از این پرنده در جهان وجود دارد و رنگ آن سفید است، اما در قرن دوم میلادی یک شاعر رومی با نام جووانال در شعری یک قوی سیاه را توصیف کرد. او این قو را غافل‌گیر کننده و تاثیر‌گذار توصیف کرد.

بعدها در سال ۲۰۱۷ نسیم نیکلاس طالب (Nassim Nicholas Taleb) آماردان و معامله‌گر در کتابی با عنوان «قوی سیاه: تأثیر بسیار غیرممکن» این نظریه را وارد دنیای اقتصاد کرد.

قوی سیاه در‌‌حال حاضر در بازارهای مالی به رویدادهای نادر و غیرمنتظره با تاثیر بسیار زیاد و شدید که قابلیت استدلال پس از وقوع را دارند، گفته می‌شود.

 

4.2/5 - (5 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا