ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل تکنیکاللغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

کندل استیک چیست؟ آموزش 16 الگوی کندل استیک

کندل استیک‌ها و الگوهای آنان یکی از رایج‌ترین ابزارهای پیش‌بینی بازارهای مالی به‌شمار می‌روند که توسط سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقاله پیش رو از بلاگ اکسچنج سیتکس به توصیف این ابزار و معرفی 16 الگوی مهم کندل استیک خواهیم پرداخت.

کندل استیک چیست؟

کندل استیک راهی است برای نمایش اطلاعات در مورد حرکات و نوسانات قیمت یک دارایی مانند ارز دیجیتال. نمودارهای کندل استیک یکی از محبوب‌ترین ابزارها و بخش‌های تحلیل تکنیکال به‌شمار می‌روند که به تریدرها کمک می‌کنند تا اطلاعات قیمتی دارایی مورد نظر را در عرض چند ثانیه مورد بررسی قرار داده و تفسیر کنند.

اجزا کندل استیک

در این مقاله بیشتر بر نمودارهای روزانه تمرکز خواهیم داشت که در آن هر کندل نشان‌دهنده جزئیات معاملات در یک روز است. این نمودارها سه بخش اصلی دارند:

  1. بدنه: که نشان‌دهنده بازه قیمتی تبادل‌شده برای دارایی مورد نظر است.
  2. فتیله: یا سایه که حداقل و حداکثرهای قیمتی درون هر روز را نشان می‌دهد.
  3. رنگ: که نشان‌دهنده حرکت بازار است؛ رنگ سبز نشان از افزایش قیمت و رنگ قرمز نیز نشان از کاهش قیمت دارد.

با گذشت زمان چند کندل استیک کنار هم یک الگوی کلی را می‌سازند که می‌تواند برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت اصلی به‌کار گرفته شود. تعداد الگوهای این‌چنینی بسیار زیاد است که برای یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب سود کاربردی هستند؛ بعضی از این الگوها تعادل موجود میان فشار خرید و فروش را بیان می‌کنند. در حالی که برخی دیگر از ادامه‌دار بودن شرایط فعلی بازار یا سردرگمی در بازار سخن می‌گویند.

به همین دلیل بهتر است قبل از آنکه معامله و تریدینگ را آغاز کنید، با الگوهای ساده کندل استیک و تأثیر آنان بر تصمیم‌گیری خود آشنا شوید.

شش الگوی کندل استیک گاوی

الگوهای گاوی ممکن است پس از یک روند نزولی شکل گرفته و نشان از تغییر در روند قیمتی داشته باشند. تریدرها می‌توانند با مشاهده این الگوها وارد یک موقعیت لانگ (Long Position) شده و با خریداری دارایی مورد نظر، کسب سود کنند. در ادامه شش نمونه از این الگوها را مشاهده می‌کنید:

الگوی چکش

الگوی چکش همر (Hammer)

الگوی چکش از یک بدنه کوتاه با یک سایه بلند که پایین‌تر از بدنه قرار گرفته تشکیل شده است و عموماً در کف یک روند نزولی دیده می‌شود.

الگوی چکش نشان می‌دهد که علی‌رغم وجود فشار فروش در طول روز، یک فشار خرید ناگهانی و قدرتمند منجر به افزایش قیمت دارایی مورد نظر شده است. رنگ این الگو می‌تواند قرمز یا سبز باشد، اما بازار صعودی ایجادشده پس از چکش‌های سبز عموماً قدرت بیشتری نسبت به چکش قرمز دارند.

الگوی چکش معکوس

الگوی چکش معکوس

الگوی چکش معکوس یکی دیگر از الگوهای گاوی است و تنها تفاوت آن با الگوی قبلی در بلندتر بودن اندازه فتیلۀ بالایی از فتیلۀ پایینی است.

این الگو نشان از فشار خرید بالا دارد و بیان می‌کند که فشار فروش وارده از طرف بازار، توانایی کاهش قیمت را نداشته است. بر اساس این الگو، خریداران یا همان تریدرهای گاوی به‌زودی بازار را بدست خواهند گرفت.

مطلب پیشنهادی مرتبط
توکن غیرمثلی NFT چگونه کار می‌کند؟

الگوی پوشای صعودی یا گاوی

الگوی پوشای صعودی یا گاوی

این الگو از دو کندل استیک تشکیل شده است؛ کندل استیک اول بدنه کوتاه و قرمزی دارد که توسط یک کندل استیک سبز و بلندتر پوشیده شده است.

با اینکه روز دوم با کف قیمتی پایین‌تری نسبت به روز قبل شروع می‌شود، اما بازار صعودی و گاوی باعث افزایش قیمت شده و در نهایت به نفع خریداران یا همان تریدرهای گاوی تغییر جهت می‌دهد.

الگوی خط نفوذی

الگوی خط نفوذی

الگوی خط نفوذی نیز از دو کندل استیک تشکیل شده است؛ یک کندل استیک سبز و بلند که بعد از یک کندل استیک قرمز و بلند ظاهر می‌شود.

شایان ذکر است که عموماً بین قیمت پایانی کندل استیک اول و قیمت ابتدایی کندل استیک دوم فاصله زیادی وجود دارد. این الگو نشان از یک فشار خرید قدرتمند است که توانسته قیمت روز دوم را از بخش میانی کندل استیک (همان قیمت) روز قبلی بیشتر کند.

الگوی ستاره صبحگاهی

الگوی ستاره صبحگاهی(morning star)

الگوی ستاره صبحگاهی نیز یکی از الگوهایی است که در روزهای تاریک و روند نزولی، نشان از روزهای بهتر بازار دارد. این الگو از سه کندل استیک تشکیل شده است: یک کندل با بدنه کوتاه که توسط دو کندل بلندتر سبز و قرمز احاطه شده است. به‌صورت کلی و عموماً این «ستاره» یا همان کندل کوچک‌تر هیچگونه هم‌پوشانی قیمتی با دو کندل دیگر ندارد.

این الگو نشان از کاهش میزان فشار فروش در روز اول دارد و نوید شروع یک روند صعودی یا گاوی را در آینده نزدیک می‌دهد.

الگوی سه سرباز سفید

الگوی سه سرباز سفید

این الگو نیز از سه کندل استیک تشکیل شده و در سه روز خود را نشان می‌دهد. کندل استیک‌های این الگو عبارت‌اند از: سه کندل استیک سبز متولی با فتیله یا سایه‌های کوتاه که قیمت آغازین هر کدام از قیمت پایانی کندل قبلی بیشتر است.

این الگو یک سیگنال گاوی بسیار قوی است که پس از یک دوره نزولی دیده می‌شود و نشان‌دهنده افزایش تدریجی فشار خرید است.

شش الگوی کندل استیک خرسی

الگو‌های کندل استیک خرسی عموماً بعد از یک روند صعودی دیده می‌شوند و نشان از یک نقطه مقاومت هستند. در این شرایط که با بدبینی تریدرها به بازار همراه است، سرمایه‌گذاران و تریدرها موقعیت‌های لانگ خود را بسته و با باز کردن موقعیت‌های شرت (Short Position) سعی می‌کنند تا از شرایط بازار بیشترین سود را دریافت کنند.

در ادامه به بررسی شش مورد از این الگوها خواهیم پرداخت.

الگوی مرد به‌دار آویخته

الگوی مرد به‌دار آویخته(هنگیگنگ من - hanging man)

این الگو نمونه خرسی الگوی چکشی است که دقیقاً همان شکل را دارد، اما در پایان یک روند صعودی دیده می‌شود.

الگوی مرد به‌دار آویخته نشان‌دهنده شرایطی است که علی‌رغم فروش شدید در آن روز، تریدهای گاوی در بالا بردن قیمت موفق بوده‌اند. این فشار فروش ناگهانی و شدید نیز عموماً نشانه‌ای است از کاهش کنترل تریدرهای گاوی بر بازار.

الگوی ستاره دنباله‌دار

الگوی ستاره دنباله‌دار

الگوی ستاره دنباله‌دار نیز شباهت زیادی با الگوی چکش معکوس دارد، با این تفاوت که این الگو در پایان یک روند صعودی دیده می‌شود. این الگو دارای بدنه کوتاه و پایینی همراه با یک فتیله بالایی و بلند است.

در این الگو، قیمت ابتدایی کمی بیشتر از قیمت پایانی روز قبل است که تا کران بالای قیمت آن روز رشد کرده و در نهایت تا کمی بالاتر از قیمت ابتدایی همان روز کاهش می‌یابد؛ درست مانند یک ستاره دنباله‌دار که به زمین می‌افتد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
وام دهی ارز دیجیتال|ریسک ها+معرفی بهترین پلتفرم های وام دهی

الگوی پوشای خرسی یا نزولی

الگوی پوشای خرسی یا نزولی

درست مانند سایر الگوهای خرسی، الگوی پوشای خرسی نیز در پایان یک روند صعودی دیده می‌شود. این الگو از یک کندل استیک کوچک و سبز رنگ تشکیل شده که توسط یک کندل قرمز بلند پوشانده شده است.

این الگو نشان از رسیدن به اوج قیمتی یا کاهش سرعت تغییرات قیمتی داشته و بیانگر روند نزولی قریب‌الوقوع است.

شایان ذکر است که هر چه کندل استیک دومی قیمت کمتری داشته باشد، روند نزولی پیش رو نیز شدیدتر خواهد بود.

الگوی ستاره شامگاهی

الگوی ستاره شامگاهی

این الگو از سه کندل استیک تشکیل شده و نمونه خرسی الگوی ستاره صبحگاهی است. الگوی ستاره شامگاهی از یک کندل کوچک تشکیل شده است که توسط دو کندل بلند سبز و قرمز احاطه‌شده و نشان‌دهنده تغییر روند صعودی به نزولی است.

اگر سومین کندل استیک این الگو به‌گونه‌ای باشد که از کندل استیک اول قیمت کمتری نمایش دهد، روند نزولی بعد از این الگو بسیار قدرتمند و شدید خواهد بود.

الگوی سه کلاغ سیاه

الگوی سه کلاغ سیاه

این الگو از سه کندل استیک قرمز و بلند متوالی تشکیل شده که فتیله‌های بسیار کوتاهی دارند. در الگوی سه کلاغ سیاه قیمت آغازی هر کندل مشابه با کندل پیش از خود است؛ اما افزایش فشار فروش باعث کاهش ادامه‌دار قیمت می‌شود.

بیشتر تریدرها مشاهده این الگو را مصادف با شروع یک روند نزولی و خرسی می‌دانند؛ چراکه بر اساس این الگو، تریدرهای خرسی توانسته‌اند در سه روز متوالی قدرتمندتر از تریدرهای گاوی ظاهر شوند.

الگوی ابر سیاه

الگوی ابر سیاه

الگوی ابر سیاه عموماً نشان از تغییر روند به سمت و سوی نزولی دارد؛ درست مانند یک ابر سیاه که بعد از یک روز آفتابی امید را از افراد می‌گیرد. این الگو از دو کندل استیک ساخته شده است: یک کندل استیک قرمز که از بالاتر از بدنه کندل استیک قبلی شروع شده و پایین‌تر از بخش میانی آن کندل استیک به پایان می‌رسد.

این الگو نشان از کنترل تریدرهای خرسی دارد که موفق شده‌اند قیمت ارز مورد نظر را کاهش دهند. کوتاه‌بودن فتیله یا سایه‌های کندل‌های این الگو نیز نشان‌دهنده قدرت بسیار بالای روند نزولی است.

چهار الگوی کندل استیک ادامه‌دار

اگر یک یا چند کندل استیک نشان‌دهنده تغییر در بازار نبوده و شکل‌گیری هیچ روند نزولی یا صعودی را نمایش ندهند، از آنها به‌عنوان الگوهای ادامه‌دار یا Continuation یاد می‌شود. از این الگوها می‌توان برای شناسایی لحظات و روزهای آرام بازار استفاده کرد؛ روزهایی که بازار سردرگم است یا قیمت تغییر چندانی نمی‌کند.

الگوی دوجی

الگوی دوجی

زمانی که قیمت آغازین و پایانی بازار به یکدیگر نزدیک باشند، کندل استیک‌ها نیز یک علامت «به اضافه» یا «مثبت» را تشکیل می‌دهند. برای شناسایی این الگو بهتر است به‌دنبال بدنه‌های بسیار کوتاه همراه با فتیله‌های با اندازه‌های مختلف باشید.

الگوی دوجی بیانگر مقابله شدید میان تریدرهای خرسی و گاوی است که هیچ نتیجه و برنده مشخصی ندارد. یک الگوی دوجی منفرد بیانگر سیگنال خاصی نیست؛ اما این الگو عموماً در نزدیکی الگوهای تغییر روندی نظیر ستاره صبحگاهی گاوی یا ستاره شامگاهی خرسی دیده می‌شود.

الگوی اسپینینگ تاپ

الگوی اسپینینگ تاپ

این الگو دارای یک بدنه کوتاه است که درست در میان فتیله‌های هم‌اندازه قرار گرفته است. الگوی اسپینینگ تاپ نشان از سردرگمی در بازار دارد که به هیچ تغییر محسوسی در قیمت منجر نمی‌شود. در این حالت تریدهای گاوی قیمت را بالا برده‌اند اما تریدرهای خرسی نیز دوباره با ریزش قیمت آن را به جای قبلی بازگردانده‌اند یا بالعکس.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش تحلیل فاندامنتال یا بنیادی به زبان ساده (Fundamental Analysis)

این الگو عموماً نشانه‌ای از دوران ثبات قیمتی یا استراحت بازار، پس از یک دوره شدید نزولی یا صعودی است.

الگوی سه‌گانه نزولی

الگوی سه گانه صعودی

صرف نظر از روند نزولی یا صعودی، این الگو بیشتر برای ادامه‌دار بودن یک روند به‌کار گرفته می‌شود؛ یعنی مشاهده این الگو پس از یک روند صعودی عموماً نشان‌دهنده ادامه‌دار بودن روند صعودی مذکور است.

حالت خرسی این الگو با نام الگوی سه‌گانه نزولی شناخته می‌شود که از یک کندل استیک قرمز با بدنه بلند، همراه با سه کندل استیک سبز با بدنه کوچک و یک کندل استیک قرمز با بدنه بلند تشکیل شده است. در این الگو هر سه کندل سبز در بازه قیمتی دو کندل قرمز قرار دارند.

این الگو بیانگر ادامه‌دار بودن روند نزولی و عدم توانایی تریدرهای گاوی برای تغییر روند به سمت روند صعودی است.

الگوی سه‌گانه صعودی

الگوی سه گانه نزولی

نسخه معکوس الگوی بالایی است که تشکیل شده است از سه کندل استیک قرمز با بدنه کوچک که توسط دو کندل استیک سبز با بدنه بلند احاطه شده‌اند.

بر اساس این الگو، علی‌رغم فشار فروش شدید، تریدرهای گاوی یا همان خریداران کنترل بازار را در دست دارند.

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا