ثبت نام اکسچنج
چهره های تاثیر گذار ارز دیجیتالدانشنامه

ساتوشی ناکاموتو | بررسی 8 شخصیت محتمل خالق بیت کوین

با اینکه از زمان تولد بیت کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال جهان بیش از یک دهه می‌گذرد، اما هویت خالق این ارز و کسی که «انقلاب مالی جدیدی» را ایجاد کرد همچنان ناشناس است. این موضوع باعث شده تا بخش قابل ملاحظه‌ای از توجه فعالان این حوزه معطوف به پیدا کردن هویت ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین) جلب شود. با توجه به اهمیت هویت این فرد برای جامعه کاربری ارزهای دیجیتال، در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس 8 نفر از افرادی که احتمال می‌رود ساتوشی ناکاموتو باشند را معرفی خواهیم کرد.

خالق بیت کوین کیست؟

در سال 2008 فردی به نام ساتوشی ناکاموتو طی یک سپیدنامه یا Whitelist ایده خود مبنی بر یک سیستم مالی جدید که مستقل از دولت‌ها و با استفاده از فناوری بلاکچینی کار می‌کند را مطرح کرد. چند ماه بعد و با شروع سال 2009 این ایده به شکل بیت کوین عملی شد که به کاربران اجازه می‌داد تا به‌صورت همتابه‌همتا و مستقل از سیستم بانکی و دولت‌ها به انتقال دارایی بپردازند.

افرادی که توانایی و سخت‌افزار لازم را داشتند نیز می‌توانستند با فعالیت به‌عنوان یک نود در شبکه بلاکچینی این ارز به پردازش تراکنش‌ها پرداخته و در ازای آن بیت کوین دریافت کنند.

در سال 2011 اما ساتوشی ناکاموتو از بیت کوین و دنیای بلاکچینی خداحافظی کرد؛ خداحافظی که دلیل آن در مکالمه وی با یکی از توسعه‌دهندگان بیت کوین، «کار بر سایر پروژه‌ها» عنوان شده است.

در طول این زمان، یعنی از سال 2008 تا 2011، ساتوشی ناکاموتو به‌عنوان «توسعه‌دهند اصلی» بیت کوین شناحته می‌شد.

برخی باور دارند که قبل از ترک کامل بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو حدود یک میلیون بیت کوین استخراج کرده که در کیف پول‌های مختلفی ذخیره شده‌اند. در حقیقت بررسی این بیت کوین‌ها به‌عنوان یکی از راه‌های شناسایی هویت ساتوشی ناکاموتو به‌شمار می‌رود.

پس از آشنایی مختصر با فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو، خالق اسرارآمیز بیت کوین، در ادامه به افرادی که احتمال می‌رود ساتوشی ناکاموتو باشند نگاهی خواهیم داشت.

 ساتوشی ناکاموتو is Craig Wright satoshi nakmoto

کریگ رایت (Craig Wright)

کریگ رایت طی یک پست در بلاگ خود در سال 2016 ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو است؛ البته جامعه کاربری ارزهای دیجیتال ادعاهای وی را بی‌پایه و اساس می‌دانند. مهمترین دلیل عدم باور ادعاهای وی نیز عدم جابجایی دارایی‌های ساتوشی ناکاموتو و بیت کوین‌های وی است.

هال فینی (Hal Finney)

هال فینی، یک توسعه‌دهنده بازی، از اولین افرادی بود که ایده ساتوشی ناکاموتو برای ساخت بیت کوین را پذیرفت و در روزهای ابتدایی این ارز دیجیتال با وی همکاری کرد.

در سال 2013، فینی علاقه خود نسبت به یک سیستم مالی غیرمتمرکز را اعلام کرده بود و زمانی که ساتوشی ناکاموتو نرم‌افزار لازم برای استخراج بیت کوین را منتشر کرد، فینی از اولین کسانی بود که استخراج اولین ارز دیجیتال جهان را شروع کرد.

البته هال فینی همواره و تا زمان مرگ خود در سال 2014 گفتع که ساتوشی ناکاموتو نیست. در حقیقت، در یکی از آخرین پست‌های وی در Bitcoin Forum آمده که هویت ساتوشی ناکاموتو برای خودِ هال فینی نیز یک معما بوده است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
اینترنت نسل سوم (Web 3) چیست و چه کاربردی دارد؟

 ساتوشی ناکاموتو is Gavin Andersen satoshi nakmoto

گوین اندرسن (Gavin Andersen)

کم نیستند افراد و گزارش‌هایی که ادعا می‌کنند در سال 2010 ساتوشی ناکاموتو رهبری و مدیریت بیت کوین را به یک توسعه‌دهنده و برنامه‌نویس آمریکایی به نام گوین اندرسن سپرده است. این رخداد باعث شده تا برخی باور کننند ساتوشی ناکاموتو خودِ گوین اندرسن است.

در سال 2012 گوین اندرسن بنیاد بیت کوین یا Bitcoin Foundation را برای کمک به توسعه بیت کوین و حمایت از هسته اصلی آن راه‌اندازی و در سال 2016 برای همیشه از بیت کوین و دنیای بلاکچین خداحافظی کرد.

او در یک مصاحبه در جواب سوالی در خصوص هویت ساتوشی ناکاموتو گفته که همیشه فکر می‌کرده کریگ رایت همان ساتوشی ناکاموتو است.

ویلی لدون‌وریتا (Vili Lehdonvirta)

ویلی لدون‌وریتا که یک استاد دانشگاه فنلاندی است از اولین افرادی بود که در سال 2011 به‌عنوان ساتوشی ناکاموتوی احتمالی معرفی شد.

در آن زمان مجله New Yorker وی را به‌عنوان خالق بیت کوین معرفی کرد؛ البته لدون‌وریتا ضمن تکذیب این ادعا اعلام کرد که در کل با ایده یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و ناشناس مخالف است.

پائول لرو (Paul Le Roux)

پائول لرو، برنامه‌نویس و رییس سابق یک باند خلافکار، یکی از کاندیداهای بدنام برای هویت ساتوشی ناکاموتو است که در حال حاضر و به‌دلیل جنایات و قانون‌شکنی‌های متعدد در زندان به سر می‌برد.

او در سال 2012، درست بعد از گذشت مدت کوتاهی از جدایی ساتوشی ناکاموتو از بیت کوین دستگیر شد. همچنین، یک تصویر درز کرده از کارت شناسایی وی در سایت 4chan نشان می‌داد که وی خود را «Paul Solotshi Calder Le Roux» خطاب می‌کرده است.

این دو مورد باعث شده‌اند تا برخی افراد فرض کنند لرو همان ساتوشی ناکاموتو است.

Nick Szabo - ساتوشی ناکاموتو - satoshi nakamoto

نیک سابو (Nick Szabo)

نیک سابو یکی از کارشناسان شناخته‌شده در حوزه ارزهای دیجیتال و رمزنگاری (Cryptography) است که نقش مهمی در توسعه و ساخت بیت کوین داشته و حتی ارز دیجیتال خود را در سال 1998 با نام «bit gold» راه‌اندازی کرده است.

در سال 2014 یک تیم تحقیقاتی متشکل از زبان‌شناسان مختلف نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو را با 13 کاندیدای احتمالی مقایسه کردند و نتایج این بررسی نشان داد که به‌دلیل شباهت‌های زیاد در نحوه جمله‌بندی و کلمات مورد استفاده، احتمالاً نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو باشد.

مجله نیویورک تایمز نیز با این ادعا موافق است؛ البته خودِ نیک سابو ضمن رد این ادعاها، در یک توییت نوشت «ساتوشی نیستم، اما ممنونم.»

ایلان ماسک (Elon Musk)

در سال 2017 یک کارآموز سابق شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) که ایلان ماسک مدیر عامل آن است، طی یک پست بلاگ نوشت که ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو است.

با اینکه ایلان ماسک طی یک توییت این ادعا را رد کرد، اما همچنان به‌عنوان یکی از افراد موثر در فضای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

Dorian Nakamoto - satoshi nakamoto - ساتوشی ناکاموتو

دورین ناکاموتو (Dorian Nakamoto)

اولین اشاره به دورین ناکاموتو در سال 2014 توسط مجله Newsweek مطرح شد. دورین ناکاموتو دانش‌آموخته فیزیک دانشگاه پلی‌تکنیک کالیفرنیاست و هویت ژاپنی-آمریکایی دارد. مجله مذکور به نقل از دورین ناکاموتو نوشته بود که «او دیگر به بیت کوین علاقه ندارد» و آن را «به سایر افراد سپرده است».

در ادامه اما دورین ناکاموتو این نقل قول را رد کرد و گفت که سوال مجله Newsweek را درست متوجه نشده بود. او به Associated Press گفت که «من هیچ نقشی در آن ]بیت کوین[ نداشتم.»

مطلب پیشنهادی مرتبط
زمان مناسب برای خرید بیت کوین در ایران

البته ماجرای اشتباه شناسایی دورین ناکاموتو به‌عنوان ساتوشی ناکاموتو به همین اشتباه ژورنالیستی ختم نمی‌شود. بزرگترین اشتباه مجله Newsweek انتشار عکس خانه دورین ناکاموتو بود که حریم شخصی او را به خطر می‌انداخت و تعجب جامعه کاربری ارزهای دیجیتال را به‌همراه داشت.

در همین راستا، آندرآس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) کمپینی راه انداخت تا با جمع‌آوری مقداری پول و پرداخت آن به دورین ناکاموتو به‌عنوان عذرخواهی از وی، به‌نوعی خسارت وارده به او را جبران کند.

در پایان این کمپین حدود 47.5 بیت کوین جمع‌آوری شد که در آن زمان ارزشی معادل 20,000 دلار داشت.

سخن پایانی

با اینکه بسیاری از افراد فرض می‌کنند که ساتوشی ناکاموتو یک نفر است؛ اما کم نیستند افرادی که معتقدند ساتوشی ناکاموتو نام یک گروه است، نه یک فرد و به همین دلیل، جست‌وجو برای پیدا کردن «هویت ساتوشی ناکاموتو» را عبث می‌دانند.

برخی نیز ضمن موافقت با این نظر، ناشناخته‌بودن هویت خالق بیت کوین را هم‌راستا با ماهیت غیرمتمرکز و ناشناس بیت کوین می‌دانند. در هر صورت، ساتوشی ناکاموتو هر کس یا گروهی که باشد از طریق معرفی بیت کوین توانسته انقلاب مالی بزرگی را ایجاد کند. انقلابی که با مطرح‌شدن ایده‌هایی نظیر دیفای، وب3، متاورس و NFTها رشد عظیمی را تجربه کرده و به یک بازار یک تریلیون دلاری تبدیل شده است.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا