ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاری

آموزش الگوی اصلاح ABC و نحوه استفاده از آن در ترید

الگوی اصلاح ABC یا ABC Correction اصطلاحی برای اشاره به حرکت قیمت با سه موج در روندی معکوس با بازار اصلی است. در این اصلاح، اولین موج قیمتی مخالف با روند کلی بازار به عنوان موج A شناخته شده و موج B موج اصلاحی آن است. در اصلاح ABC، حرکت سوم و نهایی قیمت برای تکمیل روند مخالف با موج C نشان داده می‌شود.

موج الیوت یک نظریه برای استفاده در تحلیل تکنیکال است که برای توضیح حرکت قیمت بازارهای مالی مختلف بکارگرفته می‌شود. الگوی اصلاح ABC نیز بخشی از تئوری امواج الیوت است. این مقاله از اکسچنج سیتکس شامل راهنمای کاملی از روش استفاده از اصلاح ABC در معاملات ارز دیجیتال، از جمله روش دقیق خرید و فروش دارایی در این بازار است. با ما همراه باشید…

الگوی اصلاح ABC چیست؟

تعریف الگوی موج اصلاحی قبل از تکمیل کردن الگوها کار سختی است. امواج اصلاح ABC، روند قیمت را با صلاحیت بیشتری در خلاف جهت اصلی آن حرکت می‌دهند. در مقایسه با امواج ناگهانی، امواج اصلاحی از تنوع بیشتری برخوردار هستند که این موضوع شناسایی آنها را کمی دشوار می‌کند.

امواج اصلاحی از پنج نوع مختلف تشکیل شده‌اند:

  1. امواج زیگ زاگی،
  2. امواج تخت یا صاف،
  3. امواج مثلثی،
  4. امواج درختی دوگانه،
  5. امواج درختی سه‌گانه.

در زمانی که دو موج از الگوهای اصلاحی زیگ زاگی، تخت و مثلثی با یکدیگر ترکیب شوند، یک سه موج سه‌تایی دوقلو تشکیل می‌شود، و هر زمان که هر سه موج با یکدیگر ترکیب ‌شوند، تبدیل به الگوی درخت سه‌گانه می‌شوند.

روش استفاده از الگوهای اصلاح ABC در ترید ارز دیجیتال

کاربرد اصلاح ABC را می‌توانید در الگوهای پنج‌گانه زیر مشاهده کنید:

الگوی زیگ زاگ

الگوی abc زیگزاگ

این الگو یک مدل سه موجی از امواج اصلاحی است که با نام ABC مشخص شده‌اند. این مدل 5-3-5 متعلق به امواج A و C در این اصلاح است که می‌تواند ار نوع ضربه‌ای یا مورب باشد، در حالی که موج B در این الگو می‌تواند به هر شکل اصلاحی باشد. زیگ زاگ‌ها هر چند وقت یکبار، به صورت دوتایی یا متوالی (حداکثر سه بار) رخ می‌دهند.

این الگو به خصوص اگر اولین زیگ زاگ به هدف عمومی نرسیده باشد، اتفاق می‌افتد. در آن صورت، تمام زیگ زاگ‌ها با یک «موج سه‌تایی» هماهنگ (که با علامت X مشخص می‌شود) از یکدیگر جدا می‌شوند. این موج سه‌تایی یک زیگ زاگ دوتایی با علامت W و Y تولید می‌کند.

الگوی فلت

الگوی abc فلت

درست همانند زیگ زاگ، موج اصلاحی مسطح یا صاف نیز یک موج سه‌‌قلو است که با نماد ABC مشخص می‌شود. اگرچه الگوی فلت با نام ABC مشخص می‌شود، اما در زیرمجموعه یا گروه موجی A با زیگ زاگ تفاوت دارد.

ترکیب 3-3-5 مربوط به الگوی اصلاحی مسطح است. برعکس، الگوی زیگ زاگ که دارای ترکیب 5-3-5 است.

الگوی مثلثی

الگوی abc مثلثی (triangle)

مثلث‌ها از روی هم قرار گرفتن پنج موج مختلف تشکیل می‌شوند که به ترکیب‌های مساوی 3-3-3-3-3 تقسیم می‌شوند. به نظر می‌رسد که الگوی امواج مثلثی منعکس‌کننده تعادل نیروها هستند و باعث ایجاد یک توسعه جانبی می‌شوند که معمولاً با کاهش حجم و نوسانات بازار مرتبط است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
چه زمانی بیت کوین به ۱۰۰ هزار دلار می رسد؟

الگوی درخت دوقلو و سه‌قلو

الگوی دخت دو قلو و سه قلو

الگوهای سه‌تایی دوقلو و سه‌تایی سه‌قلو به عنوان ترکیبی جانبی در الگوهای اصلاحی شناخته می‌شوند. هنگامی که دو الگوی مختلف از الگوهای زیگ زاگ، مسطح و مثلثی با هم ترکیب شوند، یک الگوی سه‌موجی دوبل را تشکیل می‌دهند؛ در حالی که الگوی سه‌موجی سه‌گانه شامل هر سه آنها است.

یک استراتژی معاملاتی کوتاه‌مدت ABC

ترید ارز دیجیتال با استفاده از الگوی اصلاحی ABC یک روش معاملاتی بسیار دقیق است که بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند. استفاده از این اصلاح در معاملات به قدری آسان است که می‌توانید الگوهای آن را بر روی یک نمودار خالی و بدون اندیکاتور نیز شناسایی کنید.

با این حال، برای شناسایی بهتر نقاط ورود و خروج، می‌توانید‌ شاخص‌های تکنیکالی مانند میانگین متحرک (MA) یا مکدی (MACD) را به چارت خود اضافه کنید.

در این استراتژی معاملاتی کوتاه، ما قصد داریم از میانگین متحرک نمایی (EMA) 50 روزه برای شناسایی حرکت بازار و نقاط ورود یا خروج خود استفاده کنیم.

بهترین و کاربردی‌ترین تایم‌فریم

این استراتژی معاملاتی کوتاه‌‌مدت در تمامی بازه‌های زمانی قابل اجرا است. شما می‌توانید از تایم‌فریم‌های 5دقیقه‌ای، 15دقیقه‌ای و 1ساعته برای این استراتژی معاملاتی کوتاه‌مدت استفاده کنید.

 

الگوی اصلاحی ای بی سی

سناریوی ترید کوتاه‌‌مدت گاوی

ورود (خرید) پس از تشکیل الگوی موج C، به دنبال شکسته شدن قیمت در بالاتر از میانگین متحرک نمایی 50 باشید. هنگامی که قیمت پس از یک شکست صعودی، مجدداً EMA 50 را تجربه کرد، وارد معامله خرید خود شوید.
حدضرر یا Stop Loss سفارش حد‌ضرر خود را زیر موج C و با یک بافر 5 – 10 پیپ قرار دهید.
برداشت یا کسب سود با محاسبه نسبت ریسک به پاداش و در زمان رسیدن آن به نسبت 1 به 3، سود خود را برداشت کنید. در غیر این ‌صورت، زمانی که قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی (EMA) 50 رسید، می‌توانید سود خود را برداشت کنید.

 

الگوی اصلاحی abc

سناریوی ترید کوتاه‌مدت خرسی

ورود (فروش) به دنبال این باشید که قیمت پس از تشکیل الگوی موج C، به زیر EMA 50 برسد. هنگامی که نمودار قیمت، EMA 50 را پس از یک شکست نزولی مجدداً تجربه کرد، وارد معامله فروش خود شوید.
حدضرر یا Stop Loss سفارش حد‌ضرر خود را بالای موج C و با یک بافر 5 – 10 پیپ قرار دهید.
برداشت یا کسب سود با محاسبه نسبت ریسک به پاداش و رسیدن آن به نسبت 1 به 3، سود خود را برداشت کنید. در غیر این صورت، زمانی که قیمت از EMA 50 عبور کرد، می‌توانید سود خود را برداشت کنید.

یک استراتژی معاملاتی بلند‌مدت ABC

داشتن یک استراتژی معاملاتی بلندمدت با استفاده از الگوی اصلاح ABC سودآورترین روش تریدینگی است که می‌تواند در بلندمدت مقدار مناسبی پیپ را به معامله‌گران ارز دیجیتال ارائه کند.

در این استراتژی معاملاتی قصد داریم از اندیکاتور مکدی (MACD) در کنار میانگین متحرک نمایی (EMA) 50 روزه استفاده کنیم.

بهترین و کاربردی‌ترین تایم فریم

این استراتژی معاملاتی بلندمدت بهترین کاربرد را در بازه‌های زمانی بزرگتر دارد. شما می‌توانید از تایم‌فریم‌های 4ساعته، روزانه و هفتگی برای این استراتژی معاملاتی بلند‌مدت استفاده کنید.

سناریوی ترید بلندمدت گاوی

ورود (خرید) به دنبال این باشید که پس از تشکیل الگوی موج C، قیمت از EMA 50 روزه عبور کرده و همچنین خط آبی رنگ نمودار مکدی خط قرمز را در بالاتر از سطح 0.00 قطع کند. زمانی که قیمت پس از رسیدن مجدد به میانگین متحرک نمایی (EMA) 50 روزه بسته شد، وارد معامله خرید خود شوید.
حدضرر یا Stop Loss سفارش حد ضرر خود را زیر موج C و با یک بافر 10 – 15 پیپ قرار دهید.
برداشت یا کسب سود با محاسبه نسبت ریسک به پاداش و در زمان رسیدن آن به نسبت 1 به 3، سود خود را برداشت کنید. در غیر این ‌صورت، زمانی که قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی (EMA) 50 رسید، می‌توانید سود خود را برداشت کنید.
مطلب پیشنهادی مرتبط
هش ریت (قدرت هش) بیت کوین چیست و چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

 

سناریوی ترید بلند‌مدت خرسی

ورود (فروش) به دنبال این باشید که پس از تشکیل الگوی موج C، قیمت به زیر EMA 50 روزه برسد و خط آبی نمودار مکدی، خط قرمز را در پایین‌تر از سطح 0.00 قطع کند. زمانی که قیمت پس از رسیدن مجدد به میانگین متحرک نمایی (EMA) 50 روزه، به صورت نزولی بسته شد، وارد معامله فروش خود شوید.
حدضرر یا Stop Loss سفارش حد ضرر خود را بالای موج C و با یک بافر 10 – 15 پیپ قرار دهید.
برداشت یا کسب سود با محاسبه نسبت ریسک به پاداش و در زمان رسیدن آن به نسبت 1 به 3، سود خود را برداشت کنید. در غیر این ‌صورت، زمانی که قیمت از میانگین متحرک نمایی (EMA) 50 عبور کرد، می‌توانید سود خود را برداشت کنید.

 

مزایا و معایب الگوی اصلاح ABC

مهمترین مزایا و معایب اصلاح ABC را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

معایب الگوی اصلاح اِی بی سی مزایای الگوی اصلاح اِی بی سی
شناسایی موج صحیح قبل از اتفاق افتادن آن دشوار و نامنعطف است. الگوی اصلاح ABC یک ابزار قابل اطمینان و دقیق است.
استفاده از الگوی موج اصلاحی به تنهایی برای ما مفید نخواهد بود، مگر اینکه با سایر شاخص‌های تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال ترکیب شود. الگوی بسیار خوبی برای پیش‌بینی روندها و الگوهای قیمت است.
این الگو می‌تواند سیگنال‌های جعلی نیز به تریدر ارائه دهد. بهترین عملکرد را در بازارهای پرطرفدار موقت دارد.

 

سخن آخر

الگوی موج اصلاحی در جهت مخالف روند اصلی غالب بر بازار حرکت می‌کند. به طور خلاصه، الگوی اصلاحی ABC عنصر حیاتی نظریه امواج الیوت است. طبق این تئوری، امواج اصلاحی در هر بازه زمانی می‌توانند رخ ‌دهند و می‌توان از آنها برای درک بهتر روند قیمت دارایی‌های دیجیتال استفاده کرد.

بنابراین، بدست آوردن اطلاعاتی از امواج اصلاحی درجات مختلفی از روند قیمت، به تحلیلگران تکنیکال ارز دیجیتال کمک می‌کند تا بتوانند حرکت‌های قیمتی که در جهت مخالف روند قیمت فعلی بازار رخ می‌دهند را، تشخیص دهند.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا