ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاری

استفاده از هوش مصنوعی در معاملات ارز دیجیتال

قطعا تا‌کنون عبارت هوش مصنوعی را بارها شنیده و دیده‌اید. هوش مصنوعی یک فناوری نوین است که برای آشنایی جامع و دقیق با آن باید سال‌ها زمان صرف کنید. در رابطه با پیچیدگی این مفهوم همین بس که هوش مصنوعی این روزها یک رشته دانشگاهی محبوب در جهان است و افراد برای یادگیری آن چندین سال تحصیل می‌کنند. اما آشنایی نسبی با این فناوری برای همه افراد در‌حال حاضر امری ضروری است؛ زیرا این فناوری به بخش‌های مختلف زندگی ما وارد شده و سعی بسیار در ساده و آسان کردن فرایندهای روزمره دارد.

یکی از بخش‌های که این روزها میزبان هوش مصنوعی بوده، بازارهای مالی و معاملاتی، همچون بازار ارزهای دیجیتال است. AI یا هوش مصنوعی به کمک تریدرهای ارز دیجیتال آمده تا آنها را در کسب سود با‌کیفیت‌تر و کاهش در‌صدر ریسک در این بازار پر‌نوسان یاری کند. برای آشنایی بیشتر با کاربردهای AI در دنیای کریپتوکارنسی، با این مقاله سیتکس همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) که در اصطلاحی رایج به آن AI نیز می‌گویند را می‌توان یک فناوری با قدرت درک و فهم دانست که بسیار سعی شده مشابه مغز انسان باشد. البته این شباهت بیشتر در حد تقلید از مغز انسان بود و میان این دو تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. با این حال هوش مصنوعی تا‌ حد قابل‌قبولی قدرت درک و فهم را شبیه‌سازی کرده است.

دامنه توضیحات این مفهوم بسیار گسترده و پیچیده به‌نظر می‌رسد؛ اما برای درک دقیق آن باید بدانید ابزارها یا ماشین‌های دیجیتالی که کدنویسی آنها به‌گونه‌ای انجام می‌گیرند تا رفتارهای ادراکی و شناختی مانند مغز انسان داشته باشند را ابزار مبتنی‌بر AI می‌گویند. (ماشین‌هایی دیجیتالی هوشمند)

واضح‌ترین مثال برای این مفهوم نیز قابلیت تشخیص چهره انسان یا سایر المان‌‌های این‌چنینی در دوربین‌های تلفن همراه است که بدون شک تابه‌حال با آن سر‌وکار داشته‌اید.

این فناوری در تلاش است که فرایندهای رباتیک و خودکار را بدون نیاز به دخالت انسان‌ها با شبیه‌سازی از فعالیت‌های مغز انسان پیش ببرد. یادگیری، درک و استدلال، پارامترهایی هستند که هوش مصنوعی سعی دارد به‌واسطه تقلید آنها از آدمی، فرایندهای مختلفی را در جهان تسهیل و تسریع کند.

مزایای هوش مصنوعی در معاملات ارز دیجیتال

مزایای هوش مصنوعی در ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار پیشرو و صد‌در‌صد فناوری محور است. بنابراین دور از ذهن نیست که فناری نوین هوش مصنوعی به بخش‌های مختلف این بازار نفوذ کرده و برای فعالان این حوزه به‌دنبال راهکارها و راه‌حل‌های تسهیل‌کننده و بهبود‌بخش باشد. استفاده از AI، در معاملات ارزهای دیجیتال می‌تواند مزایای متعددی داشته باشد.

احساسات را به حداقل می‌رساند

یک ابزار ماشینی مبتنی‌بر هوش مصنوعی، قطعا احساساتی چون ترس، طمع یا هیجان ندارد و معاملات صورت گرفته با چنین ابزاری بدون دخالت هیچ‌گونه حس انسانی و به‌طور کامل با روند بازار صورت می‌گیرد.

امکان انجام معاملات بدون وقفه و شبانه‌روزی

بازار ارزهای دیجیتال ۲۴ ساعته است و خواب ندارد. بنابراین تریدر عموما نیمی از بازار را به‌دلیل خواب شبانه از دست خواهد داد. ربات تریدر این مشکل را حل کرده و بی‌وقفه در ۲۴ ساعت شبانه‌روز می‌تواند معامله کند.

امکان انجام آزمون و خطا

در پلتفرم‌های خودکار معاملات ارز دیجیتال پارامتری وجود دارد که داده‌های تاریخی بازار را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. تریدرها می‌توانند قبل از پیاده‌سازی تنظیمات مورد‌نظرشان روی ربات، آنها را روی داده‌های تاریخی بازار آزمایش کرده و در‌صورت موفق بودن استراتژی‌شان، برنامه را در ربات تریدر پیاده‌سازی کنند.

نظم‌دهی به معاملات

۲۴ ساعته بودن بازار رمزارزها و نوسانات متعدد آن، سبب می‌شود که گاهی معاملات افراد بسیار نامنظم و بدون برنامه انجام گیرد.

اما هنگام استفاده از یک ربات تریدر افراد می‌توانند یک برنامه منظم برا‌ساس تحلیل و منطق به ربات ارائه داده تا در ۲۴ ساعت شبانه‌روز به‌صورت مداوم و منظم، معاملات آنها انجام گیرد. نظم و ثبات در معاملات قطعا راهی برای کسب سود با‌کیفیت‌تر خواهد بود.

ورود به پوزیشن معامله در زمان درست

معاملات ارزهای دیجیتال به لحظه بستگی دارد. معامله‌گر یک انسان است و قطعا زندگی او چالش‌های متعددی خواهد داشت و نمی‌تواند بی‌وقفه در تمام لحظات طلایی در بازار حضور داشته باشد. بنابراین اغلب معاملات سود‌آور فراوانی را از دست می‌دهد.

اما ربات معامله‌گر ارز دیجیتال این مشکل را حل می‌کند. این ابزار در میلی‌ثانیه وارد بهترین پوزیشن شده و لحظه‌ای برای کسب سود از موقعیت‌های طلایی، تلف نمی‌کند.

تنوع در معاملات

ربات بر‌خلاف انسان می‌تواند چند استراتژی مختلف را به‌طور هم‌زمان در بازار معاملاتی چند ارز متفاوت، بررسی و اجرا کند. تنوع منطقی در سبد سرمایه و معاملات قطعا سود با‌کیفیت‌تری را حاصل خواهد کرد و ریسک سرمایه‌گذاری نیز با این شیوه به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آشنایی با اندیکاتورهای مهم در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

کاربرد هوش مصنوعی در ترید ارز دیجیتال

هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف در بازار ارزهای دیجیتال کاربرد دارد و استفاده از آن محدود به انجام معاملات رمزارز نیست.

پیش‌بینی دقیق بازار

نوسانات بازار یکی از اصلی‌ترین چالش‌های یک معامله‌گر ارز دیجیتال است که می‌تواند او را تا حد بسیار زیادی متضرر کند. اما گسترش محبوبیت و مقبولیت رمزارزها، توسعه‌دهندگان را بر آن داشت که از طریق فناوری هوش مصنوعی ابزارهایی برای پیش‌بینی بازار ایجاد کنند. هدف از ایجاد این ابزارها نیز کمک به اجرای استراتژی‌های دقیق‌تر و تصمیمات آگاهانه‌تر توسط تریدها، از طریق پیش‌پردازش اطلاعات قبل از یک نوسان بود.

این ماشین‌ها بخش عمده‌ای از اطلاعات بازار را با استفاده از AI مورد واکاوی و تحلیل قرار داده و از این طریق آینده بازار و قیمت ارزها در روزهای پیش‌رو را حدس می‌زنند. این پیش‌بینی‌ها سبب می‌شود تریدر قبل از وقوع یک روند ناگهانی استراتژی خود را برای جلوگیری از ضرر به‌سرعت تغییر دهد.

جمع‌آوری داده

معاملات هوش مصنوعی

تریدرها و کارشناسان رمزارزها برای تحلیل درست بازار نیاز دارند تا تمامی داده‌ها و سیگنال‌ها را به‌طور لحظه‌ای و با دقت کامل رصد کنند. با گسترش روزافزون بازار ارزهای دیجیتال، قطعا حجم این داده‌ها نیز روزانه رو به افزایش است؛ بنابراین امکان بررسی دستی تمامی اطلاعات و سیگنال‌های منتشر شده از بازار، عملا وجود ندارد.

در اینجا هوش مصنوعی به کمک انسان آمده است. این فناوری به توسعه‌دهندگان امکان ساخت نرم‌افزارها و پلتفرم‌هایی را داده که در بستر آنها می‌توان حجم زیادی داده را گردآوری کرد.

از طریق قابلیت پردازش زبان طبیعی هوش مصنوعی (NLP)، می‌توان امکانی را فراهم کرد تا داده‌های موجود در این پلتفرم‌ها براساس اولویت و نیاز افراد دسته‌بندی شوند. همچنین می‌توان اطلاعات را برای افرادی که آشنایی کمتری با حوزه AI و استفاده از آن را دارند، داده‌ها را به‌شکلی نمایش داد که از طریق درک بصری نیز قابل فهم باشند.

یک کارشناس ارز دیجیتال یا یک تریدر حرفه‌ای می‌تواند با استفاده از این پلتفرم‌ها، تجزیه‌و‌تحلیل دقیقی از شرایط داشته باشد و قطعا این داده‌ها روی کلیت شرایط بازار ارزهای دیجیتال تاثیر به‌سزایی دارند.

تحلیل احساسات بازار

در تمامی بازارهای سرمایه احساسات مثبت تاثیر افزایشی و حس منفی سبب ایجاد روند نزولی می‌شود. بنابراین تجزیه‌وتحلیل احساسات بازار همواره نکته حائز اهمیتی به‌شمار می‌رود. این موضوع با استفاده از هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی آن به راحتی قابل انجام است.

برای این‌که بتوان احساسات بازار را پیش‌بینی یا تحلیل کرد باید حجم زیادی از درگاه‌های اطلاعاتی مختلف مانند اخبار، وبلاگ‌ها وب‌سایت‌های مختلف خبری و اقتصادی، تمامی منابع اطلاعاتی مربوط به بازار مورد‌بررسی، مقالات مرتبط، رسانه‌های اجتماعی، تابلوهای سالن‌های بورس، جدول لحظه‌ای رمزارزها، نظرات افراد درباره این موضوع‌ و بسیاری موارد این‌چنینی دیگر را به‌طور دقیق و لحظه‌ای رصد کرد. شاید بدون کمک ابزارهای دیجیتالی مبتنی‌بر AI بتوان این فرایند را انجام داد؛ اما قطعا مسیری سخت پیش‌روی شما خواهد بود.

هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از قدرت پردازش کلان داده‌ها، حجم زیادی از اطلاعات مبتنی‌بر وب و همچنین سایر کانال‌های مشابه را در مدت زمانی بسیار کوتاه پردازش کرده و دقیق و سریع احساسات منفی، مثبت یا خنثی را تشخیص داده و تحلیل کند.

هنگام تحلیل احساسات در بازار کریپتوکارنسی، هوش مصنوعی از دو فاکتور مهم برای تجزیه‌وتحلیل استفاده می‌کند:

 • قطبیت: عبارات مورد بررسی از منظر مثبت، منفی یا خنثی بودن، تجزیه‌و‌تحلیل و برچسب‌گذاری می‌شوند.
 • لحن: از فناوری پردازش زبان طبیعی، جهت تجزیه‌و‌تحلیل احساسات یا لحن متن مورد‌بررسی استفاده می‌شود.

این فناوری همچنین کمک می‌کند که دستکاری‌های بازار مالی و رفتار‌های غیر‌عادی قابل تشخیص باشند (بر‌اساس شاخص احساسات). این موضوع نیز معامله‌گران را جهت تعیین استراتژی مناسب معاملاتی یاری می‌کند.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال هوش مصنوعی در معاملات

وقتی هوش مصنوعی می‌تواند زبان و احساس یک متن را تشخیص دهد، بنابراین انجام خودکار تحلیل تکنیکال نیز برای آن سخت نیست. می‌دانیم که تحلیل تکنیکال به تشخیص الگوهای مختلف و پیش‌بینی احتمالات آینده گفته می‌شود که جهت پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال، حجم معاملات و شرایط کلی بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای چنین تحلیلی نیاز دارید که بازار را به‌طور کامل شناخته و بر آن مسلط باشید. همچنین باید مهارت‌های تحلیلی متعدد و مختلف بیاموزید و وقت و انرژی بسیاری را صرف این موضوع کنید. اما AI به شما این امکان را می‌دهد که بخش عمده‌ای از این فرایندها را به‌صورت خودکار انجام داده و در‌نهایت یک تحلیل دقیق و بدون نقص از بازار داشته باشید.

اجرای خودکار معاملات

انجام معاملات با فرکانس بالا (HTF)، یعنی انجام تعداد زیادی معامله موفق در مدت زمانی بسیار کوتاه. این شیوه یکی از استراتژی‌های محبوب جهت خرید‌وفروش ارزهای دیجیتال است. در‌حال حاضر معامله‌گران برای اجرای این استراتژی اغلب از هوش مصنوعی کمک می‌گیرند. هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های محاسباتی و ریاضیاتی و الگوریتم‌های مبتنی‌بر این داده‌ها و همچنین پیش‌بینی حدودی، می‌تواند بازار را تجزیه‌و‌تحلیل کند و در عرض چند میلی‌ثانیه عملیات خرید و فروش منتهی به کسب سود را با موفقیت انجام دهد. این روزها بخش بزرگی از معاملات با فرکانس بالا توسط AI انجام می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
زمستان ارز دیجیتال چیست؟ چگونه زمستان را پشت سر بگذاریم!

به‌طور کلی الگوریتم‌های مالی که بر‌اساس فناوری هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند، کمک بسیاری به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بازارهای مختلف مالی در زمینه تجزیه‌وتحلیل بهتر و انجام معاملاتی موفق‌تر می‌کنند. همچنین تریدرها می‌توانند پس از مدتی تاحدودی به استراتژی‌های ماشین مورد‌استفاده خود مسلط شده و مستقل از آن نیز معاملات موفقی داشته باشند.

بهینه‌سازی استخراج

می‌دانیم که عملیات استخراج در بلاکچین‌های مبتنی بر الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (Proof of Work)، به ایجاد یک بلاک جدید در بستر بلاکچین‌ها از طریق قدرت پردازشی و محاسباتی سیستم‌های کامپیوتری می‌گویند. این عملیات به تایید تراکنش‌ها نیز منجر می‌گردد.

هوش مصنوعی این عملیات را بهینه کرده است. توسعه‌دهندگان با استفاده از هوش مصنوعی، ابزاری ایجاد کرده‌اند که از طریق آن می‌توان بدون نیاز به مدل اولیه یک بلاکچین و پارامترهای مورد‌نیاز برای استخراج مثل دستگاه ماینر، کارمزد تراکنش، مصرف برق بالا و …، نوعی فرایند استخراج بهینه‌شده را ترتیب دهند که تقریبا نوع پویاتر استخراج به‌شمار می‌رود و عملکرد بهتری نسبت به استخراج سنتی دارد.

در‌حال حاضر بلاکچین‌ها عموما بر‌پایه حداکثر پاداش استخراج فعالیت می‌کنند. اما بلاکچین یک فضای پویاست و نباید آن را به یک مدل نمونه محدود کرد. با‌توجه به این موضوع برخی توسعه‌دهندگان، یک الگوریتم یادگیری تقویتی و چند بعدی جهت بهبود فرایند استخراج، ایجاد کرده‌اند که که از یادگیری Q (الگوریتم بدون مدل) برای بهینه‌سازی استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. (استارت‌آپ ماتریکس در زمینه استخراج بیت کوین، نمونه‌ای موفق از این ماشین است)

همچنین AI توانسته جلوی استفاده بدون مجوز از سیستم افراد برای عملیات استخراج را نیز بگیرد. درحال حاضر وب‌سایت‌هایی وجود دارند که با ورود به آنها و درج اطلاعات بدون اطلاع شما، از قدرت پردازنده سیستم کامپیوتری‌تان جهت استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

فناوری هوش مصنوعی راه‌حلی برای این مشکل ارائه داده است. ابزارهایی که بر‌اساس این فناوری ساخته شده‌اند، هنگام سرقت منابع پردازشی سیستم کامپیوتری شما، اقدام به شناسایی عامل مخرب کرده و آن را به سرعت متوقف می‌کند. نرم‌‌فزار SiCaGCN یکی از مشهورترین این ابزارهاست.

پلتفرم‌های هوش مصنوعی ترید ارز دیجیتال

این پلتفرم‌های مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی، با نام رایج ربات تریدر یا معامله‌گر شناخته می‌شوند که به‌طور خودکار معاملات رمزارزی را به جای تریدرها انجام می‌دهند. ربات تریدر از بازار بورس به بازار کریپتوکارنسی راه پیدا کرد؛ بنابراین سال‌هاست که از این ابزارها در معاملات بازارهای مالی استفاده می‌شود.

ربات معامله‌گر به‌صورت پایه بر‌اساس قیمت فعلی ارزها و میزان خریدو‌فروش (عرضه‌وتقاضا) و سطوح نوسانی بازار، معاملات را انجام می‌دهد. اما این ربات‌ها بسته به‌نوع تنظیماتی که روی آنها اعمال می‌شود، ویژگی‌های متعددی را ارائه می‌کنند و برخی از آنها برا‌ساس AI، قابلیت تحلیل تکنیکال قبل از انجام معامله را نیز دارند. ربات به‌طور خودکار پوزیشن‌های معاملاتی را در زمان درست باز و بسته کرده و امکان خرید‌وفروش ۲۴ ساعته را برای کاربران فراهم می‌کند.

دوری از احساسات، فعالیت شبانه‌روزی، سرعت بالا، کاهش ریسک و ضرر معاملات، کسب سود بیشتر و با‌کیفیت‌تر، اجرای استراتژی‌های مختلف معاملاتی و بسیاری موارد این‌چنینی از مزایای ربات‌های معامله‌گر ارز دیجیتال هستند.

معروفترین ربات‌های هوش مصنوعی معامله ارز دیجیتال

ربات های هوش مصنوعی در معاملات

تعداد ربات‌های ارز دیجیتال در‌حال حاضر افزایش یافته و ربات‌های متعددی با ویژگی‌های مختلف به بازار ارائه شده است. کارآمدی، بی‌نقص بودن یا درصد خطای کم، درصد سود مناسب، امکانات ویژه، ساده و روان بودن و بسیاری پارامترهای دیگر، سبب می‌شود افراد بیشتری از آنها برای انجام معاملات خود کمک بگیرند.

پایونکس (Pionex)

پایونکس در‌واقع یک صرافی ارز دیجیتال است که نزدیک به ۲۰ ربات تریدر رایگان به کاربران خود ارائه می‌دهد. این ربات‌ها در ۲۴ ساعات شبانه‌روز می‌توانند ارز دیجیتال خریدوفروش کنند. کارمزد معاملات در این صرافی هنگامی که از ربات‌های تریدر آن استفاده شود، در مقایسه با صرافی‌های دیگر به‌مراتب کمتر است (میزان کارمزد برحسب حجم معاملات کاربران محاسبه می‌شود).

تمامی خدماتی که در بستر صرافی پایونکس و به‌واسطه ربات‌های تریدر آن ارائه می‌گردد، رایگان‌اند.

 • اپلیکیشن اندروید و IOS
 • کسب سود با درصد بالا
 • امکان تعیین محدوده قیمت برای معاملات
 • امکان اتصال به سایر صرافی‌های ارز دیجیتال

کریپتوهاپر (Cryptohopper)

کریپتوهاپر یک ربات تریدر مناسب افراد مبتدی و تازه‌کار است. رابط کاربری ساده و روان و امکان راه‌اندازی آسان این ربات سبب شده بسیاری از کسانی که تاز با دنیای معامله‌گران خودکار آشنا شده‌اند، کریپتوهاپر را انتخاب کنند. کریپتوهاپر روی سیستم عامل‌های اندروید و IOS نصب می‌شود و تمام خدماتی که این ربات تریدر به کاربرانش ارائه می‌دهد رایگان است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
استیکینگ بهتر است یا استخراج ارز دیجیتال؟

همچنین امکان اتصال مستقیم آن به تعداد زیادی از صرافی‌های ارز دیجیتال و مدیریت حساب‌های کاربری در تمامی آنها به‌صورت هم‌زمان، برای کسانی که از Cryptohopper استفاده می‌کنند فراهم است. ارائه گزارش‌های دقیق و لحظه‌ای از دیگر ویژگی‌های محبوب این تریدر خودکار به‌شمار می‌رود.

 • بیش از ۱۰۰ سبک معاملاتی و الگوی تحلیلی
 • امکان ارائه تحلیل‌های شخصی به سیستم
 • بهترین و به‌روزترین سیگنال‌های ورود و خروج
 • پشتیبانی از اندیکاتورهای BB و RSI
 • امنیت بسیار بالا

تری کاماز (3Commas)

یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ربات‌های تریدر است که از استراتژی مهم میانگین هزینه دلاری (DCA) پشتیبانی می‌کند. تری کاماز، شامل دو نسخه مبتدی و حرفه‌ای بوده که خدمات سطح مبتدی آن رایگان و برای استفاده از خدمات حرفه‌ای این ربات، باید مبلغی را به‌عنوان اشتراک سالانه این خدمات پرداخت کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های محبوب تری کاماز ارسال اعلان معاملات انجام شده است (ایمیل، پیامک یا پاپ‌آپ). این ربات را می‌توان به بیشتر صرافی‌های مطرح جهان برای انجام معاملات ۲۴ ساعته متصل کرد. اگر قبل از تری کاماز روی یک ربات تریدر دیگر تنظیمات مورد‌نظر خود را اعمال کرده باشید، می‌توانید هنگام راه‌اندازی آن همان تنظیمات قبلی را به‌طور کامل روی ربات جدید کپی کنید و نیاز به صرف زمان مجدد جهت انجام تنظیمات نیست.

 • اپلیکیشن اندروید و IOS
 • امکان ایجاد تعادل در سبد دارایی
 • قابلیت خرید‌وفروش تنها از یک باجه

ریسک‌های استفاده از هوش مصنوعی در ارز دیجیتال

ربات در معامله گری

 1. خرابی‌ها و باگ‌های نرم‌افزاری همواره یکی از مشکلات پلتفرم‌های مبتی‌بر تکنولوژی یا هوش مصنوعی هستند. همچنین مشکل در ارتباطات اینترنتی می‌تواند یک چالش بزرگ هنگام استفاده از پلتفرم‌های AI مثل ربات تریدر برای انجام معاملات باشد.
  این در حالیست که بسیاری تصور دارند هنگامی که ربات تریدر استفاده می‌کنند دیگر نیازی به بررسی روزانه آن نیست و صرفا باید منتظر کسب سود از معاملات باشند. اما این‌طور نیست و پس از نصب ربات باید گاهی بر فعالیت آن نظارت داشت تا در صورت بروز مشکلاتی که به آنها اشاره کردیم، بتوان بلافاصله مشکل را حل کرد. (این ابزارها باید نگهداری و به‌روزرسانی شوند)
 2. گاهی طرح‌های پیشنهاد شده برای ماشین‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی، بیش از حد اغراق شده‌اند. به‌عبارت دیگر این طرح‌ها روی کاغذ فوق‌العاده‌اند، اما در حقیقت عملکرد قابل‌قبولی ارائه نمی‌دهند و گاهی سبب ایجاد مشکلات بزرگی نیز می‌گردند. به‌طور کلی باید توجه داشت ابزاری که بر‌پایه AI به‌وجود می‌آید، هرچقدر هم که حرفه‌ای و کارآمد، باز ممکن است دچار خطا و اشتباه شود. بنابراین نمی‌توان هنگام استفاده از چنین ابزارهایی انتظار سود ۱۰۰ در‌صدر از معاملات را داشت و همیشه باید مقداری خطا و ریسک یا ضرر را محتمل دانست.
 3. در‌حال حاضر ابزارهای متعدد و ربات‌های تریدر بسیار زیادی در بازار وجود دارند. برخی از این ربات‌ها بسیار قدیمی هستند و با شرایط کنونی بازار رمزارزها مطابقت ندارد. برخی از ربات‌های جدید نیز کارایی لازم را ارائه نمی‌کنند و صرفا به‌واسطه تبلیغات فراوان مطرح شده‌‌اند. همچنین این سیستم‌ها گاهی باگ‌های نر‌م‌افزاری دارند که تشخیص آنها کار دشواری است.
 4. امروزه تعداد ابزارهای مبتنی‌بر هوش مصنوعی به‌ویژه ربات‌های تریدر، روزبه‌روز در‌حال افزایش‌اند. از طرفی دیگر، کلاهبرداری‌های حوزه ارزهای دیجیتال نیز همواره رو به گسترش است. باتوجه به محبوبیت ابزارهای خودکار در دنیای کریپتوکارنسی، کلاهبرداران این بستر را شیوه‌ای مناسب جهت اجرای عملیات‌های خود می‌بینند. بنابراین هنگام استفاد از تمامی پلتفرم‌هایی که خدمات خودکار جهت تسهیل و بهبود معاملات ارز دیجیتال ارائه می‌دهند، باید دقت بسیار زیادی داشت و پلتفرم را به‌طور کامل و از تمامی جوانب مورد بررسی قرار داده و سپس اطلاعات در وب‌سایت وارد کرد.
 5. قبل از آنکه شروع به استفاده از یک سیستم خودکار کنید، ابتدا از خود بپرسید که آیا واقعا به این سیستم نیاز دارم؟ آیا دانش و توانایی استفاده از آن را دارم؟ برخی افراد بدون آن‌که دانش چندانی در رابطه با یک پلتفرم داشته باشند، صرفا جهت کسب سود بیشتر به‌سراغ این پلتفرم‌ها می‌روند. این در حالیست که گاهی انجام دستی فرایندها برای آنها سود بیشتری خواهد داشت و سطح توانایی‌شان به‌واقع در‌حد استفاده از یک سیستم پیچیده مبتنی‌بر هوش مصنوعی نیست.
 6. در آخر این‌که پلتفرم‌های خودکار تحلیلی و معاملاتی در‌عین جذابیت، نمی‌توانند به‌طور صد‌در‌صدی جایگزین فرایندهای انسانی و دستی شوند (در‌واقع در‌حال حاضر این امکان فراهم نیست). این سیستم‌ها همواره نیازمند نظارت انسان‌ها هستند و نمی‌توان آنها را به‌حال خود رها کرد. همان‌طور که گفته شد، هر پلتفرم خودکار ممکن است باگ‌های نرم‌افزاری داشته باشد یا در لحظاتی دچار مشکل شود. بنابراین باید بسیار حساب‌شده، دقیق و با دانش و تجربه کافی به‌سراغ چنین پلتفرم‌هایی رفت (به‌ویژه در بازارهای پر‌ریسک مالی).

 

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا