ثبت نام اکسچنج
دانشنامهبلاکچین

آشنایی جامع با بلاکچین الگورند و ارز دیجیتال آن

الگورند (Algorand) یکی از شبکه‌های بلاکچینی است که دارای الگوریتم یا مکانیزم اجماع متفاوتی به نام PPoS یا اثبات سهام خالص (Pure Proof of Stake) است. این مکانیسم اجماع توانسته است الگورند را در بین شبکه‌هایی که در حال حل معماهای سه‌گانه بلاکچین و ارتقای خودنآنخودخو هستند، بسیار متمایز و خاص کند.

در این مقاله از اکسچنج سیتکس قصد داریم تا به شما بگوییم که «بلاکچین الگورند چیست و چگونه کار می‌کند؟» و علاوه بر آن، کمی درباره ساختار شبکه بلاکچین الگورند نیز صحبت خواهیم کرد.

با ما تا انتهای مطلب همراه باشید…

الگورند چیست؟

الگورند (Algorand) یک شبکه بلاکچین است که در سال 2017 توسط سیلویو میکالی (Silvio Micali) ایجاد شد. میکالی یک استاد دانشگاه MIT است که برای فعالیت‌های خود در زمینه ارز دیجیتال، برنده جایزه تورینگ (Turing Award) نیز شده است.

الگورند یک پروتکل بلاکچین غیرمتمرکز و بدون نیاز به مجوز است که هرکس می‌تواند از آن برای انتقال دارایی یا ساخت اپلیکیشن‌ها استفاده کند.ن برای

پروتکل الگورند از یک الگوریتم اجماع نوین قدرت گرفته است که امکان ایجاد و انجام تراکنش‌های سریع، امن و مقیاس‌پذیر را برای مشارکت‌کنندگان فراهم می‌کند.

الگورند مشکلاتی را که اغلب بلاکچین‌های قدیمی‌تر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند را آدرس‌دهی می‌کند که از جمله مهمترین این مشکلات می‌توان به مقیاس‌پذیری و اجماع اشاره کرد.

این بلاکچین از مکانیزم اجماع اثبات سهام خالص یا PPoS استفاده می‌کند که تأییدکنندگان (ولیداتورها) را به صورت تصادفی و بر اساس وزن سهام استیک شده آنها در کوین ALGO انتخاب می‌کند.

الگورند چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

الگورند به نحوی طراحی شده است که بتواند سه مشکل بزرگی را که اغلب بلاکچین‌ها در عملکرد خود با آنها مواجه هستند، حل کند. این مشکلات سه‌گانه عبارتند از:

 • امنیت
 • مقیاس‌پذیری
 • تمرکز زدایی

سه راهی ارز دیجیتال

شبکه الگورند ادعا دارد که قادر است این سه مشکل بزرگ را (که به سه‌گانه بلاکچین نیز معروف هستند) برطرف کند.

برخی از تحلیلگران بلاکچین، این سه معضل بزرگ را مثلث غیرممکن نیز می‌نامند و اعتقاد دارند که دستیابی به حد ایده‌آلی از هر سه این قابلیت‌ها در شبکه‌های بلاکچینی امری محال است.

امنیت

پروتکل الگورند در برابر حملات مخرب ایمن است و این موضوع، شبکه الگورند را برای انجام تراکنش‌ها، نگهداری از دارایی‌های با ارزش و ساخت اپلیکیشن‌های سازمانی امن بسیار ایده‌آل کرده است.

الگورند امنیت را در هر دو سطح شبکه و پروتکل اجماع برقرار کرده و از حساب‌های کاربری کاربران شبکه نیز محافظت می‌کند.

مقیاس‌پذیری

پروتکل الگورند قادر است که تعداد بسیار زیادی از تراکنش‌ها را در یک ثانیه مدیریت و اجرا کند و این قابلیت باعث دستیابی Algorand به مقیاس‌پذیری بالاتری نسبت به بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum) شده است.

برخلاف بیت کوین، پروتکل اجماع الگورند نیاز به توان پردازشی برای حل معمای کریپتوگرافی (معمای هش) را در فرآیند استخراج، حذف کرده است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
کاربرد فناوری بلاکچین در صنعت بازی

در عوض، هزینه محاسباتی پروتکل به ازای هر کاربر، تنها برای تولید و تأیید امضاها و همچنین عملیاتی که نیاز به شمارش ساده دارند، استفاده می‌شود.

بر اساس گفته‌های الگورند، این شبکه بلاکچینی می‌تواند تا میلیون‌ها کاربر افزایش مقیاس پیدا کرده و نرخ تراکنش بالایی را بدون تحمیل هزینه‌های قابل‌توجه به کاربران مشارکت‌کننده مدیریت کند.

غیرمتمرکزسازی

شبکه الگورند کاملاً غیرمتمرکز است و هیچ مرجع مرکزی یا نهاد کنترلی منحصر به فردی ندارد.

تراکنش‌های الگورند توسط گره‌های مشارکت‌کننده در شبکه تأیید می‌شوند و تمام گره‌ها در تصمیم‌گیری‌ها، حق رأی یکسانی دارند.

این امر باعث می‌شود که الگورند به یک سیستم کاملاً غیرمتمرکز تبدیل شود.

همچنین همه افراد در شبکه الگورند این شانس را دارند که عضوی از انجمن کاربرانی باشند که بلوک‌های بلاکچین را تأیید می‌کنند، چراکه انتخاب نودهای تأییدکننده در این شبکه تصادفی و محرمانه است.

هیچ انجمن ثابتی در الگورند وجود ندارد و گره‌های آن توسط افرادی از سراسر دنیا مدیریت می‌شود.

الگورند چطور کار می‌کند؟

چیزی که الگورند را از سایر بلاک‌چین‌ها متمایز می‌کند، استفاده آن از الگوریتم اجماع PPoS است، یک الگوریتم اجماع که از پروتکل توافق بیزانسی استفاده می‌کند.

اگر یک گره به خطر بی‌افتد، توکن بومی ALGO، که متعلق به مشارکت‌کنندگان شبکه است، به طور خودکار با کلیدهای منحصر به فرد محافظت می‌شود.

الگوریتم اجماع PPoS شبکه بلاکچین الگورند

ppos

مکانیسم اجماع بیت کوین، اثبات کار (PoW) است که به حجم زیادی از انرژی و توان محاسباتی برای ایجاد و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید نیاز دارد.

در مقابل، الگوریتم اجماع الگورند یعنی PPoS امکان ایجاد و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید را به روشی سریع‌تر و کارآمدتر می‌دهد.

این کار با انتخاب تصادفی دارندگان توکن ALGO برای شرکت در اعتبارسنجی و تأیید بلوک‌های زنجیره انجام می‌شود. توجه داشته باشید که در PPoS برای ایجاد و تأیید هر بلوک جدید، یک گروه یا کمیته جدید انتخاب می‌شود.

در پروتکل PPoS، از نظر تئوری تنها کاربرانی که هولدرهای بزرگ ALGO هستند، می‌توانند در فعالیت‌های مخربی شرکت کنند که به طور بالقوه می‌تواند امنیت کاربران دیگر را به خطر بیندازد.

با این حال، از آنجایی که سیستم مبتنی بر وابستگی مشترک بین مشارکت‌کنندگان است، فعالیت‌های مخرب نیز منجر به از دست رفتن توکن‌های ALGO آنها خواهد شد.

از این رو، چنین فعالیت‌های مخربی حتی برای هولدرهای بزرگ نیز پاداشی به همراه نخواهد داشت.

انتخاب تصادفی جوامع در شبکه بلاکچین الگورند

ولیدیتور های تصادفی

الگورند می‌تواند در هر ثانیه، هزار تراکنش را پردازش کند و تمامی این تراکنش‌ها نهایی و لحظه‌ای خواهند بود.

علاوه بر این الگورند دارای سقف عرضه ثابتی برابر با 10 میلیارد توکن است که به منظور اضافه کردن مکانیزم ضد تورمی به شبکه در نظر گرفته شده است.

اکثر این توکن‌ها در حال حاضر قفل بوده و در انتظار توزیع شدن در آینده هستند.

ساختار پروتکل الگورند

پروتکل اجماع الگورند بر اساس سه مفهوم بنیادی زیر ساخته شده است:

تراکنش‌های شبکه

تراکنش‌‌ها واحد اصلی محاسبات در شبکه الگورند هستند. از تراکنش‌ها برای انتقال ارزش استفاده شده و توسط تمام نودهای مشارکت‌کننده در شبکه تأیید می‌شوند.

بلاک‌های بلاکچین

بلوک‌ها گروهی از تراکنش‌ها هستند که در یک پکیج واحد جمع‌آوری و بسته‌بندی شده‌ و توسط الگوریتم اجماع تأیید می‌شوند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ICO در ارز دیجیتال چیست؟ تفاوت ICO با IEO و  IPO

مکانیزم اجماع

الگوریتم اجماع مسئولیت تأیید بلاک‌ها و اطمینان از مطابقت آنها با نیازمندی‌های پروتکل الگورند را بر عهده دارد. الگوریتم اجماع به کاربرانی که در عملیات آن مشارکت ‌می‌کنند پاداش (Reward) اهدا می‌کند. این پاداش از جنس توکن بومی الگورند (ALGO) است.

مکانیزم استیکینگ الگورند: اثبات سهام خالص یا PPoS

بر اساس رویکرد PPoS در الگورند، تأثیری که کاربر بر انتخاب یک بلوک جدید می‌گذارد، متناسب با تعداد توکن‌هایی است که در سیستم دارند و به این توکن‌‌ها سهام نیز می‌گویند.

هر کاربر با توجه به وزن پیشنهادات و آرا خود که مستقیماً با سهامش در ارتباط است، فرصتی برای انتخاب شدن به عنوان ولیداتور در مکانیزم اجماع دارد.

کاربران به طور تصادفی و محرمانه، برای پیشنهاد دادن بلاک‌ها و رأی دادن در مورد این پیشنهادات انتخاب می‌شوند.

از طریق این رویکرد، امنیت شبکه به صداقت اکثریت کاربران در جامعه آن گره می‌خورد. بدین ترتیب، تا زمانی که بیشتر پول شبکه در دستان کاربران صادق و متعهد باشد، سیستم امن خواهد ماند.

این رویکرد در تقابل با مکانیسم‌های اجماع دیگر مانند PoW، DPoS یا BPoS است که در آن گروه‌های کوچکی از جامعه مشارکت‌کنندگان، مسئولیت تأمین و حفظ امنیت کل سیستم را عهده‌دار هستند.

اصولاً، با استفاده از این رویکردها بخش کوچکی از کاربران می‌توانند از انجام تراکنش‌های دیگر کاربران جلوگیری کنند.

رویکرد الگورند امکان صدمه زدن به کل شبکه را توسط هولدرهایی که سهام ناچیزی در سیستم دارند، عملاً غیرممکن می‌کند.

در همین حال، هولدرهای بزرگ شبکه نیز جرأت انجام اقدامات مخرب را نخواهند داشت، چراکه چنین اقداماتی منجر به کاهش ارزش دارایی‌هایشان و کاهش قدرت خرید ارزهای هولد‌شده آنها خواهد شد.

فرآیند تولید بلاک در الگورند با استفاده از مکانیزم PPoS

بلاک‌های جدید شبکه الگورن، تحت مکانیزم PPoS و در دو فاز ساخته می‌شوند.

در فاز اول، یک توکن به طور تصادفی انتخاب می‌شود. مالک این توکن، کاربری است که مسئولیت پیشنهاد بلوک بعدی را بر عهده دارد.

در فاز دوم، 1000 توکن به طور تصادفی از بین تمام توکن‌های موجود در شبکه انتخاب می‌شوند. صاحبان این توکن‌ها، کمیته ولیداتورهای فاز ۲ را تشکیل می‌دهند و مسئولیت تأیید بلاک پیشنهادی کاربر در فاز ۱ را بر عهده می‌گیرند.

در این پروسه، امکان انتخاب یکی از اعضای کمیته بیش از یک بار وجود دارد. این همچنین به این معنی است که یک نود در هنگام تأیید بلاک بعدی زنجیره، می‌تواند بیش از یک رأی در کمیته داشته باشد.

فاز دوم در فرآیند تولید بلاک‌های زنجیره بلاکچین الگورند، برای مبارزه با بازیگران بد در شبکه راه‌اندازی شد. با انتخاب 1000 توکن به صورت تصادفی، سوء نیت این کاربران مخرب، توسط اکثریت جامعه قلع و قمع خواهد شد و همه طبق قوانین رفاهی حاکم بر شبکه عمل می‌کنند.

ارز دیجیتال بومی الگورند: ALGO

ارز دیجیتال بومی شبکه بلاکچین الگورند الگو (ALGO) نام دارد. از توکن‌های ALGO برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه الگورند و اهدای پاداش‌ مشارکت در فرآیند اجماع شبکه به کاربران استفاده می‌شود.

تراکنش‌های ALGO، بدون درنظر گرفتن تعداد تراکنش‌های روزانه کاربر، در کمتر از 4ثانیه انجام می‌گیرند.

همچنین برخلاف اتریوم که پیشتاز گس‌فی بالا در میان ارزهای دیجیتال است، کارمزدهای تراکنش شبکه الگورند حداقلی و بسیار پایین است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بهترین بازارهای معاملاتی NFT خارجی

ارز دیجیتال ALGO

چطور می‌توانم ارز دیجیتال ALGO را خریداری کنم؟

روش‌های متعددی برای خرید توکن ALGO وجود دارد. همانند تمامی ارزهای دیجیتال دیگر، شما می‌توانید توکن‌های ALGO را نیز مستقیماً (حضوری یا اینترنتی) از یک کاربر دیگر خریداری کنید.

این توکن از طریق خودپردازهای ارز دیجیتال، مانند BTM سیتکس، نیز قابل خریداری است؛ با این حال تعداد این خودپردازهای کریپتویی در حال حاضر بسیار محدود است و شاید در دسترس همگان قرار نداشته باشند.

آسان‌ترین روش برای خرید توکن الگورند، خرید آن از صرافی‌های ارز دیجیتال است.

کیف‌پول‌ها و صرافی‌هایی که از ALGO پشتیبانی می‌کنند

برخی از معروف‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال آنلاین که امکان خرید و فروش این توکن را با استفاده از دبیت کارت یا کارت اعتباری ارائه می‌کنند عبارتند از:

 • بایننس
 • کراکن
 • کوین‌بیس
 • و…

صرافی های الگورند

اما در ابتدا شما نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال خواهید داشت.

پس از این‌که کیف پول ارز دیجیتال خود را نصب کردید، می‌توانید یک صرافی ارائه‌کننده ALGO را پیدا کرده و والت خودتان را با توکن‌های الگورند شارژ کنید.

برخی از کیف پول‌هایی که از رمز ارز ALGO پشتیبانی می‌کنند عبارتند از:

 • پرا / Pera
 • مای الگو / My Algo
 • کوین بیس / Coinbase
 • لجر / Ledger
 • و…

کیف پول های بلاکچین الگورند

 

برای خرید ALGO از صرافی‌های ارز دیجیتال، کافی است تا در صرافی موردنظر خود ثبت‌نام کرده و وارد حساب کاربری خود شوید.

سپس توکن ALGO را انتخاب کرده و مبلغ موردنظر خود را وارد کنید و در نهایت پس از چک کردن اطلاعات تراکنش، آن را تأیید و ثبت سفارش کنید.

برای صرافی‌های ایرانی معمولاً نیاز دارید تا ابتدا کیف پول صرافی خود را به صورت ریالی شارژ کنید و سپس ریال را به ALGO تبدیل کنید.

همچنین می‌توانید سایر ارزهای دیجیتال را با ALGO ترید (مبادله) کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا