ثبت نام اکسچنج
لغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

ATL در ارز دیجیتال و اهمیت آن

ATL (All Time Low) اصطلاحی پرکاربرد و با ‌اهمیت در دنیای ارز دیجیتال و بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر است که به کمترین میزان ارزش یک دارایی خاص (ارزهای دیجیتال مختلف) اشاره داشته و حداقل قیمت آن را در طول تاریخ به ما نشان می‌دهد. از شاخص ATL می‌توان در تحلیل‌های تکنیکال بازار رمز ارز و پروژ‌ه‌های مختلف آن استفاده کرد تا روند تغییرات قیمت را در آینده پیش‌بینی نمود.

در این مقاله از اکسچنج سیتکس قصد داریم تا به تعریف و توضیح فاکتور ATL در ارز دیجیتال پرداخته و اهمیت توجه به کف قیمت تاریخی را در کریپتو بررسی کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم که پس از خواندن این مطلب، مقاله ATH ارز دیجیتال سیتکس را نیز به عنوان مکملی برای اطلاعات جدید خود بخوانید.

با ما همراه باشید…

ATL چیست؟

atl

کف قیمت تاریخی یا ATL (All-Time Low) مخالف سقف قیمت تاریخی یا ATH (All-Time High) است. این اصطلاح به کمترین میزان قیمت (کف قیمت) یک دارایی خاص، که تا به حال تجربه کرده است، اشاره دارد. این دارایی خاص می‌تواند توکن‌ها و کوین‌ها ارز دیجیتال، NFTها، طلا، ارزهای فیات و سایر دارایی‌‌های بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف باشد.

ATL برای قسمتی از ارز دیجیتال هم می‌تواند درنظر گرفته شود، برای مثال اگر 0.1 از یک ارز دیجیتال مشخص با قیمت کمینه 100 دلار به فروش روند، می‌توان ATL معادل با 1000 دلار را برای یک توکن کامل از آن ارز دیجیتال درنظر گرفت.

توجه به ATL در ارز دیجیتال چه اهمیتی دارد؟

توجه به پایین ترین قیمت ارزهای دیجیتال

به طور معمول، ATL در زمانی ایجاد می‌شود که یک دارایی برای اولین بار وارد بازار می‌شود و معمولاً این معیار در تعیین حداقل قیمتی که یک ارز دیجیتال می‌تواند داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارزش و قیمت یک ارز دیجیتال می‌تواند در طول یک سال، ماه یا حتی روز؛ چندین بار تا ATL خود نزول کند و مجدداً افزایش یابد.

زمانی که قیمت یک دارایی به کف قیمت تاریخی خود برسد، می‌توان گفت سرمایه‌گذاران علاقه خود را به سرمایه‌گذاری و مشارکت در آن پروژه و ارز دیجیتال از دست داده‌اند.

این اتفاق گاهاً به عنوان سیگنالی برای شکست یک پروژه درنظر گرفته شده و باعث فروخته شدن حجم زیادی از توکن‌ها توسط سرمایه‌گذاران می‌شود. فروش توکن‌ها در زمان رسیدن قیمت بازار یک ارز دیجیتال به ATL، خود می‌تواند باعث پایین‌تر آمدن ارزش دارایی موردنظر و حتی شکست کامل آن شود.

به همین دلیل نیز توجه به ATL دارایی‌های موجود در سبد سرمایه و پروژه‌های ارز دیجیتالی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را داریم بسیار اهمیت دارد.

با این حال فراموش نکنید که ATL نباید به عنوان تنها فاکتور تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری قلمداد شود و همواره باید ترکیبی از چندین ابزار، استراتژی و شاخص را برای تصمیمات مهم خرید و فروش ارزهای دیجیتال لحاظ کرد.

بهترین کاربرد ATL در ارزهای دیجیتال، تشخیص حدودی بهترین زمان برای اقدام به «خرید در کف» است.

ATL ارزهای دیجیتال را از کجا ببینیم؟

همانند ATH، شما به سادگی و تنها با مشاهده نمودار تغییرات قیمت یک ارز دیجیتال خاص در تریدینگ ویو یا سایر پلتفرم‌های تحلیلی و انتخاب بازه زمانی کامل (All Time) در چارت، قادر خواهید بود که کمترین قیمتی که آن رمز ارز در تاریخ فعالیت خود تا به امروز داشته است را به راحتی پیدا کنید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
عوامل تأثیرگذار در حد ضرر (Stop Loss) چیست؟

در واقع، پایین‌ترین نقطه در نمودار روند قیمت ارزهای دیجیتال، ATL یا کف قیمت تاریخی آن ارز نام دارد.

علاوه بر این در تحلیل‌های تکنیکال بیت کوین و ارزهای دیجیتال، معیارهای مهمی مانند ATL و ATH به کررات ذکر شده و تکرار می‌شوند.

ATL بیت کوین چقدر بوده است؟

پایین ترین قیمت بیت کوین چقدر بوده است؟

بیت کوین اولین و شاید بتوان گفت قدرتمندترین ارز دیجیتال جهان است که همواره در حال رشد بوده است.

به همین دلیل می‌توان گفت کمترین قیمتی که بیت کوین تا به حال تجربه کرده است، قیمت ارائه اولیه آن است.

بیت کوین در زمان عرضه اولیه خود صفر دلار قیمت داشت! اما نمی‌توان گفت ATL بیت کوین برابر با صفر دلار است.

برای اینکه ATL مستندتری را داشته باشیم، سقوط‌های قیمتی را در ATL مدنظر می‌گیریم که بر این اساس، تنها باید کمترین قیمتی که بیت کوین در یک بازه زمانی دلخواه به آن سقوط کرده است را پیدا کنیم.

با توجه به نمودار تغییرات قیمت بیت کوین در بازه زمانی پنج سال گذشته (2017-2022) مشاهده می‌کنیم که ارزش هر سکه بیت کوین در بازه قیمتی 2.22 دلار تا  69000 دلار نوسان داشته است.

پس می‌توان نتیجه گرفت که کمترین میزان قیمت بیت کوین یا همان کف قیمت پنج‌ساله بیت کوین، 2.22 دلار مربوط به تاریخ 20 اکتبر 2011 است که در نمودار زیر آن را مشاهده می‌کنید

.ATL BTC copy

علاوه بر این سقف تاریخی قیمت بیت کوین یا همان ATH BTC نیز برابر با 69000 دلار در تاریخ 10 نوامبر 2021 بوده است.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا