ثبت نام اکسچنج
لغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

بازار خرسی و ۱۰ اشتباه متداول تریدر‌ها در Bear market

بازار خرسی یکی از مفاهیم مهم و کاربردی در دنیای ارزهای دیجیتال است که در کنار بازار گاوی در تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال ارز دیجیتال، برای پیش‌بینی آینده مارکت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازار خرسی در واقع اشاره به بازار نزولی یا زمستان کریپتویی دارد که در آن روند کلی حرکت قیمت ارزهای دیجیتال رو به کاهش است. این بازار در اثر عوامل زیادی از جمله یک بازار گاوی پرشور و ایجاد حباب قیمت به وجود می‌آید تا بتواند تعادل میان عرضه و تقاضای بازار را مجدداً برقرار کرده و قیمت‌ها را تعدیل کند.

در این مقاله از اکسچنج سیتکس به تعریف دقیق بازار خرسی و بررسی کاربردهای مختلف آن می‌پردازیم و تمامی سوالات شما را درباره Bear market پاسخ می‌دهیم.

با ما همراه باشید…

بازار خرسی چیست؟

بازار خرسی

بازار خرسی یا Bear Market زمانی ایجاد می‌شود که قیمت بازار در یک دوره مشخص به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کند. مدت زمان بازار خرسی معیار مشخصی ندارد و می‌تواند تنها چند هفته دوام داشته باشد یا اینکه حتی بیش از یک سال نیز ادامه‌‌دار شود.

این دوره‌ای است که در آن ارزش ارز دیجیتال به دلیل ترس زیاد مشارکت‌کنندگان و بدبینی سرمایه‌گذاران و وجود احساسات ضعیف در بازار، تا 20 درصد یا بیشتر از بالاترین سطح اخیر آن کاهش پیدا می‌کند.

بازارهای خرسی اغلب با افت‌های بزرگ در بازار یا شاخصی بزرگتر همزمان می‌شوند.

از آنجایی که بیت کوین و اتریوم پیشتازان همیشگی عرصه رمز ارزها هستند، سایر ارزهای دیجیتال بازار کریپتو به این دو رهبر دیجیتال چشم دوخته‌اند تا لحن بازارهای رمز ارزی خود را ایجاد کنند.

ارزهای دیجیتال یا سایر دارایی‌ها نیز زمانی در بازار خرسی تلقی می‌شوند که در یک دوره نسبتاً طولانی 20 درصد کاهش قیمت پیدا کرده باشند. این دوره معمولاً دو ماه یا بیشتر درنظر گرفته می‌شود.

بازارهای خرسی می‌توانند در نتیجه بحران‌های اقتصادی مهم‌تری، مانند رکود، نیز رخ دهند و همچنین با بازارهای گاوی، که در زمان صعودی بودن بازارها رخ می‌دهد، مقایسه شود.

تفاوت بازار خرسی با روند اصلاح قیمت‌ها

برخلاف باور عمومی، یک بازار خرسی با روند اصلاح بازار متفاوت است. اصلاح بازار در واقع یک ترند کوتاه‌مدت است که کمتر از دوماه دوام داشته و نباید با بازار خرسی اشتباه گرفته شود.

برخلاف اصلاحیه‌ها که نقطه ورود فوق‌العاده‌ای را برای خرید ارز دیجیتال توسط سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند، بازارهای نزولی خرسی، در ارائه چنین فرصت‌هایی عمدتاً ناتوان هستند.

این تفاوت به این علت است که تشخیص کف قیمت در بازار خرسی کار بسیار دشواری است در صورتی که برای اصلاح روند قیمت، این کار ساده‌تر است.

تفاوت بازار خرسی و بازار گاویبازار خرسی چیست؟

گاهی اوقات هردوی اصطلاحات «خرس» و «گاو» برای اشاره کردن به سازمان‌ها یا افراد مستقلی به کار می‌روند که کاملاً متفاوت از هم رفتار می‌کنند.

گاوها ارزهای دیجیتال را خریداری یا لانگ می‌کنند و امیدوارند که بازار به زودی رشد خواهد کرد و در مقابل، خرس‌ها باور دارند که بازار به زودی نزولی شده و اصطلاحاً دارایی را فروخته یا short می‌کنند.

بازار گاوی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌ها در یک محدوده زمانی معین، نیاز به افزایش قابل توجهی داشته؛ یا پیش‌بینی شود که قیمت دارایی در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت.

یک بازار صعودی زمانی بوجود می‌آید که قیمت‌ها پس از دو کاهش 20 درصدی، بیش از 20 درصد افزایش پیدا کنند. برخلاف بازار خرسی، معمولاً گاوی شدن بازار ارزهای دیجیتال، به عنوان نشانه‌ای از رشد و عملکرد خوب اقتصاد در این حوزه تلقی می‌شود.

علاوه بر این، در یک بازار گاوی تقاضای زیادی برای خرید ارزها وجود دارد و افزایش قیمت این دارایی‌ها اغلب در یک برهه زمانی طولانی رخ می‌دهد.

با این حال، با توجه به نوسانات بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال در طول تاریخ، برخی افراد از عباراتی مانند “خوش‌بینانه” و “خرسی” برای اشاره به وضعیت بازار استفاده می‌کنند.

قیمت یک کوین ممکن است در عرض چند ساعت یا چند روز 20 درصد نوسان (صعودی یا نزولی) داشته باشد.

بازار خرسی: بازارهای گاوی با بازارهای نزولی کاملاً در تضادند. این نوع از بازار زمانی اتفاق می‌افتد که دوند قیمت بازار نشان می‌دهد که قیمت‌ها حداقل 20% کاهش یافته است و اغلب به دنبال این فعالیت، تقاضا برای خرید ارز دیجیتال و علاقه سرمایه‌گذاران به مشارکت در پروژه کریپتو نیز کاهش می‌یابد.

ویژگی‌های بازار خرسی کریپتو

انواع بازار خرسی

بازار خرسی یا نزولی دارای سه ویژگی مهم و کلیدی است که در ادامه مشاهده می‌کنید:

 1. بازار ارز دیجیتال موردنظر بیش از دو ماه در یک سیر نزولی بوده و حداقل 20% از ارزش رمز ارز، نسبت به آخرین سقف قیمت، کاهش یافته است.
 2. شاخص ترس و طمع معمولاً ترس شدید را نشان می‌دهد و سرمایه‌گذاران نسبت به خرید ارز دیجیتال بدبین و نا‌امیدند.
 3. اغلب، در بازار خرسی غالباً وضعیت اقتصادی کشورها (یا حداقل، پیش‌بینی وضعیت اقتصاد در آینده) نامطلوب و بحرانی است.

مراحل ایجاد بازار خرسی در بیت کوین و آلت کوین‌ها

مراحل ایجاد یک بازار خرسی به طور کلی از چهار فاز زیر تشکیل شده است:

 1. بالا رفتن شدید قیمت‌های یک ارز دیجیتال، فاز اول ورود به بازار خرسی را شکل می‌دهد. پس از این دوره صعودی، سرمایه‌گذاران شروع به خارج شدن از بازار رمز ارز کرده و اقدام به کسب سود می‌کنند.
 2. در فاز دوم شکل‌گیری بازار خرسی، قیمت دارایی‌ و فعالیت تریدرها کاهش یافته، درآمد شرکت سازنده پروژه کمتر شده و تحلیلگران اقتصادی که سابقاً به بازار خوش‌بین بودند، به سمت نا‌امید شدن از آن سوق می‌یابند. همزمان با تضعیف روحیه و انگیزه فعالان بازار، برخی از سرمایه‌گذاران دچار ترس می‌شوند که این حالت کاپیتولاسیون یا تسلیم شدن نیز نام دارد.
 3. فاز سوم بازار خرسی زمانی است که دلالان و سفته بازارن وارد بازار می‌شوند و شروع به بالا بردن قیمت‌های ارز دیجیتال و حجم معاملات آن می‌کنند.
 4. در چهارمین و آخرین مرحله از بازار خرسی، قیمت ارز دیجیتال باز هم کاهش پیدا می‌کند، با این حال با سرعتی کمتر از فازهای قبلی. در نهایت نیز سرمایه‌گذاران مجدداً با پایین‌تر آمدن قیمت‌ها و اخبار امیدوارانه به بازار جذب شده و بازار خرسی تبدیل به بازار گاوی خواهد شد.
مطلب پیشنهادی مرتبط
تعریف دقیق White Paper + فوت و ‌فن‌های نوشتن یک وایت پیپر عالی

تشخیص و پیش‌بینی بازار خرسی در ارز دیجیتال

بازار بریش یا نزولی

آیا می‌توانیم بازار خرسی را پیش‌بینی کنیم؟

بازارهای خرسی به سختی قابل پیش‌بینی هستند و معاملات آنها نیز دشوارتر از بازار گاوی است، اما دلیلی برای وحشت وجود ندارد!

سرمایه‌گذاران باتجربه‌تر با موجودی حساب‌های بالا نسبت به کارگران جوان‌تر با پس‌انداز ناچیز، ریسک‌های بزرگتری را در بازار خرسی متحمل می‌شوند.

متنوع کردن سبد سرمایه با ارزهای دیجیتال دارای ریسک کمتر، می‌تواند ضرر بازار خرسی را به حداقل رسانده و سود بلندمدتی را به سرمایه‌گذار ارائه کند.

5 شاخص مهمی که توجه به آنها به تریدرهای ارز دیجیتال کمک می‌کند تا بتوانند زمستان کریپتویی را پیش‌بینی کنند را در ادامه مشاهده می‌کنید.

 1. در بازار خرسی بازار ارز دیجیتال شروع به ریکاوری شدن می‌کند و قیمت‌ها کاهش می‌یابد.
 2. میانگین متحرک ساده (SMA) بیت کوین برای 200 هفته گذشته، حالت مقاومتی یا حمایتی بگیرد.
 3. شاخص قدرت نسبی (RSI) در خواندن کف قیمت خوب عمل کند.
 4. نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق یافته (MVRV).
 5. ضریب میانگین متحرک دوساله ارز دیجیتال موردنظر.

معروف‌ترین بازار‌های خرسی ارز دیجیتال

معمولاً قرار داشتن در بازار خرسی یا زمستان کریپتویی را با توجه به وضعیت پیشتاز این عرصه، یعنی بیت کوین، می‌سنجند.

در این قسمت مروری بر مهمترین و معروف‌ترین بازارهای خرسی بیت کوین (و در کل ارزهای دیجیتال) خواهیم داشت.

بازار خرسی بیت کوین (ژوئن 2011 تا فوریه 2011)

2011 copy

اطلاعات این برهه زمانی به سختی قابل بررسی و مشاهده است. اما باید بدانیم که در سال 2011 با هک شدن صرافی معروف و محبوب Mt.Gox و دزدیده شدن حجم زیادی از بیت کوین‌های استخراج شده و فعال در شبکه، یک بازار خرسی و نزولی موقت ایجاد شد. در این بازار خرسی بیت کوین از 32 دلار به 0.01 دلار کاهش پیدا کرد و بسیاری از منتقدان و تحلیلگران بیت کوین را مرده و ناموفق دانستند.

با این حال پس از مدت زمان نسبتاً زیادی این ریزش در شبکه بیت کوین جبران شد.

اولین بازار خرسی رمز ارزها (11 ژانویه 2012 تا 11 جولای 2012)

first bear market copy

اولین بازار خرسی کریپتو تا حد زیادی تحت‌تأثیر هک‌ها و شک ‌و ‌شبهه‌های موجود در جهان برای سرمایه‌گذاری در این حوزه بود. در این زمستان در عرض شش ماه، قیمت بیت کوین به 4.22 دلار در 11 جولای 2012 رسید.

بازار خرسی دوم (7 آگوست 2012 تا 6 دسامبر 2012)

sec bear market copy

بازار خرسی دوم ارز دیجیتال تنها کمی بعد از بازار خرسی اول رخ داد و علت اصلی آن نیز طرح شکایات قانونی بر علیه صرافی‌های هک شده و بخصوص Bitcoinica بود. این شکایات باعث ترس و بی‌اعتمادی مجدد سرمایه‌گذاران و روی برگرداندن آنها از بیت کوین و بازار کریپتو شده و در نتیجه بازار رمز ارزها نزولی شد.

گفتنی است که قیمت بیت کوین در پایان این زمستان به  13.22دلار در 6 دسامبر 2012 رسید.

بازار خرسی سوم کریپتو (29 نوامبر 2013 تا 7 ژانویه 2015)

2013-2015 copy

این بازار خرسی، یک زمستان کریپتویی سخت و طولانی با مدتی بیش از یک سال بود. سال 2013 چه از لحاظ بازار خرسی و چه سایر جهات، سال مهمی برای عرصه ارز دیجیتال بود.

در این بازار خرسی، بیت کوین از 1100 دلار به 100 دلار کاهش قیمت پیدا کرد که معادل 91 درصد ریزش بود.

در این سال یک بازار سیاه آنلاین به نام جاده ابریشم توسط FBI تعطیل و منحل شد و با توجه به این‌که این بازار سیاه از ارزهای دیجیتال استقبال و حمایت می‌کرد مجدداً موجی منفی به حوزه کریپتو روانه شد. در ماه مه 2014 قیمت‌های بیت کوین کمی افزایش یافت اما این افزیش قیمت بیشتر شبیه به پرش گربه مرده بود و بازار مجدداً در ماه ژوئن 2014 روند نزولی خود را از پیش گرفت.

به هرحال پس از 2015 این بازار به سختی توانست اعتماد از دست رفته را به خود جلب کرده و مارکت‌کپ خود را احیا کند.

بازار خرسی چهارم BTC (دسامبر 2017 تا دسامبر 2020)

2017-2020 copy

در این بازار خرسی طولانی و مهم بیت کوین از 20 هزار دلار تا 3200 دلار ریزش کرد. در سال 2018 که زمستان کریپتو نیز نام دارد، بیت کوین و ارزهای دیجیتال بسیاری از مشارکت‌کنندگان خود را از دست دادند.

چیزی که شاید این بازار را ادامه‎دار و ترس سرمایه‌گذاران را تشدید کرد، ممنوع شدن تبلیغات ارز دیجیتال توسط گوگل و فیسبوک و فروش توکن‌های رمز ارز در پلتفرم‌های آنها بود.

بازار خرسی پنجم بیت کوین (آوریل 2021 تا اکتبر 2021)

2021 copy

بیت کوین در سال گذشته، یعنی 2021، پس از یک بازار گاوی پرسود با مارکت‌‌‌کپ تریلیون دلاری، از 63 هزار دلار به 29 هزار دلار ریزش کرده و بازار خرسی کوچکی را رقم زد.

عوامل فاندامنتالی که در این زمستان نقش داشتند، بیشتر حول محور مسائل زیست‌محیطی مرتبط با استخراج بیت کوین و مصرف انرژی بود.

با وجود این که مزارع استخراج چین در این برهه زمانی تعطیل شد و حجم زیادی از مشارکت‌کنندگان شبکه بیت کوین کم شد، این بازار خرسی مدت زیادی دوام نداشت.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ICO در ارز دیجیتال چیست؟ تفاوت ICO با IEO و  IPO

آخرین بازار خرسی بیت کوین (اواخر 2021 تا ؟)

2022 copy

بازار خرسی فعلی بیت کوین که در حال حاضر و زمان نگارش مقاله (1 آگوست 2022) نیز ادامه دارد، شاید یکی از عجیب‌ترین بازارهای خرسی رمز ارز باشد. در این بازار و ماه ژوئن 2022، بیت کوین برای اولین بار پس از 2020، به قیمت کمینه 20 هزار دلار رسید و سپس حتی تا 17 هزار دلار نیز کاهش پیدا کرد.

شکست شدید پروژه ترا (LUNA) و متضرر شدن هولدرهای توکن‌‌های آن به علت مشکلات الگوریتمیک استیبل‌‌کوین آن (USTC) این بازار خرسی را قدرتمندتر کرده و به کاهش قیمت‌ها دامن زد.

علاوه بر این، محدودیت‌های سیاسی و تصمیمات پلتفرم‌های مختلفی همچون سلسیوس به همراه فروختن بیت کوین‌‌های متعدد توسط شرکت‌های سرشناس استخراج نیز این موضوع را تشدید کرد.

با این حال این موضوع روشن است که بیت کوین بار دیگر خواهد توانست تا مارکت‌کپ خود را بازیابی کرده و ریکاوری شود.

تجربه نشان داده است که کسانی در این بازار موفق خواهند بود که صبور بوده و هیجانات خود را به درستی مدیریت و کنترل کرده و از معاملات احساسی اجتناب می‌کنند.

به اعتقاد تحلیلگران رمز ارز، در خوشبینانه‌ترین حالت تا انتهای سال 2022 و در بدترین حالت، تا هاوینگ بعدی بیت کوین، این بازار خرسی نیز به پایان خواهد رسید.

بهترین استراتژی‌های معاملاتی در بازار خرسی

blog template copy

در یک بازار خرسی، موقعیت‌های فروش (short positions)، گزینه‌های فروش (put options) و ETFهای فروش (short ETF) همه روش‌هایی مناسب برای کسب سود هستند.

در مقابل؛ موقعیت‌های خرید (Long positions)، اختیار خرید (call option) و صندوق‌های قابل معامله در مبادلات (ETF) همگی روش‌هایی برای بهره‌مندی از یک بازار گاوی هستند.

انتخاب یک استراتژی تریدینگ خوب و موفق می‌تواند ریسک مالی این معاملات را کاهش دهد. بخصوص در زمان عدم اطمینان و تردید، که معامله‌گر در این صورت ممکن است با یک اشتباه، پول زیادی را از دست داده و متضرر شود.

در ادامه برخی از متداول‌ترین استراتژی‌های مورد استفاده تریدرهای بیت کوین در بازار خرسی را به شما معرفی می‌کنیم.

استراتژی ترید روزانه

دی تریدینگ

این استراتژی شامل تشخیص و استفاده از موقعیت‌های خرید کوتاه‌مدت ارز دیجیتال ‌و‌ اقدام به فروش دارایی خریداری شده در همان روز خرید می‌شود.

در این روش، هدف معامله‌گران از انجام معامله، کسب سود از تغییرات روزانه قیمت ارز دیجیتال مورد علاقه‌شان است.

تریدرهای روزانه یا Daily traderها، اغلب از شاخص‌های تکنیکال برای پیدا کردن بهترین و پرسوترین نقاط خرید و فروش یک ارز دیجیتال خاص استفاده می‌کنند.

استراتژی نوسان‌گیری

سویینگ تریدینگ

 

معاملات نوسانی، یا اصطلاحاً نوسان‌گیری، نوعی معامله است که در آن سرمایه‌گذاران موقعیت‌های خود را برای مدت کوتاهی حفظ می‌کنند و در نوسانات یک بازار خرسی یا گاوی کسب سود می‌کنند. نوسان‌گیری تقریباً برای هر نوع دارایی (فارکس، رمز ارز و…) استفاده می‌شود.

در حالت کلی دو نوع سرمایه‌گذار در بازار رمزارزها وجود دارد:

 • معامله‌گران روزانه یا همان تریدرها
 • سرمایه‌گذاران بلندمدت یا همان هولدرها

معامله‌گران روزانه از اهرم‌ها و تاکتیک‌های معاملاتی کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند تا از نوسانات جزئی قیمت ارزهای دیجیتال و معاملات آن سود ببرند.

از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران بلندمدت آماده تحمل درجه مشخصی از ریسک در ازای سودهای احتمالاً بیشتر و دندان‌گیرتر بوده و دارای صبر طولانی‌تر نیز هستند.

۱۰ اشتباه رایج معامله‌گران در بازار خرسی

بازار خرسی چیست

اشتباهات زیادی وجود دارد که می‌توان در زمان قرار داشتن در بازار خرسی و زمستان کریپتویی مرتکب آنها شد.

ما در این قسمت به معرفی 10 مورد از خطرناک‌ترین اشتباهاتی که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران رمز ارز در بازار نزولی انجام می‌دهند، خواهیم پرداخت:

۱- اولین و بزرگترین اشتباهی که می‌توانید در یک بازار خرسی انجام دهید این است که بخواهید بازار را تست کرده یا آن را تخمین بزنید و یا در بازار نزولی «خرید در کف» انجام دهید. این موضوع محدود به بازار رمز ارزها نیست و تقریباً در تمام بازارها مصداق دارد.

فراموش نکنید که خط ترند یا قیمت دوست شماست و هیچ‌گاه نباید با آن وارد چالش شوید و این خط ترند در بازار خرسی نیز وجود دارد!

در بازار نزولی، فشار مومنتوم بسیار بالاست و احساسات سرمایه‌گذاران نیز به سختی تغییر می‌کند و اصطلاحاً نباید سعی کنید چاقویی در حال سقوط را با دستان خود بگیرید!

در یک بازار خرسی، ممکن است علی‌رغم کمتر بودن ارزش یک دارایی نسبت به ارزش واقعی آن، باز هم قیمت آن کاهش پیدا کند و کف‌های قیمت جدیدی ساخته شوند.

۲- مورد دیگری که باید به آن توجه کنید، پرش یک گربه مرده یا Dead cat’s Bounce است که اصطلاحی مهم در بازار خرسی ارز دیجیتال است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بازار نزولی برای مدت زمان بسیار کوتاهی دچار تغییر روند شده و صعودی می‌شود. برخی از معامله‌گران این تغییر روند را نشانه پایان بازار خرسی و ورود به بازار گاوی دانسته و به اشتباه شروع به خرید ارزهای دیجیتال می‌کنند.

همه این فاکتورها به علاوه احساسات هیجانی مختلفی از جمله هوپیوم (امیدواری کاذب) و فومو (ترس از جا ماندن)، باعث می‌شود تا نتیجه بگیریم که خرید در کف در بازار خرسی کاری بسیار سخت است.

بهرحال اگر فکر می‌کنید که قیمت یک ارز دیجیتال در بازار خرسی مطلوب است و قصد خرید آن را دارید، بهتر است که از روش DCA (میانگین هزینه دلاری) در سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید.

این روش به خرید پله‌ای یا مرحله به مرحله نیز معروف است که در آن کل هزینه سرمایه‌گذاری شده به بخش‌های کوچک تقسیم شده و در سفارشات خرید متعدد صرف می‌شود تا بتوان از طریق آن، هزینه سربه‌سر یا میانگین هزینه دلاری خریدها را کاهش داد و ریسک را کمتر کرد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
همه چیز درباره NFT 2.0 یا نسل دوم NFT

۳- اشتباه بعدی، مبنا قرار دادن قیمت‌هایی که در بازار گاوی گذشته تجربه کرده‌اید، در سرمایه‌گذاری بازار خرسی‌تان است.

افرادی که در بازار گاوی قدرتمندی مانند سال 2021 اقدام به خرید ارز دیجیتال کرده‌اند (برای مثال بیت کوین 60 هزار دلاری)، انتظار بالاتری از ارزهای دیجیتال دارند تا افرادی که در بازار خرسی فعلی (برای مثال بیت کوین با قیمت 20 هزار دلار) اقدام به خرید کرده‌اند.

دقت کنید… صرف این‌که یک ارز دیجیتال نسبت به بالاترین سقف تاریخی خود 90 درصد کاهش قیمت داشته است نمی‌تواند نشانه خوبی برای خرید باشد؛ بلکه احتمال زیادی وجود دارد که این دارایی هنوز هم قیمت کاذبی داشته باشد.

بسیار محتمل است که پس از یک بازار خرسی ارزهای دیجیتال نتوانند به سقف قیمت قبلی دست پیدا کنند و این امر بسیار طبیعی است.

برای مثال در بازار خرسی معروف 2018 ارز دیجیتال بسیاری از پروژه‌های کریپتویی نتوانستند به قیمت‌های قبلی خود دست پیدا کنند. (مانند آیوتا دَش یا بیت کوین کَش که سقف قیمت تاریخی‌شان در سال 2017 بود و پس از آن دیگر نتوانستند تا آن حد بدرخشند.)

اگر شما با توجه به سقف قیمت‌های قبلی این ارزها اقدام به خرید آنها در بازار خرسی کرده باشید، احتمال اینکه از سایر پروژه‌ها‌ی پتانسیل‌دار غافل شده باشید بسیار زیاد است.

۴- نکته بعدی این است که شما باید منعطف بوده و توقع خود را از سوددهی بازار ارز دیجیتال، با توجه به روند قیمت و نوسانات آن تنظیم کنید. همچنین بودجه‌بندی سرمایه و تخصیص آن به ارزهای متنوع نیز بسیار مهم است و بهتر است تنوع دارایی‌های دیجیتال خود را نیز درنظر داشته باشید.

بازار خرسی فعلی با سایر بازارهای نزولی متفاوت است، چراکه همزمان با اتفاقات و بحران‌های اقتصادی مختلفی در سراسر جهان بوده و بسیار شدید‌تر و پیچیده‌تر است. مهم این است که شما مطمئن باشید دارایی کافی در دست دارید و در خارج از فضای کریپتو دچار کمبود بودجه نخواهید شد.

۵- اختصاص دارایی در بازار خرسی باید به نحو صحیحی باشد و ممکن است شما نیاز داشته باشید که درباره وزن‌دهی پرتفوی خود تجدیدنظر کنید. در یک بازار خرسی بهتر است که وزن بیشتری به ارزهای دیجیتال معتبر و موفق (اصطلاحاً بلو چیپ) خود داده و نسبت ارزهای ریسکی و ضعیف‌تر سبد خود را کاهش دهید. برای مثال در زمان بازارهای خرسی معمولاً میزان دامیننس بیت کوین بسیار افزایش می‌یابد.

۶- در حالی که یک بازار خرسی می‌تواند خصوصیات مشترک زیادی با بازارهای خرسی قبلی داشته باشد، در شرایط اقتصادی، سیاسی و جغرافیایی بسیار متفاوتی از آنها نیز اتفاق افتاده است.

دو بازار خرسی سابق در فاصله سال‌های 2013 تا 2015 و 2017 تا 2020 رخ دادند که غالباً در اثر فاکتورهای مختلف مرتبط با بازار رمز ارزها ایجاد شده بودند. علاوه بر این که عوامل ماکرو محیط‌زیستی نیز در آن زمان‌ها شرایطی پایدار را تجربه می‌کرد. برخی مدت زمان زمستان فعلی را تا یک سال و برخی دیگر تا زمان هاوینگ بعدی بیت کوین تخمین زده‌اند و مطمئناً این بازار خرسی، مستثنی و متفاوت از بازارهای خرسی سابق خواهد بود.

۷- مشاهده می‌شود که برخلاف ریزش شدید ارزش ارزهای دیجیتال در ماه‌های گذشته و به وجود آمدن یک بازار خرسی طولانی در این حوزه، فعالیت افراد در عرصه توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان NFTها همچنان در حال افزایش است. برخی از این پروژه‌ها در حال کاهش قیمت هستندو با این حال بسیاری از قماربازان NFT همچنان توکن‌های معروف Ape را با هدف فروش میلیاردی آنها خریداری می‌کنند. بهرحال باید در این زمینه کمی محتاط‌تر باشید؛ چراکه تا به حال هیچ بازار خرسی در حوزه NFTها تجربه نشده است و در آخرین بازار خرسی ارزهای دیجیتال، NFTها هنوز آنچنان شناخته شده و معروف نبودند.

در صورت بروز یک زمستان در بازار NFT، امکان جبران خسارت و ریکاوری شدن سرمایه‌گذاران آن، به مراتب سخت‌تر از بازار رمز ارزها خواهد بود. بازارهای خرسی نقدینگی را تخلیه می‌کنند و این تخلیه لیکوئیدیتی از بازار NFT می‌تواند بسیار مخرب‌تر از بازار کریپتو باشد. به این دلیل که شما باید در میان مشارکت‌کنندگان مشتری خود را پیدا کنید و در بازار خرسی این کار عملاً غیرممکن خواهد بود.

۸- مراقب باشید که تبدیل به لیکوئیدیتی خروج افراد دیگر از بازار نشوید! در زمانی که افراد زیادی قصد خروج از بازار را دارند با یک خرید اشتباه می‌توانید گرفتار توکن‌های کم یا بی‌ارزشی شوید که شما را در بازار خرسی گیر می‌اندازند. به مارکت کپ و ارزش واقعی توکن‌ها دقت کنید تا فریب این افراد یا پروژه‌ها را نخورید.

۹- از بازار گاوی اخیر می‌توان نتیجه گرفت که تخمین‌ها و پیش‌بینی‌های ارز دیجیتال همیشه درست از آب درنیامده و نباید به آنها استناد کرد. پیش‌بینی‌های مبتنی بر اندیکاتورهای تکنیکال کلیدی و سایر تحلیل‌های فنی، محتمل‌ترین تخمین‌ها را برای قیمت بازار ارائه می‌کنند. با این وجود بهتر است که به دنبال نظر هیچ فردی نرفته و قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری، خودتان نیز تحقیق و بررسی کرده و نتایج شاخص‌های مختلف را نیز با هم ترکیب کنید.

۱۰- علاوه بر موارد بالا اشتباه عمده‌ای که اکثر افراد در بازار خرسی مرتکب می‌شوند، تسلیم شدن است که می‌تواند به از دست رفتن بخش عمده‌ای از سرمایه یا سود منجر شود. در بازار خرسی صبور باشید و احساسات خود را کنترل کنید و هیچ‌وقت در زمان مشاهده اعداد قرمز در پرتفولیوی خود اقدام به فروش نکنید! (مگر اینکه مطمئن باشید پروژه کاملاً شکست خورده است و بخواهید جلوی ضرر بیشتر را بگیرید.)

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا