ثبت نام اکسچنج
استیکینگدانشنامهمعامله و سرمایه گذاری

بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ در سال 2022

در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال، استیکینگ یکی از راه‌های کسب درآمد غیرفعال و نسبتاً امن تلقی می‌شود و بسیاری از فعالان این بازار به‌جای تریدینگ یا هولد کردن، به استیکینگ روی آورده‌‌اند. انتخاب ارز دیجیتال درست برای استیکینگ یکی از مسائل مهم این زمینه به‌شمار می‌رود و به همین سبب قصد داریم در این مقاله از بلاگ پلتفرم مالی سیتکس به معرفی و بررسی کوتاه بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ بپردازیم.

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر و رشد فناوری‌های این حوزه، مسئله مصرف بالای انرژی در الگوریتم اثبات کار (PoW) به‌عنوان یکی از مشکلات اصلی این صنعت و بازار مطرح شد و کارشناسان و فعالان این بازار به‌دنبال راه‌جال جایگزین گشتند.

یکی از این راه‌حل‌های جایگزین، الگوریتم اثبات سهام (PoS) است که توانسته موفق‌تر از رقبا عمل کرده و در حال حاضر توسط شبکه‌های بلاکچینی و ارزهای دیجیتال زیادی استفاده می‌شود. این افزایش استفاده تا جایی است که بیشتر ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاکچینی جدید و نوظهور از الگوریتم اثبات سهام بهره می‌گیرند.

برای درک استیکینگ ارز دیجیتال، بهتر است به الگوریتم اثبات سهام نگاهی بیندازیم. درست مانند الگوریتم اثبات کار، از الگوریتم اثبات سهام نیز برای ایجاد اجماع میان نودها و اعضای فعال شبکه بلاکچین استفاده می‌شود؛ با این تفاوت که در الگوریتم اثبات کار، نودها یا همان ماینرها باید با انجام محاسبات پیچیده به کمک تجهیزات ماینینگ به رقابت برای پیدا کردن پاسخ هر بلاک، تأیید تراکنش‌ها و دریافت پاداش آن بلاک بپردازند.

در حالی که در الگوریتم اثبات سهام خبری از ماینرها نیست و نودها به‌عنوان تأییدکننده یا ولیدیتور (Validator) شناخته می‌شوند؛ در الگوریتم اثبات سهام به‌جای رقابت برای پیدا کردن پاسخ هر بلاک و ساخت آن، نود سازنده هر بلاک توسط خود الگوریتم و شبکه انتخاب می‌شود. هر نود انتخاب‌شده نیز وظیفه دارد تا در ازای دریافت پاداش هر بلاک و کارمزد تراکنش‌ها، بلاک تعیین‌شده را ساخته و تراکنش‌های درون آن را تأیید کند.

برای کسب اطمینان از حسن رفتار یک نود در الگوریتم اثبات سهام، هر نود باید مقدار مشخصی از ارز آن شبکه را به‌صورت ضمانت در شبکه قفل کند، به این کار استیکینگ گفته می‌شود. با اینکار در صورتی که از یک نود خطایی سر بزند، شبکه می‌تواند با برداشت از مقدار قفل‌شده، آن نود را تنبیه کند.

اما راه‌اندازی و اجرا کردن یک نود کار چندان ساده‌ای نیست و بسیاری از استخرهای استیکینگ استفاده می‌کنند؛ این استخرها به ساخت و اجرای نود با استفاده از دارایی‌های دریافت‌شده می‌پردازند و با برداشت بخشی از سود حاصل از استیکینگ به‌عنوان کارمزد، بخش زیادی از سود را به استیک‌کننده پرداخت می‌کنند.

مزایای اصلی استیکینگ ارز دیجیتال

استیکینگ ارز دیجیتال مزایای متعددی دارد که در ادمه به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت:

 • روشی ساده برای کسب سود، بدون نیاز به تجهیزات پیشرفته و دانش عمیق
 • کمک به افزایش امنیت شبکه‌های بلاکچینی و عدم تمرکز آنها
 • روشی سبزتر در مقایسه با استخراج ارز دیجیتال
 • جلوگیری از خرید و فروش‌های هیجانی؛ چراکه در مدت استیکینگ به دارایی‌های خود دسترسی سریع نخواهید داشت.

مزایای اصلی استیکینگ ارز دیجیتال

خطرات ناشی از استیکینگ ارز دیجیتال

درست مانند هر روش کسب سود دیگری، استیکینگ نیز خطرات خاص خود را دارد که برخی از آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • عدم دسترسی به دارایی‌ها طی دوران استیکینگ
 • سخت بودن عملکرد سریع در نوسان‌های بازار، به‌دلیل قفل‌بودن دارایی‌ها
 • برداشت دارایی‌ها نیز عموماً چند روز به‌طول می‌انجامد.

خطرات و ریسک‌های استیکینگ ارز دیجیتال

13 مورد از بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ

یکی از مهمترین عوامل موثر بر تجربه حاصل از استیکینگ، انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای استیکینگ است و باتوجه به گستردگی دنیای ارزهای دیجیتال، این موضوع می‌تواند برای بسیاری از افراد چالش‌برانگیز باشد. نوع ارز انتخابی بر موارد زیر اثر مستقیم خواهد گذاشت:

 • میزان سود دریافتی
 • حداقل میزان لازم برای استیکینگ
 • حداقل مدت زمان قفل‌شدن دارایی‌ها
 • میزان رشد یا سقوط ارزش خود توکن یا کوین استیک‌شده
مطلب پیشنهادی مرتبط
شبکه همتا به همتا (P2P) و نقش آن در بلاکچین

بر این اساس، بهتر است قبل از انتخاب یک ارز دیجیتال برای استیکینگ، به مطالعه و مقایسه ارزها و پروژه‌های مربوط به آنها بپردازید. برای سادگی کار، در ادامه مقاله به معرفی پروژه و سود حاصل از استیکینگ برخی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استیکینگ پرداخته‌ایم.

توجه داشته باشید که سود‌های اعلام‌شده بر اساس APR یا Annual Percentage Rate هستند؛ مگر آنکه از عبارت APY یا Annual Percentage Yield استفاده شود.

اتریوم 2.0 (ETH)

پس از بیت کوین، اتریوم بزرگترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار (Market Cap) و قیمت ارز است که با عنوان «کامپیوتر جهان» نیز شناخته می‌شود. شبکه اتریوم به‌عنوان پلتفرمی جهانی برای اجرا کردن برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) فعالیت دارد و پروژه‌های مختلف دیفای (DeFi)، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، سازمان‌های خودمتخار غیرمتمرکز (DAO)، توکن‌های غیرمثلی (NFT) و… بر پایه این شبکه توسعه یافته‌اند.

از نظر بسیاری اتریوم به‌عنوان بدنه اصلی دنیای غیرمتمرکز آینده فعالیت خواهد داشت و با رشد دنیای ارزهای دیجیتال و پروژه‌ها و صنایع غیرمتمرکز به رشد اتریوم وابسته خواهد بود.

در حال حاضر این شبکه از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند؛ اما با توجه به مشکلات این روش اجماع برای این شبکه بلاکچینی، خصوصاً مصرف بالای انرژی و هدر رفت آن، این شبکه در حال مهاجرت به الگوریتم اثبات سهام (PoS) است.

این تغییر در سایه بروزرسانی اتریوم 2.0 اجرا خواهد شد؛ اتریوم 2.0 عبارتی چتری است که به ‌مجموعه‌ای از تغییرات و بروزرسانی‌ها اشاره دارد و در نهایت منجر به افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری اتریوم شده و این شبکه را برای پذیرش پروژه‌ها و کاربران جدید آماده خواهد کرد.

بر اساس این بروزرسانی، شبکه‌ای جدا با نام Beacon Chain راه‌اندازی شده که با استفاده از الگوریتم اثبات سهام کار می‌کند؛ در ادامه قرار است این شبکه با شبکه اتریوم اصلی ادغام‌شده و یک شبکه بلاکچینی واحد را بسازند که از الگوریتم اثبات سهام بهره می‌گیرد. کاربران نیز از همین حالا می‌توانند به استیک اتریوم در این شبکه بپردازند.

اتریوم 2.0 (ETH)

حداقل میزان لازم برای استیک اتریوم 32 اتر (ETH) است؛ البته با استفاده از استخرهای استیکینگ می‌توان با مقادیر بسیار کمتری نیز شروع به استیک کرد. شایان ذکر است که هر استخر استیکینگ نیز ممکن است حداقل‌های مخصوص به خود را داشته باشد. نرخ سود حاصل از استیک اتریوم نیز میان ولیدیتورها و استخرهای مختلف متغیر است؛ اما می‌توان انتظار سود بین 5 تا 7 درصد را داشت.

ارز دیجیتال اتریوم (ETH) چیست و چگونه کار می کند؟

USD کوین (USDC)

توکن USDC یک استیبل‌کوین است که قیمت آن همواره نزدیک یک دلار حفظ می‌شود. وظیفه توزیع، پشتیبانی و سوزاندن توکن‌های USDC نیز بر عهده شرکت کنسرسیومی Centre است که توسط شرکت Circle راه‌اندازی شده و شرکت‌های کوین‌بیس (صرافی بزرگ ارز دیجیتال)، Bitmain (فعال در زمینه استخراح بیت کوین) نیز در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

پس از تتر (USDT) توکن USDC پراستفاده‌ترین استیبل‌کوین بازار ارزهای دیجیتال است و برخی معتقدند استفاده از این توکن می‌تواند از تتر نیز عبور کند. حداقل میزان لازم برای استیک USDC میان پلتفرم‌ها و استخرهای مختلف متغیر است؛ برای مثال این مقدار در صرافی بایننس یک USDC و در Crypto.com حدود 250 USDC است. سود حاصل از استیک این توکن نیز بین 8 تا 14 درصد می‌تواند تغییر کند.

پنکیک سواپ PancakeSwap (CAKE)

پنکیک سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال در شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) است که با استفاده از آن کاربران می‌توانند بدون نیاز به احراز هویت به ترید سریع، امن و کارمزد پایین بپردازند. راه‌های متعددی برای دریافت توکن CAKE وجود دارد؛ مانند فراهم‌کردن جفت‌های تبادلی در صرافی یا تأمین نقدینگی و… اما ساده‌ترین راه دریافت این توکن، خرید آن از صرافی‌های معتبر است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
از بروزرسانی اتریوم چه خبر؟ | آخرین اخبار اتریوم در تعطیلات محرم

سود دریافتی از استیک کردن توکن CAKE می‌تواند با توجه استخر مورد استفاده متغیر باشد؛ اما این مقدار عموماً بین 30 تا 45 درصد نوسان دارد. ساده‌ترین راه برای استیک این توکن نیز استفاده از سایت رسمی صرافی پنکیک سواپ و اتصال کیف خود به این صرافی است.

توجه داشته باشید که هرگونه فعالیت در صرافی پنکیک سواپ نیازمند داشتن مقداری BNB است.

پالی‌گان (MATIC)

شبکه پالی‌گان (Polygon) یکی از راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم در اتریوم است که پروژه‌های مختلف با استفاده آن می‌توانند در عین بهره‌مندی از امنیت بالای شبکه اتریوم، سرعت بیشتر و کارمزد شبکه کمتری را تجربه کنند. توکن این شبکه MATIC نیز یک توکن ERC-20 است که برای پرداخت کارمزدهای این شبکه و تأمین امنیت آن از طریق استیکینگ کاربرد دارد.

استیکینگ این توکن نیز درست مانند پنکیک سواپ از طریق سایت رسمی آن انجام می‌شود و سود حاصل از آن می‌تواند بین استخرهای مختلف متغیر باشد؛ این مقدار عموماً میان 11 تا 15 درصد تغییر می‌کند.

بایننس کوین یا Build and Build (BNB)

بایننس کوین که به تازگی نام خود را به Build and Build تغییر داده ارز بومی شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) است که برای پرداخت کارمزدها و تأمین امنیت آن از طریق استیکینگ کاربرد دارد.

درست مانند اتریوم، از بایننس اسمارت چین نیز به‌عنوان بستری برای ساخت، اجرا و فعالیت برنامه‌ها و پروژه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود. استیک کردن BNB راه‌های مختلفی دارد (مانند استفاده از کیف پول تراست والت) و سود حاصل از آن میان 8 تا 14 درصد متغیر است.

کاردانو (ADA)

کاردانو نیز شبکه‌ای بلاکچینی است که به‌عنوان بستری برای توسعه و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) فعالیت دارد و درست مانند اتریوم و بایننس اسمارت چین، صرافی‌های غیرمتمرکز و سایر پروژه‌های بلاکچینی مختلف در این شبکه به فعالیت می‌پردازند.

برای استیک کاردانو روش‌های متعددی وجود دارد، اما بسیاری ترجیح می‌دهند از صرافی‌های بزرگ برای این کار استفاده کنند. نرخ سود رسمی حاصل از استیک کاردانو نیز 6 درصد تعریف شده است.

سولانا (SOL)

سولانا یک شبکه بلاکچینی با قابلیت پذیرش و استفاده از قراردادهای هوشمند است که به‌عنوان پلتفرمی برای توسعه و اجرای پروژه‌های بلاکچینی مختلف فعالیت دارد. سولانا قصد دارد تا تراکنش‌های سریع‌تر با هزینه کمتری نسبت به رقیب اصلی خود، اتریوم، ارائه دهد.

سولانا (SOL)

استیک سولانا بسیار ساده است و کیف پول‌ها و سایت‌های متعددی مانند Atomic Wallet و… از استیک این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. سود حاصل از استیک ارز دیجیتال بومی این شبکه (SOL) نیز حدود 8 درصد APY تعریف می‌شود.

تزوس (XTZ)

تزوس یک شبکه بلاکچینی است که به توسعه‌دهندگان امکان توسعه و راه‌اندازی برنامه‌های مختلف و استفاده از قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. این شبکه قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص، مانند امکان رأی‌گیری برای ایجاد تغییرات در شبکه، را دارد که بررسی آنها در حوصله این مقاله نمی‌گنجد.

راه‌های متعددی برای استیک کردن ارز بومی این شبکه وجود دارد و امکان انجام اینکار با استفاده از کیف پول‌های مختلف مانند تراست والت نیز فراهم شده است. سود حاصل از استیک این ارز نیز حدود 6 درصد است.

آوالانچ یا Avalanche (AVAX)

آوالانچ یکی از رقبای اصلی اتریوم به‌شمار می‌رود که توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از آن و قراردادهای هوشمند به ساخت و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز متنوع بپردازند. این شبکه قصد دارد با ارائه سرعت بالاتر و مقیاس‌پذیری بهتر به رقابت با اتریوم بپردازد. ارز بومی این شبکه، AVAX نیز برای پرداخت تراکنش‌ها و تأمین امنیت شبکه از طریق استیکینگ کاربرد دارد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی و بررسی بلاکچین تتا Theta

درست مانند تزوس، استیک AVAX نیز بسیار ساده است و کیف پول‌های مختلف مانند تراست والت نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. سود حاصل از استیک این ارز نیز حدود 9 تا 11 درصد می‌تواند متغیر باشد.

پولکادات (DOT)

پولکادات یک شبکه بلاکچینی است که قصد دارد به‌عنوان خود را به‌عنوان پایه و اساس وب3 مطرح کند. این شبکه به‌عنوان بستری برای ساخت، اتصال و ایجاد هماهنگی و ارتباط میان شبکه‌های بلاکچینی مختلف است و با استفاده آن کاربران می‌توانند شبکه‌های بلاکچینی مخصوص به خود را بسازند که از طریق شبکه پولکادات با یکدیگر در ارتباط هستند.

ارز بومی این شبکه نیز برای پرداخت کارمزد و تأمین امنیت آن از طریق استیکینگ کاربرد دارد. برای استیک این ارز نیز راه‌های متعددی وجود دارد، اما بسیاری از افراد از صرافی‌های متمرکز بزرگ مانند بایننس برای اینکار استفاده می‌کنند. از استیک این ارز نیز می‌توان انتظار دریافت حدود 14 درصد سود سالانه را داشت.

الگوراند (ALGO)

الگوراند یک شبکه بلاکچینی است که به کاربران امکان استفاده از قراردادهای هوشمند و ساخت توکن‌های شخصی‌سازی‌شده را فراهم می‌کند که حول محور افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری ساخته شده است. این شبکه از الگوریتم اثبات سهام خالص (PPos) استفاده می‌کند که تأیید تراکنش‌ها را تنها بر پایه مقدار توکن‌های دارندگان انجام می‌دهد.

ارز بومی این شبکه برای پرداخت کارمزد شبکه و تأمین امنیت آن از طریق استیکینگ کاربرد دارد. استیک الگوراند بسیار ساده است و می‌توان انتظار دریافت سود 6 تا 10 درصدی را داشت.

بیت دائو BitDAO (BIT)

بیت دائو یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) است که دارندگان توکن آن می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های این پلتفرم نقش داشته و رأی بدهند. این سازمان بیشتر به‌عنوان تأمین سرمایه در محصولات و پروژه‌های همکار خود به فعالیت می‌پردازد.

استیکینگ بیت دائو به سادگی سایر ارزهای معرفی‌شده نیست و نیازمند احراز هویت است؛ اما سود حاصل از آن حدود 14 تا 15 درصد تغییر می‌کند.

تتر (USDT)

تتر بزرگترین استیبل‌کوین دنیای ارزهای دیجیتال است که در بیشتر صرافی‌ها به‌عنوان پایه ثابت جفت‌های تبادلی استفاده می‌شود. این توکن توسط شرکت Tether Limited مدیریت می‌شوند؛ شایان ذکر است که خود شرکت تتر نیز توسط صاحبان Bitfinex مدیریت می‌شود.

برای استیک تتر راه‌حل‌های متعددی وجد دارد؛ اما رایج‌ترین راه، استفاده از صرافی‌های متمرکز مانند بایننس و.. است. سود حاصل از استیک تتر نیز بین 8 تا 12 درصد می‌تواند متغیر باشد.

تتر (USDT)

سوالات متداول

در ادامه به برخی از سوالات متداول در مورد استیکینگ ارز دیجیتال خواهیم پرداخت:

آینده استیک ارز دیجیتال چگونه است؟

باتوجه به افزایش نگرانی‌ها در مورد مصف بالای انرژی توسط الگوریتم اثبات کار (PoW)، انتظار می‌رود همچنان شاهد افزایش استفاده از الگوریتم اثبات سهام (PoS) و در نتیجه افزایش استیکینگ خواهیم بود؛ در واقع استیکینگ می‌تواند در عین تأمین درآمد غیرفعال و نسبتاً ثابت، سرمایه‌گذاران را از گرفتن تصمیمات عجولانه مصون نگهدارد.

در انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای استیک کردن چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • میزان سود سالانه (APR یا APY)
 • حداقل میزان لازم برای استیکینگ
 • حداقل مدت زمان لازم برای استیکینگ
 • هدف و عملکرد پروژه

اکسچنج سیتکس صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام
   وقت شما بخیر
   سودهای اعلام‌شده در مقاله همگی سالانه هستند. برای فعالیت در این حوزه نیز می‌توانید از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از استیکینگ پشتیبانی می‌کنند؛ کیف پول‌هایی نظیر تراست والت، اتمیک والت و… همچنین، می‌توانید از وب‌سایت رسمی برخی پروژه‌ها مانند پالی‌گان یا فانتوم برای استیکینگ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا