ثبت نام اکسچنج
استخراجدانشنامهمعامله و سرمایه گذاری

بهترین استخر استخراج برای ایرانیان در سال 2022 کدام است؟

عضویت در استخر استخراج، یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال بین سرمایه‌گذاران این بازار است. انتخاب یک استخر ماینینگ برای دریافت اشتراکی پاداش استخراج، کار ساده‌ای نیست؛ چرا که فاکتورهای مختلف و متعددی بر پاداش ماینینگ تأثیرگذار است که به همین دلیل نیز ایجاد شرایط یکسان برای مقایسه بین استخرهای ماینینگ و انتخاب پربازده‌ترین آنها تبدیل به امری دشوار و گاهاً گیج‌کننده شده است.

در این مقاله از سیتکس قصد داریم تا بهترین و سودآورترین استخرهای استخراج را به شما معرفی کنیم تا علاوه بر کسب اطلاعات در زمینه ماینینگ (استخراج) ارز دیجیتال، بتوانید mining pool مناسب شرایط و سخت‌افزار خود را سریع‌تر و ساده‌ترانتخاب کنید.

اگر شما هم به استخراج از طریق استخرهای ماینینگ علاقه دارید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید…

استخر استخراج ارز دیجیتال چیست؟

درواقع استخر استخراج (Mining Pool) یک نود قدرتمند استخراج‌کننده‌ ارز دیجیتال است که از چندین عضو کوچکتر و ضعیف‌تر تشکیل شده است. در استخرهای ماینینگ همه‌ استخراج‌کنندگان دست به دست هم می‌دهند تا تبدیل به یک ماینر قوی شده و بتوانند معمای هش شبکه مورد نظر را در زمان کوتاه‌تری حل کنند و به این ترتیب شانس بیشتری برای دریافت پاداش ماینینگ داشته باشند.

این نوع از ماینینگ از دو روش دیگر استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ انفرادی و ماینینگ ابری) منطقی‌تر و محبوب‌تر بوده و سود قابل قبولی در درازمدت برای استخراج‌کنندگان به‌همراه خواهد داشت.

برای مثال استفاده از استخر استخراج بیت‌ کوین بین کاربران بسیار محبوبیت دارد؛ چراکه با وجود هش‌ریت بالا و رقابت زیادی که در شبکه بیت‌ کوین وجود دارد و نیز وجود الگوریتم استخراج اثبات کار درشبکه آن، عملاً یک ماینر ضعیف و انفرادی نمی‌تواند شانسی برای دریافت پاداش استخراج داشته باشد!

پس این ماینر solo، مجبور است تا به تیمی قوی‌تر به نام استخر ماینینگ پیوسته و درصدی از سود استخراج بیت‌ کوین را از آنِ خود کند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره اینکه استخر ماینینگ چیست و یک استخر استخراج رایگان چگونه کار می‌کند بدست آورید، می‌توانید به سایر مقالات ما در بلاگ سیتکس مراجعه کنید.

انواع استخر استخراج شامل استخرهای ماینینگ بیت‌ کوین، اتریوم، زی‌کش، گرین و سایر ارزهای قابل استخراج دیگر است که محبوب‌ترین آنها (نه لزوماً سودآورترین آنها) بیت ‌کوین است. افراد بسته به علاقه‌ای که به هرکدام ازاین پروژه‌ها و مشارکت در نگهداری از آنها دارند، می‌توانند شبکه و استخر ماینینگ موردنظر خود را انتخاب کنند.

استخر استخراج ارز دیجیتال چیست؟

چگونه یک استخر استخراج ارز را انتخاب کنیم؟

انتخاب استخر استخراج برای سرمایه‌گذاری در ماینینگ ارز دیجیتال امری مهم و کلیدی اما پیچیده و نسبی است. برای انتخاب بهترین استخر ماینینگ، نیاز داریم تا فاکتورهای زیادی را از این استخرها با یکدیگر مقایسه کنیم.

علاوه بر سرعت استخراج و درصد سهم ماینینگ، روش‌های پرداختی استخرهای استخراج، کارمزد استخراج و بسیاری از موارد دیگر نیز در این poolها با یکدیگر متفاوت است.

برای مثال در برخی از این استخرها امکان برداشت پاداش استخراج در هر لحظه وجود دارد اما در برخی از استخرهای دیگر، برای برداشت سهم خود از ماینینگ لازم است تا استخراج بلاک بعدی صبر کنید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
صفر تا صد ارز فیات + کاربرد آن در ارز دیجیتال

استخرهای استخراج ارز دیجیتال برتر با درصد سود بالا، دارای سرعت و قدرت زیادی هستند و معمولاً تعداد عضو کمتری نسبت به استخرهای مشابه خود دارند. همچنین گاهاً این استخرها اعضایی با بهترین دستگاه‌های ماینر دارند که شانس اضافه کردن بلوک جدید به شبکه بلاکچین را برای کل استخر افزایش می‌‌دهند.

در حالت کلی برای انتخاب یک استخر ماینینگ ابتدا باید شبکه مورد نظر خود را برای استخراج انتخاب کرده و سپس از بین استخرهای استخراج آن شبکه بلاکچین، مناسب‌ترین مورد را انتخاب نمایید.

انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای استخراج تا حد زیادی به علاقه ما به آن ارز بستگی دارد، اما عوامل مختلف دیگری مانند کارمزد، سختی معمای هش، الگوریتم ماینینگ و آینده آن شبکه نیز در سود حاصل از ماینینگ آن تأثیرگذار است.

به همین صورت عوامل بسیاری در سود حاصل از استخرهای استخراج مؤثر است که برخی از آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

✅ نوع شبکه بلاکچین Mining Pool

✅ شفافیت و واقعی بودن اطلاعات موجود در استخر استخراج

✅ نوع روش پرداخت استخر ماینینگ

✅ میزان ثبات استخر و نرخ خرابی آن

✅ هزینه‌ها و کارمزدهای داخلی استخر استخراج

✅ قدرت پردازش استخر استخراج

کارمزد استخر استخراج چیست؟

علاوه بر استخرهای ماینینگ رایگان، برخی از استخرهای استخراج نیز وجود دارند که از اعضای خود کارمزدی را بابت مدیریت و اداره استخر دریافت می‌کنند.

میزان این کارمزد و نحوه‌ دریافت آن در قوانین هر استخر استخراج درج شده است و بایستی آن را در محاسبه سود استخراج خود لحاظ کنید. موارد بسیاری از جمله میزان برق مصرفی، نرخ هش و کارمزد استخر استخراج در پاداش حاصل از استخراج مؤثر هستند که محاسبه آن را کمی دشوار می‌کند. برای محاسبه سود ماینینگ خود در استخرهای استخراج می‌توانید از یک ماشین‌حساب استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

برخی از وب‌سایت‌ها ماشین‌حساب‌ استخراج ارز دیجیتال را به‌صورت آنلاین و رایگان برای استفاده کاربران ارائه می‌کنند که می‌توانید با یک جستجوی سریع در گوگل آنها را پیدا کنید.

بهترین استخرهای استخراج ارز دیجیتالی در سال 2022

حتماً برای شما هم جالب است که بدانید بهترین استخر استخراج برای ایرانیان در سال 2022 کدام است.

به همین منظور در این قسمت لیستی از استخرهای استخراج بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال را برای شما تهیه دیدیم تا بتوانید از بین آنها استخر ماینینگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بهترین استخرهای استخراج ارز دیجیتالی در سال 2022

✅ استخر استخراج Slushpool با کارمزد 2%

این استخر در سال 2010 تأسیس شد و اولین استخراستخراج بیت‌ کوین است که امکان استخراج اشتراکی ارز دیجیتال را برای کاربران این بازار فراهم کرد. این استخر استخراج معتبر، در جمهوری چک مستقر بوده و از سیستم امتیاز‌بندی برای جذب ماینرهای وفادار به خود استفاده می‌کند. اسلاش پول همچنین دارای داشبورد کاربرپسندی بوده که در آن امکان کسب درآمد از روش‌های مختلف برای کاربران فراهم آمده است.

✅ استخر استخراج Antpool با کارمزد انتخابی 0 تا 4%

استخر استخراج مورچه از استخرهای معروف بیت‌ کوینی است که توسط یکی از تولیدکنندگان معتبر ماینر به نام Bitmain Technologies ایجاد شده است. این استخر ماینینگ امکان برداشت پرداخت روزانه و انتخاب بین روش‌های پرداختی PPS و PPLNS با کارمزدهای مختلف را دارد. با این وجود این استخر ماهیت غیرمتمرکز بودن را ندارد چراکه در اختیار یک کمپانی قدرتمند است و توسط آن مدیریت و کنترل می‌شود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
توکن‌های غیرمثلی NFT چیست و چه کاربردهایی دارد؟

✅ استخر استخراج BTC.com با کارمزد 1.5%

این استخر استخراج نیز از استخرهای کمپانی Bitmain Technologies است و روش‌های پرداخت مختص خود را دارد. برای مثال، کاربران این استخر بایستی 1.5 درصد از سود ماهیانه ماینینگ خود را به استخر بدهند که سقف آن 0.001 بیت‌ کوین است.

این استخر استخراج از روش پرداخت FPPS استفاده می‌کند که در آن علاوه بر پاداش اضافه شدن بلاک، پاداش تراکنش‌های داخل بلاک نیزبین افراد شرکت‌کننده تقسیم می‌شود.

✅ استخر استخراج F2 با کارمزد 2.5%

این استخر استخراج در سال 2013 شروع به کار کرده و از روش پرداخت PPS پشتیبانی می‌کند. کارمزد آن 2.5 درصد بوده، سیستم پرداخت روزانه دارد و حداقل میزان برداشت در آن 0.005 بیت ‌کوین است. اف2 علاوه بر بیت کوین از استخراج ارزهای دیگری مانند لایت‌کوین، زی‌کش و اتریوم نیز پشتیبانی می‌کند.

✅ استخر استخراج ViaBTC با کارمزد 4%

این استخر استخراج چینی بین ایرانیان بسیار محبوب بوده و علاوه بر بیت ‌کوین قابلیت استخراج ارزهای دیجیتال دیگری مانند LTC ،BCH ،ETH ،ZEC و DASH را برای کاربران فراهم می‌کند.
علاوه‌بر پرداخت روزانه، زمان کار این استخر نیز بسیار بالا و در حدود 99/9 درصد است و استخراج‌کنندگان آن امکان انتخاب بین روش‌های پرداخت PPS و PPLNS را دارند. این استخر بسیار معتبر اما بدون ویژگی غیرمتمرکز بودن است.

✅ استخر استخراج Poolin با کارمزد 2.5%

پولین نیز توسط کارمندان سابق بیت‌مِین ساخته شده است! اما با استخراج صدها بلوک درماه تبدیل به یکی از بهترین استخرهای استخراج جهان شده است.

این استخر ماینینگ امکان استخراج ارزهای دیجیتال معروفی مانند بیت‌کوین، لایت‌کوین، بیت‌کوین کش و بیت‌کوین اِس وی را برای کاربران فراهم کرده است. روش پرداخت این استخر برای بیت‌ کوین FPPS با کارمزد 2.5% است.

راهنمای دقیق نحوه عملکرد ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال

روش‌های پرداخت پاداش در استخرهای استخراج

روش پرداخت پاداش استخراج به مشارکت‌کنندگان در استخرهای ماینینگ انواع مختلفی دارد که در ادامه درباره هرکدام از آنها به اختصار توضیح می‌دهیم:

روش‌های پرداخت پاداش در استخرهای استخراج

✅ پرداخت به ازای سهم (PPS)

روش پرداخت به ازای سهم مخفف عبارت Pay per Share است و به هر فرد به نسبت توان پردازشی که در استخر به اشتراک گذاشته است، پاداش می‌دهد. در این حالت سهم پاداش یک عضو ضعیف با عضو قوی‌تر برابر نبوده و هرکدام درصدی متفاوت از پاداش اضافه کردن بلاک به زنجیره را دریافت ‌می‌کنند.

✅ پرداخت نسبی (Proportional)

در روش پرداخت نسبی مانند روش PPC، هر فرد به نسبت توان پردازشی که در استخر به اشتراک گذاشته است پاداش دریافت می‌کند؛ با این تفاوت که سهم افراد بلافاصله پس از اضافه شدن بلاک جدید به زنجیره برای مشترکان واریز شده و همچنین تعداد افراد مشارکت‌کننده در استخر بر سهم پاداش نسبی هر فرد تأثیرگذار است.

✅ پرداخت مبتنی بر امتیاز (Score-Based)

در روش پرداخت امتیازمحور، هر فرد بر اساس قدمت عضویت خود در استخر امتیاز دریافت کرده و سود حاصل از استخراج به نسبت امتیاز هر فرد به او اختصاص می‌یابد. این روش می‌تواند انگیزه افراد را برای ماندن در یک استخر ماینینگ و عدم رفت و آمد مکرر بین استخرهای استخراج مختلف بالاتر ببرد. در این روش نیز پاداش استخراج، بلافاصله  پس از استخراج بلاک جدید برای افراد واریز می‌شود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بهترین استیبل کوین‌ها در سال 2022

✅ پرداخت به ازای N سهام آخر (PPLNS)

این روش پرداخت مبتنی بر سهام بوده و مخفف عبارت Pay Per Last N Share است. در این روش افراد به ازای حل معمای هش و اختصاص دادن توان پردازش سیستم خود به استخر استخراج، سودی مشخص اما تضمین شده را از استخر دریافت می‌کنند که معمولاً از سود واقعی استخراج کمتر است.

این روش مناسب اعضاء وفادار و ثابت استخر است و برای افرادی که قصد ماندن در یک استخر و مشارکت بلندمدت در آن را ندارند به‌صرفه نیست. ضریب N در این روش اشاره به سهمی مشخص از مشارکت دارد که هر عضو به استخر اعطا کرده است و معمولاً معادل با دوبرابرِ میزانِ سختی شبکه است.

روش‌های دیگری نیز برای پرداخت پاداش استخراج در استخرهای ماینینگ وجود دارد که به اندازه روش‌های بالا متداول و محبوب نیستند.

مزایای پیوستن به استخرهای ماینینگ

پیوستن به استخرهای استخراج بهترین روش برای افرادی است که دارای سخت‌افزارهای ماینینگ قدرتمند و حرفه‌ای نیستند اما علاقه دارند تا در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند. به این صورت استخراج‌کنندگان انفرادی قادر خواهند بود تا شانس خود را در دریافت پاداش استخراج افزایش داده و سود کم اما مستمری را از استخراج مشارکتی خود کسب کنند.

سوالات متداول

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین چیست؟

برای استخراج بیت‌ کوین، می‌توانید از انواع تجهیزات سخت‌افزاری ماینینگ شامل CPU، GPU یا ASIC استفاده کنید. هرچه تجهیزات قوی‌تر و بروزتری داشته باشید، شانس شما برای حل معمای هش و دریافت پاداش استخراج بالاتر خواهد رفت. هرچند راهکار پیشنهاد‌شده برای ماینینگ بیت ‌کوین و استفاده از استخرهای استخراج بیت‌ کوین است.

فرآیند استخراج ارز دیجیتال چگونه است؟

در فرآیند استخراج ارز دیجیتال افراد در ازای اختصاص دادن توان پردازشی سخت‌افزار خود به شبکه بلاکچین، پاداشی از جنس ارز دیجیتال بومی آن شبکه دریافت می‌کنند. این توان پردازشی در پروسه‌ اعتبار‌سنجی و تأیید تراکنش‌های داخلی شبکه مورد استفاده قرارمی‌گیرد و به پایداری شبکه کمک می‌کند.

سخن آخر

استخرهای ماینینگ فرصت مشارکت در نگهداری و حمایت از شبکه‌های بلاکچین ارزهای دیجیتال مختلف را به همه افراد در سراسر دنیا می‌دهند و علاوه‌بر این می‌توانند منبع درآمد خوبی برای جوانان و علاقه‌مندان به این بازار جهانی باشند.

در این مقاله درباره استخرهای استخراج و نحوه انتخاب بهترین استخر ماینینگ برای استخراج ارز دیجیتال پرداخته و چند مورد از بهترین و معتبرترین استخرهای استخراج برای ماینینگ در سال 2022 را به شما معرفی کردیم.


اکسچنج سیتکس صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا