ثبت نام اکسچنج
دانشنامهمعامله و سرمایه گذاری

راهنمای خرید بیت کوین در ایران با کمترین کارمزد

بسیاری از کسانی که قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال را دارند، به‌دلیل قدمت و بزرگی بازار، بیت کوین را به‌عنوان اولین ارز خود انتخاب می‌کنند. تعداد قابل توجهی از کارشناسان نیز با این تصمیم موافق هستند و بیت کوین را نقطه شروع مناسبی می‌دانند. بر این اساس، در وبلاگ سیتکس تصمیم گرفتیم در مورد خرید بیت کوین در ایران و اطلاعات لازم حول آن صحبت کنیم. در این مقاله با ما همراه باشید.

هدف از خرید بیت کوین

اگر با ارزهای دیجیتال آشنایی زیادی ندارید، ممکن است از خود بپرسید اصلاً چرا باید بیت کوین خرید؟ آیا خرید بیت کوین در ایران سود دارد؟ آیا خرید بیت کوین امن است؟ برای پاسخ به این سوال‌ها بیایید نکات مثبت و منفی خرید بیت کوین در ایران را بررسی کنیم.

هدف از خرید بیت کوین

5 نکته مهم در خرید بیت کوین در ایران

در خرید بیت کوین در ایران نکاتی وجود دارد که نمی‌توان آنها را مثبت یا منفی تلقی کرد، اما باید به آنها توجه داشت. این نکات را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

  1. نیازی نیست یک بیت کوین کامل بخرید.

برای شروع سرمایه‌گذاری در بیت کوین، می‌توانید کسری از یک بیت کوین را خریداری کنید. برای مثال، چندوقتی است بیت کوین حول و حوش 50,000 دلار معامله می‌شود، مسلماً خرید یک بیت کوین کامل در توان هرکسی نیست و اگر بخواهید می‌توانید با پرداخت 50 دلار، 0.001 بیتکوین خریداری کنید. امکان خرید کمتر نیز وجود دارد، اما بیشتر صرافی‌ها حداقل میزان خرید دارند و باید هنگام خرید به آن توجه کنید.

  1. راه‌های مختلفی برای نگهداری بیت کوین وجود دارد.

بیتکوین و تمام ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های دیجیتالی ذخیره و نگهداری می‌شوند. کیف پول‌ها به‌صورت کلی به دو دسته داغ (Hot) و سرد (Cold) تقسیم می‌شوند. این دو کیف پول در اتصال یا عدم اتصال به اینترنت تفاوت دارند؛ یعنی کیف پولی که به اینترنت متصل باشد داغ، و کیف پولی که متصل نباشد، سرد نامیده می‌شود. هرکدام از این دو کیف پول خوبی‌ها و بدی‌های خاص خود را دارند که در مقاله‌ای جدا به آنها خواهیم پرداخت.

  1. تبادل (Trade) و سرمایه‌گذاری دو مقوله متفاوت هستند.

در دنیای ارزهای دیجیتال وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری می‌کنیم عموماً منظور هودل کردن (HODL) است؛ یعنی شما مقداری ارز خریداری کرده و برای مدت نسبتاً طولانی تا افزایش قیمت آن منتظر می‌مانید و سپس آن را می‌فروشید. اما در تبادل، شما سعی می‌کنید از تغییرات کوچک بازار و به‌صورت روزانه کسب سود کنید. به‌صورت کلی، ترید کردن مهارت بیشتری می‌طلبد.

  1. از منابع و صرافی‌های معتبر استفاده کنید.

وقتی قصد خرید، فروش و تبادل بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر را دارید، حتماً از منابع و شرکت‌های معتبر استفاده کنید. از صرافی‌های معروف خارجی می‌توان به بایننس، جمینای و کوین‌بیس اشاره کرد. البته به‌دلیل قرار گرفتن ایران در لیست تحریم FATF، استفاده از صرافی‌های خارجی نیازمند استفاده از فیلترشکن بوده و خطر مسدود شدن حساب را به‌همراه دارد. بدین سبب، پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ امنیت و اطمینان از عملکرد، از صرافی سیتکس برای انجام تراکنش‌های خود استفاده کنید.

  1. مدل سرمایه‌گذاری خود را بشناسید.
مطلب پیشنهادی مرتبط
هزینه ساخت NFT چقدر است؟

قبل از خرج کردن پول، برای خود مشخص کنید که می‌خواهید با آن پول چه ارزی بخرید و با این ارز می‌خواهید چه کنید. با اینکار تحت تأثیر جو بازار قرار نگرفته و به کارهای عجولانه نیز دست نمی‌زنید. برای مثال، اگر قصد دارید برای مدت طولانی هودل کنید، تغییرات روزانه قیمت برای شما اهمیتی زیادی ندارند، درحالی که اگر از مسیر تبادل (Trade) می‌خواهید کسب درآمد کنید، کوچکترین تغییرات در قیمت برای شما مهم هستند.

نکات مهم در خرید بیت کوین در ایران

راهنمای خرید بیت کوین در ایران

برای خرید بیت کوین راه‌های متعددی وجود دارد که هرکدام بدی‌ها و خوبی‌های خاص خود را دارند. از میان راه‌های مختلف خرید بیت کوین در ایران، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرید بیت کوین در ایران به صورت مستقیم

شما می‌توانید بیت کوین را به‌صورت مستقیم و از فردی که بیت کوین دارد خریداری کنید. با این روش می‌توانید با سر قیمت صحبت کرده و به توافق برسید، این موضوع خود دارای نکات مثبت و منفی است، بدین صورت که اگر با بازار و قیمت‌گذاری آشنا باشید، می‌توانید از فنون مذاکره برای گرفتن قیمت بهتر استفاده کنید. اما اگر به‌تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید، احتمال اینکه فروشنده قیمتی بالاتر از قیمت بازار را اعلام کند بالاست.

همچنین، مشخص کردن شرایط معامله می‌تواند خود موضوع بحث و جدل باشد؛ اینکه اول شما پول را پرداخت کنید یا فروشنده ابتدا بیت کوین را به کیف پول شما ارسال کند و سایر مشکلاتی که هرکدام نیاز به مذاکره و توافق طرفین دارند.

راهنمای خرید بیت کوین در ایران

خرید بیت کوین در ایران از صرافی

خرید بیت کوین از صرافی یکی از رایج‌ترین پاسخ‌ها به سوال «از کجا بیت کوین بخرم؟» به‌شمار می‌آید. استفاده از صرافی شاید امن‌ترین و ساده‌ترین راه برای خرید بیت کوین به قیمت روز باشد. تمام صرافی‌ها یکسان نیستند و در بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال چند نوع صرافی‌ داریم که به‌دلیل عمق موضوع و جلوگیری از طولانی شدن این مقاله، از بررسی کامل آنها اجتناب کرده و به‌صورت کلی آنها را بررسی می‌کنیم.

صرافی‌های متمرکز

صرافی‌های متمرکز (CEX) اولین نوع صرافی در دنیای ارزهای دیجیتال بودند و همچنان محبوبترین راه برای خرید، فروش و تبادل بیت کوین و ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آیند. صرافی متمرکز توسط یک شرکت مشخص کنترل می‌شود و از تبادلات ارز فیات به ارز دیجیتال و ارز دیجیتال به ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. صرافی‌های متمرکز خود در دو نوع یافت می‌شوند؛ صرافی متمرکز P2P و صرافی متمرکز OTC.

میان این دو تفاوت‌های زیادی وجود دارد. از آنجایی که در این مقاله درباره بهترین راه برای خرید بیت کوین صحبت می‌کنیم، صرافی‌های متمرکز P2P در اولویت قرار ندارند؛ چراکه عموماً تبادل ارز فیات (سنتی) در آنها وجود ندارد.

با استفاده از صرافی‌های متمرکز OTC، می‌توانید به‌سادگی با استفاده از پول سنتی خود بیت کوین بخرید. برای خرید از این صرافی‌ها، نیاز است که مراحل احراز هویت را طی کنید. پس از تبدیل ارز فیات به ارز دیجیتال، می‌توانید آن را هودل کرده و یا به تبادل (Trade) آن بپردازید.

صرافی پلتفرم مالی سیتکس یک صرافی متمرکز است، اما هر دو خدمت OTC و P2P را ارائه می‌دهد. درواقع، تبدیل ارز فیات به ارز دیجیتال با استفاده از صرافی سیتکس یک خدمت OTC به حساب می‌آید، اما اگر قصد تبادل ارز دیجیتال – ارز دیجیتال را دارید، صرافی سیتکس به‌صورت همتا به همتا (P2P) عمل خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
شبکه همتا به همتا (P2P) و نقش آن در بلاکچین

صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز یکی از عناصر مهم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هستند که به‌صورت غیرمتمرکز کار کرده و یک شرکت یا شخص روی آن کنترل کامل ندارد. این نوع از صرافی‌ها امکان تبدیل ارز فیات به ارز دیجیتال را ندارند و تنها برای تبادل ارز دیجیتال – ارز دیجیتال به‌کار می‌روند؛ البته جفت ارزهای تبادلی ارائه شده در این صرافی‌ها کمتر از همتایان متمرکزشان است. از مزایای این نوع از صرافی‌ها می‌توان به امنیت و حریم خصوصی بیشتر و جامعه/کاربرمحور بودن آنها اشاره کرد.

صرافی‌های هیبریدی

بسیاری از افراد این صرافی‌ها را آینده ارزهای دیجیتال می‌دانند. این صرافی‌ها قصد دارند با ادغام نکات مثبت صرافی‌های متمرکز (مانند عملکلرد خوب و نقدینگی بالا) را با مزایای صرافی‌های غیرمتمرکز (مثل حفظ حریم خصوصی) ترکیب کنند. اولین نمونه از این صرافی‌ها در سال 2018 و با نام Qurrex راه‌اندازی شده است. اطلاعات زیادی در مورد این صرافی‌ها در دسترس نیست، چراکه فعلاً «در حال توسعه» هستند.

خرید بیت کوین از صرافی

چگونه از صرافی بیت کوین بخریم؟

همان‌طور که گفتیم، ساده‌ترین و امن‌ترین راه برای خرید بیت کوین، استفاده از صرافی‌های معتبر است. برای خرید بیت کوین از صرافی سیتکس، کافی است مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا وارد سایت citex.com شده و از بخش بالا سمت چپ، بر گزینه «ثبت نام» کلیک کنید.

سپس برای دریافت کد تأیید، شماره تلفن خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که این شماره تلفن به‌نام خودتان باشد.

پس از دریافت کد از طریق پیام کوتاه و وارد کردن آن، برای حساب خود رمز تعریف کنید. توجه داشته باشید که رمزی که می‌سازید حداقل 8 کاراکتر داشته و دارای حداقل یک حرف کوچک، یک حرف بزرگ و یکی از کارکترهای زیر باشد:

& – ^ – % – $ – # – @ – !

در مرحله بعد اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی و کد ملی را وارد کنید. در صورتی که کد معرف دارید، آن را نیز اضافه کنید.

پس از انجام این مراحل، وارد حساب کاربری خود خواهید شد؛ البته برای خرید، فروش تومانی باید مرحله احراز هویت (KYC) را نیز انجام دهید. در واقع پلتفرم مالی سیتکس دارای پنج سطح کاربری است که هر کدام محدودیت‌های خاص خود را دارند؛ اما برای انجام تراکنش‌های تومانی، انجام مراحل احراز هویت الزامی است.

برای انجام مراحل احراز هویت، کافی است از بالا سمت چپ پنل کاربری، بخش «تکمیل ثبت نام» را انتخاب کنید. در این بخش، به‌ترتیب باید اطلاعات شخصی (نام پدر، کد ملی و…)، اطلاعات تماس (آدرس دقیق پستی، کد پستی و…)، اطلاعات بانکی حساب خودتان (شماره حساب، کارت و شبا) و در نهایت مدارک شناسایی را کامل کنید.

برای تکمیل بخش «مدارک شناسایی» بر اساس راهنمای داخل صفحه پیش رفته و مدارک لازم را آپلود کنید. احراز هویت، عموماً حدود 24 ساعت بعد از ثبت کامل اطلاعات و مدارک انجام خواهد شد.

پس از انجام مراحل احراز هویت و تأیید آن توسط پلتفرم مالی سیتکس، می‌توانید از طریق بازار معاملاتی به خرید، فروش و تبادل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بپردازید.

کارمزد شبکه بیت کوین چیست؟

در شبکه بیت کوین و درکل ارزهای دیجیتال، کارمزدهای مختلفی وجود دارد. برخی از این موارد برای همه اجباری و برخی نیز در صورت انجام کاری خاص باید پرداخت شوند. یکی از مهمترین کارمزدهای شبکه بیت کوین، کارمزد تراکنش است. برای انجام هر تراکنش، باید این کارمزد را پرداخت کنید. این برعهده فرستنده بوده و عموماً به ماینری که بلاک مربوطه را تأیید کرده پرداخت می‌شود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین کیف پول‌ها برای استیکینگ ارز دیجیتال

زمان مناسب برای خرید بیت کوین در ایران

عوامل تاثیرگذار در کارمزد­های تراکنش

افزایش یا کاهش کارمزد تراکنش به موارد زیر بستگی دارد:

✔ شرایط شبکه

پس از آنکه کاربر درخواست انجام تراکنش را ثبت می‌کند، تراکنش به استخری بهنام‌‌نام «استخر حافظه» (Memory Pool) می‌رود تا در صف تأیید توسط ماینرها قرار گیرد. هنگامی که شبکه شلوغ باشد و تراکنش‌هایی زیادی در انتظار تأیید، میان کاربران برای گرفتن تأیید ماینرها رقابت ایجاد می‌شود. بدین صورت که هر تراکنشی که بیشترین کارمزد را پرداخت کند، در اولویت ماینرها قرار می‌گیرد.

✔ اندازه تراکنش

از آنجایی که هر بلاک بیت کوین می‌تواند 1 مگابایت اطلاعات در خود ذخیره کند و ماینرها عموماً تمایل به تأیید تراکنش‌های کوچکتر را دارند، هر چه تراکنش بزرگتر باشد، عموماً کارمزد آن نیز بیشتر خواهد بود.

نحوه خرید بیت کوین در ایران با کمترین کارمزد

به‌دلیل ساختار کد هسته بیت کوین، نمی‌توان تراکنشی را بدون پرداخت کارمزد در شبکه انجام داد؛ اما می‌توانید در جهت کاهش کارمزد، از ترفندهای زیر استفاده کنید.

  1. صبر کنید تا شبکه خلوت‌تر شود.
  2. از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از شبکه لایتنینگ (Lightning Network) پشتیبانی می‌کنند. این شبکه روی شبکه بیت کوین کار کرده و سبب کاهش شلوغی شبکه می‌شود. قبل از استفاده از این شبکه باید کارمزدی را پرداخت کنید، اما بعد از راه‌اندازی، کارمزدهای پرداختی بسیار کمتر خواهند بود.
  3. از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از فناوری‌های مقایس‌پذیری استفاده می‌کنند. از میان این فناوری‌ها می‌توان به SegWit و bech32 اشاره کرد. کیف پول‌ها و صرافی‌های زیادی از SegWit پشتیبانی می‌کنند، اما bech32 هنوز در ابتدای مسیر قرار دارد.

سوالات متداول

آیا امکان معامله بیت کوین بدون کارمزد وجود دارد؟

خیر، پرداخت کارمزد در کد هسته بیت کوین نوشته شده و برای انجام هر تراکنش باید پرداخت شود.

آیا خرید بیت کوین بدون احراز هویت ممکن است؟

احراز هویت برای فعالیت در تمام صرافی‌های معتبر داخلی لازم و ضروری است؛ به همین سبب، خرید بیت کوین از صرافی‌ها بدون احراز هویت غیرممکن است. تنها روش خرید بیت کوین بدون احراز هویت، خرید مستقیم از افراد است که در ابتدای مقاله به آن پرداختیم.

بهترین روش خرید بیت کوین در ایران چیست؟

بهترین و مطمئن‌ترین روش برای خرید بیت کوین در ایران، استفاده از صرافی‌های معتبر نظیر پلتفرم مالی سیتکس است.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

 

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا