ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتالدانشنامهلغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

تحلیل نمودار و کاربرد دامیننس بیت کوین

با افزایش محبوبیت بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران همواره به دنبال ابزارها و راه‌های متنوع برای شناسایی روندهای این بازار هستند. سلطه یا دامیننس بیت کوین یکی از این ابزارهاست که به تریدرها اجازه می‌دهد تا شرایط بازار و رابطه میان بیت کوین و آلت‌کوین‌ها را بررسی کنند.

درواقع استفاده درست از این ابزار، می‌تواند تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا آلتک‌کوین‌ها را ساده‌تر کند. در این مقاله از پلتفرم مالی سیتکس قصد داریم به معنا و مفهوم سلطه بیت کوین پرداخته و کاربردهای آن را مورد بررسی قرار دهیم.

سلطه یا دامیننس بیت کوین Bitcoin Dominance چیست؟

دامیننس یا Dominance در لغت به معنای تسلط یا سلطه است و در دنیای ارز دیجیتال نیز تقریباً به همین معنا کاربرد دارد. سلطه بیت کوین که با نام‌های نسبت سلطه بیت کوین یا شاخص سلطه بیت کوین هم شناخته می‌شود، به معنای نسبت ارزش بازار بیت کوین به ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال است.

از طریق مقایسه این شاخص با روند بیت کوین، می‌توان به برخی از فرصت‌های پیش‌روی بازار پی برد. برای درک بهتر سلطه بیت کوین، بهتر است با شاخص ارزش کل بازار آشنا شویم.

ارزش بازار چیست؟

در مورد ارز دیجیتالی مانند بیت کوین، ارزش بازار به معنای ارزش تمام کوین‌هایی است که ماین شده‌اند. این ارزش از طریق ضرب تعداد کل کوین‌ها در ارزش هر کوین بدست می‌آید. برای مثال، در نوامبر سال 2021، حدود 18.881 میلیون بیت کوین ماین شده بود و اگر ارزش هر بیت کوین را 60,000 دلار درنظر بگیریم، به ارزشی حدود 1.113 تریلیون دلار می‌رسیم.

این اعداد به تنهایی معنای خاصی ندارند و برای مقایسه با سایر بازارها کاربردی است. برای مثال: برای محاسبه سلطه بیت کوین باید ابتدا ارزش بازار آن را حساب کنیم؛ بر این اساس، سلطه بیت کوین از تقسیم ارزش بازار بیت کوین بر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال محاسبه می‌شود.

چرا از دامیننس استفاده می‌کنیم یا دلیل اهمیت Bitcoin Dominance چیست؟

همان‌طور که گفتیم مهمترین و رایج‌ترین استفاده شاخص سلطه بیت کوین، در سنجش روند کلی بازار است و با استفاده از آن می‌توان تمایل بازار به بیت کوین یا آلت‌کوین‌ها را سنجید.

درواقع تغییرات شاخص سلطه بیت کوین، نشان‌‌دهنده عملکرد بیت کوین در مقایسه با کل بازار ارزهای دیجیتال است که آن را ابزاری مناسب برای تخصیص دارایی‌های یک سرمایه‌گذار می‌کند. در ادامه به انواع روندها و سناریو‌های مرتبط با سلطه بیت کوین خواهیم پرداخت.

دلیل اهمیت Bitcoin Dominance چیست؟

استفاده از سلطه بیت کوین چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

شاخص سلطه بیت کوین تنها یک شاخص و ابزار در میان سایر شاخص‌ها و ابزارهای سنجش و بررسی روند کلی بازار ارزهای دیجیتال است و نباید تنها به آن تکیه کرد. درواقع اگر تنها بر اساس تحلیل شاخص سلطه بیت کوین اقدام به ترید وسرمایه‌گذاری کنید، احتمال اشتباه بودن نتیجه‌گیری‌های شما کم نخواهد بود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
تحلیل درون زنجیره‌ای ارز دیجیتال یا Crypto On-Chain Analysis

به عقیده برخی از کارشناسان و فعالان بازار ارزهای دیجیتال، دو شاخص ارزش کل بازار و سلطه بیت کوین قابل اعتماد نیستند. به‌صورت کلی ارزش کل بازار شاخصی است که در اقتصاد سنتی و بازار بورس کاربرد زیادی دارد اما از آنجایی که محاسبه آن در بازار ارزهای دیجیتال عموماً موردی محاسبه می‌شود، چندان قابل اطمینان نیست.

ارزش بازار یک شرکت را می‌توان با ضرب تعداد سهم‌های بازار بورس در ارزش هر کدام حساب کرد. با اینکه این مقوله را می‌توان به بیت کوین نیز تعمیم داد اما این تعمیم چندان مناسب دارایی مانند بیت کوین نیست. درست است که تا به امروز حدود 18 میلیون از کل 21 میلیون بیت کوین ماین شده است، اما بر اساس داده‌های Chainalysis حدود 2.78 تا 3.79 میلیون بیت کوین برای همیشه از دسترس خارج خواهند بود.

همچنین خود ساتوشی ناکاموتو در ابتدای معرفی بیت کوین حدود یک میلیون کوین ماین کرده است و به عقیده بسیاری این مقدار همیشه دست نخورده باقی خواهد ماند. شاخص سلطه، نقدینگی عمیق (Deep Liquidity) بیت کوین را در نظر نمی‌گیرد. بر این اساس، ممکن است یک آلت‌کوین 2 میلیارد دلار ارزش داشته و سلطه بیت کوین را کاهش دهد؛ اما ممکن است ارزش بازار این آلت‌کوین با استفاده از تورم مصنوعی ایجاد شده باشد.

به‌طور ساده نقدینگی عمیق به تعداد خریداران و فروشندگان یک بازار و فعالیت بالای آنها اشاره دارد و به دلیل قدمت بیت کوین، نقدینگی آن نیز عمیق درنظر گرفته می‌شود. در واقع محاسبه ارزش بازار یک شرکت فرآیند مشخص و نسبتاً ساده‌ای است؛ در حالی که محاسبه ارزش بازار ارزهای دیجیتال و به دنبال آن شاخص سلطه بیت کوین فرآیند پیچیده‌تری است و بسیاری پیشنهاد می‌کنند که سرمایه‌گذاران و تریدرها کمی با دید شک به شاخص سلطه بیت کوین بنگرند.

مشکلات استفاده از سلطه بیت کوین

تاریخچه دامیننس بیت کوین

همان‌طور که می‌دانیم تا سال 2013 بیت کوین رقبای محدودی داشت و شاخص سلطه آن حدود 94 درصد تخمین زده می‌شد. در آن زمان توکن‌های ERC-20 وجود نداشتند و خبری از اتریوم و استیبل‌کوین‌ها نبود.

در سال 2017 و با شروع اولین فصل آلت‌کوین‌ها این روند دچار تغییر شد. فوریه همان سال سلطه بیت کوین حدود 85.4 درصد قرار داشت و سهم اتریوم (ETH) و ریپل (XRP) نیز به ترتیب 5.7 و 1.1 درصد اعلام شده بود؛ اما طی چهارماه و با رشد ناگهانی نقدینگی، ارزش بازار ارزهای دیجیتال و به‌دنبال عرضه اولیه کوین‌ها (ICO) سلطه بازار بیت کوین روند نزولی به خود گرفت.

راهنمای خرید بیت کوین در ایران با کمترین کارمزد

ماه ژوئن و با جهت‌گیری نقدینگی به سمت توکن‌های ERC-20، سلطه بیت کوین به 40 درصد رسید. بر اساس داده‌های سایت CoinMarketCap در همین دوره ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال با رشد 470 درصدی توانست از 20 میلیارد دلار به 114 میلیارد دلار برسد.

در همین دوره بود که طرفداران اتریوم ایده فلیپنینگ (Flippening) را مطرح کردند که به معنای بیشتر شدن ارزش بازار اتریوم در مقایسه با بیت کوین است و تا به امروز شاهد این رویداد نبوده‌ایم.

پس از اولین بازار گاوی سال 2017 قیمت بیت کوین شکست و تا ژانویه سال 2018 سلطه بازار آن به کمترین میزان خود یعنی 32.8 درصد رسید. البته در این زمان فصل آلت‌کوین‌ها نیز به پایان رسیده بود و بسیاری از سرمایه‌گذاران ICOها بخش زیادی از دارایی خود را از دست دادند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
هزینه ساخت NFT چقدر است؟

نمودار دامیننس بیت کوین چیست؟

بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال برای استفاده از سلطه بیت کوین در تریدها و پیش‌بینی‌های خود از نمودار آن استفاده می‌کنند. محور عمودی این نمودار درصد سلطه بیت کوین و محور افقی آن زمان را نشان می‌دهد که بررسی روندها و انجام تحلیل را آسان‌تر می‌کند.

بهترین ابزار برای اطلاع از Bitcoin Dominance چیست؟

تقریباً سایت‌های معتبر دنیای ارزهای دیجیتال امکان مشاهده میزان سلطه بیت کوین را به‌صورت لحظه‌ای ممکن می‌سازند. از میان این سایت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • com
  • com
  • com

بهترین ابزار برای اطلاع از Bitcoin Dominance

آموزش روندها در نمودار دامیننس بیت کوین

راه‌های مختلفی برای استفاده از نمودار و شاخص سلطه بیت کوین برای رسیدن به سود وجود دارد که اشاره و بررسی آنها در این مقاله نمی‌گنجد. اما در ادامه به یکی از کاربردهای این شاخص، یعنی بررسی روند بازار خواهیم پرداخت.

استفاده از شاخص سلطه بیت کوین برای تشخیص ترند بازار

دنیای ارزهای دیجیتال به‌صورت کلی به دو دسته بیت کوین و آلت‌کوین‌ها تقسیم می‌شود و با استفاده از نسبت سلطه بیت کوین می‌توانیم تمایل بازار به این دو مقوله را مقایسه کنیم. با شناخت شاخص سلطه بیت کوین تریدرها می‌توانند تشخیص بدهند که ترند بازار متمایل به بیت کوین است یا آلت‌کوین‌ها! درواقع شاخص سلطه بیت کوین نشان می‌دهد که کدام یک از این دو پتانسیل بیشتری برای رشد دارد، در نتیجه تریدر می‌تواند بر اساس این اطلاعات اقدام به خرید یا فروش کند.

زمان مناسب برای خرید بیت کوین در ایران

برای اینکار ابتدا با استفاده از یکی از سایت‌های معرفی شده روند نمودار سلطه بیت کوین را مشخص کنید، روند قیمتی بیت کوین در بازه زمانی مشابه را بررسی کنید و با استفاده از جدول زیر استراتژی خود را تعیین کنید:

سیگنال روند قیمت بیت کوین شاخص سلطه بیت کوین
خرید بیت کوین روند افزایشی روند افزایشی
فروش آلت‌کوین روند کاهشی روند افزایشی
خرید آلت‌کوین روند افزایشی روند کاهشی
فروش آلت‌کوین روند کاهشی روند کاهشی

سوالات متداول

 

در ادامه به برخی از سوالات متداول کاربران در مورد معنا و مفهوم و نحوه استفاده از شاخص سلطه بیت کوین پاسخ خواهیم داد.

سقوط دامیننس بیت کوین بر بازار چه تاثیری دارد؟

سقوط دامیننس یا سلطه بیت کوین به ‌معنای رشد نقدینگی یا ارزش آلت‌کوین‌ها نسبت به بیت کوین است. برای مثال، با وجود اینکه نقدینگی ارزهای دیجیتال در سال 2017 شاهد رشد چشمگیری بود، اما دامیننس بیت کوین روند کاهشی داشت؛ چراکه نقدینگی جدید به بازار آلت‌کوین‌ها وارد می‌شد.

آیا تحلیل دامیننس بیت کوین کاربردی است؟

همان‌طور که در این مقاله دیدیم، در مورد صحت و درستی شاخص سلطه بیت کوین شک و تردیدهایی وجود دارد؛ اما همچنان شاخص دامیننس کاربرد داشته و بسیاری از تریدرها از این شاخص به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم خود یاد می‌کنند.

چگونه دامیننس بیت کوین را با آلت کوین ها مقایسه کنیم؟

کافی است با استفاده از سایت‌های معرفی‌شده به مشاهده و بررسی نمودار دامیننس بیت کوین بپردازید. البته نحوه استفاده درست و کامل از این شاخص و نمودار نیازمند تجربه و دانش تخصصی است که تسلط بر این موضوع از طریق شرکت در دوره‌ها بدست خواهد آمد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بیت کوین چیست - پادشاه بازار کریپتو

اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا