ثبت نام اکسچنج
اخباراخبار بیت کوین

داستان شکل‌گیری لوگوی بیت کوین: چه کسی لوگوی بیت کوین را طراحی کرده است؟

بیش از یک دهه است که لوگوی نارنجی رنگ بیت کوین برای بسیاری مترادف با آزادی مالی در رکودهای اقتصادی دوران مدرن و کنترل‌های شدید دولتی بوده که نوید روزهای بهتر را می‌دهد. البته، برخلاف داستان راه‌اندازی و اختراع خود بیت کوین که اطلاعات چندانی از آن نداشته و تنها یک نام از سازنده یا سازندگان آن (ساتوشی ناکاموتو) داریم، داستان تولید و طراحی لوگوی بیت کوین کاملاً آشنا بوده و در اعماق اینترنت برای همیشه ثبت شده است.

زمانی که بیت کوین در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو راه‌اندازی شد، اولین لوگوی آن یک سکه طلایی بود که عبارت «BC» در مرکز آن نوشته شده بود. این لوگو را در ادامه مشاهده می‌کنید:

اولین لوگوی بیت کوین

البته در 24 فوریه سال 2010 یا همان 5 اسفند 1388، ناکاموتو یک لوگوی جدید برای بیت کوین معرفی کرد که در آن متن «BC» را با آیکون «₿» جایگزین شده بود. این لوگوی جدید در سایت bitcointalk.org به‌نمایش گذاشته شد تا کاربران بتوانند نظر خود را در مورد آن بیان کنند.

لوگوی جدید بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو تغییراتی را بر اساس بازخورد دریافتی از جامعه کاربری بیت کوین در لوگوی جدید اعمال کرد و پس ار انتشار، آن را به مالکیت عمومی یا Public Domain درآورد. البته این لوگوی جدید تنها برای مدت کوتاهی به‌عنوان لوگوی رسمی بیت کوین استفاده شد.

ذات غیرمتمرکز اکوسیستم بیت کوین به جامعه کاربری آن اجازه می‌دهد تا بتوانند به شکل‌های مختلفی در شبکه بیت کوین فعالیت کرده و در امور مختلف آن مشارکت کنند؛ بدین ترتیب، کاربران بیت کوین توانایی طراحی و ارائه لوگوی جدید برای بیت کوین را نیز دارند و در یکم نوامبر سال 2010 یا 10 آبان 1389، یکی از کاربران بیت کوین به نام «bitboy» برداشتی دیگر از لوگوی طراحی‌شده توسط ساتوشی ناکاموتو را منتشر کرد.

لوگوی پیشنهادی bitboy بر اساس طراحی ناکاموتو ساخته شده بود؛ اما یک دایره نارنجی رنگ جای سکه طلایی را گرفته و آیکون «₿» نیز با چرخشی 14 درصدی در جهت عقربه‌های ساعت در مرکز آن نقش بسته بود.

چت بیت بوی

پس از رونمایی از این لوگو در سایت bitcointalk.com، با استقبال شدیدی از طرف کاربران بیت کوین مواجه شد و در نتیجه این حمایت عظیم، بیش از 12 سال است که از لوگوی پیشنهادی bitboy به‌عنوان لوگوی رسمی بیت کوین استفاده می‌شود.

با اینکه طرفداران سرسخت بیت کوین همچنان دست به طراحی لوگوهای جدید برای این ارز می‌زنند، اما به‌نظر می‌رسد که اعضای جامعه کاربری بیت کوین با این لوگوی نارنجی رنگ خو گرفته‌ و آن را نماد آزادی و رهایی بیت کوین می‌دانند.

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا