ثبت نام اکسچنج
متاورس و NFTدانشنامهمعامله و سرمایه گذاری

آموزش خرید زمین مجازی رایگان در دنیای متاورس

مفهوم متاورس طی یکسال گذشته و با رشد چشمگیر ارزهای دیجیتال و پروژه‌های مختلفی که با این بازار و فناوری ارتباط دارند توانسته رشد مناسبی را تجربه کند. این رشد زمانی بیشتر شد که فیسبوک با تغییر نام خود به متا «Meta» اعلام کرد که قصد دارد بر متاورس و توسعه فناوری‌های مربوط به آن تمرکز کند. به عقیده فیسبوک یا همان متا، متاورس آینده اینترنت خواهد بود. در کنار فیسبوک، مایکروسافت و نایکی نیز اعلام کرده‌اند که قصد ورود به این دنیا را دارند.

با افزایش توجه‌ها به مفهوم کلی متاورس و علاقه سرمایه‌گذاران به استفاده از این مفهوم برای کسب سود بیشتر، بخش‌های جزئی‌تر متاورس مورد توجه قرار گرفتند. زمین‌های مجازی متاورس یکی از نقاط توجه کاربران هستند اما به‌دلیل تازگی، در مورد آنها کمی ابهام وجود دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد زمین مجازی در متاورس صحبت کرده و جنبه‌های مختلف آن را بررسی کنیم.

متاورس چیست؟

منظور از متاورس چیست؟ متاورس از دو بخش «Meta» به معنی «وراء یا فراتر» و «verse» به نشانۀ «Universe یا جهان هستی» تشکیل شده و در دیکشنری آکسفورد معنای کلمه متاورس به این شکل تعریف شده است:

a “virtual-reality space in which users can interact with a computer-generated environment and other users”

متاورس دنیایی مجازی و سه‌بعدی است که کاربران از طریق مجموعه‌ای از فناوری‌ها نظیر واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت گسترش‌یافته (XR) و… وارد آن شده و به فعالیت می‌پردازند. درواقع کاربران متاورس می‌توانند با آواتارهای دیجیتال با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و از آن به‌عنوان پلتفرمی برای تولید محتوا یا گشت و گذار در این دنیا استفاده کنند.

در حال حاضر فضاهای متاورسی متعددی وجود دارد؛ از پلتفرم‌های گیمینگ مجازی مانند Sandbox گرفته تا دنیاهای مجازی مانند Decentraland و یا حتی بازی‌های قدیمی‌تر شبه به متاورس مانند Second Life. درست مانند صفحات وب که اجزای سازنده وب2 به‌شمار می‌روند، فضاهای متاورسی مختلف نیز یک متاورس گسترده و متصل به هم را ایجاد می‌کنند.

دقیقاً شبیه به دنیای واقعی، در متاورس نیز میتوان به خرید و فروش دارایی‌ها پرداخت؛ در حال حاضر زمین‌های مجازی یکی از محبوب‌ترین دارایی‌های قابل معامله در متاورس به‌شمار می‌روند.

متاورس چیست؟

زمین مجازی متاورس چیست؟

تراکنش‌ها در دنیای مجازی با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام می‌شوند و توکن‌های غیرمثلی یا NFT ها رایج‌ترین راه برای تبادل دارایی و کالا در دنیای مجازی به حساب می‌آیند. با اینکه NFTها بیشتر برای تبادل یک اثر هنری دیجیتال (مانند عکس، ویدئو، gif و…) کاربرد دارند، اما با استفاده از آنها میتوان به تبادل مجموعه‌ای از دارایی‌ها نیز پرداخت.

برای مثال در پلتفرمی مانند OpenSea که بیشتر برای خرید و NFTها کاربرد دارد، زمین و حتی خانه مجازی به فروش می‌رسند. بر این اساس، زمین مجازی یک توکن غیرمثلی یا NTF است که مالکیت یک تکه زمین را در دنیای متاورس نشان می‌دهد.

با توجه به مفهوم «ارزش کمیابی» و برای اطمینان از باارزش بودن املاک مجازی، عرضه و موجودی تکه‌های زمین و دارایی‌های مربوط به آن محدود در نظر گرفته شده است. مثلاً Decentraland از 90,000 تکه زمین تشکیل شده که مساحت هر کدام حدوداً 50 فوت در 50 فوت است. این مفهوم را میتوان در بیت کوین (با تعداد حداکثری 21 میلیون) نیز مشاهده کرد.1

مطلب پیشنهادی مرتبط
معاملات فیوچرز (Futures) ارز دیجیتال چیست؟

کاربرد زمین مجازی چیست؟

شاید از خود سوال کنید که اصلاً زمین مجازی متاورس چه کاربردی دارد و چرا افراد حاضرند هزاران یا حتی میلیون‌ها دلار برای خرید یک زمین مجازی خرج کنند؟ برای دریافت پاسخ به این سوال‌ها به موارد زیر توجه داشته باشید.

  1. تبلیغات: اگر زمین خریداری شده در منطقه یا موقعیت محبوبی واقع شده باشد، می‌توانید برای درج تبلیغات از شرکت‌های مختلف پول دریافت کنید؛ مانند حق تبلیغاتی که شرکت‌ها برای بیلبوردهای خیابانی پرداخت می‌کنند.
  2. بازی و گیمینگ: ممکن است زمین خریداری‌شده در یک بازی NFT کاربرد داشته باشد؛ برای مثال یک زمین Axie Infinite می‌تواند با تأمین توکن و مواد لازم، برای ساخت منابع مختلف در بازی به‌کار رود.
  3. فعالیت اجتماعی: از تکه‌های زمین مجازی می‌توان برای برگزاری کنسرت، کنفرانس یا جلسات دورهمی استفاده کرد. همچنین میتوان تکه‌های زمین را برای برگزاری چنین رویدادهایی اجاره داد.
  4. کار: زمینی که بتوان در آن با استفاده از یک آواتار سه‌بعدی به گشت و گذار پرداخت می‌تواند به‌عنوان یک دفتر مجازی نیز کاربرد داشته باشد؛ برای مثال شرکت PwC Hong kong قصد دارد از زمین خود در Sandbox برای خدمات تبلیغاتی وب3 استفاده کند. شرکت Metaverse Group نیز دلیل خرید زمین مجازی در Decentraland را استفاده برای برگذاری رویدادهای دیجیتال مد و فروش لباس‌های مجازی برای آواتارها بیان کرده است.

چه عواملی بر ارزش زمین مجازی در متاورس اثر دارند؟

حال که با کاربرد زمین مجازی متاورس آشنا شدیم می‌توانیم تصویری کلی از نحوه استفاده از آنها داشته باشیم. اما چه چیزی قیمت یک تکه زمین را در متاورس مشخص می‌کند؟ آیا تمام تکه‌ زمین‌های متاورس مشابه هستند؟ در ادامه به پاسخ این سوال‌ها خواهیم پرداخت.

قیمت یک تکه زمین مجازی درست مانند سایر NFTها یا ارزهای دیجیتال تعیین می‌شود و بر این اساس سه عامل مهم را میتوان معرفی کرد:

✔ کاربرد

زمین‌های مجازی برخلاف سایر NFTها کاربردهای متنوعی دارند. این کاربردها می‌توانند با توجه به پلتفرمی که این زمین‌ها روی آن قرار دارند متفاوت باشند. برای مثال دنیای مجازی Decentraland به کاربران اجازه می‌دهد تا زمین خود را شخصی‌سازی کرده یا روی آن به ساخت و ساز بپردازند.

✔ پلتفرم

در پلتفرم‌های محبوب‌تر مانند Decentraland، The Sandbox یا My Neighbour Alice زمین‌های مجازی عموماً قیمت بالاتری دارند. دلیل این اتفاق را می‌توان در عرضه و تقاضا و تعداد کاربران و تجربیات آنها جست ‌و جو کرد.

✔ سفته‌بازی

فروش تکه‌های بزرگ زمین‌های مجازی عموماً افزایش سفته‌بازی و حدس و گمان در بازار را به همراه دارند. برای مثال پس از آنکه Metaverse Group حدود 2.43 میلیون دلار برای خرید 116 تکه زمین پرداخت کرد شاهد افزایش قیمت نسبی تکه‌های زمین مجازی بودیم.

عوامل موثر بر ارزش زمین مجازی در متاورس

روش خرید زمین مجازی در متاورس

به‌صورت کلی دو روش برای خرید زمین مجازی در متاورس وجود دارد:

  1. شرکت در حراجی عرضه اولیه یک تکه زمین و خرید به‌صورت مستقیم از خود پروژه‌های متاورس
  2. خرید از سایر کاربران و در بازارهای شخص ثالث

هزینه پرداختی در حراجی‌ها عموماً کمتر از خرید از کاربران است و بیشتر پروژه‌های متاورسی شاهد افزایش قیمت زمین‌های خود بوده‌اند و به همین سبب خرید مستقیم از یک حراجی انتخاب منطقی‌تری است. برخی پروژه‌ها تمام زمین‌های خود را در یک حراجی به فروش می‌رسانند، در حالی که برخی زمین‌های خود را تکه‌تکه و طی مراحل مختلف می‌فروشند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
10 مورد از بهترین مشاغل NFT در سال 2022

اگر قصد خرید زمین مجازی از کاربران در بازار دست دوم را دارید، صرافی‌های NFT بهترین و امن‌ترین راه به‌حساب می‌آیند. در این حالت و به‌دلیل استفاده از قراردادهای هوشمند خیال فروشنده و خریدار از پیشبرد ملایم تراکنش راحت خواهد بود. بازار NFT بایننس و OpenSea از محبوب‌ترین گزینه‌های موجود برای خرید زمین مجازی از کاربران به‌شمار می‌روند.

⬅ البته هر کدام از روش‌‌های بالا از بلاکچین‌ها و ارزهای دیجیتال متفاوتی برای فروش زمین مجازی استفاده می‌کنند؛ برای مثال بازار NFT بایننس از اتریوم و Binance Smart Chain (BSC) پشتیبانی می‌کند، در حالی که OpenSea از اتریوم، پالی‌گان و کلیتن استفاده می‌کند. همچنین، هر کدام از پروژه‌های متاورسی نیز از توکن‌های مختلف برای خرید و فروش زمین مجازی استفاده می‌کنند. مثلاً برای خرید زمین در Decentraland باید از اتریوم یا مانا (MANA) استفاده کرد.

روش‌های کسب درآمد از زمین‌های دیجیتالی

همان‌طور که در کاربردهای زمین مجازی متاورس گفتیم، این دارایی‌ها برای تبلیغات، برگزاری رویدادهای مختلف، ساخت دفتر کار مجازی و گیمینگ کاربرد دارند و از همین روش‌ها نیز میتوان کسب درآمد داشت. البته در کنار این روش‌ها امکان سفته‌بازی نیز وجود دارد؛ یعنی زمینی که فکر می‌کنید در آینده افزایش قیمت خواهد داشت را خریداری کرده و به‌دنبال افزایش قیمت، آن را بفروشید.

کسب درآمد از زمین‌های دیجیتالی

دیسنترالند چیست؟

دیسنترالند دنیای مجازی سه‌بعدی و متن‌باز است که کاربران می‌توانند در آن به فعالیت اجتماعی یا گشت و گذار پرداخته و با استفاده از اتریوم یا مانا (MANA) زمین مجازی خریداری کنند.

در واقع دیسنترالند نرم‌افزاری متن‌باز است که بر بستر بلاکچین اتریوم کار کرده و سعی دارد شبکه‌ای از کاربران جهانی را برای راه‌اندازی یک دنیای مجازی گرد هم آورد. کاربران دیسنترالند می‌توانند در عین گشت و گذار و تعامل در این جهان و بازی کردن، به خرید و فروش املاک دیجیتالی نیز بپردازند. البته شایان ذکر است که برای استفاده از دیسنترالند الزامی به خرید زمین نیست و بدون داشتن زمین نیز میتوان از این دنیا استفاده کرد.

با گذشت زمان، بنیاد دیسنترالند اپلیکیشن‌های تعاملی، پرداخت‌های درون-جهانی و امکان ارتباط کاربران با یکدیگر را به این نرم‌افزار اضافه کرده است. شاید بتوان دیسنترالند را یکی از معروف‌ترین پروژه‌های متاورس و زمین‌های مجازی دانست؛ اما دیسنترالند دقیقاً مشابه با چشم‌انداز آینده متاورس نیست. دیدیم که متاورس سعی دارد از فناوری‌هایی نظیر واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت گسترش‌یافته (XR) و… کاربران را وارد دنیای مجازی کند؛ در حال حاضر دیسنترالند از طریق مرورگر و با استفاده از کامپیوتر قابل اجراست.

دیسنترالند در کل از دو نوع توکن استفاده می‌کنند:

  1. LAND: یک توکن غیرمثلی (NFT) که نشان‌دهنده مالکیت یک تکه زمین مجازی است.
  2. MANA: یک ارز دیجیتال که عملیات و تراکنش خرید و فروش LAND و سایر خدمات و کالاهای دیسنترالند را عملی می‌کند.

تاریخچه مختصری از دیسنترالند (سرزمین غیرمتمرکز یا Decentraland)

بنیاد دیسنترالند که وظیفه ساخت و پیشبرد نرم‌افزار دیسنترالند را دارد در مارس سال 2015 توسط Esteban Ordano و Ariel Meilich آرژانتینی بنیان‌گذاری شده است. تیم دیسنترالند در سال 2017 عرضه کوین اولیه (ICO) را برگزار کردند و طی آن توانستند 86,206 اتریوم (حدود 26 میلیون دلار به قیمت آن زمان) برای پیشبرد برنامه‌های آتی پروژه خود جذب کنند. این بنیاد مالک حق مالکیت معنوی و 20% از کل توکن‌های دیسنترالند بوده و وظیفه پشتیبانی از وبسایت آن را بر عهده دارد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین و پرکاربردترین ابزار تحلیل تکنیکال در ارز دیجیتال

قبل از راه‌اندازی این پلتفرم، بنیاد دیسنترالند یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) راه‌اندازی کرد تا مدیریت پروژه را به کاربران بسپارد. همچنین، این تیم ادعا می‌کند که کلید خصوصی قرارداد هوشمند دیسنترالند نیز نابود شده است.

سخن آخر

در حال حاضر از عمر دنیای ارزهای دیجیتال بیش از 13 سال می‌گذرد، اما این بازار و فناوری‌های متصل به آن طی چندسال اخیر رشد قابل توجهی را شاهد بوده‌اند. امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) و متاورس از مفاهیمی هستند که توانسته‌اند طی دو سال اخیر رشد قابل توجهی را تجربه کنند. البته متاورس در مقایسه با سایر مفاهیم مرتبط با ارزهای دیجیتال جدیدتر است و هنوز جای پیشرفت و نوآوری دارد؛ بر این اساس، بسیاری از فعلان بازار رشد بیشتری را برای متاورس متصور هستند.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
1/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. آب دریا رو نمیشه خورد که بخوالیم پشت سر هم بخوریم و سیراب نشیم .. اگه آب گوارا باشه و آدم تشنه باشه هر چی بخوره سیراب نشه بهتره تا اینکه لب به آب شور دریا بزنه و نتونه بخوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا