ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاریلغت نامه

آموزش استراتژی معاملاتی خرید در کف یا Buy the Dips

خرید در کف (Buy the Dips) یکی از مهمترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال است که می‌تواند سود معاملات رمز ارز را چندین برابر بیشتر کند. روش معاملاتی« بای د دیپ» بهترین زمان ورود به بازار را به ما نشان داده و معاملات ما را بسیار بهینه‌تر می‌کند. داشتن یک استراتژی معاملاتی معتبر و استاندارد می‌تواند شما را در مسیر سرمایه‌گذاری خود کمک کرده و درآمد شما را از بازار کریپتو افزایش دهد.

در این مقاله از پلتفرم مالی سیتکس قصد داریم تا استراتژی تریدینگ خرید در کف را به شما معرفی کرده و همچنین روش استفاده از بای د دیپس و کاربرد آن در معاملات ارز دیجیتال را نیز توضیح دهیم.

با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

خرید در کف یا Buy the dips چیست؟

خرید در کف یا Buy the Dips به معنی خرید یک دارایی در زمان کاهش ارزش آن است.

در این مفهوم، رسیدن به کف قیمتی جدید، نشانه‌ای برای معامله و خرید مجدد خواهد بود، چراکه ریزش قیمت در ارزهای دیجیتال عموماً موقتی بوده و بازار مجدداً صعودی خواهد شد.

معمولاً معامله‌گران زمانی اصطلاح بای د دیپ به گوششان می‌خورد که روند قیمت بازار برای مدت زمانی کوتاهی نزولی شده باشد.

خرید در کف بیت کوین

زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال از سطح بالایی ریزش پیدا می‌کند، تریدرها و هولدرهای رمز ارز شرایط را برای خرید یا اضافه کردن حجم دارایی‌های پرتفوی خود مناسب می‌بینند.

مفهوم خرید در کف، ریشه در تئوری امواج الیوت در تحلیل تکنیکال دارد. زمانی که یک معامله‌گر پس از یک ریزش اقدام به خرید می‌کند، با قیمتی کم خرید می‌کنند و امیدوارند که در صورت بالا رفتن مجدد بازار، از این افزایش قیمت سود کسب کنند.

بسته به شرایط حاکم بر بازار، خرید در کف قیمت باید دارای شرایط و فاکتورهای مختلفی باشد تا بتواند بازدهی کامل داشته باشد.

برخی از تریدرها در صورتی که دارایی در یک روند صعودی بلندمدت دچار کاهش ارزش شود، آن را در کف قیمت ایجاد شده، خریداری می‌کنند و اعتقاد دارند که آن دارایی پس از این ریزش موقتی، باز هم به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

برخی دیگر نیز زمانی که هیچ روند صعودی و ترندی در نمودار دارایی مشاهده نمی‌شود اقدام به خرید در کف می‌کنند و اعتقاد دارند که در آینده روند قیمت آن ارز صعودی خواهد شد. به همین دلیل هم با استفاده از استراتژی Buy dips منتظر پتانسیل‌های افزایش قیمت آتی پروژه می‌مانند.

چنانچه یک معامله‌گر یک ارز دیجیتال مشخص را در پرتفوی خود داشته باشد و با این وجود باز هم آن ارز را در کف قیمت خریداری کند، غالباً هدف او از خرید در کف، کاهش میانگین قیمت خریداری شده آن دارایی یا قیمت سر‌به‌سر است. در این صورت حتی اگر قیمت آن ارز بعد از گذشت زمان موردنظر افزایش پیدا نکند، باز هم خرید در کف قیمت میزان ضرر معامله‌گر را کاهش خواهد داد.

اهمیت تشخیص کف واقعی قیمت در ارز دیجیتال

بای د دیپس

همه ما دوست داریم معاملات ارز دیجیتال و در حالت کلی‌تر، تمام معاملات خود را به گونه‌ای انجام دهیم که در کم‌ترین قیمت بازار خرید کرده و در بالاترین قیمت بازار بفروشیم. پس لازم است تا بتوانیم ارزانترین و کمترین قیمت یک رمز ارز در بازار را پیدا کرده و در آن زمان اقدام به خرید توکن‌های خود کنیم.

از طرفی ما در بازار پرنوسان ارز دیجیتال، شاهد ریزش‌های جزئی و کوچک زیادی هستیم، و هر چند هفته یا چند ماه یک ‌بار نیز افت‌های قیمت بسیار شدیدی را تجربه می‌کنیم که این کاهش قیمت‌ها معمولاً توسط تحلیل‌‌گران و متخصصان کریپتو، تحت عنوان «اصلاح» یا «ریزش‌» نامیده می‌شوند.

بسته به استراتژی سرمایه‌گذاری شما، همه روند‌های نزولی کوچک یا ریزش‌های بزرگ می‌توانند فرصت‌های منطقی و خوبی برای خرید ارز دیجیتال باشند.

اگر شما در حال رنج تریدینگ (Range Trading) یا معامله کوتاه‌مدت در بازه خاص هستید، کف‌ها یا همان ریزش‌های کوچک قیمت، زمان خوبی برای یک خرید عالی هستند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بازار خرسی و ۱۰ اشتباه متداول تریدر‌ها در Bear market

اما اگر یک سرمایه‌گذار یا هولدر بلندمدت هستید، کاهش‌های قیمت شدیدتر برایتان مناسب‌تر بوده و می‌تواند یک موقعیت خرید سودآور را برایتان ایجاد کند.

البته در این صورت بهتر است مراقب نحوه تعیین زمان خرید و فروش خود باشید.

چگونه کف قیمت بازار را تشخیص دهیم؟

خرید در کف

اصل “خرید در کف” بر این فرضیه استوار است که افت قیمت در واقع نوعی انحراف موقت در روند قیمت بازار است که به مرور زمان خود را اصلاح خواهد کرد.

خریداران کف قیمت، امیدوارند با خرید ارزان و استفاده از افت قیمت‌های رمز ارزها، در صورت افزایش مجدد قیمت‌ها، از اختلاف قیمت‌ دارایی خود کسب سود کنند.

می‌دانیم که بازارهای کریپتو بسیار بی‌ثبات هستند، بنابراین خرید ارزهای دیجیتال با هر قیمتی یک سرمایه‌گذاری پرریسک است.

در حالی که قیمت‌های ارز دیجیتال معمولاً به سطوح قبلی خود باز‌می‌گردند، ممکن است حتی بیشتر از کف فعلی خود نیز کاهش پیدا کرده و تمام معادلات سرمایه‌گذاری شما را برهم بزند.

اگر گذشته را ملاک قرار دهیم، افت یا سقوط فعلی می‌تواند به سطوح بالای قبلی بازگردد. مانند سال 2021 که قیمت‌ها کاهش پیدا کرد اما پس از مدتی به سطوح قبل از ریزش بازگشته و حتی در پاییز به اوج خود رسید.

اما قطعاً این احتمال هم وجود دارد که این اتفاق نیافتد و کاهش قیمت‌ها به طور کامل جبران نشود.

اولگ گیبرشتاین (Oleg Giberstein) می‌گوید: «بسیاری از سرمایه‌گذاران مبتدی برای گرفتن چاقوهایی در حال سقوط، تلاش کرده و در نتیجه آسیب می‌بینند».

او به کسانی که قصد خرید در کف قیمت را دارند توصیه می‌کند که تصمیم بگیرند چه مقدار مشخصی از پول را برای خرید بیت کوین BTC یا اتریوم ETH در هر ماه پرداخت می‌کنند، و زیاد نگران نباشند که در دو سال آینده چه اتفاقی برای قیمت‌های دارایی‌های پرتفوی‌شان می‌افتد.

 

برای تشخیص بهترین زمان خرید و مف قیمت بازار رمز ارزها، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که مهمترین آنها تشخیص روند قیمت ارز، استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال و داده‌های درون‌زنجیره‌ای یا On-chain Data است.

در ادامه توضیح کوتاهی درباره هرکدام از این روش‌های پیدا کردن دیپ یا کف قیمت ارز دیجیتال به شما می‌دهیم.

تشخیص روند

برای این که بتوانید کف‌های قیمتی ارزشمند را برای خرید رمز ارز پیدا کنید در وهله اول باید بتوانید روند قیمت و رفتار نمودار قیمت ارز دیجیتال را تشخیص دهید.

بررسی روند قیمت بیت کوین و الگوهای تکرارشونده آن به پیش‌بینی روند آتی بازار و افت و خیزهای قیمت کمک کرده و سرمایه‌گذاری موفق‌تری را برای ما رقم می‌زند.

در واقع روند حرکت قیمت یا Trendline  که پایه و اساس تحلیل پرایس اکشن را نیز تشکیل می‌دهد، مهمترین معیار ما در تجزیه و تحلیل یک پروژه ارز دیجیتال و آینده آن است که نباید از آن غافل شد.

استفاده از اندیکاتورها برای تشخیص کف قیمت

اندیکاتورها یا همان شاخص‌های تکنیکال ارز دیجیتال، ابزارهایی کاربردی برای تحلیل بازار رمز ارز هستند.

برای مثال اندیکاتورهای ساده‌‍ای مانند RSI می‌توانند به شما در زمان‌بندی معاملات خود کمک کنند.

فقط به یاد داشته باشید که، شاخص‌های تکنیکال به شما در تجزیه و تحلیل داده‌های زمانی کمک می‌کنند، اما آنها نمی‌توانند به تنهایی آینده رمز ارزها را پیش‌بینی کرده یا زمان خرید را برای شما مشخص کنند!

بهتر است با ترکیب دو یا چند اندیکاتور تکنیکال ارز دیجیتال و ابزارهای تحلیلی دیگر، اطمینان بیشتری از نتایج بدست آمده برای کف قیمت ارز دیجیتال موردنظر بدست آورید.

داده های on chain

داده‌های درون‌زنجیره‌ای موجود در شبکه‌های بلاکچین که به نام داده‌‌های آن‌چین نیز معروف هستند، می‌توانند دید بهتری از رفتار فعالان بازار رمز ارز و طرفداران آن به ما بدهند.

بررسی و رصد آدرس‌های کیف‌پول و تراکنش‌های انجام گرفته در شبکه به همراه نقدینگی و احساسات حاکم بر جامعه و شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌تواند مسیر یک پروژه را در آینده ترسیم کرده و بازگشت قیمت یا سقوط بیشتر آن به کف‌های بعدی را تا حد زیادی برای ما مشخص کند.

مزایای استراتژی خرید در کف چیست؟

خرید در کف چیست؟

امروزه خرید در کف قیمت به چندین دلیل قانع‌کننده، تبدیل به یک روش معاملاتی ارز دیجیتال و یک استراتژی محبوب تریدینگ شده است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آشنایی با مفهوم هودل (HODL) - هولدر در ارز دیجیتال کیست؟

برخی از هیجان‌انگیزترین مزایای استفاده از این استراتژی عبارتند از:

پتانسیل بالای سوددهی

سرمایه‌گذاران بلندمدت نگران اوج‌ها و کف‌های بازار نیستند. در عوض، بدون توجه به نوسانات و جریان‌های کوتاه‌مدت که در قیمت رمز ارزها دیده می‌شود، ارز دیجیتال موردنظرشان را خریداری کرده و آن ران آن برای مدت زمانی نسبتاً طولانی در والت خود نگه ‌می‌دارند.

با این حال، متخصصان تحلیل تکنیکال که توانایی پیش‌بینی زمان‌ افت بازار را دارند، این پتانسیل را دارند که با استفاده از مارجین‌های گسترده بازدهی بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاران بلندمدت داشته باشند.

به هر حال، اگر بتوانید در کف قیمت بیت کوین یا هر رمز ارز دیگر وارد شوید، با شروع روند صعودی ارزش آن، سودهای قابل‌قبولی خواهید داشت.

همیشگی بودن ریزش‌ها

ریزش‌ همیشه اتفاق می‌افتد، صرف‌نظر از اینکه بازار ارز دیجیتال گاوی (صعودی) است یا خرسی (نزولی).

در حالی که بازار کریپتو و روند عرضه و تقاضای آن به عنوان یک سیستم متعادل و نظام‌مند در نظر گرفته می‌شود، در واقع یک میدان نبرد دائمی برای گاوها و خرس‌هایی است که همیشه از مکانیزم عرضه و تقاضا برای جبران ناکارآمدی‌شان‌ استفاده می‌کنند.

در نتیجه، سقف و کف‌های کوتاه‌مدت و موقتی، بسیار رایج‌تر از آن چیزی است که اغلب تازه‌واردهای ارز دیجیتال تصور می‌کنند. این بدان معناست که همیشه در جایی فرصتی برای خرید در کف وجود دارد.

هیجان یک خرید به‌صرفه

تخفیف گرفتن و خرید با قیمتی ارزان، همیشه همراه با کمی هیجان بوده است.

قطعاً، شما برای بدست آوردن سرمایه خود سخت کار می‌کنید و اگر بتوانید کمتر از آنچه انتظار داشته‌اید خرج کنید، این معامله احساس خوبی به شما می‌دهد.

حال چه بخواهید یک شلوار جین جدید بخرید و چه بیت کوین، همین موضوع برای تمام خریدهای ما صادق است.

نکات مهم خرید ارز دیجیتال در کف قیمت

کف قیمت بیت کوین چقدر است

شما برای کسب سود از طریق خریدن ارز دیجیتال در کف قیمتی، نیاز به تجربه کافی و البته آموزش دارید. در اینجا برخی از نکات مهم و ترفندهای کاربردی برای استفاده از استراتژی خرید در کف در بازار ارز دیجیتال وجود دارد:

بدانید که آیا روند فراگیر فعلی بازار، گاوی است یا خرسی

عقل سلیم می‌گوید که در یک روند صعودی، در کف قیمت بخرید و در روند نزولی، در سقف‌ قیمت بفروشید (شورت کنید).

به عبارت دیگر، معامله ارز دیجیتال با توجه به روند قیمت، یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه است، به همین علت نیز خرید در کف یا بای د دیپ‌ روشی برای کسب سود در بازارهای صعودی یا گاوی است.

بازارهای گاوی بخشنده هستند، زیرا تا جایی که بتوانند بالا می‌روند.

بازارهای خرسی غیرقابل بخشش هستند و به خریداران کف کوتاه‌مدت که گاهی اوقات معامله‌گران کوتاه‌مدت خوبی نیز نیستند، پاداشی نمی‌دهند.

البته، برای انجام این کار باید ابتدا یاد بگیرید که چگونه یک بازار نزولی یا Bear market را از یک بازار صعودی یا Bull market تشخیص دهید.

از اندیکاتورهای مهم و کاربردی خرید در کف استفاده کنید

اگر توانایی درک و استفاده از اندیکاتورها و ابزارهای تحلیلی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از شاخص مکدی (MACD) (واگرایی و همگرایی میانگین‌های متحرک) یا ابزارهای مشابه دیگر در یک بازه زمانی بزرگتر استفاده کنید. این ابزارها و اندیکاتورها به شما کمک ‌می‌کند بفهمید آیا در بازار گاوی هستیم یا خرسی.

برای اینکه  بتوانید متوجه شوید چرا قیمت ارز دیجیتال موردنظرتان کاهش یا افزایش یافته است، سایر اندیکاتورها نیز بسیار مفید هستند، اما مکدی بیشترین و بهترین کاربرد را در این مورد دارد.

اندیکاتور مکدی به شما دیدی سریع از روند فعلی قیمت می‌دهد. در معاملات ارز دیجیتال، روند قیمت دوست همیشگی شما است، در یک بازار گاوی / صعودی حتماً کف‌های قیمتی را خریداری کنید، اما در یک بازار خرسی / نزولی باید بسیار مراقب کف‌های بوجود آمده باشید!

متوجه شوید که علت افت قیمت فعلی و ایجاد کف قیمت چیست

آیا این افت قیمت به دلیل شایعاتی رخ داده است که احتمالاً تأثیری موقتی خواهند داشت؟

آیا بازار رمز ارز بیش از حد داغ شده بوده و اکنون بازار برای سرد شدن به مدتی زمان نیاز دارد؟

مطلب پیشنهادی مرتبط
انواع اندیکاتورهای پرکاربرد در تحلیل تکنیکال کدامند؟

آیا روند قیمت تا الآن در شکستن بالاترین حد تاریخی خود (ATH) دو بار شکست خورده است و احتمالاً به سمت اصلاحی بلندمدت پیش خواهیم رفت؟

اگر پاسخ این سوالات را دارید، بهتر می‌توانید بسنجید که آیا باید کف قیمت‌ها را بخرید یا خیر. اما در این مرحله حتماً اخبار و رویدادهای بازار را نیز دنبال کنید.

  • اخبار بد می‌تواند باعث عمیق‌تر شدن اصلاحات بازار رمز ارز شود.
  • در مقابل، اخبار خوب می‌تواند منجر به یک چرخش و تغییر روند سریع شود.

اگر منتظر نشانه‌های بهبود بازار قبل از انجام خرید خود هستید، اخبار خوب و تغییر روند بازار می‌تواند دریافت سفارش‌های خرید را کمی دشوار کند.

از یک صرافی معتبر برای خرید در کف استفاده کنید

خرید ارز دیجیتال از طریق یک پلتفرم مالی قابل اعتماد مانند صرافی سیتکس، می‌تواند یک گزینه عالی برای مدیریت سریع و بی‌نقص معاملات خرید در کف یا buy the dips باشد.

در زمان صعودی بودن بازار مراقب سفارشات باز خود باشید

هنگامی که قیمت در همه جا در حال افزایش است، باید بسیار مراقب سفارشات خود باشید.

اگر بازار بیش از حد آشفته و هیجانی باشد، ممکن است لغزش‌های بسیار ناگواری نیز در آن رخ دهد.

این یکی از دلایلی است که معامله‌گران برای پیش‌بینی روند نزولی و کف‌ها، سفارش‌های خود را به روش محدود‌شده (limit order) در اطراف خطوط حمایتی و مقاومتی تنظیم می‌کنند.

در مرحله دوم تغییر روند قیمت، وارد یا خارج شوید

یک استراتژی محافظه‌کارانه این است که برای خرید منتظر بمانید تا قیمت شروع به بالا رفتن کرده و سپس برای فروش منتظر بمانید تا قیمت شروع به پایین آمدن کند.

به این ترتیب ممکن است بخشی از سود و شانس خود برای فروش ارزهایتان با بالاترین قیمت ممکن را از دست بدهید، اما اگر منتظر تأیید روند صعودی یا نزولی بازار باشید، اغلب اوقات معاملات مطمئن‌تری را انجام خواهید داد.

این روش معامله جامع است و حتی ممکن است برخی از فرصت‌های طلایی برای دستیابی به ارزانترین خرید را از این طریق از دست بدهید، با این حال هدف اصلی این روش تریدینگ، کم کردن ریسک افتادن در دام تله‌های بازار و سقف و کف کاذب است.

به تغییرات قیمت در بازه‌های زمانی مختلف توجه کنید

استراتژی خرید در کف

نگاه کنید که قیمت در طول 1 ساعت، 1 روز، 1 هفته، 1 ماه، 3 ماه، 6 ماه و…چه روند و رفتاری داشته است و با استفاده از روش لیمیت اوردر (Limit Order) سفارشات خود را دقیقاً زیر محدوده اوج و سقوط محدود کنید.

برای دارایی‌هایی که تا حدودی راکد هستند، این کار می‌تواند فرصت‌های خرید و فروش مناسبی را در بازه کوتاه‌مدت فراهم کند.

این استراتژی اساساً از سطوح اصلاح فیبوناچی الگوبرداری می‌کند، اما به هیچ دانش فنی در این حوزه نیاز ندارد.

در صورت امکان یک Stop یا حدضرر تنظیم کنید

ما همیشه می‌خواهیم حرکت‌های درستی انجام دهیم، اما هیچ‌کس «همیشه» درست عمل نمی‌کند.

در صورت نیاز، آماده باشید که جلوی ضرر بیشتر خود را با تنظیم Stop یا حدضرر در سفارشاتتان بگیرید.

اگر در سود هستید، مقداری از آن را ذخیره (اصطلاحاً سیو سود) کنید.

هیچ تریدری نمی‌تواند برای تمام سقف و کف‌ها به طور کامل آماده باشد، بنابراین زمانی که دستاوردی دارید، برخی از آن را برداشت کنید.

از روند کلی بازار آگاه باشید

روندهای نزولی طولانی کریپتو در بازارهای خرسی ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها به طول بیانجامد و بازارهای گاوی نیز می‌توانند مدت زیادی دوام بیاورند.

به همین ترتیب، افت قیمت در یک بازار گاوی یا راکد نیز می‌تواند ساعت‌ها یا روزها به طول بیانجامد و افزایش قیمت در بازار خرسی نیز می‌تواند ساعت‌ها یا روزها ادامه داشته باشد.

این منطق کلی است که باید در بازار خرسی از گاو بودن و در بازار گاوی از خرس بودن اجتناب کرد.

ترفند اصلی موفقیت در خرید کف این است که بفهمیم در چه بازاری قرار داریم.

در یک بازار خرسی بلندمدت باید به آرامی خرید کنید و مایل به سیو سود باشید.

اگر نمی‌دانید در کدام نوع بازار هستیم، بسیار محافظه‌کارانه‌تر است که برای بدترین شرایط برنامه‌ریزی کرده و به آرامی شروع به ایجاد موقعیت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا