ثبت نام اکسچنج
کیف پول هادانشنامهلغت نامه

کیف پول سرد ارز دیجیتال و انواع آن

از زمان به وجود آمدن بیت کوین در سال 2009 تا به امروز (بخصوص در سال‌های اخیر) بازار ارز دیجیتال رشد بسیار چشمگیری داشته و بین کاربران جهانی محبوب‌تر نیز شده است. با افزایش تعداد توکن‌ها و سرمایه‌گذاران این عرصه، کاربرد و استقبال از دارایی‌های دیجیتال و مجازی نیز روز به روز بیشتر شده است.

با این وجود، افزایش امتیازات این بازار، احتمال بروز خطراتی همچون دزدی، کلاهبرداری و هک شدن نیز در این فضا بالاتر رفته است. به علت این‌که هیچ چهارچوب قانونی برای دارایی‌های مجازی وجود ندارد، کاربران کریپتو نیز راه مشخص و قطعی برای مقابله با این خطرات ندارند.

معمولاً مسئولیت امن نگه‌داشتن ارزهای دیجیتال برعهده خود سرمایه‌گذاران است. کاربران باید درباره نحوه و محل نگهداری از ارزهای دیجیتال و سرمایه خود تصمیم گرفته و همزمان آنها را در دسترس خود قرار دهند.

با این تفاسیر، شما ارزهای دیجیتال خود را در کجا نگهداری می‌کنید؟ استفاده از حافظه سرد (Cold Storage) یکی از امن‌ترین روش‌های نگهداری از ارز دیجیتال است.

این مقاله از اکسچنج سیتکس را دنبال کنید تا درباره این نوع از والت ارز دیجیتال اطلاعات کسب کرده و با انواع آن نیز آشنا شوید.

 

کیف پول ارز دیجیتال سرد چیست

کیف پول سرد، کلیدهای ارز دیجیتال شما را از والت کریپتویی حذف کرده و آنها را در در جایی که به اینترنت یا شبکه دیگری متصل نیست، ذخیره می‌کند. علاوه بر این، متد حافظه سرد نباید امکان اتصال به سایر دستگاه‌های الکترونیکی را داشته باشد و بایستی تنها در صورتی که شما آن را به طور فیزیکی به دستگاهی متصل کنید، امکان بازیابی کلیدها از آن وجود داشته باشد.

کیف پول‌های سرد به علت دغدغه‌های ناشی از احتمال دزدیده شدن کلیدهای ارز دیجیتال توسط هکرها، از ابتدای توسعه ارزهای دیجیتال، یک موضوع مهم بودند.

در ابتدا، کلیدها توسط کاربر روی تکه‌ای از کاغذ نوشته شده و از کیف پول حذف می‌شد. اما امروزه با افزایش استفاده از رمز ارزها، برخی میلیون‌ها دلار سرمایه در کیف پول دیجیتال خود دارند و به همین دلیل نیز، کیف پول‌های سرد امروزی بسیار پیشرفته شده‌اند.

cold wallet crypto - کیف پول سرد چیست

درک بهتر کیف پول سرد ارز دیجیتال

برای درک مفهوم محل «ذخیره‌سازی»، مهم است که درباره مفهوم کیف پول ارز دیجیتال یا والت (Crypto Wallet) کمی جستجو کنید.

برای کاربران ارز دیجیتال، یک «کیف پول ارز دیجیتال» تقریباً مشابه با «کیف‌پول‌های فیزیکی معمولی» که پول نقد در آنها نگداری می‌شود، عمل می‌کند، با این تفاوت که این والت‌ها کلیدهای ارز دیجیتال را در خود نگهداری می‌کنند.

کیف پول ارز دیجیتال نوعی ابزار دیجیتال ذخیره‌سازی است که دارای دو کلید مهم خصوصی (Private) و عمومی (Public) است. این کلیدها یک رشته از کاراکترهای رمزگذاری‌شده هستند که برای دریافت و ارسال ارزهای دیجیتال به سایر کیف پول‌ها حیاتی هستند.

  • کلید عمومی مشابه با آدرس ایمیل است. این کلید، کیف پول شما را شناسایی می‌کند تا کاربران دیگر بتوانند از طریق آن برای شما ارز دیجیتال ارسال کنند.
  • اما کلید خصوصی مانند رمز عبور ایمیل شما است که برای دسترسی به ایمیل شخصی و چک کردن پیام‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از این کلید می‌توانید به کاربران دیگر ارز دیجیتال ارسال کنید.
مطلب پیشنهادی مرتبط
اپلیکیشن غیرمتمرکز یا DApps چیست؟

برای امنیت بیشتر، می‌توانید این کلیدها را در جایی غیر از کیف پول خود ذخیره کنید. اگر واسط ذخیره‌سازی به اینترنت متصل باشد، به آن کیف پول داغ یا گرم می‌گویند و کیف پول سرد به اینترنت متصل نمی‌شود.

 

انواع مختلف کیف پول سرد ارز دیجیتال

متداول‌ترین انوع حافظه سرد، کیف پول‌های کاغذی و سخت افزاری هستند. با این حال تعداد تکنیک‌های مختلف حافظه سرد تنها به افق تخیل کاربران بستگی دارد. بعضی از آنها ابهام بیشتری دارند و بعضی دیگر نیز به شدت ایمن هستند.

در اینجا 4 مورد از مهمترین انواع کیف پول سرد را به شما معرفی می‌کنیم.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی - paper wallet - citex

شاید بتوان گفت کیف پول‌های کاغذی نا امن‌ترین و ریسکی‌ترین نوع از حافظه‌های سرد ارز دیجیتال هستند.

در این روش، کلیدهای خصوصی و عمومی شما روی قطعه‌ای از کاغذ نوشته شده یا پرینت می‌شود و در بهترین حالت یک QRCode نیز برای اسکن و ارسال آسان ارز دیجیتال در آن چاپ می‌شود.

یک کیف پول کاغذی دارای بارکد (یا همان QR کد) تمامی اطلاعات موردنیاز برای خرج کردن ارزهای دیجیتال شما را دارد، پس امنیت آن نیز بسیار مهم است.

کیف پول‌های کاغذی می‌توانند جا گذاشته شوند، جوهرشان کمرنگ و محو شود یا حتی ممکن است آن را روی میزتان گذاشته باشید و لیوان قهوه‌تان روی آن خالی شود!

اگر به هر علتی این روش را انتخاب کردید، مطمئن شوید که گاوصندوق یا روش دیگری برای امن نگه‌داشتن کیف پول سرد کاغذی خود دارید.

کیف پول سخت‌افزاری

کیف پول سخت‌افزاری - hard wallet

کیف پول‌های سخت‌افزاری نوعی از حافظه‌های ذخیره‌سازی هستند که شبیه به یک USB قابل اتصال به سیستم‌های کامپیوتری به نظر می‌رسند و با این کار می‌توان آنها را به کیف پول دیجیتال خود متصل کرد.

استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری برای نگهداری از کلیدهای ارز دیجیتال خود، امنیت بالاتری دارد.

برای استفاده از کیف پول سرد سخت‌افزاری، شما می‌توانید از فلش‌های USB کوچک گرفته تا یک دستگاه پیشرفته باتری‌خور که بلوتوث‌ داشته و دارای نرم‌افزار و سایر فیچرها است نیز استفاده کنید.

بسیاری از دستگاه‌‌های سخت‌افزاری ذخیره‌سازی پیشرفته در بازار موجود هستند، اما به یاد داشته باشید که هرچه روش ذخیره‌سازی شما سخت‌تر و نامطلوب‌تر باشد، امن‌تر نیز خواهد بود. به همین ترتیب هرچه تعداد قابلیت‌های یک کیف‌پول سرد کمتر باشد، امنیت بالاتری نیز خواهد داشت.

دستگاه‌های دارای شکاف هوا (Air-Gapped) به هیچ عنوان امکان اتصال به دستگاه یا سیستم دیگری را ندارند و امن‌تر از انواعی هستند که امکان اتصال بی‌سیم (وایرلس) دارند.

بسیاری از این کیف‌پول‌های سخت‌افزاری ضدآب و ضدویروس نیز هستند و برخی دیگر نیز از تراکنش‌های  چندامضائی یا Multi-Signature Transactions پشتیبانی می‌کنند.

  • تراکنش چندامضائی نوعی روش در امضای ارز دیجیتال است که برای تأیید تراکنش‌های ارز دیجیتال نیاز به استفاده از کلیدهای خصوصی چندین کاربر مختلف دارد.

کیف پول صوتی

کیف پول صوتی - sound wallet - ارز دیجیتال

کیف پول‌های صوتی، بسته به واسط انتخابی شما، انواعی مبهم و گران‌قیمت از کیف پول دیجیتال برای نگهداری از کلیدهای شما هستند. والت‌های صوتی کلیدهای خصوصی شما را به صورت فایل‌های صوتی ضبط و رمزگذاری می‌کنند و آنها را در محصولاتی سنتی مانند سی‌دی‌ها یا صفحه‌های وینیل ذخیره می‌کنند.

کدهای مخفی‌شده در این فایل‌‌های صوتی را می‌توان با استفاده از یک برنامه طیف‌سنجی یا طیف‌سنجی با وضوح بالا رمزگشایی کرد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
10 مورد از بهترین مشاغل NFT در سال 2022

حافظه سرد عمیق

حافظه سرد عمیق - deep cold wallet

قرار دادن کیف پول سخت‌افزاری در گاوصندوق کار امنی است، اما باز هم این روش یک حافظه سرد عمیق یا Deep cold storage به حساب نمی‌آید؛ چراکه این حافظه به آسانی در دسترس شما خواهد بود.

حافظه سرد عمیق روشی از نگهداری رمز ارزها است که در آن بازیابی کلیدهای خصوصی کاری سخت و دشوار و نیازمند صرف زمان و تلاش نسبتاً زیاد باشد.

 

برای این کار شما می‌توانید کیف پول خود را در یک محفظه ضدآب قرار دهید و آن را در عمق 6 متری باغچه خود دفن کنید! اما روشی آسان‌تر نیز وجود دارد…

برخی از شرکت‌های خصوصی، سرویس‌هایی را ارائه می‌کنند که در آنها کلیدهای خصوصی کاربران در یک گاوصندوق ذخیره می‌شود و بازیابی و دسترسی به آنها نیازمند گذراندن چندین مرحله خواهد بود.

دفن کردن کلیدهای خصوصیتان در باغچه نقطه‌ضعف‌های زیادی دارد؛ برای مثال کندن گودالی عمیق و یا به خاطر سپردن محل دفن‌شدن این کلیدها! اما سرویس گاوصندوق امن نیز همینطور است.

سرویس‌های صندوق امانات نیازمند اثبات هویت شما، تأیید آدرس یا سایر روش‌های احراز هویت است. به علاوه، بسته به محل فیزیکی ذخیره‌سازی این کلیدها، ممکن است ساعت‌ها یا روزها طول بکشد تا بتوانید به کلیدهای خود دسترسی پیدا کنید.

تفاوت کیف پول سرد با کیف پول سخت‌افزاری

سؤال: آیا کیف پول سرد همان کیف پول سخت‌افزاری است؟

پاسخ: هم بله و هم خیر! شاید امروز بسیاری از افراد کیف پول سرد و کیف پول سخت‌افزاری را کاملاً مشابه تلقی کنند، اما همانطور که متوجه شدید، کیف پول سخت‌افزاری تنها یک نوع از کیف‌ پول سرد است و انواع مختلف دیگری از cold wallet نیز برای نگهداری از دارایی‌های کریپتویی وجود دارد.

 

آیا کیف پول سرد بهترین نوع والت ارز دیجیتال است؟

کیف پول سرد کلیدهای خصوصی شما را از والت پاک می‌کند و به همین دلیل نیز تا امروز بهترین روش برای ذخیره کردن کلیدهای خصوصی ارز دیجیتال شما هستند؛ چراکه اجازه دسترسی هیچ فردی جز شما را به آنها نمی‌دهند.

 

نگهداری از ارز دیجیتال در کیف پول سرد

زمانی که شما کلیدهای خود را در حافظه سرد قرار می‌دهید، این کلیدها از کیف پولتان حذف می‌شوند.

اما به علت این‌که مالکیت ارزهای دیجیتال در شبکه بلاکچین حفظ می‌شود، آنها را هنوز در والت خود مشاهده خواهید کرد.

اما تا زمانی که کلیدهایی که قصد استفاده از آنها را دارید به کیف پول خود بازنگرداندید، امکان استفاده از این ارزهای دیجیتال را نخواهید داشت.

 

بهترین کیف پول سرد جهان

ledger nano s - امن ترین و بهتربن کیف پول سخت افزاری یا سرد جهان برای نگهداری از ارز دیجیتال

در حال حاضر یکی از بهترین کیف پول‌های سرد موجود در جهان کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) است. این کیف پول دارای دو مدل لجر نانو (Ledger Nano) و لجر اسمال (Ledger S) است که در ایران نیز امکان خریداری آن وجود دارد.

علاوه بر لجر، کیف پول سرد ترزور (Trezor) نیز از معروف‌ترین والت‌های سرد است.

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا