ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل تکنیکالتحلیل تکنیکال بیت کوین و پیش‌بینی قیمت آنتحلیل فاندامنتال

چه زمانی بازار ارز دیجیتال بر‌می‌گردد؟

بعد از رکوردزنی‌های بیت کوین و سایر ارز دیجیتال در اواخر سال ۲۰۲۱ و رسیدن قیمت BTC به ۶۹ هزار دلار و قیمت ۴،۸۰۰ دلاری اتریوم، بازار رمزارزها سرشار از هیجان بود و بسیاری منتظر بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری بودند. اما ناگهان ورق برگشت و در اواخر ژانویه سال ۲۰۲۲، شاهد سقوط ارزش BTC و به‌تبع آن سایر ارزهای دیجیتال بودیم که تا زمان نگارش این مقاله نیز رنگ قرمز بازار پابرجا بوده است.

سقوط ارز لونا تنها طی چند روز یکی از عمده‌ترین دلایل شکل‌گیری روند شدید نزولی در بازار بود. گفته می‌شود قبل از فاجعه شبکه Terra،‌ حجم دارایی‌های قفل شده در سیستم‌های لندینگ ارز دیجیتال حدود ۱۷۰ میلیارد دلار رسیده بود. اما پس از انتشار اخبار سقوط ارزش لونا و استیبل کوین USDT، بخش عمده‌ای از این نقدینگی‌ها به یک‌باره از پلتفرم‌های DeFi وام‌دهی خارج شد. همچنین به تعلیق درآمدن برداشت از سیستم‌های وام‌دهی سلسیوس و بابل نیز در این خروج نقدینگی و افزایش حجم احساسات منفی، بسیار موثر بود. ایجاد این هیجانات منفی، شیب و سرعت روند نزولی بازار را بیشتر کرد. این مجموعه‌ها به‌دلیل آن‌که در معرض ورشکستگی قرار داشتند تصمیم به توقف برداشت نقدینگی توسط کاربران (سود دارایی قفل شده) تا مدت نامعلوم گرفتند تا از نابودی شبکه‌ها جلوگیری کنند.

در کنار همه این‌ها، اقتصاد کلان جهانی حال و روز به‌سامانی ندارد و می‌توان تا‌حدودی ریزش قیمت‌‌ها را به این شرایط نیز نسبت داد.

علل سقوط اخیر قیمت ارزهای ارز دیجیتال

علل سقوط ارز دیجیتال

در مقاله زیر دلایل ریزش قیمت بیت کوین و ارز های دیجیتال را مفصلا شرح دادیم.

یکی از دلایل بسیار مهم افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ کاهش نرخ بهره بانکی در ایالات متحده آمریکا بود. مردم این کشور که سهم زیادی از بازار رمزارزها را در اختیار دارند، در پی این تصمیم به بازار بیت کوین هجوم آورند و افزایش تقاضا سبب افزایش قیمت این ارز و به‌تبع آن سایر ارزهای دیجیتال شد.

اما در سال ۲۰۲۲ داستان جور دیگر پیش رفت. کرونا و حمله روسیه به خاک اوکراین، دست به دست هم دادند و سبب ایجاد یک تورم جهانی شدند؛ این تورم سبب شد مسئولین اقتصادی کشورهای مختلف به‌دنبال احیای وضعیت اقتصادی کشورشان و جذب نقدینگی، اقدام به افزایش نرخ بهره بانکی کنند. فدرال رزرو ایالات متحده نیز در این راستا نرخ بهره بانکی را در این کشور افزایش داد و با اقداماتی توانست ارزش دلار را میان هفت ارز فیات برتر جهان، به رتبه نخست برساند.

افزایش ارزش دلار و بهره بانکی در آمریکا، سبب شد عده زیادی از شهروندان آمریکایی مجددا از بازار رمزارزها روی برگردانده و به‌سراغ خرید دلار و ذخیره آن در بانک‌ها بروند. افزایش صف فروش بیت کوین در پی این اقدامات، سبب شد قیمت BTC طی چند ماهه گذشته به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کند.

بیت کوین همیشه در بازار کریپتوکارنسی تعیین کننده بوده و کاهش و افزایش قیمت آن روی تمام بازار تاثیر‌گذار است؛ بنابراین این شرایط سبب نزولی شدن روند کلی بازار شد که تاکنون نیز شاهد ادامه این روند بوده‌ایم.

چه زمانی بازار ارز دیجیتال بازمی‌گردد؟

لیکوئید شدن قراردادهای آتی در پی ریزش بازار سبب شد بیت کوین و اتریوم حدود ۷۰ درصد از ATH خود فاصله بگیرند. فدرال رزرو آمریکا نیز با افزایش نرخ بهره سعی دارد تا تورمی که جهان درگیر آن شده را حداقل در آمریکا کنترل کند.

از سوی دیگر افراد به‌دلیل آن‌‌که شرایط اقتصادی جهان رو به بحران است، تلاش دارند دارایی‌های پر‌ریسک خود همچون ارزهای دیجیتال را به دارایی‌هایی با ریسک کمتر تبدیل کنند.

بازگشت قیمت بیت کوین

عده بسیاری از فعالان منتظر رویداد ادغام اتریوم هستند (Merge، که بسیاری به اشتباه به آن اتریوم ۲ می‌گویند). این افراد معتقدند ادغام اتریوم سبب ایجاد یک بازار گاوی قوی و رشد چشم‌گیر قیمت‌ها خواهد شد.

برخی نیز بر این باورند که در پایان سال میلادی جاری (۲۰۲۲)، شرایط بازار شاید به سمت ATH جدید بیت کوین یا اتریوم پیش نرود، اما ممکن است چیزی مشابه با اواخر سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) را شاهد باشیم و بیت کوین به کانال ۶۰ هزار دلار بازگردد.

از طرفی با گشتی در فضای کریپتویی توییتر یا سایر شبکه‌های اجتماعی به‌وضوح می‌توان دریافت که فعالان این حوزه و کارشناسان خبره حوزه رمز‌ارزها، به بازگشت بازار ارزهای دیجیتال سبز رنگ شدن آن، کاملا امیدوارند.

تعدادی زیادی از افراد مطرح این صنعت، دوره حال حاضر را دوره پاک‌سازی صنعت کریپتو نامیده‌اند. آنها معتقدند در این روزها پروژه‌های ضعیف و غیر استاندارد از دور خارج خواهند شد و پس از آن پروژه‌های ارزشمند و موفق کریپتوکارنسی از این بحران با موفقیت عبور کرده و به سمت روزهای روشن گام برمی‌دارند.

با همه این‌ها شرایط اقتصاد کلان جهانی این روز‌ها مبهم است. بازار اقتصاد سنتی که به‌مراتب از بازار رمزارزها قابل پیش‌بینی‌تر است هم در حال حاضر قابل پیش‌بینی نیست و هر‌لحظه ممکن است دچار نوسانات غافل‌گیر کننده شود. بنابراین در چنین شرایطی پیش‌بینی و تحلیل دقیق از بازار پر‌نوسان کریپتوکارنسی، قطعا کار دشواری خواهد بود و حتی نظرات زبده‌ترین تحلیل‌گران هم ممکن است به‌طور کامل نسبی و بر‌اساس احتمالات باشد. پس جز صبر و انتظار برای گذشتن از این دوره، جهت رسیدن به یک ثبات نسبی در دنیای اقتصاد سنتی و همچنین فناوری محور،‌ در‌حال حاضر چاره‌ای نیست.

در آخر این‌که سرمایه‌گذاری در تمامی حوزه‌های مالی جدا از آن‌که به تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال‌ آن حوزه بستگی دارد، تا حد بسیار زیادی بسته به شرایط شخصی سرمایه‌گذار دارد.

حتی اگر بیت کوین در ماه‌های پیش‌رو ATH جدیدی را هم ثبت کند، شما نباید در این شرایط بازار معاملات هیجانی انجام دهید. قطعا بیت کوین و به‌طور کلی بازار رمزارزها بعد از هر سقوط شدید طی این سا‌ل‌ها یک صعود رویایی داشته است؛ اما نباید با این تفکر با پول‌های قرضی، وام یا پولی که برای شما ارزشمند است و از دست دادن آن می‌تواند زندگی‌تان را تحت‌تاثیر قرار دهد، اقدام به خرید ارز دیجیتال کنید. در چنین شرایطی نیز باید با منطق کامل و با تحلیل درست اقدام به سرمایه‌گذاری کرد و خرید هیجانی قطعا چیزی جز ضرر در‌پیش نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که مهم‌ترین فاکتورها برای سرمایه‌گذاری در تمامی بازارهای مالی میزان تحمل ریسک، صبر، تخصص، سبک و اندازه سبد دارایی و از همه مهم‌تر هدف شخص از سرمایه‌گذاری هستند.

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا