ثبت نام اکسچنج
اخباراخبار آلت کویناخبار بیت کوین

۱ میلیارد دلار کلاهبرداری ارز دیجیتال و تاثیر شبکه‌‌های اجتماعی در این کلاهبرداری‌ها

۵۰ درصد از کسانی که در سال گذشته میلادی هدف کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال قرار گرفته‌اند، کانال ورود به این کلاهبرداری را یک پست، پیام یا آگهی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند.

 

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC)، رسانه‌های اجتماعی و رمزارزها را «ترکیبی قابل اشتعال برای کلاهبرداری» نامیده است. این سازمان به‌تازگی اعلام کرده که تقریبا نیمی از کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ در بستر شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته‌اند.

طبق گزارش سازمان FTC، در سال ۲۰۲۱ میلادی بیش از یک میلیارد دلار کلاهبرداری ارز دیجیتال گزارش شده که این رقم نسبت به سال ۲۰۲۰ حدود ۵ برابر و نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۶۰ برابر افزایش داشته است. 

درصد قابل‌توجهی از این گزارش‌ها مربوط به سرمایه‌گذاری‌های دروغین ارز دیجیتال با سودهای کلان در بسترهای غیر‌رسمی بوده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی برای کلاهبرداری ارز دیجیتال شده‌اند

همان‌طور که گفته شد کانال اصلی کلاهبرداران برای جذب طعمه‌های خود شبکه‌های اجتماعی گزارش شده و سهم کلاهبرداری در این شبکه‌ها از ۱ میلیارد دلار سال گذشته، بیش از ۵۷۰ میلیون دلار بوده است. هرکدام از شبکه‌های اجتماعی معروف و محبوب سهمی در این کلاهبرداری‌ها داشته‌اند:

  • اینستاگرام: ۳۲ درصد
  • فیس‌بوک: ۲۶ درصد
  • واتس‌اپ: ۹ درصد
  • تلگرام : ۷ درصد

نکته قابل توجه نبود نام توییتر در این فهرست است. توییتر که محبوب‌ترین شبکه اجتماعی فعالان حوزه ارز دیجیتال و از اصلی‌ترین بسترهای کلاهبرداری رمزارز محسوب می‌شود، غایب بزرگ گزارش FTC است.

 

تقریبا تمامی این طرح‌ها طعمه خود را با وعده کسب سود کلان در مدت زمان کوتاه با سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال فریب داده‌اند؛ اما در همه آنها دارایی ارز دیجیتال کاربر به‌طور کلی از دسترس او خارج شده است.

طبق گفته FTC، این شیوه کلاهبرداری عموما به‌این شکل انجام می‌شود که شخصی که خود را یک مدیر موفق سرمایه‌گذاری معرفی می‌کند و با کاربرانی که صفحات و کانال‌ها مربوط به ارزهای دیجیتال را به‌طور مستمر دنبال می‌کنند، ارتباط برقرار کرده و به آنها وعده افزایش چند برابری دارایی‌هایشان در مدت زمانی بسیار کوتاه را می‌دهد.

شیوه‌ای دیگر استفاده از هویت افراد سرشناس در حوزه رمزارزهاست. کلاهبرداران با نام این اشخاص به طعمه‌های خود قول پول نقد بیشتر در‌برابر واحدهای رمزارزشان یا ضرب واحدهای بیشتر از رمزارزی دیگر در‌ازای هر واحد از دارایی‌های ارز دیجیتال‌شان را می‌دهند.

سرمایه‌گذاری روی آثار هنری، جواهرات کمیاب، سنگ‌های گران‌بها و دریافت ارز دیجیتال در‌مقابل تحلیل و مشاوره‌های جعلی کریپتوکارنسی، دیگر روش‌های کلاهبرداری بوده که تقریبا همه آنها طعمه‌های خود را در بستر شبکه‌های اجتماعی یافته‌اند.

این کلاهبرداری‌ها همچنان می‌توانند از طریق یک پاپ‌آپ هنگام وب‌گردی روی صفحه شما ظاهر شده و خبر از فروش فوق‌العاده یک سایت محبوب فروشگاهی آنلاین بدهند. همچنین می‌تواند یک هشدار امنیتی جدی در خصوص از دست رفتن دارایی‌های ارز دیجیتال شما باشد و بگوید دارایی‌تان در خطر است.

در سبکی دیگر نیز گزارش شده است که پیام‌های مبنی بر انسداد دارایی توسط پلیس به دلایل مختلف به  کاربران ارسال شده و به آنها پیشنهاد تبدیل دارایی‌‌هایشان به واحدهای یک پروژه اسپم ارز دیجیتال، برای جلوگیری از انسداد پول‌شان داده می‌شود.

 

در وب‌سایت مشاوره FTC مقاله‌ای منتشر شد که به برخی از راه‌های جلوگیری از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال اشاره می‌کند:

 

  1. فقط کلاهبرداران خواستار پرداخت با ارز دیجیتال هستند. هیچ کسب‌و‌کار قانونی در‌حال حاضر از شما برای حفاظت از دارایی‌تان یا فروش کالا و خدمات، درخواست ارز دیجیتال نخواهد کرد. 
  2. فقط کلاهبرداران سود زیاد در مدت زمان کوتاه را تضمین می کنند.
  3. اگر با شخصی در یک وب‌سایت، شبکه اجتماعی یا برنامه دوستیابی آشنا شدید و او به‌شما نحوه سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها را بی‌دلیل آموزش داد یا از شما خواست که به‌حساب او ارز دیجیتال ارسال کنید، مطمئن باشید به‌عنوان طعمه کلاهبرداری انتخاب شده‌اید.
5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا