ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل فاندامنتالدانشنامهلغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

زمستان ارز دیجیتال چیست؟ چگونه زمستان را پشت سر بگذاریم!

روند نزولی و قرمز رنگ بازار ارزهای دیجیتال طی روزهای اخیر بسیاری را متعجب و سرخورده کرده است. در این میان افراد بسیاری نیز از خاطرات ریزش قیمت بیت کوین و سایر ارزها در سال‌های گذشته می‌گویند و معتقدند که این ریزش نیز مانند دفعات قبل روند صعودی جذابی در پیش خواهد داشت.

اما عبارتی که به‌جز ریزش قیمت یا کاهش ارزش این روزها بسیار تکرار می‌شود، لفظ زمستان ارزهای دیجیتال است. این رویداد سابقه چندانی در بازار رمزارزها ندارد و به احتمال زیاد بسیاری افراد با این عبارت آشنا نیستید. پس با این مقاله سیتکس برای آشنایی با فصل زمستان کریپتوکارنسی‌ها همراه باشید.

معنی زمستان در ارز دیجیتال چیست؟

زمستان ارز دیجیتال به شرایط ادامه‌دار روند نزولی بازار گفته می‌شود. هنگامی که بازار کریپتوکارنسی‌ها طولانی مدت قرمز رنگ بماند و نشانه‌ای از آغاز روند صعودی در آن به چشم نخورد، کارشناسان اعلام می‌کنند که زمستان کریپتو آغاز شده است.

اصلی‌ترین زمستانی که تا‌کنون تریدرها و سرمایه‌گذاران این بازار تجربه کرده‌اند، در سال ۲۰۱۸ رخ داد و تا اواسط سال ۲۰۱۹ ادامه داشت (آغاز روند نزولی از اواخر سال ۲۰۱۷ بود). در این مدت قیمت بیت کوین ۸۵ درصد ریزش داشت.

در سال ۲۰۱۷ بیت کوین وارد کانال ۲۰ هزار دلاری شد و پس از آن در اواخر این سال و اوایل سال ۲۰۱۸، تنها طی ۵۰ روز ۷۰ درصد ریزش قیمت را تجربه کرد.

اما در سال ۲۰۱۹ با آغاز تنش‌ها میان چین و آمریکا و همچنین با گسترش ویروس کووید-۱۹ (بیماری کرونا) که شاهد آغاز یک بحران اقتصادی جهانی بودیم، افراد بسیاری سرمایه خود را برای مصون ماندن از تصمیمات و رویدادهای سیاسی هچنین بحران‌های اقتصادی بیشتر، روانه بازار ارزهای دیجیتال کردند. ورود سرمایه هنگفت به این بازار طی چند ماه توانست زمستان کریپتو را در اواسط سال ۲۰۱۹ به یک بهار دلنشین تبدیل کند و همگی شاهد رکوردزنی چندباره قیمت بیت کوین و به‌تبع آن سایر ارزهای دیجیتال در آن دوران بودیم.

در سال ۲۰۲۱ بسیاری از کارشناسان احتمال تثبیت قیمت بیت کوین روی ۶۸ هزار دلار را داده بودند، اما این احتمال از بین رفت و در اوایل سال ۲۰۲۲ شاهد کاهش قیمت بیت کوین به پایین‌تر از‌۴۰ هزار دلار بودیم. بیت کوین در ماه ژوئن سال ۲۰۲۲، وارد کانال ۱۸ هزار دلار شد. بنابراین به گفته بسیاری کارشناسان ارزهای دیجیتال در زمان نگارش این مقاله، زمستان کریپتو آغاز شده است.

آیا واقعا در زمستان ارزهای دیجیتال قرار داریم؟

در زمستان ارز دیجیتال حجم فروش در بازار به‌خصوص فروش ارزهای مطرح، به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده و در مقابل نرخ خرید تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. به‌طور کلی در این شرایط گرایش منفی نسبت به بازار افزایش می‌یابد و ارزش کلی بازار به‌‌شکل ادامه‌دار کاهش پیدا می‌کند. زمستان ارز دیجیتال عمدتا بیش از یک سال ادامه پیدا می‌کند و روند کلی در بلند‌مدت نزولی و بدون هیچ نشانه‌ای از صعود باقی می‌ماند.

تعیین پایان این شرایط نیز کار آسانی نیست. یکی از اصلی‌ترین تبعات زمستان کریپتویی خروج افراد و سرمایه‌شان از بازار جهت مصون ماندن از ضرر بیشتر است. که این موضوع نیز سبب افزایش بیشتر فروش و در‌نتیجه کاهش قیمت بیشتر خواهد شد.

این روزها عبارت Winter Crypto مرتبا در کانال‌های مختلف ارتباطی میان فعالان رمزارزی، رد‌وبدل می‌شود. برخی حتی تصورشان این است که این زمستان به‌سوی عصر یخبندان پیش خواهد رفت و بازار تا چندین سال نزولی باقی می‌ماند. در‌واقع بسیاری از کارشناسان و فعالین که چشم به راه بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری بودند، هم‌اکنون در فهرست بدبین‌ترین افراد به ماه‌ها یا شاید سال‌های پیش‌رو هستند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آشنایی با پروژه STEPN و ارز دیجیتال GMT

در ۷۵ روز گذشته بیت کوین از سقف قیمت قبلی خود، ۵۲ درصد ریزش کرد و ارزش کلی بازار در همین مدت ۴۸ درصد کاهش داشت. اما این شرایط با ۵۰ روز سقوط سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تفاوت‌های قابل توجهی دارد. طی این روند نزولی تا‌کنون به دفعات شاهد نشانه‌هایی از احتمال صعود دیده شده است (شرایط نمودارها بر‌اساس تحلیل‌های تکنیکال). بنابراین با آن‌که بسیاری کارشناسان اعلام کرده‌اند که زمستان ارزهای دیجیتال آغاز شده، اما از سوی دیگر برخی کارشناسان با این موضوع مخالفت کامل داشته‌اند.

چرا زمستان کریپتو آغاز شد؟

شروع زمستان ارز های دیجیتال

بسیاری اصلی‌ترین دلیل آغاز زمستان کریپتویی را تصمیم سازمان فدرال ایالات متحده آمریکا در‌رابطه با اجرای طرح انقباض مالی می‌دانند. این سازمان برای جلوگیری از تورم بیشتر، تصمیم به افزایش نرخ بهره بانکی گرفت و اجرای آن سبب شد کسانی که در این کشور به‌منظور حفظ دارایی‌شان در‌برابر تورم به بازار رمزارزها روی آورده بودند، از بازار خارج شوند. همچنین بسیاری دیگر از سرمایه‌گذاران بالقوه از تصمیم خود برای ورود منصرف شدند.

از سوی دیگر از ابتدای حمله روسیه به خاک اوکراین اخبار متعددی، در‌خصوص کمک‌های مالی سایر کشورها به اوکراین از طریق رمزارزها منتشر شد. همچنین خبرهایی نیز انتشار یافت که نشان از دور زدن تحریم‌های تازه جهانی علیه روسیه، از طریق این ارزها بود. روسیه نیز در همین حین با‌توجه به ممنوعیت‌های متعددی که در پلتفرم‌های رمزارزی هم‌راستا با تحریم‌های بین‌اللملی برای IPهای این کشور وضع کردند، اعلام کرد که این پلتفرم‌‌ها قوانین اصلی ارزهای دیجیتال (غیرمتمرکز بودن) را نقض کرده‌‌اند. گفته می‌شود دولت روسیه قصد اعلام ممنوعیت کامل استفاده از این ارزها در خاک خود را دارد. حجم فروش ارزهای دیجیتال در کشور روسیه پس از انتشار این اخبار به‌طور قابل توجهی افزایش یافت.

همچنین گفته می‌شود جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده، به‌زودی یک استراتژی جامع در‌رابطه با قوانین ارزهای دیجیتال در خاک این کشور و همچنین در‌خصوص استفاده از آنها در مبادلات برون‌مرزی آمریکایی‌ها، منتشر خواهد کرد. مضمون اصلی این استراتژی فرصت‌ها و خطرهای ارزهای دیجیتال برای اقتصاد آمریکا و مردم آمریکا خواهد بود.

همه این دلایل را می‌توان به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به کاهش ارزش قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که منجر به‌ آغاز زمستان کریپتویی شده‌اند، ارتباط داد.

چگونه شروع زمستان بیت کوین را تشخیص دهیم؟

 1. افزایش فشار فروش در بازار
 2. کاهش ورود سرمایه‌گذار جدید به بازار
 3. ادامه‌دار بودن روند نزولی در بازه زمانی بیش از یک ماه
 4. عدم وجود هیچ نشانه‌ای برای صعود در بازار (در تحلیل‌های تکنیکال و روی نمودارها)

زمستان ارز دیجیتال با اصلاح قیمت ها چه تفاوتی دارد؟

قبل از بررسی تفاوت این مباحث، باید نگاهی به مفاهیم بازار خرسی و گاوی داشته باشیم؛ زیرا این دو مفهوم تاثیر قابل توجهی روی ایجاد روندهای نزولی و صعودی دارند.

 • بازار خرسی: فشار فروش افزایش دارد و بازار روندی نزولی را طی می‌کند.
 • بازار گاوی: بازار رو به رشد است و قیمت سهام روندی صعودی دارد. در این شرایط میزان خرید افزایش پیدا می‌کند.

اما تفاوت کاهش قیمت با اصلاح قیمت چیست؟

زمستان کریپتو

همان‌طور که گفته شد زمستان ارز دیجیتال یک روند نزولی در طولانی مدت است که در‌آن قیمت رمزارزها به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از کسانی که تخصص‌شان فقط در‌حدود یادگیری سطحی عبارت بازار کریپتوکارنسی است، این روزها از عبارت اصلاح قیمت برای این روند یاد می‌کنند.

اما اصلاح قیمت شرایطی است که طی یک بازه طولانی مدت و به‌تدریج تا ۱۰ درصد قیمت یک ارز کاهش داشته باشد. این حالت به شکل‌گیری بازار گاوی ارتباط دارد. زیرا تریدرها تمامی پوزیشن‌های خرید خود را به پایان رساند‌ه‌اند و همه کسانی که قصد خرید داشتند، خرید خود را انجام داده‌اند. به‌‌عبارت ساده‌تر شخص جدیدی برای خرید وجود ندارد و سفارش‌های فروش انباشت می‌شوند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
شاخص فاندامنتال FCAS و کاربرد آن در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

یا در یک جمله ساده گاوها دیگر توان حمایت از روند صعودی را ندارند و برای تجدید قوا دست از خرید می‌کشند.

اما کاهش قیمت به حالتی گفته می‌شود که در یک بازه زمانی کوتاه و خیلی سریع، قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بیش از ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. این افت قیمت عموما به‌دلیل انتشار اخبار منفی در‌خصوص ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد و موج خروج شدیدی را به‌همراه دارد.

تفاوت اصلی اصلاح قیمت با کاهش قیمت، تفاوت در‌نوع ایجاد صف فروش در این روندهاست:

 • اصلاح قیمت با انباشت صف فروش به‌وجود می‌آید
 • کاهش قیمت صف‌های فروش را افزایش می‌دهد

ارتباط زمستان کریپتو و شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع یک شاخص برای نشان دادن درصد خرید ارز دیجیتال در هر روز را نشان می‌دهد. هنگامی که بازار روندی صعودی و سبز را طی می‌کند، حس طمع میان تریدرها افزایش پیدا کرده و درصد فومو (FOMO) میان آنها رشد می‌کند. بنابراین درصد خرید به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه رقم شاخص ترس و طمع نیز بالا می‌رود.

اما هنگامی که بازار روندی نزولی دارد، مخصوصا در زمان زمستان ارزهای دیجیتال که روند نزولی ممتد می‌شود، گرایش‌ها به بازار منفی می‌شود و صف فروش افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط عدد ترس و طمع عموما کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بدانید:

فومو چیست؟ FOMO در بازارهای مالی، به‌حالتی گفته می‌شود که سرمایه‌گذاران ترس از دست دادن سود بیشتر یا موقعیت طلایی را دارند. آنها در شرایط صعودی بازار تصور دارند که از کسب سودهای کلان عقب مانده‌‌اند. بنابراین بدون هیچ نوع استراتژ‌ی و کاملا هیجانی اقدام به خرید می‌کنند (خرید هیجانی).

بهترین استراتژی‌های معاملاتی در طول زمستان!

شاید شما از آن دسته تریدرهایی باشید که هنگام زمستان کریپتو قصد خروج از بازار را ندارید. بنابراین در چنین شرایطی ملزم به تغییر آن استراتژی‌ هستید که قبل از ورد به فصل زمستان رمزارزها در پیش گرفته بودید؛ چون ممکن است ادامه همان روند دارایی شما را در خطر نابودی قرار دهد.

 1. ارزهای دیجیتال پر‌نوسان را از سبد سرمایه‌گذاری خود حذف کنید. فراموش نکنید که میم کوین‌ها و ارزهایی که به‌تازگی نام آنها مطرح شده است در شرایط روند نزولی شدید، می‌توانند درصد ضرر شما را افزایش دهند.
 2. می‌توانید در نقاط قعر نمودار ارزهای دیجیتال مطرح، با خرید قابل توجه از آنها حمایت کرده و مانع از سقوط بیشتر قیمت‌شام شوید. توجه داشته باشید که این استراتژی نیاز به تحلیل و دانش دقیق در‌رابطه با ارز دیجیتال مورد‌نظر شما دارد. همچنین امکان دارد که شما از معدود تریدرهایی باشید که این روند را آغاز می‌کنید و حمایت‌تان تاثیری در سقوط ارز نداشته باشد و بیشتر متضرر شوید.
 3. می‌توانید وارد فرایندهای استیکینگ شوید. با این روش شما همواره از دارایی خود سود می‌گیرید و بدون پرداخت هزینه میزان دارایی‌تان افزایش پیدا می‌کند. این افزایش می‌تواند درصد ضرر را کاهش دهد.
 4. در نهایت مهم‌ترین نکته برای حفظ دارایی در چنین شرایطی، کنترل احساسات و هیجانات و همچنین جلو رفتن از طریق تجزیه‌و‌تحلیل است.

نشانه های پایان زمستان رمزارزها چیست؟

پایان زمستان رمز ارز ها

ارزش بیت کوین حدودا هر ۴ سال یک‌بار به‌واسطه هاوینگ به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. هاوینگ فرایندی است که طی آن پاداش ماینینگ نصف می‌شود تا میزان استخراج و عرضه این ارز کاهش داشته باشد. از طریق ایجاد کمیابی، ارزش بیت کوین بیشتر می‌شود.

رویداد هاوینگ سال ۲۰۱۶ سبب افزایش قیمت چشمگیر بیت کوین در مدت زمانی کوتاه شد. چون هاوینگ قبلی در سال ۲۰۲۱ انجام گرفت و پس از آن قیمت بیت کوین رکوردشکنی مهمی داشت (۶۸ هزار دلار)، بسیاری همچنان منتظر افزایش قیمت مجدد این ارز به‌واسطه فرایند هاوینگ در مدت زمان کوتاه هستند.

هنوز برخی کارشناسان و فعالان حوزه رمزارها، ورود به زمستان کریپتو را تایید نکرده‌اند و اعتقاد دارند که وضعیت بازار خیلی سریع باز‌خواهد گشت. با‌توجه به بلوغ رمزارزها طی این سال‌ها نیز نمی‌توان شرایط کنونی را با آنچه در سال ۲۰۱۸ رخ داد، برابر دانست.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بازار خرسی و ۱۰ اشتباه متداول تریدر‌ها در Bear market

اما تعداد زیادی از تحلیل‌گران از ورود به زمستان کریپتویی مطمئن هستند و همگی بر سر این‌‌که بازگشت از روند کنونی ممکن تا سال ۲۰۲۳ یا حتی ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد، توافق‌نظر دارند.

با این حال وجود هر نشانه‌ای از صعود در نمودارهای تحلیلی و افزایش میزان خرید توسط تریدرهای معمولی، می‌تواند نشانه مهمی برای پایان این شرایط باشد.

نظر افراد مشهور در مورد زمستان ارز دیجیتال

در این مدت بسیاری از فعالان و کارشناسان ارزهای دیجیتال در‌خصوص شروع زمستان کریپتو اظهار‌نظر کرده‌ و تا‌حدودی پیش‌بینی‌هایی در‌خصوص پایان این شرایط داشته‌اند.

ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) توسعه‌دهنده اصلی بلاکچین اتریوم، معتقد است این زمستان به بهبود و پیشرفت فناوری‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال و بلاکچین‌ها کمک بسیاری خواهد کرد. او همچنان معتقد است این روند سبب قدرت گرفتن پروژه‌های قوی‌تر و حذف میم کوین‌‌ها و پروژه‌های بی‌ارزش خواهد شد.

بوترین طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری بلومبرگ گفت:

«در همین دوره‌های زمستان ارز دیجیتال است که بسیاری از پروژه‌های ضعیف حذف می‌شوند و می‌توان پروژه‌های آینده‌دار و قوی را تشخیص داد.»

چارلز هاسکینسون

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) از بنیان‌گذاران پروژه ارز دیجیتال کاردانو، گفته است که زمستان ارزهای دیجیتال تازه‌ای آغاز شده است و بازار در فاز خیابانی در خون قرار دارد.

او به کسانی که برای نخستین بار چنین شرایطی را تجربه کرده‌اند، آمدن به فصل زمستان ارزهای دیجیتال را خوش‌آمد گفت.

هاسکینسون ادامه داد، چندین بار این شرایط را دیده‌ام و می‌دانم که زمستان‌ ارز دیجیتال همیشه غیرمنتظره از راه می‌رسد و در ابتدا همه از آن می‌ترسند.

دوقلوهای وینکلوس

دوقلوهای مشهور ارزهای دیجیتال برادران وینکلوس (WinkleVoss)، اعلام کرده‌اند در فصل زمستان کریپتویی جای آنها امن است.

این برادران هنگام معرفی اپلیکیشن موبایلی جدید خود، به نام Gemini Mobile App درست در همین بحوبحه روند نزولی، بسیار امیدوار به بهار پیش‌رو بودند. آنها اعلام داشته‌اند بازار ارزهای دیجیتال هرگز نمی‌خوابد، به‌همین دلیل برای ما مهم است که مشتریان‌مان بتوانند هر کجا که هستند و در هر زمان، به بازار دسترسی داشته باشند.

مدیران صرافی‌های ارز دیجیتال

 1. چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) مدیر‌عامل صرافی بایننس در این باره گفت:

«این اولین بار نیست که ما زمستان ارزهای دیجیتال را پشت‌سر می‌گذاریم. اگر در زمستان هستیم، سومین زمستان من و بایننس خواهد بود. بنابراین نخستین بار نیست که چنین شرایطی را پشت‌سر می‌گذاریم.»

 1. دو جون (Du Jun) از مدیران صرافی هیوبی (Huobi)، گفته است رالی صعودی بعدی بیت کوین به احتمال زیاد پس از هاوینگ چهارم این شبکه در ماه جولای سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد. او با اشاره به زمستان کریپتویی در سال ۲۰۱۸ گفت: «با ادامه این روند مشخص می‌شود که در اوایل یک بازار خرسی شدید قرار داریم؛ بنابراین شروع روند صعودی حداقل تا اواخر ۲۰۲۴ یا اوایل ۲۰۲۵ زمان خواهد برد.»
 2. جیرایوت سروپسریسوپا (Jirayut Srupsrisopa) مدیرعامل صرافی تایلندی Bitkub Capital Group Holdings نیز پیش‌بینی کرده که پس از هاوینگ بعدی بیت کوین در سال ۲۰۲۴، دورانی طلایی برای آن و دیگر ارزهای دیجیتال رقم خواهد خورد.
 3. جسی پاول (Jesse Powell) مدیرعامل صرافی کراکن (Kraken)، در اواخر سال ۲۰۲۱ از احتمال شروع زمستان در بازار ارز دیجیتال گفت و خاطرنشان کرد عبور نزولی قیمت بیت کوین از کانال ۴۰ هزار دلار، موقعیتی مناسب برای خرید ایجاد خواهد کرد.

اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا