ثبت نام اکسچنج
اخباراخبار آلت کویناخبار بیت کوین

ارزهای دیجیتال در دو راهی تعهد یا اخلاق

عدم هم‌سویی با تحریم‌های مالی علیه روسیه تبعات گوناگونی برای پلتفرم‌های خدماتی ارز دیجیتال خواهد داشت. تحریم مالی همه‌جانبه روسیه نخستین واکنش جهان پس تجاوز این کشور به خاک اوکراین بود. در ۱۲ مارس دسترسی تمامی بانک‌های روسی به شبکه سوئیفت قطع شد و شرکت‌هایی چون ویزا، مستر‌کارت و پی‌پال خدمات خود را در این کشور متوقف کردند.

اما پس از اعمال این محدودیت‌ها نگرانی‌ها جهت استفاده روسیه و الیگارشی‌هایش از ارزهای دیجیتال جهت دور زدن تحریم‌ها افزایش یافت. بانک مرکزی انگلستان به‌طور رسمی از تمامی شرکت‌‌های فعال در حوزه کریپتوکارنسی درخواست کرد که به تحریم‌ها علیه روسیه پایبند باشند.

در ژاپن نیز تصمیماتی جهت بازنگری در قوانین تجارت و مبادلات خارجی، با هدف رعایت تحریم‌های مالی علیه روسیه توسط پلتفرم‌های ارز دیجیتال اتخاذ شده است.

این‌ها در حالی است که بسیاری از صرافی‌های مطرح ارز دیجیتال حاضر به رعایت این تحریم‌ها و زیر‌پا گذاشتن ماهیت غیر‌متمرکز این دارایی‌ها نیستند. آنها قصد ندارند ارزهای دیجیتال را نیز وارد مباحث سیاسی کرده و کنترل آنها را در اختیار سیاست‌مداران قرار‌ دهند.

صرافی‌های بایننس، کوین‌بیس و کراکن، ضمن اعلام انزجار از رفتار جنگ‌طلبانه روسیه و ابراز هم‌دردی با مردم اوکراین، موافقت خود را تنها برای مسدود کردن حساب‌های چند شخص سرشناس روسی تحت‌تحریم اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها حاضر به پذیرش انسداد تمامی حساب‌های کاربری روسیه و بلوکه کردن دارایی‌های آنها نشدند.

“مدیر صرافی لهستانی زوندا، در صحبت‌های اخیر خود اعلام کرد که در یک دو‌راهی بزرگ زیر‌پا‌گذاشتن تعهدات حرفه‌ای یا پشت کردن به اخلاق سرگردان است.

او افزود این تراژدی در همسایگی ما و در اروپای شرقی در حال وقوع است. ما فعالان حوزه کریپتوکارنسی باید هم‌سو با جهان مقابل خشونت بایستیم و در راه صلح گام برداریم و این در حالی است که ارزهای دیجیتال با شعار عدم تمرکز پا به دنیای اقتصاد گذاشته‌اند.

قرار بر این بوده این دارایی‌ها دستخوش تصمیمات سیاست‌مداران قرار نگیرند. اما عطش یک سیستم مالی غیر‌متمرکز نباید ما فعالان این صنعت را به سوی ابتذال و تاریکی سوق دهد.”

افزایش قیمت بیت کوین طی سال‌های اخیر، توانست ارزهای دیجیتال را به یک صنعت بزرگ جهانی تبدیل کند. فعالان اصلی این حوزه و پلتفرم‌های ارز دیجیتال طی این سال‌ها توانسته‌اند یک بستر شفاف و قابل اعتماد برای سرمایه‌‌گذاران ایجاد کنند. آنها موفق شده‌اند که به کاربران خود اثبات کنند مستقل از اقتصاد سنتی و متمرکز جهانی فعالیت می‌کنند.

اما ممکن است عدم حمایتشان از مردم اوکراین و مخالفت با رفتارهای جنگ‌طلبانه وجهه نا‌خوشایندی از آنها در تاریخ برجای بگذارد. از سوی دیگر شاید حمایت از قوانین سیاسی و پایبندی به تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه که مغایرت کامل با ماهیت ارزهای دیجیتال را دارد، تبعات بیشتری برای آن‌ها داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا