استخراجدانشنامه

راهنمای دقیق نحوه عملکرد ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ (Mining) یکی از مهمترین اجزای دنیای ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین به‌شمار می‌رود که وجود آن برای سلامت و ادامه حیات شبکه‌های بلاکچینی حیاتی است. ماینرها با فعالیت در این فضا به تأمین امنیت شبکه، پردازش تراکنش‌های کاربران و ساخت بلاک‌های جدید و کسب درآمد می‌پردازند. در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس قصد داریم در مورد هر آنچه در استخراج ارز دیجیتال مهم است صحبت کرده و به بررسی اصطلاحات و نکات مختلف فعالیت و راهنمای استخراج ارز دیجیتال در این فضا بپردازیم.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

به‌صورت ساده، استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که طی آن مقداری ارز دیجیتال جدید (مانند بیت کوین) تولید شده و وارد چرخه بازار می‌شود. طی این فرآیند یک ماینر یا استخراج‌کننده ارز دیجیتال با حل یک معادله ریاضی، بلاک جدید را در شبکه بلاکچین تولید می‌کند. با تولید هر بلاک نیز مقداری ارز دیجیتال جدید تولید می‌شود؛ مثلاً در حال حاضر با تولید هر بلاک بیت کوین، 6.25 بیت کوین جدید تولید می‌شود که به‌عنوان پاداش به ماینر آن بلاک پرداخت می‌گردد.

الگوریتم اثبات کار (PoW) چیست؟

استخراج ارز دیجیتال در شبکه‌هایی رخ می‌دهد که از الگویتم اثبات کار یا Proof of Work استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، شبکه‌های بلاکچینی نوعی دفتر ثبت یا لجر (Ledger) توزیع‌شده هستند که هر یک از اعضای آن (Node)، یک نسخه کامل از تمام تراکنش‌های شبکه را در اختیار دارد؛ این اطلاعات نیز در بسته‌های مجازی به نام بلاک (Block) ثبت می‌شوند که کاملاً به یکدیگر متصل هستند و امکان جابجایی ترتیب آنها وجود ندارد.

برای ثبت هر تراکنش جدید، ابتدا باید یک بلاک جدید ساخته شده و سپس اطلاعات تراکنش‌های جدید وارد آن شوند؛ اما از آنجایی که تمام اطلاعات شبکه در اختیار بازیگران متعددی است، شبکه‌ بلاکچین به روشی برای ایجاد اجماع و توافق میان نودها و بازیگران مختلف نیاز دارد. استفاده از الگوریتم اثبات کار یکی از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین روش‌های ایجاد اجماع میان نودهای (Node) یک شبکه بلاکچینی است.

در شبکه‌های بلاکچینی هر بلاک با استفاده از یک هش (Hash) مخصوص مشخص می‌شود که منحصربه‌فرد است و مشابه هیچ بلاک دیگری نیست. در الگوریتم اثبات کار نیز این هش از طریق حل یک معادله ریاضی به فرم یک تابع هش (Hash Function) بدست می‌آید، پیدا کردن هش مخصوص یک بلاک نیز تولید بلاک جدید در شبکه را به‌همراه دارد. حل و یافتن پاسخ این تابع نیز بر عهده ماینر قرار دارد که با استفاده از تجهیزات مخصوص استخراج ارز دیجیتال انجام می‌شود.

نودهای (Node) یک شبکه بلاکچینی

فرآیند استخراج ارز دیجیتال چگونه است؟

فرآیند استخراج ارز دیجیتال را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد، ایجاد بلاک جدید در شبکه بلاکچینی و تأیید تراکنش‌ها. در ابتدا بهتر است به نحوه ساخت بلاک جدید در شبکه‌های بلاکچینی بپردازیم.

فرآیند ساخت یک بلاک جدید، دقیقاً پس از تولید بلاک قبلی آغاز می‌شود. همان‌طور که گفتیم، در شبکه‌های بلاکچینی هر بلاک با استفاده از یک هش (Hash) مشخص نمایش داده می‌شود که پاسخ یک تابع هش است. به‌صورت ساده، تابع هش به تابعی گفته می‌شود که هر متغیر ورودی را به یک خروجی با تعداد کاراکترهای ثابت تبدیل می‌کند؛ برای مثال شبکه بلاکچینی بیت کوین از تابع هش SHA-256 استفاده می‌کند که هر ورودی را به یک عبارت 256 بیتی و 64 کاراکتری منحصر به فرد تبدیل می‌کند. مثلاً اگر عبارت «Citex Blog» را به عنوان ورودی به این تابع بدهیم، عبارت زیر را دریافت خواهیم کرد:

2e86e183d5997c1db48a58d34cc322ee7a5192562ebaa47a7447800d39041049

در شبکه بلاکچینی بیت کوین اما از چند متغیر مشخص برای تعیین هش یک بلاک استفاده می‌شود؛ از میان این متغیرها می‌توان به هش تابع قبلی، شماره بلاک جدید و عدد نانس (Nonce) اشاره کرد. با وارد کردن این اعداد در تابع SHA-256، هش بلاک جدید بدست می‌آید.

در میان «متغیر»های مورد استفاده در شبکه بیت کوین، تنها عدد نانس است که از پیش تعیین شده نیست؛ چراکه هش بلاک قبلی مشخص است و موقعیت بلاک جدید یا شماره آن نیز غیرقابل تغییر است. کار ماینر در واقع در یافتن عدد نانس درست تعریف می‌شود.

عدد نانس چیست؟

عدد نانس (Nonce) مخفف عبارت Number Only Used Once، به معنای «عددی که تنها یک بار استفاده می‌شود» است و همان‌طور که گفتیم تنها عامل کاملاً متغیر برای تعیین هش بلاک و ساخت بلاک جدید در شبکه بلاکچینی بیت کوین است.

ماینرها سعی دارند با تغییر مکرر این عدد، هش درست را برای بلاک پیدا کنند؛ در واقع ماینینگ را می‌توان مانند یک بازی 20 سوالی در نظر گرفت که شبکه پاسخ یک سوال را می‌داند و ماینر باید با تغییر یکی از متغیرهای قابلِ تغییر شبکه، آن پاسخ را پیدا کند.

ممپول (Mempool) چیست؟

پس از پیدا کردن هش بلاک و ساخت بلاک جدید، نوبت به افزودن تراکنش‌ها به بلاک می‌رسد. این کار نیز توسط ماینرها انجام می‌شود؛ در واقع ماینرها باید پس از پیدا کردن هش و ساخت بلاک، تراکنش‌ها را از ممپول به بلاک جدید منتقل کنند.

عبارت ممپول (Mempool) از دو کلمه Memory (حافظه) و Pool (استخر) تشکیل شده و به «اتاق انتظار مجازی» اشاره دارد که تراکنش‌های تأییدنشدۀ شبکه بلاکچین در آن قرار می‌گیرند؛ یعنی وقتی یک کاربر تراکنشی را ثبت می‌کند، آن تراکنش ابتدا به ممپول رفته و در ادامه توسط ماینرها به بلاک‌های جدید منتقل‌شده و تأیید می‌شود.

باید توجه داشت که نودها (Node) یا همان ماینرها صرفاً این تراکنش‌ها را انتقال نمی‌دهند و در پروسه انتقال مجموعه‌ای از تست‌ها را انجام می‌دهند تا از صحت و درستی این تراکنش‌ها اطمینان حاصل کنند.

ممپول (Mempool) چیست؟

هش ریت چیست؟

همان‌طور که گفتیم ماینرها سعی دارند با وارد کردن اعداد نانس مختلف در تابع هش یک شبکه بلاکچینی، هش درست را برای بلاک جدید پیدا کنند؛ در نتیجه هر ماینری که بتواند تعداد هش بیشتری را در زمان کمتری تولید کند، شانس بیشتری برای پیدا کردن پاسخ درست خواهد داشت. برای بیان سرعت و توانایی تولید هش یک مزرعه یا دستگاه ماینر نیز از واحد هش ریت (Hashrate) یا نرخ هش استفاده می‌شود که برابر است با تعداد هش تولید شده در هر ثانیه.

مطلب پیشنهادی مرتبط
BEP20 چیست؟ نحوه استفاده از این شبکه در اکسچنج سیتکس

هش ریت (قدرت هش) بیت کوین چیست و چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

برای مثال اگر هش ریت یک کارت گرافیک در شبکه اتریوم برابر با 60 مگاهش بر ثانیه (MH/s) باشد، احتمال آنکه یک کارت گرافیک با هش ریت 110 مگاهش بر ثانیه بتواند پاسخ درست بلاک را پیدا کند بیشتر است. توجه داشته باشید که صحبت از احتمال است، نه قطعیت؛ یعنی ممکن است کارت گرافیک 60 مگاهشی پاسخ را زودتر پیدا کند، اما در کل احتمال موفقیت کارت 110 مگاهشی بیشتر است.

هر دو مقوله هش ریت و ممپول از مواردی هستند که در تحلیل فاندامنتال مورد بررسی قرار می‌گیرند و می‌توانند اطلاعات خوبی در مورد وضعیت استفاده و شلوغی شبکه بدست دهند.

سختی شبکه چیست؟

سختی شبکه یا Network Difficulty یکی دیگر از مولفه‌هایی است که در دنیای ارزهای دیجیتال، خصوصاً فضای استخراج و ماینینگ، مورد توجه قرار می‌گیرد و به‌معنای میزان سختی استخراج یک بلاک جدید در شبکه‌های بلاکچینی است. به بیان فنی‌تر، سختی شبکه به میزان سختی پیدا کردن هش یک بلاک در یک بازه زمانی مشخص اشاره دارد.

برای درک بهتر، شبکه بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. بر اساس آنچه در هسته بیت کوین (Bitcoin Core) توسط ساتوشی ناکاموتو تعیین شده است، به‌طور میانگین هر 10 دقیقه باید یک بلاک جدید در شبکه بیت کوین ساخته شود و  در کل دو عامل بر فاصله زمانی میان ساخت دو بلاک بیت کوین تأثیر دارند؛ هش ریت و سختی شبکه. به‌‌گونه‌ای که هر چه هش ریت کلی شبکه بالاتر باشد (ماینرهای بیشتری در شبکه فعالیت کنند)، توان محاسباتی ماینرها افزایش یافته و در نتیجه سرعت تولید بلاک نیز افزایش می‌یابد که کاهش زمان تولید بلاک را در پی دارد.

از طرف دیگر، هر چه سختی شبکه بیشتر باشد، پیدا کردن هش سخت‌تر شده و سرعت تولید بلاک نیز کاهش می‌یابد. شبکه‌‌های بلاکچینی نیز از سختی شبکه برای کنترل زمان تولید بلاک استفاده می‌کنند؛ یعنی هر چه هش ریت شبکه بیشتر شود، الگوریتم شبکه سختی را افزایش می‌دهد تا میانگین تولید بلاک ثابت بماند.

برای مثال شبکه بیت کوین هر 2016 بلاک (تقریباً هر دو هفته) سختی شبکه را نسبت به هش ریت تنظیم می‌کند تا میانگین تولید بلاک همواره 10 دقیقه باقی‌بماند.

منظور از سختی شبکه بیت کوین (Difficulty) چیست؟

هاوینگ چیست؟

مسئله تورم یکی از مشکلاتی است که نسبت به سیستم مالی سنتی و ارزهای فیات (Fiat) مطرح می‌شود و در واقع یکی از دلایل راه‌اندازی بیت کوین توسط ساتوشی ناکوموتو است. همان‌طور که می‌دانید، تورم به کاهش ارزش یک ارزها (مانند دلار) با گذشت هر سال اشاره دارد؛ مثلاً اگر یک تکه شکلات در سال 2010 برابر با 2 دلار بوده است، برای خرید آن در سال 2022 باید مبلغی بیشتر از 2 دلار پرداخت شود.

عوامل متعددی می‌توانند بر ایجاد تورم موثر باشند، اما چاپ و عرضه بی‌رویه ارزهای فیات یکی از شناخته‌شده‌ترین این عوامل محسوب می‌شود که با بر هم زدن تعادل عرضه و تقاضا، منجر به کاهش ارزش یک ارز می‌شود. راه‌حل ساتوشی ناکاموتو برای این موضوع، مقوله هاوینگ است که در هسته بیت کوین نوشته‌شده و از آغاز به کار بیت کوین وجود داشته است.

به بیان ساده، هاوینگ به نصف‌شدن پاداش حاصل از استخراج بیت کوین در هر 210,000 بلاک (تقریباً چهارسال) اشاره دارد. برای مثال در روزهای آغازین فعالیت بیت کوین، پاداش تولید هر بلاک 50 بیت کوین بود؛ این مقدار در سال 2012 با رخداد اولین هاوینگ به 25 بیت کوین به ازای هر بلاک رسید.

در سال 2016 نیز این مقدار به 12.5 کاهش پیدا کرده و پس از هاوینگ سال 2020، پاداش تولید هر بلاک به 6.25 بیت کوین رسیده است. انتظار می‌رود در سال 2024 شاهد هاوینگ بعدی باشیم که پاداش استخراج هر بلاک را به 3.125 بیت کوین خواهد رساند.

با بررسی داده‌های قیمتی بیت کوین قبل و بعد از هاوینگ بیت کوین می‌توانیم تأثیر مثبت این رخداد بر قیمتِ اولین ارز دیجیتال جهان را مشاهده کنیم؛ به‌صورتی که همواره و پس از گذشت یکسال از هر هاوینگ، شاهد شروع یک بازار گاوی هستیم که افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین را به همراه دارد؛ در نمودار بالا می‌توانید جهش‌های قیمتی را مشاهده کنید.

هاوینگ چیست؟

تأثیر هاوینگ زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم تمام موجودی بیت کوین 21 میلیون کوین خواهد بود و با گذشت هر چهارسال و هر هاوینگ، نرخ عرضه بیت کوین کاهش یافته و با «کمیاب‌تر» شدن بیت کوین، قیمت آن افزایش می‌یابد.

انواع روش‌های استخراج ارز دیجیتال

برای استخراج ارز دیجیتال کافی است تا توان محاسباتی یک چیپست یا پردازنده را به شبکه متصل کرده و به استخراج بپردازید؛ بدین ترتیب راه‌های متعددی را می‌توان برای استخراج ارز دیجیتال معرفی کرد. در ادامه برخی از رایج‌ترین روش‌های استخراج ارز دیجیتال را مشاهده می‌کنید:

 1. مستقیم: می‌توانید با خریداری مستقیم تجهیزات و سخت افزار لازم (کارت گرافیک، دستگاه ASIC و…) و راه‌اندازی یک مزرعه ماینینگ، به استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود بپردازید.
 2. Idle Mining: استفاده از دستگاه‌های شخصی (کامپیوتر) برای استخراج ارز دیجیتال، هنگامی که از آنها استفاده نمی‌کنید، به‌عنوان Idle Mining شناخته می‌شود؛ بدین ترتیب می‌توانید زمانی که با کامپیوتر خانگی خود کار نمی‌کنید، از آن برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید.
 3. استخراج ابری ارز دیجیتال: می‌توانید با استفاده از سخت افزار سرورها و خریداری توان محاسباتی آنها، از طریق شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات سروری به استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود بپردازید.
 4. خرید هش ریت: یکی از راه‌های کمتر شناخته‌شده برای استخراج ارز دیجیتال، خرید هش ریت از بازارهای مربوطه است. با این روش می‌توانید از هش ریت (توان محاسباتی) یک فرد برای استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود استفاده کنید.
 5. استخراج اجاره‌ای: این روش درست مانند استخراج مستقیم است، با این تفاوت که تجهیزات خود را در اختیار یک مزرعه ماینینگ قرار می‌دهید تا برای شما از آنها نگهداری کرده و ارز استخراج‌شده را به شما پرداخت کند. در عوض باید به‌صورت ماهانه مبلغی را به‌عنوان حق نگهداری را پرداخت کنید.

انواع دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال

گفتیم که استخراج ارز دیجیتال تنها نیازمند نوعی چیپست یا پردازنده است که توانایی انجام محاسبات الگوریتم مورد استفاده یک شبکه بلاکچینی را داشته باشد و در دنیای فناورانه امروز شاهد چیپست‌ها و پردازنده‌ها در فرم‌های مختلف هستیم. در ادامه دستگاه‌های مختلف برای استخراج ارز دیجیتال را مشاهده می‌کنید:

 1. پردازنده (CPU): واحد پردازنده مرکزی (CPU) به همان پردازنده‌هایی اشاره دارد که در کامپیوترهای خانگی یا سرورها استفاده می‌شود و می‌تواند از آنها برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کرد. توجه داشته باشید که هش ریت این پردازنده‌ها چندان بالا نبوده و عموماً در مقیاس کیلوهش بر ثانیه (kH/s) است.
 2. کارت گرافیک (GPU): کارت گرافیک به مجموعه پردازنده گرافیکی (GPU)، حافظه ویدئویی و… اشاره دارد که بیشتر برای پردازش‌های سه‌بعدی استفاده می‌شود و یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای استخراج ارز دیجیتال است. هش ریت این دستگاه‌ها نیز عموماً در مقیاس مگاهش بر ثانیه (MH/s) دیده می‌شود.
 3. دستگاه ماینر (ASIC): استخراج ارز دیجیتال با استفاده از دستگاه‌های ASIC که بیشتر با عنوان «دستگاه ماینر» در ایران شناخته می‌شود، یکی از پرسودترین روش‌های ماینینگ ارز دیجیتال است. این دستگاه‌ها از مدارها و پردازنده‌هایی تشکیل شده‌اند که تنها برای انجام محاسبات یک الگوریتم خاص ساخته‌شده و کاربرد دیگری ندارند. هش ریت این دستگاه‌ها بسیار متنوع بوده و در مقیاس‌های مگاهش بر ثانیه (MH/s) و حتی تراهش بر ثانیه (TH/s) دیده می‌شود.
 4. اس اس دی یا هارد (SSD/HDD): استفاده از تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات (مانند اس اس دی و هارد) در پی به‌کارگیری الگوریتم اثبات فضا (Proof of Space) و اثبات زمان (Proof of Time) توسط ارز چیا (Chia) رونق پیدا کرد که برای مدتی توانست توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند.
 5. گوشی: امکان استفاده از گوشی هوشمند برای استخراج ارز دیجیتال وجود دارد اما به‌دلیل فشار بیش از حد وارده به سخت افزار گوشی و مضرات متعدد آن، چندان توصیه نمی‌شود.
مطلب پیشنهادی مرتبط
15 تا از بهترین بازی‌های متاورس برای کسب درآمد

انواع دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال

اورکلاک (Overclock) چیست؟

پردازنده‌های کامپیوتری و چیپست‌ها که مهمترین ابزار استخراج ارز دیجیتال شناخته می‌شوند، همگی با سرعت خاصی کار می‌کنند که توسط سازنده تعیین می‌شود و بر توان محاسباتی آن پردازنده تأثیر مستقیم دارد؛ برای مثال پردازنده پرچمدار AMD Ryzen 5900X در بازه فرکانسی 3.7 تا 4.8 گیگاهرتز (GHz) فعالیت می‌کند. اصطلاح اورکلاک نیز به افزایش این مقدار اشاره دارد که در نهایت منجر به افزایش توان محاسباتی و بهبود عملکرد پردازنده یا کارت گرافیک می‌شود.

با اینکه اورکلاک می‌تواند منجر به افزایش توان محاسباتی و در نتیجه افزایش درآمد شود، اما بهتر است هنگام اورکلاک به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. اورکلاک باعث افزایش مصرف انرژی و گرمای تولیدی می‌شود که افزایش هزینه برق و مدیریت گرما را در پی دارد.
 2. با توجه به شانس و کیفیت چیپست یا پردازنده دریافتی، ممکن است اصلاً امکان اورکلاک وجود نداشته یا بازه آن بسیار محدود باشد.

در نتیجه اورکلاک نوعی تبادل افزایش عملکرد در مقابل افزایش گرما و مصرف برق است.

برای شروع استخراج ارز دیجیتال به چه چیزهایی نیاز دارم؟

بسته به روش مورد نظر برای استخراج ارزهای دیجیتال ممکن است به شرایط و تجهیزات متنوعی نیاز پیدا کنید. برای مثال اگر قصد دارید از کامیپوتر خانگی یا سرورها برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید، مسائلی نظیر محل نگهداری اهمیت چندانی ندارند؛ اما راه‌اندازی یک مرزعه ماینینگ نیازمند در نظر گرفتن مولفه‌های متعددی است. در ادامه لیستی از مسائلی که باید برای استخراج ارز دیجیتال به آنها توجه داشت را مشاهده می‌کنید:

 1. سخت افزار مناسب ارز مورد نظر
 2. محل مناسب برای مدیریت گرما و سر و صدا
 3. برق مصرفی
 4. اینترنت باثبات
 5. کیف پول امن ارز دیجیتال برای دریافت و نگهداری از پاداش حاصل از ماینینیگ
 6. انتخاب میان استخراج انفرادی یا فعالیت در استخر ماینینگ

چگونه استخراج بیت کوین را شروع کنم؟

برای خرید سخت افزار مناسب ارز مورد نظر خود باید به سختی شبکه توجه داشته باشید؛ هر چه سختی شبکه بیشتر باشد برای کسب سود به هش ریت بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد.

برای مثال در ابتدا امکان استخراج بیت کوین با استفاده از پردازنده (CPU) وجود داشت، اما از همان ابتدا استفاده از کارت گرافیک روش بهتری برای استخراج این ارز به‌شمار می‌رفت. با گذشت زمان و افزایش تعداد ماینرهای شبکه بیت کوین و افزایش سختی شبکه، استفاده از تعداد زیاد کارت گرافیک یا دستگاه ASIC برای کسب سود از طریق استخراج ارز دیجیتال به یک نیاز تبدیل شد.

در حال حاضر استفاده از کارت گرافیک برای استخراج بیت کوین به هیچ وجه منطقی و سودده نیست و برای فعالیت در این شبکه نیازمند خریداری دستگاه‌های ASIC خواهید بود.

چگونه استخراج اتریوم را شروع کنم؟

با توجه به سختی شبکه اتریوم، همچنان امکان استفاده از کارت گرافیک وجود دارد، اما دستگاه‌های ASIC نیز برای این شبکه طراحی شده‌اند. البته توجه داشته باشید که بر اساس نقشه راه ارائه‌شده توسط توسعه‌دهندگان این شبکه، اتریوم امسال (2022) کاملاً به استفاده از الگوریتم اثبات سهام (PoS) مهاجرت خواهد کرد و استخراج آن دیگر ممکن نخواهد بود.

چگونه استخراج اتریوم را شروع کنم؟

کدام ارزهای دیجیتال را می‌توان استخراج کرد؟

از عبارت استخراج ارزهای دیجیتال عموماً برای شبکه‌های بلاکچینی به‌کار می‌رود که از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند؛ در نتیجه امکان استخراج ارزهای تمام شبکه‌هایی که این الگوریتم را به‌کار می‌برند وجود دارد.

لیست بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال 2022 و روش استخراج هر کدام:

 • بیت کوین (BTC) یا بیت کوین کش (BCH): هر دو از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کنند و استخراج آنها تنها با دستگاه ASIC مخصوص این الگوریتم میسر و سودده است.
 • اتریوم (ETH): از الگوریتم EthHash استفاده کرده و امکان استخراج آن با کارت گرافیک و دستگاه ASICوجود داشته و سودده است.
 • لایت کوین (LTC) یا دوج کوین (DOGE): هر دو از الگوریتم Scrypt استفاده کرده و استخراج آنها تنها با دستگاه ASIC مخصوص این الگوریتم میسر و سودده است.
 • مونرو (XMR): امکان استخراج این ارز با استفاده از هر سه روش پردازنده، کارت گرافیک و دستگاه ASIC وجود دارد؛ اما به‌ترتیب نوشته‌شده درآمد حاص از آن کاهش خواهد یافت.
 • ریون کوین (RVN): یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال برای استخراج با استفاده از کارت گرافیک است که مقاومت نسبتاً بالایی نسبت به دستگاه‌های ASIC دارد.
 • زی کش (ZEC): در حال حاضر استفاده از دستگاه ASICبهترین روش استخراج این ارز شناخته می‌شود.

محاسبه سودآوری استخراج ارز دیجیتال

محاسبه سود حاصل از استخراج ارز دیجیتال یکی از مهمترین قدم‌هایی است که یک ماینر باید قبل از سرمایه‌گذاری و خریداری هر گونه تجهیزات انجام دهد؛ برای انجام اینکار نیز استفاده از سایت Whattomine.com را پیشنهاد می‌کنیم. این سایت یکی از بهترین ماشین حساب‌های استخراج ارز دیجیتال است و فرآیند انتخاب ارز و محاسبه سود با در نظر گرفتن هزینه برق را و… ساده می‌کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
نحوه ثبت نام در ایردراپ کوین مارکت کپ + نحوه خرید و فروش

به‌صورت کلی اما تغییرات سود یک ماینر را می‌توان در موارد زیر جست و جو کرد:

 • مجموع هش ریت تجهیزات
 • ارز و شبکه بلاکچینی انتخابی
 • کارمزد انتقال درآمدها
 • استخر انتخابی
 • سختی شبکه
 • هزینه برق
 • هزینه محل نگهداری (اجاره، خنک کردن فضا، مدیریت سر و صدا و…)

محاسبه سودآوری استخراج ارز دیجیتال

استخر استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخر ارز دیجیتال به فضایی مجازی گفته می‌شود که ماینرهای مختلف از اقصی‌نقاط جهان هش ریت خود را با یکدیگر یکی کرده و به‌عنوان یک نود واحد در شبکه فعالیت می‌کنند؛ از این طریق نود ساخته‌شده هش ریت بسیار بیشتری از تک‌تک ماینرها خواهد داشت و منجر به افزایش شانس پیدا کردن بلاک جدید توسط این نود می‌شود.

فعالیت در استخر ماینینگ مزایا و معایب خود را دارد و پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با آنها به مقاله راه‌های مختلف استخراج ارز دیجیتال مراجعه کنید.

مزایا و معایب ماینینگ ارز دیجیتال

در ادامه برخی از مزایا و معایب استخراج ارز دیجیتال را به‌صورت کلی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مزایای ماینینگ

 1. کمک به تأمین امنیت شبکه‌های بلاکچینی و افزایش عدم تمرکز در آنها
 2. راه بسیار مناسب و قابل اطمینان برای کسب درآمد از دنیای ارزهای دیجیتال
 3. امکان کسب درآمد و استفاده حداکثری از کامپیوترهای خانگی با استفاده از Idle Mining
 4. امکان فعالیت به‌صورت کاملاً ناشناس در شبکه

معایب ماینینگ

 1. مصرف انرژی بسیار بالا و احتمال آسیب به محیط زیست
 2. تغییر ناگهانی در سوددهی به‌موجب نوسان بالای قیمت ارزهای دیجیتال
 3. هزینه بالای خرید تجهیزات لازم
 4. محدودیت عمر تجهیزات ماینینگ

استراتژی کلنگ (Pickaxe Strategy) چیست؟

ممکن است پس از آشنایی با فرآیند استخراج ارز دیجیتال و مزایا و معایب آن و به‌دلیل هزینه‌ها و مشکلات عدیده خاص این حوزه، علاقمند به فعالیت مستقیم در آن نباشید؛ اما همچنان قصد داشته باشید از این فضا و صنعت کسب درآمد داشته باشید. در این حالت می‌توانید از استراتژی کلنگ (Pickaxe Strategy) استفاده کنید.

از نظر بسیاری، این اصطلاح در زمان تب طلا (Gold Rush) در ایالت کالیفرنیای ایالات متحده رونق پیدا کرد و امروزه برای اشاره به کسانی استفاده می‌شود که به‌جای سرمایه‌گذاری و فعالیت مستقیم در یک حوزه، در زیرساخت لازم برای فعالیت در آن حوزه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

برای مثال، افراد به‌جای اینکه کلنگ و سایر ابزار لازم برای استخراج طلا را خریداری کرده و به‌دنبال آن بگردند، شروع به سرمایه‌گذاری یا فروش کلنگ به افرادی کردند که قصد داشتند به استخراج بپردازند؛ بدین ترتیب بدون پذیرش خطرِ پیدا نکردن طلا و سایر خطرهای احتمالی، فرد می‌توانست از تب و تاب شکل گرفته حول طلا استفاده کند.

به همین ترتیب، شما می‌توانید به‌جای راه‌اندازی یک مزرعه ماینینگ و فعالیت مستقیم در این حوزه، در صنعت تجهیزات ماینینگ یا راه‌اندازی مزارع و امثالهم سرمایه‌گذاری کرده و پذیرش خطر فعالیت مستقیم را به ماینر بسپارید.

پیش بینی آینده استخراج ارز دیجیتال

در سال‌های اخیر و با افزایش نگرانی‌ها در مورد محیط زیست و مصرف انرژی استخراج ارز دیجیتال در سطح جهان، صحبت‌هایی مبنی‌بر «مرگ» ماینینگ و قدیمی‌بودن این فناوری مطرح شده که معرفی جایگزین‌هایی مانند الگوریتم اثبات سهام (PoS) را در پی داشته است.

اما باید توجه داشت که بزرگترین ارز دیجیتال جهان از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند و با توجه به سلطه (Dominance) 40 درصدی بیت کوین، افراد زیادی حذف کلی این ارز و الگویتم اثبات کار را پیش‌بینی نمی‌کنند. به‌علاوه و بر اساس داده‌های انجمن استخراج بیت کوین (Bitcoin Mining Council)، حدود 58.5 درصد از مصرف انرژی بیت کوین در سه‌ماهه چهارم سال 2021 از منابع انرژی تجدیدپذیر بوده است و بر اساس داده‌های CoinShare و به گزارش خبرگزاری DW نیز، این مقدار در سال 2019 برابر با 74 درصد بوده است.

این کاهش در پی ممنوعیت استخراج ارز دیجیتال در چین رخ داده که بخش بزرگی از هش ریت جهان را در اختیار داشت و بخش بزرگی از انرژی خود را از طریق انرژی آبی تأمین می‌کرد. اما به‌دلیل ارزانی، بیشتر مزارع ماینینگ جهان در حال روی آوردن به استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر هستند.

از طرف دیگر طی دو سال اخیر و در کشورهای مختلف سرعت قانون‌‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال افزایش یافته که روشن‌تر شدن فضای ماینینگ را به‌همراه خواهد داشت. ممکن است برخی از این قوانین منجر به ممنوعیت ماینینگ شوند (مشابه چین)، اما روشن‌شدن تکلیف ماینرها از مهمترین دستاوردهای قانون‌گذاری این حوزه خواهد بود.

بدین ترتیب اگر سرمایه، دانش، تجهیزات و انگیزه لازم برای فعالیت در این حوزه را دارید و با مشکلات و معایب آن آشنا هستید؛ لازم نیست نگران ادامه‌دار بودن صنعت ماینینگ باشید.

سوالات متداول

در ادامه به برخی از پرتکرارترین سوالات کاربران در خصوص استخراج ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟

راه‌اندازی مزرعه ماینینگ در ایران نیازمند کسب مجوز از وزارت صمت و برخی ارگان‌های محلی مانند اداره برق و شورای شهر دارد.

آیا استخراج ارز دیجیتال برای قطعات کامپیوتر مضر است؟

استخراج ارز دیجیتال نیازمند فعالیت 24 ساعته تجهیزات است و این موضوع می‌تواند بر چیپست‌ها و مدارهای داخلی تجهیزات مختلف فشار وارد کند؛ اما اگر این تجهیزات در محیط و دمای مناسب فعالیت کنند، در نهایت مسائلی نظیر قدیمی‌شدن فناوری درون آنها منجر به دورانداختن آنها خواهد شد.

آیا استخراج ارز دیجیتال سودآور است؟

اگر محاسبات خود را به‌درستی انجام دهید، استخراج ارز دیجیتال یکی از سودآورترین روش‌های کسب درآمد در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

آیا استخراج تنها راه برای بدست آوردن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است؟

در کنار استخراج ارز دیجیتال، خرید از صرافی‌ها، استفاده از ایردراپ‌ها و فعالیت در سایت‌های فاست ارز دیجیتال از سایر راه‌های بدست آوردن این ارزها هستند.

چگونه از طریق فاست (Faucet) ارز دیجیتال رایگان دریافت کنیم؟

ماینرهای بیت کوین به چه محیطی نیاز دارند؟

این محیط باید جریان هوای مناسب داشته و خالی از رطوبت باشد؛ همچنین، امکان مدیریت سر و صدا نیز می‌تواند مفید تلقی شود.

ریگ ماینینگ چیست؟

به مجموعه‌ای از سخت افزار و تجهیزات لازم برای استخراج ارز دیجیتال گفته می‌شود که در کنار یکدیگر قرار گرفته و برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌شود.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
به این نوشته امتیاز دهید.

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا