ثبت نام اکسچنج
چهره های تاثیر گذار ارز دیجیتال

زندگی نامه چانگ پنگ ژائو (CZ) مدیرعامل بایننس

آشنایی با افراد تأثیرگذار هر صنعت و بازار را می‌توان یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای آشنایی و درک نحوه عملکرد آن فضا در نظر گرفت و بازار ارزهای دیجیتال و صنعت بلاکچین نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به همین سبب، در مقاله امروز از بلاگ اکسچنج سیتکس قصد داریم معرفی کوتاهی از چانگ پنگ ژائو (CZ)، مدیر عامل صرافی بایننس داشته باشیم.

مروری بر زندگی CZ

چانگ پنگ ژائو که بیشتر با نام CZ شناخته می‌شود، در سال 1977 به دنیا آمده و بیشتر به‌عنوان بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی بایننس، شناخته می‌شود که بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان است و محصولات مختلفی در حوزه بلاکچین و بازار ارزهای دیجیتال ارائه می‌کند.

چانگ پنگ ژائو که فارغ‌التحصیل دانشگاه مک‌گیل کاناداست، قبل از بنیان‌گذاری بایننس شغل‌های مختلفی را تجربه کرده، اما شاید فعالیت وی در صرافی OKCoin را بتوان مهمترین بخش زندگی کاری او در نظر گرفت. پس از فعالیت در این صرافی و در سال 2017، CZ بایننس را تأسیس کرد و از آن زمان تاکنون به‌عنوان مدیرعامل در این شرکت فعالیت داشته و آن را رهبری می‌کند.

پس از ورود به بازار ارزهای دیجیتال در سال 2017، بایننس توانست به یکی از مهمترین برندهای این حوزه تبدیل شده و علاوه‌بر ارائه پلتفرمی برای تبادل ارزهای دیجیتال به فرم صرافی بایننس، محصولات بلاکچینی متنوعی را عرضه کند. مهمترین ثمره این تلاش‌ها را می‌توان در زنجیره بلاکچینی Binance Chain و Binance Smart Chain جست‌وجو کرد.

نحوه آشنایی CZ با دنیای ارزهای دیجیتال مهمترین سوالی است که می‌توان در مورد مدیرعامل صرافی بایننس پرسید و بر اساس گزارش منابع مختلف، CZ در سال 2013 و طی یک بازی پوکر با بازار ارزهای دیجیتال آشنا شده است؛ صنعتی که به وی کمک کرد تا در کمتر از یک دهه به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل شود.

چانگ پنگ ژائو  در سال 2021

با شدت گرفتن زمزمه‌های اعمال محدودیت قانونی برای بازار ارزهای دیجیتال و به تبع، صرافی بایننس، در سال 2021 بارها نام این صرافی را در سرتیتر خبرها دیدیم. در طول این سال چند کشور سعی کردند تا قوانین بیشتر و محدودکننده‌ای برای حوزه ارزهای دیجیتال وضع کنند و CZ در پاسخ این فعالیت‌ها آمادگی خود و بایننس برای اجرای این قوانین را اعلام کرد.

نکته جالب اینجاست که بایننس هیچگونه دفتر مرکزی یا اصلی در یک کشور مشخص نداشته و می‌توان نحوه فعالیت آن را به‌نوعی غیرمتمرکز در نظر گرفت؛ غیرمتمرکز بدین ترتیب که هیچ دفتر مرکزی وجود ندارد، نه اینکه صرافی بایننس حقیقتاً و کاملاً غیرمتمرکز است. همان‌طور که می‌دانید، عدم تمرکز یکی از مهمترین اصول دنیای بلاکچینی و بازار ارزهای دیجیتال است و همین عدم تمرکز نسبی نیز از دلایل محبوبیت بایننس به شمار می‌رود.

البته در سال 2021 و تحت فشار قانون‌گذاران کشورهای مختلف، CZ نحوه عملکرد بایننس را به سمت تمرکز بیشتر برد و در همین سال بود که چانگ پنگ ژائو، صرافی بایننس و شرکت هولدینگ بایننس را در کشور ایرلند ثبت کرد. البته در ادامه سال 2021 CZ اعلام کرد که احتمال ایجاد دفتر مرکزی در فرانسه نیز وجود دارد، در همین راستا و در ماه اکتبر سال 2021 احتمال ایجاد شعبه آمریکا نیز مطرح شد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ایلان ماسک کیست؟ از رویای سفر به فضا تا پدرخواندگی دوج

بایننس

در طی دو سال گذشته دو مسئله احراز هویت کاربران (KYC) و قوانین ضد پول‌شویی (AML) در فضای ارزهای دیجیتال سر و صدای زیادی به پا کرده‌اند و به همین سبب، در آگوست سال 2021 بود که بایننس شرایط استفاده از صرافی خود را به نحوی تغییر داد که کاربران را مجبور به ارائه برخی اطلاعات و مدارک مشخص می‌کرد.

دو دسته قانون مذکور پلتفرم‌های مالی را مجبور می‌کنند تا برخی اطلاعات را از کاربران دریافت کنند تا با بررسی آنها فعالیت‌های غیرقانونی را شناسایی کرده و از آنها جلوگیری کنند. افزایش سخت‌گیری‌های بایننس و جمع‌آوری بخشی از اطلاعات کاربران در سال 2021 نیز در راستای این قوانین صورت گرفته که افزایش نگرانی‌ها از سوی جامعه کاربری ارز دیجیتال را به همراه داشته است.

چانگ پنگ ژائو در سال 2022

سال 2022 نیز برای CZ و صرافی بایننس از همان ابتدا پر از چالش بوده است، از اتهامات پول‌شویی و همکاری با باندهای قاچاق مواد مخدر گرفته تا عدم پایبندی به تحریم‌های آمریکا از جمله مشکلاتی بوده‌اند که صرافی بایننس و CZ در سال 2022 با آنها دست و پنجه نرم کردند. علاوه‌بر این مشکلات قانونی، بازار خرسی 2022 نیز یکی از مهمترین مسائلی بوده که بایننس و CZ با آن درگیر بوده‌اند.

در زمان نوشتن این مطلب کمتر از 6 ماه از سال 2022 باقی‌مانده و بسیاری از کارشناسان معتقدند که نحوه مدیریت برخورد با قوانین جدید در حوزه ارزهای دیجیتال مهمترین اتفاق امسال برای بایننس و CZ است.

شایان ذکر است که با توجه به تعدد محصولات ارائه‌شده توسط بایننس و سرعت بسیار بالای صنعت بلاکچین و بازار ارزهای دیجیتال، CZ نباید اجازه بدهد تا آمادگی برای قوانین و رعایت آنها از سرعت رشد بایننس بکاهد. در همین راستا، انتظار معرفی محصولات و راه‌حل‌های جدیدی را در سال 2022 داریم که می‌توانند به رشد و توسعه هر چه بیشتر صرافی بایننس کمک کنند.

ثروت CZ چقدر است؟

درست مانند هر فرد دیگری، نمی‌توان به‌صورت دقیق تمام دارایی‌ها و ثروت CZ را تخمین زد، خصوصاً که بخشی از این دارایی‌ها به فرم ارزهای دیجیتال هستند که شناسایی و تخمین ارزش آنها را سخت و تاحدی غیرممکن می‌کند.

اما به گزارش خبرگزاری فوربس (Forbes)، ثروت CZ در سال 2022 برابر با 17.4 میلیارد دلار است. نکته جالب اینجاست که به گزارش شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، ثروت CZ به 96 میلیارد دلار می‌رسد!

حقیقت این است که تخمین ثروت هیچ شخصی کار ساده‌ای نیست، اما حضور دارایی‌های دیجیتال و بلاکچینی این کار را به‌مراتب سخت‌تر می‌کند.

5 حقیقت ناگفته در مورد چانگ پنگ ژائو

پس از آشنایی مختصری با CZ و عملکرد وی در دو سال گذشته، در ادامه به چند حقیقت جالب در مورد مدیرعامل بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان خواهیم پرداخت.

CZ در کمتر از 6 ماه به شهرت رسید.

بایننس کار خود را در یکم جولای سال 2017 آغاز کرد و در کمتر از 6 ماه به بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در جهان بدل شد. هزینه تأسیس این صرافی نیز از طریق عرضه اولیه کوین (ICO) تأمین شد که جمع‌آوری 15 میلیون دلاری را در پی داشت.

CZ قبل از بایننس در فضای ترید سنتی فعالیت کرده است.

CZ در سال 2005 یک پلتفرم تریدینگ با نام Fusion System را در شانگهای راه‌اندازی کرد که به کارگزارهای مختلف خدمات تریدینگ ارائه می‌داد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
10 حساب کاربری توییتر برتر در حوزه ارزهای دیجیتال

lambo

او عاشق لباس‌های بایننس است!

با توجه به اینکه CZ بایننس را بنیان‌گذاری کرده، این امر کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد؛ اما ما CZ را همواره در یک تی‌شرت مشکی با لوگوی بایننس دیده‌ایم.

هدیه لامبورگینی

بایننس از روش‌های مختلفی برای مارکتینگ استفاده می‌کند، از دادن پیتزا به شهروندان پاریسی به مناسبت روز پیتزای بیت کوینی گرفته تا جایزه لامبورگینیس به‌عنوان یکی از جوایز کمپین‌های این صرافی! این هدیه در راستای کمپین کریسمس سال 2017 و به مناسبت سال جدید (2018) به یکی از کاربران بایننس داده شد.

او در مک‌دونالد کار کرده است!

CZ در دوران نوجوانی و طی دهه 1980 برای کمک به خرج و مخارج خانواده در یک رستوران مک‌دونالد کار کرده است.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا