ثبت نام اکسچنج
دیفای و فینتکدانشنامهمعامله و سرمایه گذاری

بهترین و پرسودترین توکن دیفای برای سرمایه گذاری

دنیای ارزهای دیجیتال از زمان معرفی بیت کوین در سال 2009 تا به حال پیشرفت بسیاری داشته و از آن زمان شاهد نوآوری‌های جدید بوده‌ایم. از میان نوآوری‌های دنیای ارزهای دیجیتال، ظهور امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) یکی از مهمترین آنها به‌حساب می‌آید که توانسته در دو سال اخیر رشد قابل توجهی را تجربه کرده و سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جذب کند. بر همین اساس در این مقاله از بلاگ پلتفرم مالی سیتکس قصد داریم به معرفی و بررسی کوتاه برخی از بهترین توکن‌های حوزه دیفای بپردازیم.

دیفای چیست؟

امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi سعی دارد با حذف واسطه‌های مالی مانند بانک‌ها، کارگزاری‌ها و… و با به‌کارگیری قراردادهای هوشمند بر بستر بلاکچین، اقدام به ارائه خدمات و ابزارهای مالی همتابه‌همتا کند. در حال حاضر پلتفرم‌های دیفای توانایی ارائه خدماتی نظیر پیش‌بینی در مورد ارزش دارایی‌ها با استفاده از مشتقات، دریافت و پرداخت وام، تبادل (Trade) ارزهای دیجیتال، بیمه در برابر خطرات و کسب سود از سرمایه و… را دارد.

دیفای چیست؟

بیشتر پروژه‌های دیفای بر بستر شبکه بلاکچین اتریوم توسعه یافته‌اند، اما با توجه به مشکلات شبکه اتریوم، شاهد رشد شبکه‌های بلاکچینی متمرکز بر دیفای مانند آوالانچ بوده‌ایم.

به‌صورت کلی، اهداف دیفای را می‌توان در 5 بخش خلاصه کرد:

 1. کاهش تمرکز و ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز
 2. حذف کاغذبازی
 3. حذف واسطه‌ها
 4. افزایش سرعت و امنیت معاملات
 5. ایجاد برابری در فرصت‌ها

توکن چیست؟

پیش از پرداختن به بهترین توکن‌های سال 2022، بهتر است با تعریف توکن نیز آشنا شویم. توکن‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند که نمایانگر یک دارایی مشخص بر بستر بلاکچین بوده یا برای انجام یک کار خاص روی بلاکچین به‌کار گرفته می‌شوند.

تفاوت اصلی توکن با کوین در این است که توکن‌ها از شبکه‌ها و بسترهای بلاکچینی کوین‌های دیگر استفاده می‌کنند و ممکن است در چند شبکه حضور داشته باشند؛ برای مثال توکن تتر (USDT) از شبکه‌های بلاکچینی ترون، اتریوم، Binance Smart Chain و… پشتیبانی کرده و بر بستر آنها توسعه یافته است.

توکن چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

توکن‌ها را نیز در 4 دسته زیر می‌توان قرار داد:

 1. توکن‌های ابزاری/کاربردی: دسترسی کاربران به یک سرویس بلاکچینی را ممکن می‌کنند.
 2. توکن‌های تراکنشی/پرداختی: کاربردی مانند کوین‌ها داشته و بیشتر به‌عنوان وسیله مبادله، حفظ ارزش و واحد محاسباتی استفاده می‌شوند.
 3. توکن‌های اوراق بهادار: درواقع اوراق بهاداری مانند سهام هستند که به توکن‌های دیجیتالی بر بستر بلاکچین تبدیل شده‌اند.
 4. توکن‌های غیرمثلی (NFT): NFTها توکن‌های منحصربه‌فردی هستند که بر بستر یک بلاکچین ساخته شده و برای نمایش مالکیت یک دارایی خاص مانند اثر هنری یا زمین کاربرد دارند و نمی‌توان این توکن‌ها را به‌صورت برابر با یک دیگر تبادل کرد.

بررسی بهترین توکن‌ دیفای (DeFi)

حال که با تعریف توکن و دیفای آشنا شدیم، می‌توانیم به معرفی و بررسی کوتاه برترین توکن دیفای بپردازیم. در این مقاله قصد داریم از دو منظر اقدام به معرفی برترین توکن‌های دیفای کنیم:

✅ 1. بر اساس ارزش کل قفل‌شده (Total Value Locked (TVL)) تا پایان ماه ژانویه سال 2022: ارزش کل قفل‌شده، نشان‌دهنده میزان دارایی‌هایی است که در یک پروتکل خاص استیک شدهند. ‌اند.‌اند و یکی از معیارهای سنجش سلامت و بازدهی آن به‌حساب می‌آید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
شاخص ترس و طمع و کاربرد آن در ارز دیجیتال

✅ 2. بر اساس ارزش بازار هر توکن تا پایان ماه ژانویه سال 2022: ارزش بازار یک توکن یا کوین از ضرب قیمت هر واحد آن در کل موجودی در گردش آن بدست می‌آید و به‌عنوان یکی از پراستفاده‌ترین معیارهای مقایسه توکن‌ها و ارزهای مختلف شناخته می‌شود.

برترین توکن‌های دیفای بر اساس ارزش کل قفل‌شده بر اساس داده‌های سایت DeFiLlama.com

Curve Finance (CRV) .1: ارزش کل قفل‌شده 17.32 میلیارد دلار

کرو یک صرافی غیرمتمرکز استیبل‌کوین است که نقدینگی آن توسط یک بازارساز خودکار (AMM) مدیریت می‌شود. در این صرافی توکن veCRV برای رأی‌گیری به‌کار گرفته می‌شود و دارندگان این توکن می‌توانند با قفل کردن آن، در تصمیمات پروتکل کرو و بدست آوردن جریان‌های مالی حاصل از آن سهیم باشند.

این پروتکل برای تبادل CRV به veCRV از یک سیستم استیکینگ پیچیده و بر اساس زمان استفاده کرده و از شبکه‌های بلاکچینی متعددی نظیر اتریوم، آوالانچ، پالی‌گان، فانتوم، هارمونی و… پشتیبانی می‌کند.

MakerDAO (MKR) .2: ارزش کل قفل‌شده 15.83 میلیارد دلار

کاربران می‌توانند با استفاده از میکر، در ازای ارائه وثیقه وام به‌عنوان وثیقه و قفل کردن آن، توکن دای دریافت کنند.

بنیان میکر در سال 2015 به‌عنوان یک پروژه متن‌باز برای ارائه آزادی اقتصادی برای هر کس و در همه‌جا شروع به کار کرد و در پایان سال 2017 توانست اولین استیبل‌کوین خود، SAI را راه‌اندازی کند. SAI که مخففSingle Collateral Dai به‌معنای دای تک وثیقه‌ای است و از اتریوم به‌عنوان پشتوانه و وثیقه استفاده می‌کند.

میکر تنها از شبکه اتریوم پشتیبانی و استفاده می‌کند.

Convex Finance (CVX) .3: ارزش کل قفل‌شده 12.03 میلیارد دلار

با استفاده از کانوکس تأمین‌کنندگان نقدینگی کرو می‌توانند بدون قفل کردن CRV، اقدام به دریافت کارمزد مبادلات کرده و سود خود را افزایش دهند.

درواقع کانوکس به کاربران اجازه می‌دهد تا در کنار استیک CRV، به دریافت کارمزد مبادلات و بخشی از CRV دریافتی تأمین‌کنندگان بپردازند. این کار سبب افزایش تعادل میان تأمین‌کنندگان نقدینگی و استیک‌کنندگان CRV شده و بهره‌وری سرمایه را به همراه دارد. کانوکس نیز تنها از شبکه اتریوم استفاده می‌کند.

Aave (AAVE) .4: ارزش کل قفل‌شده 11.93 میلیارد دلار

با استفاده از آوه که یک توکن اتریومی است، کاربران می‌توانند در یک بازار غیرمتمرکز و غیرحضانتی دسترسی و فعالیت داشته باشند. در ازای پرداخت نرخ بهره متغیر، سپرده‌ها سبب تأمین نقدینگی بازار شده و وام‌گیرندگان می‌توانند اقدام به دریافت وام‌های ارزهای دیجیتال کنند.

علاوه‌بر اتریوم، آوه در شبکه‌های آوالانچ و پالی‌گان نیز قابل استفاده است.

Aave (AAVE)

WBTC (WBTC) .5: ارزش کل قفل‌شده 10.36 میلیارد دلار

رپد بیت کوین حالت توکنیزه‌شده بیت کوین است که بر بستر شبکه اتریوم اجرا شده و از استاندارد ERC-20 پشتیبانی و استفاده می‌کند.

Lido (LDO) .6: ارزش کل قفل‌شده 8.19 میلیارد دلار

با استفاده از لیدو کاربران می‌توانند بدون نیاز رعایت مقررات قفل‌کردن دارایی اقدام به استیک اتریوم کنند. در حال حاضر و برای آماده‌سازی اتریوم 2.0، دارایی‌های استیک‌کنندگان اتریوم قفل شده‌اند و تا زمان راه‌اندازی شبکه اصلی قفل خواهند ماند. همچنین، برای استیک کردن داشتن حداقل 32 اتریوم لازم است که لیدو این مشکل را نیز حل می‌کند.

علاوه‌بر اتریوم، لیدو از شبکه‌های ترا و سولانا نیز استفاده می‌کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
شاخص فاندامنتال FCAS و کاربرد آن در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

MultiChain (MULTI) .7: ارزش کل قفل‌شده 7.85 میلیارد دلار

مولتی چین که قبلاً با عنوان AnySwap فعالیت می‌کرد، یک پروتکل روتر بین بلاکچینی است که برای جریان بی‌دردسر دارایی‌ها بین شبکه‌ها و زنجیره‌های مختلف توسعه یافته و سعی دارد در نهایت به روتر اصلی وب 3.0 تبدیل شود.

مولتی چین از شبکه‌های متعددی نظیر اتریوم، آوالانچ، پالی‌گان و… پشتیبانی می‌کند.

Anchor (ANC) .8: ارزش کل قفل‌شده 7.12 میلیارد دلار

انکور یک پروتکل پس‌انداز غیرمتمرکز است که به کاربران در ازای سپرده‌گذاری استیبل‌کوین‌های ترا (Terra)، سود کم‌خطر ارائه می‌کند. از آنجایی که این پروتکل از پاداش‌های استیکینگ ارزهای متنوعی استفاده می‌کند، سود حاصل از سپرده‌گذاری در آن عموماً قابل اطمینان‌تر از موارد مشابه فیاتی است. انکور فقط از شبکه ترا استفاده و پشتیبانی می‌کند.

InstaDApp (INST) .9: ارزش کل قفل‌شده 6.86 میلیارد دلار

اینستادپ یک برنامه غیرمتمرکز (DApp) است که بر بستر شبکه اتریوم توسعه یافته که امکان مدیریت دارایی‌های مختلف در پروتکل‌های دیفای مختلف را در یک مکان فراهم می‌کند.

اینستادپ تنها از شبکه اتریوم پشتیبانی و استفاده می‌کند.

Compound (COMP) .10: ارزش کل قفل‌شده 6.67 میلیارد دلار

کاربران کامپوند می‌توانند به دریافت و پرداخت وام‌های ارزهای دیجیتال بر پایه یک بلاکچین غیرمتمرکز بپردازند و از آنجایی که واسطه‌ای وجود ندارد، نرخ بهره وام‌ها نیز بر اساس میزان عرضه و تقاضای آنها تعیین می‌شود. دارندگان توکن کامپوند می‌توانند با قفل کردن توکن‌های خود توکن cToken دریافت کنند که دریافت سود را به‌دنبال دارد.

کامپوند نیز تنها از شبکه اتریوم پشتیبانی و استفاده می‌کند.

Uniswap (UNI) .11: ارزش کل قفل‌شده 6.58 میلیارد دلار

یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که امکان سواپ بدون واسطه توکن‌های ERC-20 را برای کاربران فراهم می‌کند.

این صرافی علاوه‌بر اتریوم، از شبکه‌های پالی‌گان، آربیتروم و اپتیمیزم نیز استفاده می‌کند.

SushiSwap .12: ارزش کل قفل‌شده 5.27 میلیارد دلار

سوشی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که بر بستر شبکه اتریوم توسعه یافته و از بازارسازهای خودکار استفاده می‌کند. توکن اصلی این صرافی، SUSHI، به‌عنوان توکن حکومتی آن کاربرد دارد.

این صرافی از تعداد زیادی از شبکه‌های بلاکچینی نظیر اتریوم، پالی‌گان، فانتوم، آوالانچ و… پشتیبانی می‌کند.

13. PancakeSwap (CAKE): ارزش کل قفل‌شده 4.26 میلیارد دلار

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) شبیه به سوشی سواپ است که بر پایه Binance Smart Chain توسعه یافته و بزرگترین صرافی این شبکه است و از بازارسازهای خودکار استفاده می‌کند؛ توکن CAKE به‌عنوان توکن حکومتی کاربرد دارد.

PANCAKESWAP

14. Yearn Finance (YFI): ارزش کل قفل‌شده 4.14 میلیارد دلار

یرن فایننس، درواقع گروهی از پروتکل‌هاست که بر بستر بلاکچین اتریوم توسعه یافته و ابزار مدیریت و بهبود درآمدها را از طریق قرض دادن و تبادل دارایی‌های دیجیتال به کاربران ارائه می‌دهد.

این پروتکل‌ها بر بستر شبکه اتریوم و فانتوم اجرا می‌شوند.

15. Abracadabra (SPELL): ارزش کل قفل‌شده 3.13 میلیارد دلار

یکی از پروژه‌های دیفای 2.0 است و به کاربران امکان Leverage کردن دارایی‌های خود با کمترین ریسک برای رسیدن به سطح قیمتی بعدی را فراهم می‌کند.

این پروژه از بلاکچین‌های اتریوم، فانتوم، ترا و آربیتروم پشتیبانی و استفاده می‌کند.

برترین توکن‌های دیفای بر اساس ارزش بازار بر اساس داده‌های سایت DeFiLlama.com

 1. Terra (LUNA): ارزش بازار 20.13 میلیارد دلار
 2. Avalanche (AVAX): ارزش بازار 17.22 میلیارد دلار
 3. Wrapped BTC (WBTC): ارزش بازار 10.34 میلیارد دلار
 4. Dai (DAI): ارزش بازار 9.64 میلیارد دلار
 5. Chainlink (LINK): ارزش بازار 8.23 میلیارد دلار
 6. Uniswap (UNI): ارزش بازار 7.14 میلیارد دلار
 7. Fantom (FTM): ارزش بازار 5.45 میلیارد دلار
 8. Tezos (XTZ): ارزش بازار 2.92 میلیارد دلار
 9. Aave (AAVE): ارزش بازار 2.08 میلیارد دلار
 10. PancakeSwap (Cake): ارزش بازار 1.97 میلیارد
 11. دلارThe Graph (GRT): ارزش بازار 1.97 میلیارد دلار
 12. Maker (MKR): ارزش بازار 1.91 میلیارد دلار
 13. Curve DAO (CRV): ارزش بازار 1.45 میلیارد دلار
 14. THORChain (RUNE): ارزش بازار 1.40 میلیارد دلار
 15. Loopring (LRC): ارزش بازار 1.36 میلیارد دلار
مطلب پیشنهادی مرتبط
توکن چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

مشتقات مالی در دیفای (Derivatives) چیست؟

چگونه توکن DeFi دریافت کنیم؟

برای دریافت توکن‌های دیفای کافی است اقدام به خریداری آنها از صرافی‌های مختلف کنید. ارز لازم برای خرید هر توکن نیز بستگی به صرافی مورد نظر دارد. برای مثال: یکی از طرفین جفت‌های تبادلی اکثر صرافی‌ها، توکن تتر است و با استفاده از این توکن می‌توان اقدام به خرید تقریباً تمام توکن‌های بازار کرد.

چگونه توکن DeFi دریافت کنیم؟

اهمیت توکن‌ دیفای

همان‌طور که بررسی کردیم، توکن‌ دیفای جزء اصلی هر پروژه به‌حساب آمده و وجود آنها برای اجرای پروژه‌های مختلف دیفای حیاتی است. بر این اساس، اهمیت توکن‌های دیفای را در نهایت می‌توان در اهمیت خود دیفای جست‌وجو کرد؛ یعنی مواردی نظیر حذف تمرکز و واسطه‌ها و کاغذبازی که اهداف دنیای دیفای هستند، اهداف توکن‌های این فضا نیز شمرده شده و سبب اهمیت آنها می‌شوند.

همچنین، استفاده از دنیای دیفای و کسب درآمد (اعم از فعال و غیرفعال) تنها با به‌کارگیری توکن‌های این دنیا ممکن است.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا