ثبت نام اکسچنج
دیفای و فینتکدانشنامهلغت نامه

ییلد فارمینگ در امور مالی غیر متمرکز چیست؟

مفهوم ییلد فارمینگ یا Yield Farming در فناوری‌های حوزه دیفای (امور مالی غیرمتمرکز) یکی از مباحث مهم و کاربردی است که داشتن اطلاعات کافی از آن می‌تواند تجربه بهتر و مفیدتری را در کسب درآمد از دنیای دیجیتال برای ما رقم بزند.

اگر برایتان جالب است که بدانید ییلد فارمینگ Yield Farming در سیستم مالی غیر‌متمرکز چیست و چگونه می‌توانید از طریف کشت سود در بازار ارزهای دیجیتال کسب درآمد کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا این مقاله از سیتکس را تا انتها بخوانید.

ییلد فارمینگ (Yield Farming) چیست؟

ییلد فارمینگ یا اصطلاحاً کشت سود از روش‌های پردرآمد سرمایه‌گردانی ارزهای دیجیتال است که در آن کشاورزان سود یا ییلد فارمرها (Yield Farmers) اقدام به وام دادن (Lending) ارزهای دیجیتال خود در پلتفرم‌های لندینگ کرده و از این راه درآمد دیجیتال کسب می‌کنند. کشت سود که استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) نیز نامیده می‌شود یکی از حوزه‌های رقابتی دیفای است که در آن از قرارداد هوشمند (smart contract) برای فرآیند وام‌دهی ارز دیجیتال استفاده می‌شود.

ییلد فارمینگ چگونه کار می‌کند؟

ییلد فارمینگ از نظر ماهیت بسیار نزدیک به AMMها یا بازارسازهای خودکار است و تا حدودی نیز می‌تواند شبیه به استیکینگ ارز دیجیتال باشد اما در معنا و روش پیاده‌سازی تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند.

در لیکوئیدیتی فارمینگ دارایی توسط تأمین‌کنندگان نقدینگی یا اصطلاحاً Lpها (Liquidity Providers) در یک پروتکل (قرارداد) هوشمند قفل می‌شود تا به فراهم کردن نقدینگی شبکه و کارمزدهای ناشی از تراکنش‌های شکل‌گرفته کمک شود و در ازای آن مقداری ارز دیجیتال به‌عنوان پاداش لندینگ لیکوئیدیتی دریافت کنند.

LPها می‌توانند ارزهای پاداش گرفته شده خود را در استخرهای نقدینگی (قرارداد هوشمند دارای نقدینگی) دیگری تزریق کرده و همزمان از چندین پلتفرم لندینگ ارز دیجیتال پاداش ییلد فارمینگ دریافت کنند.

روش‌های مختلف Yield Farming

ییلد فارمینگ یک روش مشخص نداشته و استراتژی‌های مختلفی برای کشت سود وجود دارد که بستگی به موارد مختلفی مثل زمان، میزان و نوع دارایی، وضعیت بازار و پلتفرم لندینگ موردنظر دارد.

وام‌دهندگان می‌توانند همزمان از چندین روش و پلتفرم مختلف برای ییلد فارمینگ ارز دیجیتال استفاده کرده و از روشی به روش دیگر بروند تا همواره پاداش خود را در حد مطلوب حفظ کنند اما این کار علاوه بر سرمایه نیازمند تجربه و دانش زیادی نیز در این حوزه است. در ادامه به بهترین پلتفرم‌‌های کشت سود 2022 می‌پردازیم.

انواع پروتکل‌ها و پلتفرم‌های ییلد فارمینگ

برای شروع ییلد فارمینگ نیاز به مقداری ارز دیجیتال و یک پلتفرم لندینگ معتبر داریم. پروتکل‌ها و پلتفرم‌های نقدینگی غیرمتمرکز در کشت سود انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی مهمترین آنها می‌پردازیم.

✅ یرن دات فایننس (Yearn.finance)

این پلتفرم غیرمتمرکز به جمع‌آوری انواع پلتفرم‌های لندینگ و وام‌دهی از جمله آوه و کامپاند پرداخته و بهترین و سودآورترین سرویس‌های لندینگ را به کاربران خود معرفی می‌کند.

یرن دات فایننس (Yearn.finance)

این پلتفرم امکان انتخاب خودکار استراتژی لندینگ را برای فارمرها مهیا کرده است. ارزهای واریز شده در این پروتکل تبدیل به yToken شده و در فواصل مشخص بالانس می‌شوند تا همواره سوددهی ییلد فارمینگ در سطح بالایی باقی بماند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
دیفای Defi و امور مالی غیرمتمرکز در ارز دیجیتال

✅ بلنسر (Balancer.fi)

بلنسر یک پلتفرم خلاق و منعطف در زمینه ییلد فارمینگ است که در آن برخلاف پلتفرم‌های مشابه لندینگ مانند یونی‌سواپ و کِرو، امکان ایجاد استخر نقدینگی جدید توسط تأمین‌کنندگان نقدینگی فراهم شده است.

بلنسر (Balancer.fi)

در بلنسر الزامی برای تخصیص توکن‌ها به صورت نصف-نصف نیست اما کارمزدهای تراکنش‌های این استخرها مانند سایر استخرها متعلق به LPها است.

✅ کرو فایننس (Curve Finance)

استفاده از استیبل کوین‌ها در ییلد فارمینگ بسیار متداول است و به همین علت نیز  کِرو فایننس که یک پلتفرم و پروتکل صرافی غیرمتمرکز برای تبادل استیبل کوین‌های مختلف است بسیار مورد توجه فارمرهای ارز دیجیتال قرار دارد.

کرو فایننس (Curve Finance)

علاوه بر این استخرهای کرو فایننس نسبت به پلتفرم‌های لندینگ دیگر، سواپ مؤثرتری را برای استیبل کوین‌ها فراهم می‌کند.

✅ یونی‌سواپ (Uniswap.org)

یونی سواپ یکی از معروف‌ترین DEXها (پروتکل صرافی غیرمتمرکز) است که کارمزدهای بسیار پایینی دارد و برای تبادل ((Swap انواع ارز و توکن به‌طور ناشناس استفاده می‌شود.

یونی‌سواپ (Uniswap.org)

در یونی سواپ LPها مقدار برابری از دو توکن مختلف را در پروتکل تزریق می‌کنند و با این کار یک استخر نقدینگی جدید برای ییلد فارمینگ در این پلتفرم ایجاد می‌کنند.

به این ترتیب معامله‌گران قادر خواهند بود تا به معامله ارزهای خود در این استخرهای فارمینگ بپردازند و هزینه کارمزد این تراکنش‌های یونی‌سواپ به تأمین‌کنندگان لیکوئیدیتی تعلق خواهد گرفت.

✅ آوه (Aave)

آوه هم یکی دیگر از پلتفرم‌های مورد استفاده در ییلد فارمینگ است که در آن سود حاصل از کشت به‌صورت اتوماتیک و خودکار مشخص می‌شود.

آوه (Aave)

این پلتفرم غیرمتمرکز که کاربرد زیادی در وام‌دهی و وام‌گیری ارز دیجیتال دارد، ابتدا دارایی وام‌گذاری شده فارمرها را تبدیل به توکن aToken می‌کند و سپس به دارندگان این توکن بومی، پاداش کشت اهدا می‌کند.

✅ مِیکر دائو (MakerDAO)

میکر دائو دیگر پروژه اعتباری غیرمتمرکزی است که از تولید ارز دیجیتال دای (DAI) که یک استیبل کوین دلاری است پشتیبانی می‌کند. همه افراد می‌توانند با افتتاح صندوق میکر به نام Maker Vault ارزهای موردنظر خود را برای دریافت پاداش لندینگ به وثیقه بگذارند.

مِیکر دائو (MakerDAO)

ییلد فارمرهایی که نیاز به تولید توکن دای برای استفاده در کشت سود خود دارند می‌توانند با واریز ارزهای خود در میکر دائو DAI دریافت کنند.

✅ کامپاند فایننس (Compound Finance)

کامپاند فایننس نیز یک بازار مالی الگوریتمیک است که امکان استفاده از استخرهای فارمینگ را برای کاربرانی که دارای کیف‌پول اتریومی هستند فراهم کرده است.

کامپاند فایننس (Compound Finance)

نرخ پاداش در پلتفرم مالی کامپاند فایننس بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد و افراد می‌توانند با اتصال کیف‌پول و واریز ارزهای خود به این بستر اقدام به ییلد فارمینگ نمایند.

نحوه محاسبه بازگشت سرمایه در Yield Farming چگونه است؟نرخ پاداش در پلتفرم مالی کامپاند فایننس بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد و افراد می‌توانند با اتصال کیف‌پول و واریز ارزهای خود به این بستر اقدام به ییلد فارمینگ نمایند.

محاسبه میزان بازگشت سرمایه و تخمین سود حاصل از ییلد فارمینگ معمولاً به‌طور سالانه و با استفاده از دو فاکتور مهم زیر انجام می‌شود:

  1. APR یا Annual Percentage Rate که به نرخ درصد سالانه اشاره دارد.
  2. APY یا Annual Percentage Yield که به درصد سود سالانه اشاره دارد.

تفاوت این دو معیار در محاسبه ترکیبی سود و سرمایه است. به این معنی که در APR سود تدریجی حاصل از کشت سود به سرمایه اصلی اضافه شده و در محاسبه سود سالانه لحاظ می‌شود، اما در APY سود فارمینگ به سرمایه اضافه نشده و در محاسبات سالانه تنها سود حاصل از دارایی اولیه لحاظ می‌شود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
BEP20 چیست؟ نحوه استفاده از این شبکه در اکسچنج سیتکس

در حالت کلی تخمین سود ییلد فارمینگ بسیار دشوار و دارای خطای زیادی است چرا که میزان بازده این روش بستگی کامل به میزان افراد وام‌دهنده و فارمرهای آن داشته و در صورتی که تعداد زیادی از LPها در یک پلتفرم ییلدینگ به تزریق نقدینگی بپردازند از میزان پاداش کشت سود در آن پلتفرم کاسته خواهد شد.

به همین علت، سرعت‌عمل و تنوع پلتفرم‌ها، استراتژی‌ها و ارزهای مختلفی که در ییلد فارمینگ وام‌گذاری می‌شوند بسیار مهم است و کشاورزان سود نیز علاقه‌ای به افشای برنامه‌ها و روش‌های کشت سود خود به دیگران ندارند!

بهترین و پرسودترین پروژه های دیفای برای سرمایه‌گذاری در سال 2022

خطرات ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ به خودی خود روشی خطرناک یا ترسناکی نیست! اما برای افرادی که دارایی محدود یا کمی داشته و یا اطلاعات کافی از کشت سود و روند آن ندارند ممکن است دردسرهایی را به بار آورد که منجر به از دست دادن سرمایه یا اصطلاحاً لیکوئید شدن دارایی‌شان در شبکه شود!

از این دسته موارد می‌توان به پایین بودن وثیقه ییلد فارمینگ اشاره کرد که خطر لیکوئید شدن وثیقه را در زمان ریزش‌های شدید بازار و پایین آمدن ارزش وثیقه از حد کف وثیقه قابل قبول شبکه برای فارمرها به همراه خواهد داشت.

به همین علت معمولاً کشت‌کنندگان باتجربه وثیقه خود را بیشتر از میزان لازم اعمال میکنند تا از ضررهای ناخواسته جلوگیری کنند. یکی دیگر از خطرات ییلد فارمینگ احتمال بروز مشکل یا باگ سیستمی در نرم‌افزارهای کلیدی این روش یعنی قراردادهای هوشمند است که ممکن است منجر به از دست رفتن سرمایه LPها شود.

البته احتمال بروز چنین مشکلی بسیار پایین است اما به هرحال در هر پروژه نرم‌افزاری خصوصاً انواع غیرمتمرکز و متن‌باز این‌گونه مشکلات در ابتدای مسیر طبیعی است. علاوه بر این ییلد فارمینگ بیشتر مناسب افراد دارای سرمایه دیجیتال زیاد و اصطلاحاً نهنگ‌ها است و برای سرمایه‌گذاران روش مناسبی برای درآمدزایی نیست.

تفاوت ییلد فارمینگ و استکینگ (Staking) چیست؟

شاید تصور کنید که ییلد فارمینگ مشابه با استیکینگ ارز دیجیتال است؛ اما این دو مفهوم با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند. طی سال گذشته رشد چشمگیر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) بودیم و این سیستم مدیریت سرمایه توانست توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کند. امور مالی غیرمتمرکز نه‌تنها سبب افزایش مشارکت عموم در امور مالی شد، بلکه توانست کاربردها و روش‌های مدیریت دارایی‌های دیجیتال را نیز بهبود دهد.

حال که این صنعت توانسته به رشد قابل توجهی دست یابد، بسیاری از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال به امور مالی غیرمتمرکز به‌عنوان راهی برای کسب درآمد غیرفعال نگاه می‌کنند. یکی از مسائل مهم در این زمینه، تفاوت بین استیکینگ (Staking) و ییلد فارمینگ (Yield Farming) است، چون بسیاری نمی‌توانند میان این دو روش کسب درآمد غیرفعال، دست به انتخاب بزنند.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا