ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل فاندامنتالدانشنامهلغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

شاخص ترس و طمع و کاربرد آن در ارز دیجیتال

رفتار بازار ارزهای دیجیتال بسیار تحت تأثیر احساسات است. افراد معمولاً با بالا رفتن این بازار، طمع کرده و دچار فومو (Fear Of Missing Out) یا «ترس از جا ماندن» می‌شوند. همچنین افراد معمولاً ارزهای دیجیتال خود را در زمانی می‌فروشند که در حال ضرر کردن هستند. شاخص ترس و طمع، معامله‌گران را از بروز احساسات هیجانی‌شان مطلع کرده و به کنترل این رفتارهای مخرب نیز کمک می‌کند.

در این مقاله از اکسچنج سیتکس متوجه می‌شوید که شاخص ترس و طمع (Crypto Fear & Greed Index) چیست و این شاخص چه کاربردی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد.

 

شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع یا Fear and Greed، برای اولین بار توسط CNNMoney ابداع شد. هدف از ایجاد شاخص ترس و طمع این بود که دو احساس اصلی که در تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش سهام تأثیرگذار است را اندازه‌گیری کند.

شاخص ترس و طمع معمولاً بر اساس بازه‌های زمانی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه اندازه‌گیری می‌شود.

در تئوری، شاخص F&G می‌تواند معیاری برای عادلانه بودن قیمت‌گذاری‌های بازار باشد.

این موضوع بر اساس این منطق است که وجود ترس بیش از اندازه در بازار به پایین آمدن قیمت سهم‌ها (ارزها) منجر می‌شود و طمع بیش از اندازه هم می‌تواند اثری مخالف با آن بر بازار داشته باشد.

در این شرایط دو حالت ساده وجود دارد:

  • «ترس شدید» نشان دهنده این است که سرمایه‌گذاران بسیار نگران هستند. این زمان، فرصت مناسبی برای خرید است.
  • زمانی که سرمایه‌گذاران حریص می‌شوند و شاخص F&Gدر وضعیت «طمع شدید» است، احتمال اصلاح و تغییر روند بازار بسیار بالا است.

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال

شاخص ترس و طمع چگونه کار می‌کند؟

شاخص ترس و طمع ابزاری است که برخی از سرمایه‌گذاران از آن استفاده می‌کنند تا بازار را سنجیده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و زمان تغییر روند بازار را بهتر تشخیص دهند.

همانطور که گفتیم، ترس شدید منجر به فروش دارایی‌ها با قیمتی پایین‌تر از قیمت واقعی آنها شده و طمع شدید نیز می‌تواند این دارایی‌ها (ارزها) را با قیمتی بالاتر از ارزش واقعیشان به فروش برساند.

برخی از منتقدین سختگیر، شاخص ترس و طمع را ابزار سرمایه‌گذاری جامعی نمی‌دانند و معتقدند که این شاخص، زمان‌بندی خرید و فروش بازار را منعکس کرده و افراد را تشویق به معامله کوتاه مدت می‌کند؛ در حالی که برای استراتژی خرید و هولد اطلاعات خاصی ارائه نمی‌دهد.

 

عوامل موثر در محاسبه شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع از بررسی و جمع‌آوری فاکتورهای مختلفی برآورد می‌شود. شاخص ترس و طمع CNN، از 7 معیار مختلف برای تعیین میزان ترس و طمع موجود در بازار Stock استفاده می‌کند.

هفت معیار اصلی که CNN برای اندازه‌‌گیری شاخص ترس و طمع در بازار سهام از آنها استفاده می‌کند، عبارتند از:

حرکت قیمت دارایی یا Price Momentum

معیاری برگرفته از شاخص Standard and Poors 500 (S&P 500) در برابر میانگین متحرک 125 روزه آن (Moving Average).

مطلب پیشنهادی مرتبط
مفهوم شبکه بلاکچین در ارز دیجیتال

قدرت قیمت دارایی یا Price Strength

تعداد دارایی که در 52 هفته گذشته به بالاترین قیمت یا پایین‌ترین قیمت خود رسیده‌اند.

وسعت قیمت دارایی یا Price Breadth

بررسی و آنالیز حجم معاملات دارایی‌های در حال رشد و دارایی‌های در حال سقوط.

گزینه‌های Put و Call

بیشتر بودن گزینه call نسبت به گزینه put، نشان دهنده وجود طمع در بازار بوده و کمتر بودن آن نشانه وجود ترس در بازار است.

میزان تقاضای پروژه‌های متفرقه یا Junk Bond Demand

با اندازه‌گیری اختلاف بین سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در پروژه‌های برتر و متفرقه، میل سرمایه‌داران به انتخاب استراتژی‌های دارای ریسک بالا را بدست آورده و میزان طمع را شخص می‌کنند.

نوسانات بازار یا Market Volatility

این فاکتور، با تمرکز بر میانگین متحرک 50 روزه، شاخص نوسان مبادله (VIX) را اندازه‌‌گیری می‌کند.

تقاضای پناهگاه امن یا Safe Haven Demand

این فاکتور تفاوت بازدهی دارایی‌های متفاوت مانند سهام و اوراق قرضه را اندازه می‌گیرد.

هرکدام از این هفت معیار، عددی بین صفر تا 100 را نشان‌ می‌دهند و شاخص ترس و طمع برای پیدا کردن عددی درست و واقعی، از نتایج بدست آمده با وزنی برابر، میانگین‌گیری می‌کند.

عدد 50 در شاخص ترس و طمع نشان‌دهنده طبیعی بودن احساسات بازار است. اعداد بالاتر از 50 نشان‌دهنده افزایش طمع و اعداد کمتر از 50 نشان‌دهنده ترس بیشتر است.

سیگنال ترس و طمع

شاخص ترس و طمع در ارزهای دیجیتال

علاوه بر شاخص اولیه ترس و طمع که برای بازار سهام یا استاک به وجود آمد؛ یک شاخص ترس و طمع دیگر نیز برای بازار محبوب و پرمخاطب ارزهای دیجیتال وجود دارد که توسط وب‌سایت Alternative منتشر شده است.

بر اساس این وب‌سایت، بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند سایر بازارهای سنتی، تحت‌تأثیر عواطف و احساسات جامعه آن قرار دارد.

برای مثال زمانی که بازار ارز دیجیتال صعودی یا اصطلاحاً گاوی باشد، معامله‌گران زیادی دچار ترس از جا ماندن یا همان فومو می‌شوند.

همچنین اقدام به فروش ارزهای دیجیتال، در زمانی که افراد اعداد قرمز رنگی (ضرر) را در پرتفوی خود می‌بینند، شایع‌تر است.

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال دقیقاً مشابه با بازار سهام است و ترس بیشتر در این شاخص نشان‌دهنده نگرانی سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال است.

در مقابل، طمع بیشتر نشان‌دهنده افزایش خرید و در نتیجه افزایش قیمت و در ادامه اصلاح بازار و تغییر روند صعودی بازار به نزولی است.

 

نحوه اندازه‌گیری شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال

گفتیم که شاخص ترس و طمع از جمع‌آوری معیارهای مختلف بدست می‌آید و برای بازار سهام 7 فاکتور مختلف تأثیرگذار در ترس و طمع را با یکدیگر دیدیم.

اما در بازار ارزهای دیجیتال نیز 5 معیار مهم روزانه، برای بدست آوردن شاخص ترس و طمع یک ارز، مانند بیت کوین، سنجیده می‌شوند، این معیارهای پنج‌گانه و درصد اهمیت آنها در شاخص ترس و طمع عبارتند از:

میزان نوسان قیمت (25 درصد):

نوسانات فعلی و حداکثری اندازه گرفته شده و این مقادیر با میانگین 30 و 90 روز گذشته مقایسه می‌شود. افزایش غیرعادی نوسان ازار نشانه وارد شدن به محدوده ترس زیاد در بازار است.

حجم معاملات و حرکت بازار (25 درصد):

حجم معاملات فعلی بازار و روند حرکت آن محاسبه شده و با میانگسن همین مقادیر در 30 و 90 روزه قبلی مقایسه می‌شود. با کنار هم قرار گرفتن این مقادیر، نتایج مختلفی بدست می‌آید، برای مثال زمانی که روند حرکت بازار صعودی است و افزایش حجم معاملات روزانه نیز قابل توجه است، بازار حریصانه بوده و وارد محدوده طمع شده است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بلاکچین Near Protocol

شبکه‌های اجتماعی (15 درصد):

با رصد داده‌های مربوط به احساسات کاربران در شبکه‌های اجتماعی مهمی مانند توییتر یا ردیت، رفتار و عکس‌العمل کاربران در برابر پست‌ها و اخباری با هشتگ یا موضوع بازار موردنظر (مثلاً بیت کوین) سنجیده می‌شود.

معمولاً افزایش تعداد و سرعت این فعالیت‌ها در بازه زمانی مختلف نشان دهنده افزایش طمع در آن بازار است. با این حال درصد تأثیر این فاکتور در شاخص ترس و طمع، کمتر از دو فاکتور قبلی است.

نظرسنجی‌ها (15 درصد):

این فاکتور در حال حاضر متوقف شده است. اما به طور مرتب و هفتگی نظرسنجی‌هایی در سایت strawpoll برگزار می‌شود که نتایج آن می‌تواند توسط Alternative برای بدست آوردن شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.

به طور میانگین در هر نظرسنجی 2 تا 3 هزار کاربر درباره آینده یک بازار رأی و نظر می‌دهند که می‌تواند داده‌های حسی (سنتیمنت) با‌ارزشی باشد.

میزان تسلط یا دامیننس (10 درصد):

سهم یک ارز مشخص، مانند بیت کوین، از کل ارزش بازار ارز دیجیتال (مارکت کپ) می‌تواند نشان‌دهنده قدرت آن بازار و روند آن باشد. کاهش سهم بازار بیت کوین نشان‌دهنده تحمل ریسک بیشتر توسط سرمایه‌گذاران و افزایش فاکتور طمع در بازار است.

همانطور که افزایش سهم بیت کوین نشان‌دهنده افزایش ترس در بازار ارز دیجیتال است که دارایی را از آلت کوین‌ها به بیت کوین امن کشانده است.

ترندها (10 درصد):

از اطلاعات ابزار گوگل ترندز (Google Trends) برای تعیین میزان تغییرات جستجوهای مربوط به یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می‌شود تا بتوان عدم محبوبیت یا ترند بودن آن را مشخص کرد ونسبت ترس و طمع آن پروژه را بدست آورد.

علاوه بر این، نوع کوئری‌های سرچ شده نیز دلیلی برای میزان اعتماد کاربران به آن پروژه است.

 

کاربرد شاخص ترس و طمع در تحلیل بازار ارزهای دیجیتال

این یک واقعی محض است که ترس و طمع دو عامل مهم در تصمیمات سرمایه‌گذاران هستند که بسیاری از تبادلات و خرید و فروش‌های بازار ارز دیجیتال و سایر بازارهای سرمایه تحت تأثیر این دو عامل انجام می‌گیرند.

توجه به شاخص ترس و طمع باعث می‌شود تا هیجان خود را با هیجان فعلی بازار مقایسه کرده و با این کار از گرفتن تصمیمات هیجانی ناشی از ترس یا طمع پرهیز کنیم.

کاربرد شاخص ترس و طمع در واقع کنترل ذهن و هیجان در معاملات است تا نتیجه مطلوب‌تر و سود بیشتری را بتوان از این بازار گرفت.

علاوه بر این، شاخص F&G به ما نشان می‌دهد که در بازار خرسی تنها نیستیم و باید صبور باشیم و در بازار گاوی باید بی‌گدار به آب نزده و محتاط‌تر عمل کنیم.

تحلیل شاخص ترس و طمع

مزایا و معایب توجه به شاخص ترس و طمع

استفاده از شاخص ترس و طمع به تصمیم‌گیری بهتر افراد در معاملات خود کمک کرده و احساسات آنها را تا حد زیادی کنترل می‌کند.

با این حال این شاخص تنها به روند قیمتی و احساسات هیجانی جامعه پرداخته و نباید به تنهایی معیار تصمیم‌گیری ما در سرمایه‌گذاری‌هایمان باشد.

شاخص ترس و طمع بایستی در کنار سایر ابزارها و اندیکتورهای مختلف در تحلیل بازار ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد و در غیر این‌صورت ممکن است به جای جهت‌دهی مثبت به ذهن کاربران، آنها را گمراه یا دچار سردرگمی کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
منظور از هاوینگ بیت کوین (Halving) چیست؟

در حالت کلی بهترین زمان برای خرید یک ارز دیجیتال در زمانی است که بازار آن دچار ترش شدید (اعداد شاخص کمتر از 25) است و بهترین زمان برای فروش نیز در زمانی است که بازار وارد محدوده طمع بسیار زیاد (اعداد شاخص بالاتر از 75) شده باشد.

 

نکته: معمولاً قبل از انجام یک کلاهبرداری پامپ و دامپ یا پانزی، شاخص ترس و طمع آن پروژه، در حالت «طمع زیاد» قرار دارد.

مشاهده شاخص ترس و طمع (Fear& Greed)

برای مشاهده این شاخص می‌توانید به صفحه ارز موردنظر خود در سایت اکسچنج سیتکس، سایت Alternative.com یا انواع سایت‌‌ها و پلتفرم‌های تحلیلی ارزدیجیتال مانند کوین مارکت کپ یا تریدینگ ویو مراجعه کنید.

این شاخص در اکثر مراجع معتبر این حوزه قرار گرفته است تا در کنار داده‌های دیگر، دید شما را از بازار ارز دیجیتال تکمیل کند.

(صفحه اینستاگرام اکسچنج سیتکس، هر روز علاوه بر اخبار و رویدادهای کریپتو، اطلاعات این شاخص را نیز به کاربران خود ارائه می‌کند.)

صفحه اینستاگرام سیتکس

 

شاخص ترس و طمع به صورت زنده

شاخص ترس و طمع امروز زنده

 

شاخص ترس و طمع در روز نگارش مقاله (2022/5/25)

 

علاوه بر این می‌توانید از API شاخص ترس و طمع نیز در طراحی صفحات سایت خود استفاده کنید.

برای این کار کافی است که کد API شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال را از این صفحه کپی کرده و به کد صفحات وب خود اضافه کنید. (حتماً ابتدا قوانین و مقررات استفاده از این کد منبع را مطالعه کنید.)

تحلیل شاخص ترس و طمع چیست

نرم افزار شاخص ترس و طمع

شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار ویجت‌ساز ترس و طمع، این شاخص را به صفحه موبایل خود اضافه کرده و در هر لحظه از احساسات بازار باخبر شوید.

شما می‌توانید اپلیکیشن شاخص ترس و طمع را (برای آیفون) از این آدرس دانلود و نصب کنید.

سوالات متداول

نحوه اندازه‌گیری شاخص ترس و طمع چگونه است؟

برای اندازه‌گیری میزان ترس و طمع افراد حاضر در بازارهای مختلف از معیارهای متفاوت بسیاری استفاده می‌شود تا با جمع‌بندی این معیارها به یک نتیجه جامع و واقعی‌تری دست پیدا کرد. برای مثال شاخص ترس و طمع CNN، از 7 معیار مختلف در بازار سهام استفاده می‌کند تا درجه ترس و طمع معامله‌گران بازار سهام را مشخص کند.

عددهای شاخص ترس و طمع چه معنی دارند؟

عدد صفر در شاخص ترس و طمع نشان دهنده ترس مطلق و عدد 100 نشان دهنده طمع مطلق است و عدد 50 نیز تعادل احساسات هیجانی بازار را نشان می‌دهد. به این ترتیب هر عدد که بین این بازه‌ها باشد، نسبت ترس و طمع را مشخص می‌کند.

 


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

 

4.4/5 - (7 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا