ثبت نام اکسچنج
لغت نامهتحلیل

فاندینگ ریت چیست | بررسی نرخ تأمین مالی در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال

معاملات فیوچرز (آتی) دائمی برای اولین بار در سال 1992 به عنوان یک راهکار بالقوه سرمایه‌گذاری در‌نظر گرفته شدند. اما با این وجود، این معاملات تا سال 2016 میلادی که توسط BitMEX در بازارهای مختلف مالی بکارگرفته شدند، تنها در زمینه ارزهای دیجیتال موفق بوده‌اند.

قراردادهای فیوچرز دائمی (perpetual futures) پتانسیل تغییر چشم‌انداز سرمایه‌گذاری را دارد و توسط سرمایه‌گذاران و برای محافظت خود در برابر ریسک‌ها و شرط‌بندی روی روندهای فعلی بازار استفاده می‌شوند. همچنین کسانی که به دنبال کسب سود کلان با سرمایه نسبتاً اندک هستند نیز از این معاملات بهره می‌برند.

منحنی یادگیری قراردادهای فیوچرز دائمی به گونه‌ای است که معمولاً برای افرادی که به‌تازگی وارد دنیای کریپتو شده‌اند مناسب نیست.

با این حال، حتی تازه‌کارترین کاربران نیز می‌توانند از این نوع سرمایه‌گذاری‌ها سود زیادی ببرند؛ به شرط اینکه خود را با دانش مناسب و پشتکار بالا مسلح کنند.

فاندینگ ریت (Funding Rate) یکی از مباحث مهم در معاملات فیوچرز یا آتی ارز دیجیتال است که دانستن اصول آن به بهبود عملکرد مالی شما در این مارکت کمک بسیاری خواهد کرد.

در این مقاله از اکسچنج سیتکس قصد داریم تا به شما بگوییم فاندینگ ریت در معاملات فیوچرز به چه معناست و کاربرد آن در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال را نیز به شما توضیح دهیم.

تعریف فاندینگ ریت در ارز دیجیتال

قرارداد آتی یا فیوچرز اساساً توافقی است بین دو طرف خریدار و فروشنده برای معامله یک دارایی‌ در زمانی مشخص در آینده و به قیمتی خاص انجام می‌گیرد.

هر دو دسته قراردادهای آتی سنتی (Traditional) و دائمی (Perpetual) به عنوان قرارداد مشتقه شناخته می‌شوند، به این معنی که ارزش آنها از ارزش یک دارایی دیگر بدست آمده یا مستقیماً به آن وابسته است.

در دنیای کریپتو، قراردادهای فیوچرز دارای دارایی‌هایی هستند که مستقیماً به ارزش توکن‌های زیربنایی آنها ارتباط دارند.

این قراردادهای آتی دائمی به معامله‌گران رمز ارز این امکان را می‌دهد که بدون تاریخ انقضا، پوزیشن‌های خود را حفظ کنند، به این معنی که قراردادها هرگز تسویه نمی‌شوند.

صرافی‌های ارز دیجیتال نیز به نوبه خود از نرخ‌های تأمین مالی یا فاندینگ ریت (Funding Rate) استفاده کرده تا اطمینان حاصل کنند که قیمت‌های فیوچرز و قیمت‌های شاخص به طور مرتب با یکدیگر همگرا می‌شوند.

فاندینگ ریت منجر به پرداخت‌های دوره‌ای شده که بین معامله‌گرانی که در موقعیت‌های لانگ یا شورت هستند، انجام می‌شود. این پرداخت‌ها به میزان اختلاف قیمت بین بازارهای قرارداد دائمی و قیمت‌های لحظه‌ای می‌باشد.

به این ترتیب، معامله‌گران فیوچرز، بسته به پوزیشن خود و با توجه به فاندینگ ریت، یا هزینه‌ای را به طرف مقابل پرداخت کرده یا در عوض، پرداخت‌هایی را دریافت می‌کنند.

 

تفاوت فیوچرز سنتی (Traditional) با فیوچرز دائمی (perpetual)

درک معاملات فیوچرز سنتی کمی ساده‌تر است و این نوع از معامله نسبت به معاملات فیوچرز دائمی، مدت‌زمان طولانی‌تری در فضای کریپتو وجود داشته است.

یک توضیح ساده در مورد قراردادهای فیوچرز سنتی این است که این قرارداد بین دو طرف که توافق می‌کنند یک محصول سرمایه‌گذاری خاص را در یک تاریخ مشخصی در آینده، با قیمت مشخصی خرید و فروش کنند.

این نوع قرارداد یا معامله، در ابتدا برای این منظور استفاده می‌شد که خریدارانی که می‌دانستند در آینده به کالای خاصی نیاز دارند، بتوانند هزینه کالا را در زمان حال بلوکه کرده و در آینده آن را به فروشنده بپردازند.

حال اگر تا زمان انقضای قرارداد، قیمت کالا در بازار بالا رود، خریدار از زمانی که قرارداد بسته شده بود، سود می‌برد. در این حالت خریدار می‌تواند آن دارایی را برگردانده و به قیمت فعلی بازار بفروشند.

در مقابل، اگر قیمت کالا قبل از تاریخ انقضای قرارداد کاهش پیدا کند، خریدار ضرر می‌کند، زیرا در غیر این صورت می‌توانست دارایی موردنظر را با قیمتی پایین‌تر از بازار خریداری کند.

برای فروشنده، این موضوع برعکس است و با کاهش قیمت بازار از معامله فیوچرز خود سود می‌برد و با افزایش قیمت بازار نیز در این معامله ضرر می‌کند.

در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال، خریدار بودن را موقعیت لانگ یا بلند و فروشنده بودن را موقعیت شورت یا کوتاه می‌گویند.

از این اصطلاحات برای سایر مفاهیم مشابه در بازارهای مالی جهانی استفاده می‌شود، اما در معاملات فیوچرز نیز کاربرد دارند. اصطلاحات «گاوی» و «خرسی» نیز مترادف‌های دیگری برای توصیف پوزیشن‌های «Long» و «Short» هستند.

در مقابل، قراردادهای فیوچرز دائمی تاریخ انقضای مشخصی برای خرید یا فروش دارایی مربوط به قرارداد ندارند.

ممکن است درک این مفهوم، به خصوص هنگام مقایسه آنها با فیوچرهای سنتی، در ابتدا کمی دشوار باشد، اما به آگاه شدن از هدف این معاملات قبل از بررسی مکانیسم‌شان کمک می‌کند.

قراردادهای دائمی به دلایل مختلفی مفید هستند، اما معمولاً برای حداقل‌کردن ریسک‌ها (Hedging یا پوشش ریسک) استفاده می‌شوند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی و نحوه کسب درآمد از بازی تتان آرنا (Thetan Arena)

همچنین می‌توان از آن‌ها برای ایجاد فرصت‌هایی برای کاربران استفاده کرد تا علاوه بر سرمایه‌گذاری روی یک دارایی‌ بتوانند در این بازار، کنترل بیشتری نیز در دست داشته باشند.

به عنوان مثال، هنگامی که یک کاربر در یک قرارداد دائمی سرمایه‌گذاری می‌کند، می‌تواند از درصد معینی از ارزش سرمایه فعلی خود، در معامله استفاده کند.

به زبان ساده، اگر کاربر مقدار 100 دلار در قرارداد دائمی با اهرم (Leverage) 10 برابری سرمایه‌گذاری کند، می‌تواند با افزایش و کاهش ارزش آن توکن، به اندازه تغییر قیمت 1000 دلار از دارایی سود کسب کند.

با این حال، برعکس این موضوع نیز صادق است و چون ضریب اهرم بسیار بالا است، امکان ضرر نیز 10 برابر می‌شود.

اگر در هر زمانی ارزش زیان تریدر، معادل یا بالاتر از کل میزان دارایی سرمایه‌گذاری‌شده آنها باشد، بلافاصله آن سرمایه‌گذاری را در فرآیندی به نام انحلال یا لیکوئید‌شدن (Liquidation) از دست می‌دهند. به طوری که حتی اگر بلافاصله پس از آن سود به دست آورند، باز هم لیکوئید می‌شوند و این اصلی‌ترین خطر قراردادهای دائمی فیوچرز است.

فاندینگ ریت

فاندینگ ریت ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

یکی از جنبه‌های پیچیده‌تر قراردادهای فیوچر این است که ارزش معاملات قراردادها می‌تواند تا حد زیادی با قیمت لحظه‌ای یا ارزش توکن مورد بحث متفاوت باشد و این موضوع درباره فیوچرهای سنتی چندان صدق نمی‌کند.

با نزدیک شدن به تاریخ انقضا و پایان قرارداد، ارزش قرارداد به سمت قیمت لحظه‌ای پیش می‌رود.

این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که با نزدیک شدن به تاریخ بسته شدن دارایی، پتانسیل کمتری برای تغییر در ارزش دارایی وجود دارد و به نوبه خود، معنای شرط ضمنی نیز کمرنگ‌تر می‌شود.

از سوی دیگر، معاملات آتی دائمی فاقد تاریخ بسته شدن هستند.

این بدان معنا است که ارزش قرارداد می‌تواند متفاوت از قیمت شاخص دارایی باشد که اغلب نیز همینطور است. برای کمک به تنظیم قیمت قرارداد و هم‌خوانی بیشتر آن با قیمت توکن، نرخ‌های تأمین مالی به تریدرهایی که تصمیم به انتخاب پوزیشن‌های دارای محبوبیت کمتر دارند، انگیزه معامله می‌دهد.

 • اگر رأی عمومی بر این باشد که ارزش توکن افزایش می‌یابد، که به آن نگه داشتن موقعیت خرید یا ” رفتار گاوی” می‌گویند، در این صورت ارزش قرارداد در مقایسه با قیمت شاخص آن توکن بسیار بالا خواهد بود.
 • برای کاهش ارزش قرارداد، فاندینگ ریت به کسانی که پیش‌بینی می‌کنند ارزش توکن کاهش می‌یابد، ارائه می‌شود که به این کار حفظ موقعیت شورت یا “رفتار خرسی” می‌گویند.

روش پرداخت در فاندینگ ریت

بسته به صرافی که قرارداد دائمی را ارائه می‌دهد، نرخ سرمایه‌گذاری نیز به طور مشابه محاسبه می‌شود و ارتباط مستقیمی با تفاوت ارزش قرارداد با ارزش دارایی دارد.

 • اگر نرخ سرمایه مثبت باشد، به این معنی است که سرمایه‌گذاران گاوی بسیار زیادی در بازار وجود داشته و فاندینگ ریت نیز به تریدرهای خرسی پرداخت می‌شود.
 • اما اگر نرخ تأمین مالی منفی باشد، این خرس‌ها هستند که فاندینگ ریت را به گاوها پرداخت می‌کنند.

این نرخ سرمایه‌گذاری چندین بار در روز و عموماً هر 4 تا 8 ساعت یک بار محاسبه می‌شود، اما باز هم بسته به صرافی ارز دیجیتال مورد استفاده، متفاوت است.

کاربران برای کسب سود یا ضرر از فاندینگ ریت، باید به طور فعالانه پوزیشن‌هایی را در قرارداد داشته باشند (چه شورت، چه لانگ).

باید دقت داشته باشید که اگر قرارداد قبل از محاسبه و پرداخت بسته شود، اتفاقی نخواهد افتاد.

funding rate چیست

آربیتراژ در فاندینگ ریت

یک استراتژی در کریپتو وجود دارد که به عنوان معامله آربیتراژ ارز دیجیتال شناخته می‌شود که در آن سرمایه‌گذاران با استفاده از اختلاف قیمت‌های جزئی توکن‌ها یا سکه‌های موجود در بازارها یا صرافی‌های مختلف سرمایه‌گذاری و کسب سود می‌کنند. به عنوان مثال، برای یک صرافی عادی است که قیمت ارزهای دیجیتالش کمی بالاتر یا پایین‌تر از صرافی دیگری باشد، و آربیتراژورها نیز روی همین مورد حساب باز می‌کنند.

برای سرمایه‌گذاری بر روی این اختلاف قیمت‌ها، معامله‌گران یک کوین یا توکن موردنظر را از یک صرافی می‌خرند و سپس آن را به طور همزمان (تا حد ممکن) و با قیمتی بالاتر در صرافی دیگری می‌فروشند.

به این ترتیب تریدرها، خرید و فروش توکن‌های خود را با ریسک‌کم یا حتی بدون ریسک انجام داده و سود تضمین‌شده‌ای به دست می‌آورند. تنها شرط لازم، یافتن اختلاف قیمت‌های موجود در چندین صرافی است که امکان انجام این نوع معاملات آربیتراژی را برای ما فراهم می‌کند.

سود فاندینگ ریت

اما سود آسان تنها دستاوردی نیست که از معاملات آربیتراژ به دست می‌آید. مزیت دیگر آربیتراژ این است که معامله‌گران مجبور نیستند سرمایه‌گذارانی حرفه‌ای باشند و همچنین نیازی به نرم‌افزارها یا تنظیمات گران‌قیمت معاملاتی نیز ندارند.

با استفاده از معاملات آربیتراژ، معامله‌گران می‌توانند با قرار گرفتن در پوزیشنی خنثی با داشتن موقعیت‌های مخالف در دو پلتفرم مختلف، از فاندینگ ریت بهره ببرند.

به عبارت دیگر، رفتار معامله‌گر می‌تواند در یک صرافی، گاوی و در صرافی دیگر، خرسی باشد. در واقع می‌توان گفت این تریدر شرط می‌بندد که ارزش یک توکن در یک صرافی کاهش خواهد یافت و فوراً در صرافی دیگری شرط می‌بندد که قیمت آن افزایش خواهد یافت.

مطلب پیشنهادی مرتبط
BEP20 چیست؟ نحوه استفاده از این شبکه در اکسچنج سیتکس

این موضوع به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدون بستن هیچ یک از موقعیت‌های خود، فاندینگ ریت را به دست آورند. همچنین این معامله‌گران می‌توانند در برابر نوسانات قیمت نیز از خود محافظت کنند.

مزایا و معایب معاملات فیوچرز ارز دیجیتال

همانند سایر مباحث موجود در بازارهای مالی، معاملات فیوچر یا آتی ارز دیجیتال نیز مزایا و معایب بسیاری دارند که باید قبل از استفاده از این نوع قراردادها از آنها آگاه باشید.

در این قسمت از مقاله به بررسی اصلی‌ترین مزایا و معایب ترید ارز دیجیتال با روش فیوچرز می‌پردازیم.

فاندینگ ریت چیست

مزایای ترید فیوچرز ارز دیجیتال

سه مورد از مهمترین مزیت‌های استفاده از معاملات فیوچر ارز دیجیتال عبارتند از:

 • فرصت‌های سود زیاد، حتی در بازارهای با‌ثبات
 • امکان پوشش‌دهی همه‌جانبه
 • قراردادهای بدون تاریخ انقضا

در ادامه هرکدام از این سه مزیت را به شما توضیح می‌دهیم.

شانس کسب سود بالا حتی در بازارهای باثبات

به دلیل توانایی استفاده از اهرم با ضریب بسیار بالا، این پتانسیل برای کاربران وجود دارد که بتوانند با سرمایه‌گذاری اندک، مقدار سودی باورنکردنی در پوزیشن‌های ارزهای دیجیتال خود به دست آورند.

اگر کاربری با Leverage یا ضریب 100 برابری سرمایه‌گذاری کند، حتی یک درصد تغییر مثبت در ارزش دارایی می‌تواند سود سرمایه‌گذاری عظیمی را برای او ایجاد کند.

امکان پوشش‌دهی همه‌جانبه

نرخ‌های تأمین مالی فرصت‌هایی را برای سرمایه‌گذاران بزرگ‌تر ایجاد می‌کنند تا با شرط‌بندی در جهت مخالف بازار، ضرر خود را به حداقل برسانند. کاربرانی که دارای توکن‌های قفل‌شده هستند نیز می‌توانند ارزش توکن‌های خود را برای زمانی که در بازار در دسترس قرار می‌گیرند تضمین کنند.

به علاوه، توانایی سرمایه‌گذاری در فرصت‌های معاملاتی آربیتراژ به معامله‌گران روزانه اجازه می‌دهد تا نرخ‌های تأمین مالی را بدون بستن پوزیشن‌های خود به دست آورده و در این فرآیند در برابر نوسانات قیمتی نیز از خود محافظت می‌کنند.

قراردادهای بدون تاریخ انقضا

معامله‌گران سنتی که از قراردادهای فیوچرز سنتی استفاده می‌کنند، توسط تاریخ انقضای این قراردادها محدود می‌شوند. از سوی دیگر، قراردادهای دائمی به این کاربران اجازه می‌دهد تا زمانی که برایشان سودمند است به سرمایه‌گذاری خود ادامه دهند.

معایب ترید فیوچرز ارز دیجیتال

سه مورد از خطرات و معایب استفاده از روش تریدینگ آتی در سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال عبارتند از:

 • تجارت کریپتو پیچیده و پیشرفته بوده و برای مبتدیان مناسب نیست
 • بسیار ناپایدار و غیرقابل پیش‌بینی است
 • خطر ضرر و زیان‌ بزرگ

در ادامه درباره هرکدام از این سه مشکل موجود در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال به شما توضیح می‌دهیم.

پیچیده، پیشرفته و نامناسب ‌برای مبتدیان

درک مفهوم قراردادهای دائمی برای کاربران (در هر سطحی) آسان نبوده و این نمودار روند یادگیری معمولاً برای افرادی که چندی نیست به سرمایه‌گذاری می‌پردازند، شیب بیشتری دارد.

تلاش برای استفاده از قراردادهای دائمی به همراه احتمال بالای درک نادرست از یک مفهوم اساسی، می‌تواند منجر به عواقب بسیار ناگواری برای تریدرها شود.

فرّار و غیرقابل پیش‌بینی

به دلیل ماهیت مشتقات بودن آنها، قراردادهای آتی دارای ارزش‌هایی هستند که به اندازه ارزش دارایی که از آن ساخته شده‌اند، پایدار است.

هرکسی که در حوزه ارز دیجیتال کار کرده باشد، از نزدیک با میزان بی‌ثباتی این بازارها آشنایی دارد.

این نوع نوسانات می‌تواند موقعیت‌هایی با روندهایی ایجاد کند که پیش‌بینی دقیق یا تخمین حدودی آن غیرممکن باشد.

ریسک از دست دادن سرمایه در مقیاس بالا

در قراردادهای دائمی، همان‌طور که با استفاده از اهرم، پتانسیل دستیابی به سودهای کلان وجود دارد، پتانسیل بسیار زیادی برای از دست رفتن سرمایه شما نیز وجود دارد. بدتر این که این ضررهای کلان ‌می‌توانند خیلی سریع اتفاق بیفتند.

اگر در هر زمان، ارزش زیان با اهرم بیشتر از سرمایه‌گذاری اولیه کاربر باشد، حساب تریدر بلافاصله مشمول انحلال یا لیکوئید‌شدن کل سرمایه‌گذاری می‌شود. این قانون، در هر صورت و حتی اگر کاربر در محاسبه نرخ بودجه بعدی نیز سود به دست آورده باشد، برقرار است.

به عنوان مثال، اگر کاربری با اهرم 50 برابری سرمایه‌گذاری کند، در لحظه‌ای که ارزش توکن 2 درصد در جهت اشتباه تغییر کند، سرمایه‌گذاری لیکوئید می‌شود و سرمایه‌گذار هر مبلغی را که وارد معامله کرده‌ است، از دست خواهد داد.

پلتفرم‌های فیوچر ارز دیجیتال

dYdX

نرخ تأمین مالی دائمی در این پلتفرم، ساعتی بوده و در شروع هر ساعت کاربران مشمول اعتباردهی یا پرداخت می‌شوند. پرداخت‌های بودجه با استیبل کوین USDC انجام می‌شود و در PNL (محاسبه سود و زیان) تحقق یافته برای این پوزیشن نیز گنجانده می‌شود.

البته توجه داشته باشید که در حالی که نرخ تأمین مالی هر ساعت به‌روزرسانی می‌شود، خود نرخ به عنوان یک نرخ 8 ساعته نشان داده می‌شود که نشان‌دهنده میزان حساب‌های فاندینگی است که می‌توان انتظار پرداخت یا دریافت آن را در یک دوره 8 ساعته داشت.

dydx

مزایای dYdX

 • یک پلتفرم معاملاتی باز برای دارایی‌های کریپتو.
 • کاربران می‌توانند با حداکثر اهرم 5 برابری معامله خود را مارجین کنند.
 • کاربران می‌توانند در این پلتفرم وام‌گرفته و وام‌دهند.
 • هیچ کارمزد (گس) در هنگام معامله دائمی یا مبادله دارایی وجود ندارد.

معایب dYdX

 • دارایی‌های محدود در مبادلات.
 • جفت‌های معاملاتی حاشیه محدود.
 • نرخ بهره اتریوم می‌تواند تا 0 درصد هم باشد.
مطلب پیشنهادی مرتبط
بازار خرسی و ۱۰ اشتباه متداول تریدر‌ها در Bear market

Binance

پرداخت‌های مالی بایننس هر 8 ساعت یک‌بار انجام می‌شود و تأمین مالی برای همه قراردادهای دائمی بایننس فیوچر در ساعات نیمه‌شب، 08:00 و 16:00 هر روز انجام می‌شود.

بایننس هیچ کارمزدی برای نقل و انتقالات فاندینگ از کاربران دریافت نمی‌کند. امکان پرداخت‌ سرمایه به معامله‌گران نیز تنها در صورتی وجود دارد که در زمان‌های از پیش تعیین‌شده، موقعیت‌های باز داشته باشند.

در صورتی که معامله‌گران موقعیت بازی نداشته باشند، واجد شرایط تأمین مالی نبوده و کسانی هم که موقعیت خود را قبل از زمان فاندینگ ببندند، هیچگونه وجهی پرداخت و دریافت نخواهند کرد.

همچنین یک بازه خطای 15 ثانیه‌ای در زمان واقعی تراکنش کارمزد فاندینگ نیز وجود دارد.

binance

مزایای بایننس

 • به طور کلی کارمزد معاملاتی پایین
 • بیش از 50 توکن در سایت ایالات متحده موجود است. بیش از 200 در سایت معمولی Binance
 • معاملات مارجین در دسترس بایننس مارجین به کاربران این امکان را می دهد که وجوه خود را برای معاملات مارجین قرض کنند
 • تا 125 برابر اهرم

معایب بایننس

در هر ایالت موجود نیست

سایت ایالات متحده به طور نسبی محدود است، به خصوص زمانی که صحبت از جفت ارزهای رمزنگاری به کریپتو می شود.

FTX

در FTX، قراردادهای فیوچرز دائمی شامل پرداخت‌های مالی هستند که هر ساعت انجام می‌شود. این پلتفرم هر ساعت، TWAP یک ساعته فیوچرز دائمی وTWAP  یک ساعته شاخص اصلی را اندازه‌گیری کرده تا تعیین کند که آیا معامله‌گران بدهکار هستند یا پرداخت نرخ فاندینگ را دریافت خواهند کرد.

FTX از فرمول زیر برای تعیین فاندینگ ریت پرداختی یا دریافتی کاربران استفاده می‌کند:

24 / (شاخص / (شاخص – قیمت علامت فیوچر)) TWAP * اندازه پوزیشن

ftx

مزایای FTX

 • کارمزدهای برداشت معمولاً پایین هستند.
 • وجود گزینه‌های معاملاتی پیشرفته متعدد، مانند معاملات حاشیه (margin).
 • دسترسی به معاملات آتی (Futures)، سهام، فارکس، و دیگر بازارهای پیشرفته.

معایب FTX

 • گزینه‌های پشتیبانی محدود.
 • گزینه‌های رمز ارزی برای بسیاری از رقبا محدود است.
 • ساکنان ایالات‌متحده به پلتفرمی مستقر در آمریکا محدود می‌شوند و نمی‌توانند در پلتفرم جهانی FTX تجارت کنند.

BitMEX

BitMEX از فاندینگ ریت 8 ساعته استفاده می‌کند. این فاندینگ ریت هر روز در ساعت 4:00 UTC، 12:00 UTC، و 20:00 UTC به معامله‌گران پرداخت می‌شود.

bitmex

مزایای BitMEX

 • یک پلتفرم معاملاتی مشتقات است.
 • معامله‌گران می‌توانند تا 100 برابر روی بیت کوین و اتریوم اهرم (Leverage) داشته باشند.
 • دارای نقدینگی عمیق مربوط به بیت کوین دائمی.
 • به طور کلی کارمزد معاملاتی پایینی دارد.

معایب BitMEX

 • این پلتفرم فقط اجازه تجارت رمز‌ارز به رمز‌ارز را می‌دهد.
 • برای معامله‌گران آمریکایی یا تریدرهای حاضر در کوبا، ایران، سوریه، کره شمالی، کریمه و سواستوپل، جمهوری خلق دونتسک، یا جمهوری خلق لوهانسک اوکراین در دسترس نیست.

جمع‌بندی فاندینگ ریت در ارز دیجیتال

فاندینگ ریت‌ها عضوی حیاتی در قراردادهای دائمی هستند و در بسیاری از موارد، می‌توانند زمان زیادی را برای معامله‌گرانی که تصمیم‌های مناسبی را اتخاذ می‌کنند، ذخیره کنند.

از نرخ تأمین مالی برای محافظت در برابر سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود، اما در عین حال، یک ابزار بالقوه همه‌کاره نیز بوده که می‌تواند فرصت‌هایی را برای دستیابی به سود و بازدهی ثابت و بالا در سرمایه‌گذاری ایجاد کنند.

در قراردادهای آتی پیش‌بینی‌های مخالف با جریان احساسی و میل طبیعی می‌توانند از طریق این نرخ‌های تأمین مالی، علاوه بر پتانسیل سود حاصل از حفظ آن موقعیت، بازدهی قابل‌توجهی را برای تریدر به ارمغان آورند.

سؤالات متداول

معنی فاندینگ ریت منفی در ارز دیجیتال چیست؟

فاندینگ ریت منفی یا نرخ تأمین مالی منفی به این معنی است که ارزش قرارداد دائمی مرتبط با یک توکن از خود توکن کمتر است. در نتیجه، آن دسته از معامله‌گرانی که شرط می‌بندند ارزش دارایی پایه کاهش می‌یابد (که به آن موقعیت شورت می‌گویند)، نرخ تأمین مالی یا فاندینگ ریت را به معامله‌گرانی که در موقعیت خرید (لانگ) هستند و شرط می‌بندند که ارزش دارایی افزایش می‌یابد، می‌پردازند. این امر برای اطمینان از این است که ارزش قرارداد دائمی اختلاف زیادی با قیمت توکنی که ارائه می‌دهد نداشته باشد.

فاندینگ ریت ارز دیجیتال چطور محاسبه می‌شود؟

روش دقیق محاسبه فاندینگ ریت‌ها بر اساس نوع ترید متفاوت خواهد بود، اما قانون کلی این است که هرچه ارزش قرارداد دائمی با دارایی پایه آن اختلاف بیشتری داشته باشد، نرخ تأمین مالی یا فاندینگ ریت نیز بالاتر خواهد بود. زمانی که ارزش قرارداد خیلی پایین باشد، نرخ سرمایه منفی خواهد شد و بالعکس.

چه کسی فاندینگ ریت را پرداخت می‌کند؟

فاندینگ ریت یا نرخ تأمین سرمایه توسط معامله‌گرانی که پوزیشنی پرجمعیت و اشباع را در اختیار دارند، پرداخت می‌شود.

اگر فاندینگ ریت مثبت باشد، آن‌هایی که شرط بسته‌اند ارزش دارایی پایه افزایش یافته و در نتیجه پوزیشن خرید خود را حفظ کرده‌اند، نرخ سرمایه را پرداخت خواهند کرد.

اگر نرخ تأمین مالی منفی باشد، کسانی که تصمیم گرفتند روی کاهش قیمت دارایی پایه شرط‌بندی کنند و در نتیجه پوزیشن فروش دارند، نرخ تأمین مالی را پرداخت خواهند کرد.

منظور این است که باید ارزش قرارداد دائمی با دارایی آن مطابقت داشته باشد؛ چیزی که قراردادهای فیوچرز سنتی مجبور به مدیریت آن نبودند.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا