ثبت نام اکسچنج
لغت نامهبلاکچیندانشنامهکوین هامعامله و سرمایه گذاری

آموزش دریافت ایردراپ رایگان بدون کارمزد

ایردراپ یکی از راه‌های کسی درآمد ساده در دنیای ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آید و فعالان این بازار عموماً به دنبال ایردراپ‌های مختلف هستند. در واقع جذابیت اصلی ایردراپ، رایگان بودن آن است؛ یعنی همان‌طور که در ادامه مشاهده خواهیم کرد، با استفاده از ایردراپ‌ها و بدون پرداخت هیچگونه کارمزد می‌توانید کسب درآمد داشته باشید. بر این اساس، در این مقاله از بلاگ سیتکس به بررسی مفهوم ایردراپ، دلایل وجود آن و مزایا و مضرات احتمالی آن خواهیم پرداخت.

‎هدف ایردراپ (Airdrop) چیست؟

قبل از پرداختن به هدف و انگیزه ایردراپ، بهتر است به تعریف و نحوه عملکرد آن نگاهی داشته باشیم. ایردراپ عموماً یک تاکتیک مارکتینگ است که طی آن مقدار کمی کوین یا توکن به کیف پول‌های مختلف به‌صورت رایگان ارسال می‌شوند. ایردراپ‌ها عموماً در ازای کار کوچک مانند فالو کردن صفحه توییتر پروژه یا ریتوییت کردن توییت معرفی توکن به کیف پول‌های فعال ارزهای دیجیتال ارسال می‌شوند.

به بیان دیگر، ایردراپ یک فعالیت تبلیغاتی است که عموماً توسط استارتاپ‌های بلاکچینی برای راه‌اندازی اولیه یک پروژه ارز دیجیتال انجام می‌شود. همان‌طور که گفتیم هدف اصلی ایردراپ تبلیغ یک استارتاپ، پروژه یا خدمت بلاکچینی است. تیم توسعه‌دهنده یک پروژه می‌تواند با استفاده از توزیع توکن رایگان به کاربران، راه‌اندازی آن را سرعت بخشیده و از توزیع برابر و عادلانه توکن‌ها میان کاربران اطمینان حاصل کند.

همچنین بعد از لیست شدن این توکن در یک صرافی، دریافت‌کنندگان این توکن‌ها تشویق به تبلیغ و معرفی آن به دیگران می‌شوند که افزایش آگاهی نسبت به موجودیت آن پرژه را به ‌همراه دارد. ترید و خرید و فروش این توکن در روزهای اولیه ثبت در یک صرافی توسط دریافت‌کنندگان آن نیز می‌تواند سبب افزایش قیمت آن و در ادامه جذب بیشتر کاربران شود.

 

هدف ایردراپ (Airdrop) چیست؟

شرایط دریافت ایردراپ چیست؟

دریافت ایردراپ عموماً از دو طریق انجام می‌شود: داشتن مقداری مشخصی از یک ارز یا توکن در کیف پول یا انجام کار ساده مانند فالو کردن یک صفحه توییتر

✔ 1. داشتن مقداری مشخصی از یک ارز یا توکن در کیف پول

برای دریافت ایردراپ در این حالت کاربر باید در زمان تعیین‌شده، مقدار مشخصی از یک ارز یا توکن در کیف پول گرم خود داشته باشد. برای مثال، برای دریافت OmiseGo (OMG) در ایردراپ انجام‌شده در جولای 2017 کاربران باید در زمان Snapshot بیشتر از 0.1 اتر (ETH) در کیف پول خود می‌داشتند.

در این ایردراپ OmiseGo حدود 5 درصد از کل موجودی در گردش توکن‌های خود را با نرخ 0.075 OMG برای هر اتر ایردراپ کرد. یعنی به‌ازای هر اتر موجود در کیف پول، 0.075 OMG به کاربر پرداخت می‌شد.

✔ 2. دریافت ایردراپ در ازای انجام یک کار ساده

برای دریافت ایردراپ در این روش کاربران باید کارهایی نظیر فالو کردن صفحه توییتر، ریتوییت کردن توییت معرفی توکن، معرفی افراد دیگر با استفاده از کد معرف و… را انجام دهند. بیشتر ایردراپ‌ها از این روش استفاده می‌کنند.

ایردراپ چه تفاوتی با ICO دارد؟

توجه داشته باشید ایردراپ با عرضه اولیه کوین/توکن (ICO) متفاوت است. دریافت کوین یا توکن در عرضه اولیه منوط به خرید آن توکن است؛ در حالی که یک ایردراپ نیازمند پرداخت هیچ هزینه و ثبت خریدی نیست و به ایردراپ‌هایی که از افراد می‌خواهند ابتدا مقداری توکن خریداری کنند باید با دیده شک نگاه کرد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و نحوه کسب درآمد دلاری

توکن سوزی (Token Burn) یا سوزاندن توکن چیست؟

چگونه از ایردراپ‌ها اطلاع پیدا کنیم؟

ایردراپ‌ها عموماً در وبسایت‌های رسمی پروژه‌ها و صفحات مجازی و بلاگ‌های آنها اطلاع‌رسانی می‌شوند؛ اما همان‌طور که گفتیم ایردراپ سعی در تبلیغ یک پروژه تازه‌تأسیس دارد و بر همین اساس بیشتر پروژه‌هایی که ایردراپ دارند ناشناخته هستند و شناخت وبسایت آنها ناممکن است. بر همین اساس، برای پیدا کردن ایردراپ‌ها می‌توان از منابع زیر استفاده کرد:

✅ 1. استفاده از سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

برای دریافت آخرین ایردراپ‌های دنیای ارزهای دیجیتال می‌توانید از بخش Airdrops سایت کوین مارکت کپ استفاده کنید. با ورود به این بخش می‌توانید ایردراپ‌های پیشین و پیش‌رو و در حال اجرا را مشاهده کنید. امکان ثبت نام تنها در ایردراپ‌های در حال اجرا وجود دارد و برای ثبت نام در ایردراپ‌های پیش‌رو باید به تاریخ شروع آنها توجه داشته باشید؛ البته در صورت Whitelist کردن ایردراپ‌های آینده سایت کوین مارکت کپ چند ساعت مانده به شروع ایردراپ به شما اطلاع‌رسانی می‌کند.

پروژه‌های مختلف شرایط متفاوتی برای ایردراپ‌های خود دارند که عموماً شامل اضافه کردن آنها به Watchlist و فالو کردن صفحه توییتر یا کانال تلگرامی آنهاست.

استفاده از کوین مارکت کپ برای دریافت ایردراپ، تحقیق در مورد قیمت و مشخصات آن توکن و پروژه را ممکن می‌سازد؛ چراکه کوین مارکت کپ یکی از بزرگترین و معتبرترین منابع اطلاعات و قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آید. برای مشاهده ایردراپ‌های کوین مارکت کپ روی لینک کلیک کنید.

استفاده از سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

✅ 2. استفاده از سایت Airdrops.io

سایت Airdrops.io یک سرویس رایگان است که سعی در جمع‌آوری تمام ایردراپ‌های دنیای ارزهای دیجیتال در 6 دسته‌بندی دارد. این 6 دسته‌بندی شامل:

 1. جدیدترین
 2. داغ‌ترین
 3. هولدر
 4. با پتانسیل بالا
 5. ایردراپ‌های دیفای
 6. ایردراپ‌های NFT

ایردراپ‌های خیلی زیادی در این سایت معرفی شده است و مسلماً نمی‌توان به تمام آنها اعتماد کرد و خود Airdrops هم در مورد ایردراپ‌های مشکوک هیچگونه مسئولیتی نمی‌پذیرد؛ به همین دلیل وقتی در مورد صحت یک ایردراپ شک دارید، می‌توانید برای دریافت اطلاعات تحقیق در مورد پروژه آن از سایت کوین مارکت کپ استفاده کنید. برای دریافت آخرین ایردراپ‌ها نیز می‌توانید با ایمیل خود در خبرنامه این سایت ثبت نام کنید.

✅ 3. استفاده از صرافی بایننس (Binance)

صرافی بایننس بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان است و ماهانه از تعداد زیادی ایردراپ پشتیبانی می‌کند. برای آشنایی با ایردراپ‌های صرافی بایننس می‌توانید از لینک استفاده کرده یا از خبرگزاری‌های مختلف پیگیر آنها باشید. فالو کردن صفحه توییتری صرافی بایننس نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

✅ 4. استفاده از سایت AirdropAlert.com

سایت Airdrop Alert در سال 2017 توسط مورتن کریستینسن با هدف پیشگیری گرفتار شدن افراد به دام ایردراپ‌های کلاهبرداری تأسیس شده و قدیمی‌ترین منبع ایردراپ به‌حساب می‌آید. قبل از معرفی و قرار دادن یک ایردراپ، تیم این سایت اقدام به تحقیق و تفحص در مورد آن پروژه و ایردراپ می‌کند و می‌توان گفت ایردراپ‌های معرفی‌شده در این سایت امنیت بیشتری نسبت به سایت‌های مشابه دارد؛ البته توصیه می‌شود قبل از انجام هر کاری در دنیای ارزهای دیجیتال، خود در مورد پروژه مد نظر تحقیق کنید.

ایردارپ‌های این سایت نیز به 6 دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 1. ایردراپ‌های دیفای
 2. ایردراپ‌های NFT
 3. ایردراپ‌های جدید
 4. ایردراپ‌های ویژه
 5. ایردراپ‌های انحصاری
 6. ایردراپ‌های پیش‌رو
مطلب پیشنهادی مرتبط
نحوه ورود به کیف پول دیجیتال بلاکچین (BlockChain Wallet)

درست مانند کوین مارکت کپ سایت Airdrop Alert نیز ایردراپ‌های گذشته را لیست می‌کند. همچنین، می‌توانید از منابع قرار گرفته در بلاگ این سایت برای یادگیری بیشتر در مورد ایردراپ‌ها استفاده کرده و برای دریافت آخرین ایردراپ‌ها با ایمیل خود در خبرنامه این سایت ثبت نام کنید.

✅ 5. استفاده از سایت AirdropKing.io

سایت Airdrop King با تحقیق عمیق در مورد پروژه‌ها، ایردراپ‌های مطمئن و دقیق را به علاقه‌مندان دنیای ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد. برخلاف سایر منابع معرفی‌شده، این سایت با مشخص کردن مزایا و معایب هر ایردراپ و ارائه اطلاعات دقیق، به آنها امتیاز می‌دهد.

این سایت ایردراپ‌های خود را به 4 دسته تقسیم می‌کند:

 1. جدیدترین
 2. بالاترین امتیاز
 3. با ارزش بالا
 4. رو به اتمام

برای دریافت آخرین ایردراپ‌ها علاوه‌بر ثبت نام در خبرنامه با استفاده از ایمیل، می‌توانید از کانال تلگرامی این سایت استفاده کنید.

بهترین ایردراپ های ارزهای دیجیتال

باید توجه داشت که ایردراپ‌های ارزهای دیجیتال مرتباً در حال تغییر هستند و نمی‌توان یک نسخه همیشگی برای آن پیچید. آسان‌ترین راه برای شناسایی بهترین ایردراپ‌های در حال اجرا استفاده از منابع معرفی‌شده در بخش قبلی است.

بهترین ایردراپ های ارزهای دیجیتال

سود ایردراپ چقدر است؟

از آنجایی که ایردراپ نیازمند هیچگونه صرف هزینه یا سرمایه‌گذاری نیست و بیشتر ایردراپ‌ها منوط به انجام کارهای ساده هستند، میزان سود دریافتی بسته به ارزش توکن دریافتی و توانایی‌های شما در استفاده از آن در بازار دارد.

نحوه کسب درآمد از ایردراپ

همان‌طور که گفتیم ایرداپ در کل فرآیند سودآوری است؛ چراکه می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای پول دریافت کنید. اما نحوه کسب درآمد از آن کاملاً به توکن دریافتی و تصمیم‌گیری‌ها و توانایی‌های شما دارد. در ادامه برخی از گزینه‌های پیش‌رو برای کسب درآمد از ایردراپ‌ها را بررسی خواهیم کرد:

 1. فروش: ساده‌ترین راه کسب درآمد از یک ایردراپ فروش بلافاصله آن است و می‌توانید به محض دریافت توکن‌ها، اقدام به فروش آنها کنید.
 2. هولد کردن: اگر به پروژه‌ای که به شما ایردراپ داده معتقد هستید و فکر می‌کنید ممکن است ارزش توکن آن در آینده رشد کند، می‌توانید توکن‌های دریافتی خود را هولد کنید.
 3. ترید کردن: از آنجایی که ایردراپ فرآیند رایگانی است و حتی ضرر کردن در آن ضرر واقعی به شما نمی‌رساند، می‌توانید اقدام به ترید آن کنید و حتی از توکن‌های دریافتی به‌عنوان تمرین ترید استفاده کنید.
 4. استیک کردن: برخی از توکن‌های ایردراپ‌شده را می‌توانید استیک کرده و روی درآمد غیرفعال حاصل از آنها حساب باز کنید.

سوالات متداول

در ادامه پاسخ برخی از پرتکرارترین سوالات حوزه ایردراپ را بررسی خواهیم کرد:

از کجا بفهمیم ایردراپ برنده شدیم؟

در صورتی که در یک ایردراپ ثبت نام کرده‌اید، کافی است با بررسی میزان موجودی کیف پول خود متوجه واریز یا عدم واریز ایردراپ شوید.

چگونه می‌توان ایردراپ رایگان دریافت کرد؟

ایردراپ ذاتاً فرآیندی رایگان است و نباید هزینه‌ای اضافه به شما تحمیل کند، سعی کنید حتی‌المقدور از ایردراپ‌هایی که نیاز به صرف هزینه یا پرداخت توکن و ارز دارند پرهیز کنید. برای دریافت ایردراپ نیز کافی است با استفاده از منابع معرفی‌شده ایردراپ مورد نظر خود را انتخاب کرده و مراحل لازم را طی کنید.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش بازی دیسنترالند Decentraland و ارز دیجیتال مانا MANA

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا