ثبت نام اکسچنج
دیفای و فینتک

چگونه دیفای می‌تواند به قشر کم‌درآمد جامعه کمک کند؟

بیشتر افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، بحران اقتصادی سال 2009-2008 را دلیل اصلی ابداع بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو می‌دانند؛ بیت کوینی که سعی دارد بدون اتکا به سازمان‌های متمرکز و با استفاده از فناوری بلاکچین، نوع جدیدی از آزادی مالی را در اختیار افراد قرار دهد. از زمان شروع فعالیت این ارز دیجیتال تاکنون فناوری بلاکچین و پروژه‌های فعال در آن پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و دنیای مالی غیرمتمرکز، از بزرگترینِ این بخش‌ها به‌شمار می‌رود.

حقیقت این است که بیت کوین سعی داشت با ارائه روش جدیدی برای انتقال سرمایه و دارایی، بدون نیاز به استفاده از سازمان‌های متمرکز و دولت‌ها، فعالیت مالی را برای تمام افراد (صرف نظر از شرایط مالی و زیرساختی) ممکن سازد. این هدف اما، با معرفی و شروع فعالیت دنیای دیفای گسترش یافته و مسائلی نظیر معاملات مالی، دریافت و پرداخت وام و… را نیز شامل می‌شود.

با توجه به گستردگی کاربردهای دنیای دیفای و آسانی دسترسی به آن، در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس قصد داریم به نقش و توانایی این فضا برای کمک به اقشار کم‌درآمد جامعه و جمعیت کشورهای در حال توسعه را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

تفاوت دیفای با سیستم مالی سنتی

سیستم مالی سنتی در حالی به یک حکومت و ناظر مرکزی اتکا می‌کند که دیفای یا دنیای مالی غیرمتمرکز، با استفاده از شبکه‌های بلاکچینی فعالیت کرده و به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به هیچگونه واسطه حقیقی یا حقوقی به ابزارها و فرصت‌های مالی دسترسی داشته باشند. حذف واسطه‌ها با استفاده از دیفای نیز هزینه‌های اضافی و جانبی را برای کاربران کاهش داده و شفافیت هر چه بیشتر تراکنش‌ها را به همراه دارد.

دیفای را می‌توان یکی از مظاهر عینی دموکراسی و مردم‌سالاری در نظر گرفت، چراکه سازمان‌های متمرکز (مانند بانک‌ها) را با روابط همتابه‌همتا جایگزین کرده و منجر به حذف واسطه‌ها می‌شود. برای درک نحوه اثرگذاری دیفای، به مثال زیر توجه داشته باشید:

هم‌اکنون و در حالت عادی، خدمات مالی نظیر وام‌ها، پس‌انداز دارایی‌ها، بیمه و… تنها با استفاده از بانک‌ها و موسسات مالی یا خدماتی متمرکز انجام می‌شوند که بر دارایی افراد کنترل کامل دارند. با استفاده از دیفای اما می‌توان تمام این خدمات را بر بستر شبکه‌های بلاکچینی عمومی و به‌صورت کاملاً شفاف در اختیار عموم قرار داد.

دیفای می‌تواند به کاربران کمک کند تا بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای به دریافت و پرداخت وام پرداخته، در ازای تأمین نقدینگی سود دریافت کرده و دارایی‌های واقعی یا دیجیتال خود را بیمه کنند. درست مانند سیستم  مالی متمرکز، دنیای دیفای توانایی ارائه مشتقات و تبادلات این محصولات مالی را نیز دارد؛ تنها تفاوت میان این دو در کاهش هزینه‌های جانبی، افزایش سرعت تراکنش‌ها و حذف واسطه‌های بی‌مورد و کاغذبازی‌هاست. به بیان دیگر، دیفای کنترل دستگاه‌های سیستم مالی متمرکز بر دارایی افراد و محصولات مالی را بر هم زده و دستیابی به فرصت‌های مالی را برای همگان فراهم می‌کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
اسکم در ارز دیجیتال چیست و چگونه جلوی آن را بگیریم؟

دنیای مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) بر پایه بلاکچین ساخته شده که در اختیار عموم است و هر کسی با اتصال به اینترنت می‌تواند به تمام خدمات و سوابق آن دسترسی داشته باشد. بخش بزرگی از محصولات و برنامه‌های دنیای دیفای بر پایه شبکه بلاکچینی اتریوم ساخته شده‌اند که به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند و امنیت بالای این شبکه، ایده‌های خود را پیاده‌سازی کنند.

البته شایان ذکر است که پروژه‌های دیفای در شبکه‌های بلاکچینی دیگر نظیر سولانا، بایننس اسمارت چین و… نیز وجود دارند، اما شبکه اتریوم به‌عنوان بزرگترین و پرکاربردترین شبکه برای ساخت پروژه‌های دیفای شناخته می‌شود.

PROS

مزایای دیفای

مهمترین مزایای دیفای نسبت به سیستم مالی سنتی را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

 • افراد می‌توانند به جای استفاده از بانک‌ها و موسسات مالی، پول و دارایی‌های خود را در کیف پول‌های امن نگهداری کنند.
 • در دنیای دیفای خبری از کارمزدهای مختلف و متعدد موجود در بانک‌ها نیست و کاربران تنها ملزم به پرداخت کارمزد شبکه برای انجام تراکنش‌های خود هستند.
 • دیفای «بدون مجوز» (Permissionless) است؛ بدین معنی که استفاده از آن منوط به هیچ مجوزی نیست و هر کس از هر جای جهان می‌تواند با استفاده از اینترنت به آن دسترسی داشته باشد.
 • تراکنش‌های دنیای دیفای در کوتاه‌ترین زمان ممکن (در حد چند ثانیه) مدیریت و انجام می‌شوند.

در حقیقت، تأثیر و رد پای دیفای بسیار گسترده است و برای درک آن می‌توان به پتانسیل بالای این فناوری برای کمک به بهبود زندگی کسانی در نظر گرفت که به هیچ سیستم مالی یا بانکی دسترسی ندارند.

بر اساس داده‌های سایت Statista.com، درصد کسانی که به بانک‌ها و سیستم‌های مالی دسترسی ندارند در کشورهای با شرایط و سیستم مالی کم‌ثبات بیشتر است. در بیشتر مواقع، سیستم‌های مالی کمتر توسعه یافته توانایی کمتری برای جلب اعتماد افراد دارند که خود منجر به افزایش تعداد افرادی می‌شود که از سیستم‌ها و محصولات مالی بهره نمی‌برند.

البته، وجود این افراد تنها مختص کشورهای کمتر توسعه یافته نیست و در کشورهایی نظیر ایالات متحده آمریکا نیز، کم نیستند کسانی که از بانک‌ها یا محصولات مالی متنوع استفاده نمی‌کنند. البته دلیل عمده عدم فعالیت این افراد در حوزه مذکور را می‌توان در نبود پول جست‌وجو کرد. چراکه استفاده از بیشتر خدمات و محصولات مالی هزینه‌بر است و نیاز به پرداخت کارمزدهای مختلف دارد؛ بدین ترتیب کسانی که گردش مالی یا پس‌انداز مالی اندک دارند عموماٌ از فعالیت در این فضا اجتناب می‌کنند.

اجزای اصلی دیفای

پس از کسب آشنایی جزئی با تفاوت میان سیستم مالی سنتی و متمرکز در برابر دنیای دیفای، در ادامه به اجزای اصلی و سازنده دیفای نگاهی خواهیم داشت:

 • فناوری بلاکچین: دیفای بر پایه این فناوری بنا شده است که اطلاعات را به‌صورت توزیع‌شده بین نودهای مختلف نگهداری می‌کند و در نتیجه، هک و دستکاری آن غیرممکن است.
 • ارزهای دیجیتال: توکن‌هایی که در پروژه‌های مختلف کاربردها و ویژگی‌های مختلفی دارند. برای آشنایی بیشتر با توکن‌ها می‌توانید از مقاله «توکن چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟» استفاده کنید.
 • قراردادهای هوشمند: قراردادهای هوشمند بیانیه‌هایی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند تا برای تراکنش‌ها و ارتباطات مختلف قانون‌های مشخصی تعیین کنند. این قراردادها به‌صورت خودکار اجرایی می‌شوند و بدین ترتیب، اطمینان از اجراشدن آنها نیازی به ناظر یا حکومت متمرکز ندارد.
 • اوراکل‌ها: اوراکل‌ها ابزاری هستند که اطلاعات مختلف و حیاتی دنیای خارج از بلاکچین را در اختیار بلاکچین و برنامه‌های موجود در آن قرار می‌دهند.
 • استیبل‌کوین‌ها: نوعی ارز دیجیتال هستند که ارزش آنها وابسته به یک دارایی دیگر نظیر دلار یا طلاست. این ارزها برای ایجاد ثبات نسبی در دنیای ارزهای دیجیتال و حفظ ارزش دارایی‌ها در نوسان بازار بسیار کاربردی هستند.
 • برنامه‌های غیرمتمرکز: برنامه‌های غیرمتمرکز یا DAppsنرم‌افزارهایی هستند که بر پایه شبکه بلاکچینی و با استفاده از قراردادهای هوشمند فعالیت کرده و خدمات و قابلیت‌های متعددی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.
مطلب پیشنهادی مرتبط
معتبرترین صرافی های خارجی ارز دیجیتال

دیفای چگونه می‌تواند به اقشار کم‌درآمد جامعه کمک کند؟

پاسخ به این سوال بسیار ساده است؛ دیفای با ساده‌سازی دسترسی به محصولات و خدمات مختلف مالی، مدیریت دارایی و حتی سرمایه‌گذاری را برای اقشار کم‌درآمد جامعه ساده‌تر کرده و به این افراد کمک می‌کند تا به اقتصاد کلان جهانی وصل شوند. به‌صورت کلی، نحوه تأثیر دیفای بر افراد کم‌درآمد و کسانی که به ابزارهای مالی دسترسی ندارند را می‌توان در بند زیر توصیف کرد:

در دنیای امروزی، داشتن دسترسی به محصولات و ابزارهای مختلف مالی به‌عنوان یکی از حقوق اولیه هر فردی به‌شمار می‌رود که در کنار رشد مالی و اقتصادی فرد، می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی وی نیز کمک کند. در سیستم مالی متمرکز و فعلی، بخش بزرگی از خدمات مالی در اختیار بیشتر افراد عادی قرار نمی‌گیرد و دیفای به‌گونه‌ای ساخته شده که دسترسی به پلتفرم‌ها و محصولات آن برای عموم آزاد و منوط به دسترسی به اینترنت است.

LOAN

فرصت‌های موجود در دنیای دیفای

همان‌طور که گفتیم، دیفای دسترسی به خدمات و محصولات مالی متعددی را برای اقشار مختلف جامعه آسان و فراهم می‌کند. اما این محصولات و ابزارها در نهایت می‌توانند به چه فرصت‌هایی بدل شوند؟ در ادامه به فرصت‌های موجود در دنیای دیفای نگاهی خواهیم داشت.

ترید در صرافی‌های غیرمتمرکز

ترید و مبادلات مالی یکی از ساده‌ترین راه‌های فعالیت و کسب درآمد در دنیای ارزهای دیجیتال است و وقتی صحبت از دیفای می‌شود، این ابزار خود را در شکل صرافی‌های غیرمتمرکز نمایش می‌دهد. این صرافی‌ها که بر پایه شبکه‌های بلاکچینی ایجاد شده‌اند، بازارهای معاملاتی هستند که انجام معاملات را به‌صورت تماماً همتابه‌همتا ممکن می‌سازند. مهمترین مزیت فعالیت در این صرافی‌ها، وجود توکن‌های جدیدی است که هنوز در صرافی‌های متمرکز لیست نشده‌اند.

پروتکل‌های دریافت و پرداخت وام

پلتفرم‌هایی نظیر کامپوند (Compound) و آوه (Aave) به کاربران اجازه می‌دهند تا بدون دردسرها و کاغذبازی‌های معمول، به دریافت وام یا تأمین نقدینگی وام‌های سایرین در ازای دریافت کارمزد بپردازند.

ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ نیز یکی از محبوب‌ترین و پرسودترین فعالیت‌های مالی موجود در دنیای دیفای به‌شمار می‌رود که طی آن، افراد با استیک (Stake) یا همان قفل‌کردن دارایی خود در برخی پروتکل‌های دیفای، سود دریافت می‌کنند.

چگونه وارد دنیای دیفای شویم؟

اگر با توجه فرصت‌های یادشده در دنیای مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای، دوست دارید وارد این فضا شده و به کسب درآمد بپردازید، کافی است مراحل زیر را طی کنید.

 1. یک کیف پول ارز دیجیتال تهیه کنید.

فعالیت در هر بخش از دنیای ارزهای دیجیتال به داشتن یک آدرس و کیف پول بلاکچینی نیاز دارد و دنیای دیفای نیز از این قائده مستثنی نیست. در دنیای بلاکچینی کیف پول‌های مختلف با کاربردهای مختلفی وجود دارند، اما برای شروع فعالیت می‌توانید از کیف پول‌هایی نظیر متامسک، تراست والت یا آرژنت استفاده کنید.

این کیف پول‌ها نقش کلید ورود به دنیای دیفای را برای کاربران ایفا کرده و دسترسی به خدمات و محصولات مختلف این فضا را فراهم می‌کنند.

 1. ارزهای دیجیتال مورد نیاز خود را خریداری کنید.

بسته به فضا و پروژه‌ای که قصد فعالیت در آن را دارید، باید مقداری ارز دیجیتال خریداری کنید. برای مثال، اگر پروژه مد نظر شما بر پایه شبکه اتریوم ساخته شده باشد، برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها نیازمند توکن اتر (ETH) خواهید بود. برای خرید ارزهای مورد نیاز خود نیز می‌توانید از اکسچنج سیتکس استفاده کرده و تومان خود را به ارزهای مختلف تبدیل کنید.

 1. به پروژه مورد نظر خود وصل شوید.
مطلب پیشنهادی مرتبط
10 زبان برنامه‌نویسی محبوب بلاکچین در سال 2022

کیف پول‌های ارز دیجیتالی که پیش‌تر نامبردیم، توانایی اتصال به برنامه‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های مختلف مالی را دارند و این اتصال، لازمه فعالیت در هر یک از پروژه‌های دیفای است. بدین ترتیب، پس از راه‌اندازی کیف پول مورد نظر و ارسال ارز دیجیتال لازم به آن، باید این کیف پول را به پروژه مد نظر خود متصل کنید.

 1. به فعالیت بپردازید.

پس از اتصال کیف پول به پروژه مد نظر، می‌توانید فعالیت خود را آغاز کرده و به کسب درآمد بپردازید.

FEE

مسئله اصلی در دیفای

همان‌طور که پیشتر گفتیم، بیشتر پروژه‌های موفق دنیای دیفای بر پایه شبکه بلاکچینی اتریوم ساخته شده‌اند و یکی از بزرگترین مسائل فعالیت در شبکه اتریوم، کارمزد نسبتاً بالای تراکنش‌های این شبکه است؛ کارمزدی که در برخی مواقع تا 12 دلار برای هر تراکنش نیز افزایش پیدا کرده است.

در حقیقت، کارمزد بالای اتریوم برای خیلی از افراد به‌عنوان یکی از موانع ورود به دنیای دیفای به‌شمار می‌رود؛ اما خبر خوب این است که با استفاده از راه‌حل‌های لایه دوم اتریوم می‌توان این مسئله را حل کرد. راه‌حل‌های لایه دوم اتریوم در واقع شبکه‌های بلاکچینی هستند که بر پایه اتریوم ساخته شده و پردازش بخشی از تراکنش‌های اتریوم را بر عهده گرفته و با کاهش بار شبکه، منجر به کاهش کارمزد پرداختی توسط کاربران می‌شوند.

از میان این راه‌حل‌ها می‌توان به پالی‌گان (MATIC)، آپتیمیزم (Optimism)، آربیتروم (Arbitrum) و… اشاره کرد.

آینده دیفای

در کنار مسائل و نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم و رشد قابل توجه به دنیای دیفای در دو سال اخیر، بسیاری از کارشناسان مالی اعتقاد دارند که فرصت‌های موجود در این فضا بیشتر و بهتر خواهند شد. در حقیقت کم نیستند افرادی که معتقدند دنیای دیفای در نهایت جایگزین سیستم مالی سنتی شده و در روزمرگی تمام افراد جهان دخیل خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا