ثبت نام اکسچنج
دانشنامهمتاورس و NFTمعامله و سرمایه گذاری

هزینه ساخت NFT چقدر است؟

آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است که ساخت NFT دقیقاً چقدر هزینه دارد؟

یا چه میزان سرمایه اولیه برای تبدیل کردن آثار خود به NFT و فروش آنها در فضای مجازی و متاورس لازم داریم؟

باید گفت که هزینه‌های مرتبط با ساخت و مینت توکن‌های غیرمثلی (NFT) می‌تواند بسیار متفاوت باشد و هزینه ثابتی برای ضرب یک توکن غیر قابل تعویض وجود ندارد.  در بسیاری از پروژه‌ها این هزینه‌ها بستگی زیادی به پلتفرم انتخابی شما برای ساخت و ایجاد NFT دارد.

این موضوع می‌تواند روند تبدیل محتوا و محصولات به NFT را برای برخی از افراد گیج‌کننده یا غیرقابل پیش‌بینی جلوه دهد.

در این راهنمای آموزشی شما یاد خواهید گرفت که هزینه ساخت NFT در واقعیت چقدر است؛ چه فاکتورها و مواردی بر روی هزینه تولید ان اف تی تأثیر دارند و چطور می‌توانیم هزینه‌های ساخت NFT را کاهش دهیم.

بعد از خواندن این مقاله از اکسچنج سیتکس قادر خواهید بود تا پاسخ کامل و درستی به سوال “هزینه ساخت NFT چقدر است؟” بدهید و خود نیز با اطلاعاتی کامل‌تر وارد این بازار پرسود شوید.

ساخت یا مینت NFT چیست؟

می‌دانیم که NFTها توکن‌های غیرقابل تعویضی (non-fungible token) هستند که در یک شبکه بلاکچینی ثبت و نگهداری می‌شوند. این توکن‌های غیرمثلی مانند سایر دارایی‌های غیرمتمرکز، از جمله ارزهای دیجیتال، قابل خرید و فروش هستند و مالکیت معنوی یک اثر را تا ابد برای خالق آن حفظ می‌کنند.

در دنیای دیجیتال فرآیند ایجاد یا ضرب یک NFT اغلب با عنوان مینتینگ (minting) شناخته می‌شود. مینت کردن NFT در واقع ثبت کردن دائمی یک اثر دیجیتال در یک دفتر کل عمومی بلاکچینی است. بعد از ثبت شدن این آثار در زنجیره بلاکچین، این اطلاعات برای همیشه قابل استناد و ردیابی و البته غیرقابل ویرایش یا حذف شدن خواهند بود.

ساخت یا مینت NFT چیست؟

با NFT کردن یک دارایی، آن را به اطلاعات ثبت شده‌اش در زنجیره بلاکچین متصل می‌کنیم و شبکه بلاکچین مالکیت صاحب آن دارایی را برای همه مشخص و تأیید خواهد کرد.

اما قبل از اینکه شما بتوانید یک ان اف تی ایجاد کنید، نیاز به چیزی دارید که آن را تبدیل به توکن‌ غیرمثلی NFT کنید که  از لحاظ فنی می‌تواند هرچیزی باشد! یک عکس، یک کتاب، یک اثر هنری، آهنگ، ویدئو، بلیط یا چیزی به سادگی یک توییت شخصی!

تقریباً همه چیز قابلیت NFT شدن را دارد و حد و مرز این موضوع به اندازه تخیلات شما خواهد بود.

هزینه کارمزد یا گس فی در تولید NFT

شما تقریباً برای انجام هر کاری در شبکه‌های بلاکچینی نیاز به پرداخت کارمزد یا هزینه گس (gas fee) خواهید داشت. به همین علت است که شما برای پرداخت هزینه کارمزد داخلی شبکه در تولید یک NFT به یک کیف پول دیجیتال و مقداری ارز دیجیتال نیاز دارید.

معمولاً هزینه گس مربوط به تولید NFT در زمان مینت کردن آن از کیف پول شما کسر خواهد شد؛ اما گزینه‌‌های دیگری هم برای پرداخت هزینه کارمزد تولید NFT پیش روی شما قرار دارد.

هزینه کارمزد یا گس فی در تولید NFT

برای مثال شما در برخی از پلتفرم‌های ساخت NFT مانند اوپن سی، امکان پرداخت هزینه کارمزد در زمان فروش رفتن توکن خود را خواهید داشت.

انتخاب شبکه بلاکچین ساخت NFT

بلاکچین‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از آنها برای مینت NFT یا توکنایز کردن آثار خود استفاده کنید. در حال حاضر محبوب‌ترین شبکه بلاکچین مورد استفاده در تولید NFT، اتریوم (Ethereum) است.

اما همیشه محبوبیت بالا به معنی ارزان‌تر بودن نیست! بالا رفتن تعداد کاربران فعال در یک شبکه بلاکچینی مانند اتریوم، موجب افزایش هزینه کارمزدهای داخلی (گس) آن شده و فرآیند تولید NFT را برای هنرمندان و کاربران گرانتر می‌کند. کارمزد تراکنش بالا می‌تواند عامل بازدارنده‌ مهمی بوده و افراد را در استفاده از بلاکچین بی‌انگیزه کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
همه چیز درباره NFT 2.0 یا نسل دوم NFT

انتخاب شبکه بلاکچین ساخت NFT

به همین علت است که گفته می‌شود هزینه ثابتی برای تولید توکن غیرمثلی وجود ندارد و پول مورد نیاز برای مینت NFT به موارد مختلفی بستگی دارد. در ادامه به هزینه‌های مختلفی که در مسیر تولید و ایجاد یک توکن NFT وجود دارند می‌پردازیم.

توکن غیرمثلی NFT چگونه کار می‌کند؟

هزینه‌های مرتبط با ساخت NFT‌ها چیست؟

روند تولید و فروش یک NFT معمولاً شامل انجام دادن تعدادی تراکنش دیجیتال در شبکه بلاکچین و پلتفرم موردنظر است که مجموعه کارمزدها (فی) آنها هزینه ساخت NFT را تشکیل می‌دهند.

با توجه به فعالیت‌های فعلی موجود در بازار NFTها، هزینه ساخت یک توکن NFT یا مجموع هزینه‌های مربوط به ساخت یک توکن NFT از یک کلکسیون کامل، هزینه نسبتاً بالایی خواهد بود که شامل هزینه‌های پنهان زیادی است.

هزینه‌های مرتبط با ساخت NFT‌ها چیست؟

در حالت کلی هزینه‌های ساخت NFT به سه دسته هزینه‌های مربوط به گس، هزینه‌های مربوط به اکانت و هزینه‌های مربوط به لیست‌شدن توکن تقسیم می‌شوند. برخی از این هزینه‌های مربوط به تراکنش‌های تولید NFT را در ادامه مشاهده می‌کنید:

✔ هزینه‌های راه‌اندازی و تولید (NFT Set up fees)

برخی از پلتفرم‌های ساخت NFT از شما می‌خواهند که قبل از لیست کردن توکن NFT خود یک اکانت یا حساب کاربری در آنها بسازید و ممکن است این کار برای شما هزینه‌ داشته باشد. البته می‌توانید از پلن‌های رایگان موجود در برخی از پلتفرم‌های NFT نیز استفاده کنید. از نمو‌نه‌های معروف این نوع پلتفرم‌ها می‌توان به اوپن‌سی (OpenSea) و رریبل (Rarible) اشاره کرد.

لیست برترین مارکت‌پلیس‌های موجود برای ساخت و خرید و فروش NFT عبارتند از:

  • اوپن‌سی (OpenSea)
  • اَکسی (Axie Marketplace)
  • لاروا لبز (Larva Labs/CryptoPunks)
  • تاپ شاپ ان بی ای (NBA Top Shot Marketplace)
  • رریبل (Rarible)
  • سوپر ریر (SuperRare)
  • فاندیشین (Foundation)
  • نیفتی گیت‌وی (Nifty Gateway)
  • مینتبل (Mintable)
  • تتا دراپ (Theta Drop)

✔ هزینه مینت NFT (NFT Minting Costs)

هزینه‌های مربوط به ثبت و جاودانه کردن اثر خود در شبکه بلاکچین موردنظر با وارد کردن اطلاعات آن به زنجیره اصلی طی یک تراکنش داخلی و پرداخت گس فی.

✔ هزینه ذخیره فایل‌ها یا اطلاعات به روش غیرمتمرکز (Freezing NFT Metadata)

در صورتی که اثر NFT شما نیاز به فایل یا سند خاصی داشته باشد و بخواهید آن را در شبکه بلاکچین ثبت و قفل کنید بایستی هزینه ثبت آنها در شبکه را نیز بپردازید.

✔ هزینه لیست کردن NFT برای فروش (Listing the NFT for sale)

هزینه لیست کردن NFT در پلتفرم‌های مختلف متفاوت است و وابسته به قیمت NFT و نوع لیستینگ آن است. نوع قیمت‌گذاری NFTها می‌تواند به صورت قیمت‌دهی ثابت (fixed-price) یا فروش حراجی (auction) باشد.

✔ هزینه‌های فروش NFT (NFT Sale fees)

معمولاً برای مینت کردن یک NFT و فروش آن نیاز دارید تا یک کارمزد خدمات مشخص به پلتفرم موردنظر بپردازید. با این وجود در برخی موارد خاص می‌توانید بدون پرداخت هزینه نیز توکن خود را مینت کنید و به فروش برسانید.

مقایسه هزینه ساخت NFT در بلاکچین‌های مختلف

می‌دانیم که معروف‌ترین بلاکچین ساخت NFT در حال حاضر شبکه اتریوم است، چرا که این شبکه اولین بلاکچین قابل برنامه‌ریزی شدنی است که از ثبت دارایی‌های دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌کند.

اما امروزه خالقان توکن‌های NFT گزینه‌های بیشتری برای انتخاب از بین شبکه‌های بلاکچین مختلف برای ایجاد توکن‌های غیرمثلی خود دارند، که شامل شبکه‌های معروف و محبوبی همچون پالیگان و سولانا می‌شود.

مقایسه هزینه ساخت NFT در بلاکچین‌های مختلف

از آنجایی که در این مطلب سعی داریم تا مهمترین موضوعات مرتبط با تخمین میزان هزینه ساخت NFT را برایتان شرح دهیم؛ در ادامه به بررسی و مقایسه هزینه و نحوه ساخت NFT در سه شبکه بلاکچین اتریوم، پالیگان و سولانا می‌پردازیم:

هزینه ساخت NFT در بلاکچین Polygan

شما برای مینت NFT در پالیگان می‌توانید از پلتفرم معروف OpenSea استفاده کنید و بدون پرداخت هزینه، توکن خود را مینت و لیست کنید. در شبکه پالیگان متد مینت کردن NFTها به طور پیش‌فرض به شکل Lazy minting انجام می‌شود و در زمان فروش NFT (اولین فروش)، میزان 2.5 درصد از قیمت توکن غیرمثلی شما به پلتفرم تعلق می‌گیرد. توجه کنید که با وجود ثبت و لیست NFT خود در شبکه پالیگان، باز هم باید قیمت توکن خود را به اتریوم مشخص کنید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
TRC20 چیست؟ تتر TRC20 بهتر است یا ERC20؟

هزینه ساخت NFT در بلاکچین Solana

سولانا دومین شبکه بلاکچین محبوب برای ساخت NFT بعد از اتریوم است. مینت NFT در سولانا ارزان‌تر از اتریوم تمام می‌شود و به همین علت نیز بسیاری از هنرمندان و تولیدکنندگان محتوای جوان برای NFT کردن آثار خود به سمت این شبکه بصرفه روی آورده‌اند.

شما برای ساخت ان اف تی در سولانا تنها نیاز به پرداخت کارمزدهای درون ‌شبکه‌ای و ارزان ‌قیمت این شبکه خواهید داشت. معمولاً برای هر توکن NFT در سولانا سه تراکنش مجزا نیاز است که گس فی هرکدام از آنها چیزی در حدود SOL 0.00045 یا $0.04 است.

دقت کنید که برای استفاده از سولانا باید از کیف پولی استفاده کنید که از این شبکه ارز دیجیتال پشتیبانی کند (مانند فانتوم، لجر نانو، اگزودوس یا اتمیک). همچنین برای مینت کردن ان اف تی خود می‌توانید از مارکت‌پلیس‌های مختلف NFT این شبکه از جمله SolSea، SolanaArt یا Magic Eden استفاده کنید.

هزینه ساخت NFT در بلاکچین اتریوم

اتریوم اولین پلتفرمی است که از NFTها پشتیبانی کرد که در حال حاضر، علی‌رغم گران‌قیمت بودنش، معروف‌ترین شبکه تولید و فروش NFT در جهان نیز می‌باشد.

مهمترین علت گران بودن کارمزدهای این شبکه استقبال زیاد کاربران از آن و بهینه نبودن مقیاس‌پذیری آن است که با رونمایی از اتریوم 2.0 و راهکارهای لایه دومی آن این موضوع تا حد بالایی برطرف خواهد شد.

زمانی بود که تولید یک توکن NFT کارمزد و هزینه‌ای در حدود 50 تا 100 دلار (چند میلیون تومان) داشت. اما امروزه ان اف تی کردن اشیا یا آثار چندان هم گران‌قیمت نیست و با استفاده از گزینه لیزی مینیتینگ موجود در پلتفرم‌های اتریومی ساخت NFT (مانند اوپن‌سی، رریبل یا مینتبل) می‌توانید به طور کاملاً رایگان هرچیزی را NFT کرده و آن را در شبکه اتریوم لیست کنید.

«استخراج NFT در اتریوم» عبارت اشتباهی است که برای «منیت NFT» در این شبکه به کار می‌رود. کلمه استخراج (Mine) برای ارزهای دیجیتال و توکن‌های مثلی به کار رفته در حالی که برای توکن‌های غیر قابل تعویض NFT از اصطلاح Mint استفاده می‌شود.

10 مورد از بهترین مشاغل NFT در سال 2022

چگونه می‌توان کارمزد یا هزینه‌های ساخت NFT را کاهش داد؟

اگر برای ایجاد و فروش NFT خود عجله دارید کار زیادی برای کم کردن هزینه‌های ساخت nft از دستتان برنمی‌آید. با مینت کردن به موقع و زمان‌بندی شده NFT می‌توانید هزینه ایجاد این توکن‌های یکتا را در بلاکچین تا حد زیادی کاهش دهید.

چگونه می‌توان کارمزد یا هزینه‌های ساخت NFT را کاهش داد؟

پس اگر می‌خواهید با صرف زمان بیشتر NFT ارزانتری را تولید و ایجاد کنید این نکات را در روند مینت NFT خود رعایت کنید:

1. منتظر بازه‌های زمانی خلوت باشید

اگر در زمان شلوغی شبکه بلاکچین تراکنش‌های خود را انجام داده و NFT خود را بسازید، هزینه‌های شما بالا خواهد بود. شما می‌توانید برای کم کردن هزینه‌های کارمزد داخل شبکه، منتظر بازه‌های زمانی که در آن اکثریت افراد موجود در شبکه (بسته به محل جغرافیایی‌شان) خواب هستند باشید.

نکته: با توجه به این که اکثریت افراد فعال در بازارهای دیجیتال جهان در کشور آمریکا شمالی قرار دارند، بهتر است در زمان استراحت شبانه کاربران این منطقه ان اف تی خود را ایجاد کنید.

2. صبور باشید

در روند NFT کردن اثار خود عجله نکنید و تراکنش خود را در زمانی انجام دهید که قیمت گس فی پایین باشد. اگر نیاز است چندین بار وارد پلتفرم شوید و کارمزدها را چک کنید تا هزینه تولید NFT خود را کم کنید.

3. آخر هفته‌ها NFT نکنید

اکثر افراد در آخر هفته تعطیل هستند و زمان بیشتری برای ترید و فعالیت در شبکه بلاکچبن دارند. به همین دلیل در تعطیلات و آخر هفته، معمولاً  تقاضا یا demand در بلاکچین افزایش میابد و بهتر است این بازه‌ها را برای ایجاد NFT خود و انجام تراکنش‌های مربوط به آن انتخاب نکنید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بررسی 3 تا از بزرگترین هک های ارز دیجیتال

4. یک بلاکچین متفاوت را انتخاب کنید

هزینه‌های ساخت NFT به بلاکچین انتخابی بستگی دارد استفاده از NFT در محبوب‌ترین بلاکچین‌ها هرگز آسان‌تر (و ارزان‌تر) نبوده است.

5. لیزی مینتینگ (Lazy minting) کنید

همانطور که در بالاتر گفتیم شما می‌توانید پرداخت هزینه تولید ان اف تی خود را به زمان فروش آن موکول کنید و اصطلاحاً لیزی مینتینگ کنید. با تعویق هزینه‌ها به زمان فروش، خریدار احتمالی NFT شما در زمان خرید هزینه مینت کردن توکن را به شبکه و پلتفرم پرداخت می‌کند و شما در ابتدای کار نیازی به پرداخت هزینه ضرب توکن خود نخواهید داشت. البته ممکن است در این پلن کمی سود شما از فروش NFT کمتر شود، اما در نهایت نیاز به سرمایه اولیه کمتری خواهید داشت.

6. یک شبکه بلاکچین متفاوت انتخاب کنید

اگر دلیل خاصی برای انتخاب شبکه پرترافیک و گران اتریوم در ساخت NFT خود ندارید، بهتر است تا بلاکچین‌های خلوت‌تر و ارزان‌تری را برای ثبت اطلاعات NFT خود انتخاب کنید. در حال حاضر امکان استفاده از شبکه‌های بلاکچین متنوعی برای تولید بصرفه‌تر توکن غیرمثلی وجود دارد؛ از جمله شبکه بلاکچین پالیگان (Polygon) یا سولانا (Solana).

7. کاهش کارمزد تولید ان اف تی

اگر از نکات بالا در مینت کردن توکن NFT خود بهره ببرید، قادر خواهید بود تا هزینه‌های تولید NFT خود را تا حد معقولی کاهش دهید. با این حال توجه کنید که به علت لحظه‌ای بودن بازارهای غیرمتمرکز و بلاکچینی، تا قبل از اقدام به انجام تراکنش نخواهید دانست که دقیقاً چه مبلغی باید برای تولید NFT خود بپپردازید.

سوالات متداول

چرا NFT اینقدر گران است؟

تولید یک NFT در واقع به آن اثر هویت و مالکیت دائمی می‌بخشد و ارزش آن دارایی دیجیتال را با گذشت زمان حفظ یا حتی بیشتر می‌کند. این موضوع این دارایی‌ها را بسیار خاص و منحصر‌بفرد می‌کند به طوری که هیچ نسخه یا کپی از آنها قابلیت رقابت با نسخه اصلی را نخواهند داشت. البته افزایش قیمت یک NFT با استقبال عموم و البته صاحبان سابق و فعلی آن نیز رابطه مستقیم دارد.

هزینه ساخت nft در rarible چقدر است؟

هزینه ساخت NFT در پلتفرم رریبل (Rarible) برای آثار و شرایط مختلف متفاوت است. شما می‌توانید با استفاده از ابزار و وب‌سایت Rarible Analytics تمامی کارمزدهای مربوط به ساخت NFT در این پلتفرم را مشاهده کنید.

هزینه ساخت nft در opensea چقدر است؟

پلتفرم تولید و فروش اوپن‌سی به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به پرداخت هزینه، توکن NFT خود را ایجاد یا mint کنید. اما برای فروش آن بایستی مبلغی از قیمت فروش را به این پلتفرم پرداخت کنید. این میزان به طور درصدی از قیمت فروش NFT شما بوده و در زمان فروش از آن کسر می‌شود.

آیا میتوان NFT رایگان ساخت؟

هزینه ایجاد یک NFT به ارزش و کیفیت اثر هنری موردنظر بستگی دارد. با این حال کمترین هزینه ساخت nft مربوط به ساخت NFT رایگان است که از روش Lazy minting برای مینت توکن استفاده می‌کند.

تفاوت مینت کردن با تولید NFT چیست؟

تولید و مینت NFT معمولاً به یک مفهوم مشترک اشاره دارند. اما در واقع تولید ان اف تی لزوماً به فروش آن منجر نشده و صرفاً دیجیتالی و غیرمتمرکز کردن اطلاعات یک اثر است. در حالی که مینت کردن، ارائه NFT تولید شده برای فروش به شبکه بلاکچین و بازار NFT است.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا