ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاری

نحوه محاسبه سود و ضرر در سرمایه‌گذاری

نحوه محاسبه سود و ضرر در سرمایه‌گذاری و درصد آن، یک بخش مهم از اطلاعات موجود در جعبه ابزار سرمایه‌گذاری شما است که خوشبختانه یادگیری آن بسیار آسان نیز می‌باشد.

سرمایه‌گذاران برای محاسبه درصد سود خود در یک سرمایه‌گذاری، باید ابتدا مشخص کنند که سرمایه‌گذاری در ابتدا چه میزان هزینه (‌قیمت خرید) برای ایشان داشته است. سپس، قیمت خرید از قیمت فروش در سرمایه‌گذاری کسر می‌شود تا به سود یا زیان خالص سرمایه‌گذاری برسیم.

چنانچه سرمایه‌گذاران به هر علتی قیمت خرید اولیه دارایی خود را نداشته باشند، می‌توانند آن را از کارگزار خود یا پلتفرم مالی که از آن برای خرید و فروش دارایی استفاده می‌کنند (برای مثال صرافی رمز ارز) دریافت کنند.

شرکت‌های کارگزاری و صرافی‌ها معمولاً تأییدیه‌های تجاری مختلفی از جمله قیمت خرید اصلی و قیمت فروش و همچنین جزئیات مالی دیگر را برای هر معامله به صورت کاغذی یا الکترونیکی به معامله‌گر ارائه می‌کنند.

 

در این مقاله از اکسچنج سیتکس قصد داریم تا روش صحیح محاسبه سود و ضرر معاملات سرمایه‌گذاری را به شما آموزش دهیم. توجه کنید که مفهوم «سرمایه‌گذاری» در این مقاله به صورت کلی درنظر گرفته شده است و انواع بازارهای مالی از جمله ارز دیجیتال را پوشش می‌دهد.

با ما تا انتهای مطلب همراه باشید…

 

محاسبه درصد سود و ضرر در معامله

شما برای محاسبه سود سرمایه‌گذاری و معاملات خود می‌توانید از روش ساده زیر استفاده کنید:

  1. قیمت فروش را در نظر بگیرید و قیمت خرید اولیه را از آن کسر کنید. نتیجه بدست آمده همان سود یا ضرر شما است.
  2. سود یا ضرر حاصل از سرمایه‌گذاری را بدست آورده و آن را بر قیمت اصلی سرمایه‌ (قیمت خرید) تقسیم کنید.
  3. در نهایت، نتیجه بدست آمده را در عدد 100 ضرب کنید تا به درصد تغییر سرمایه خود در این سرمایه‌گذاری برسید.

قیمت خرید اولیه دارایی، مبنای هزینه نیز نامیده می‌شود.

  • اگر درصد بدست آمده عددی منفی باشد به این معنی است که ارزش بازار در زمان فروش کمتر از قیمت خرید اصلی شما بوده است و در این حالت سرمایه‌گذاری شما زیان‌ده خواهد بود.
  • اگر درصد بدست آمده، عددی مثبت باشد به این معنی است که ارزش بازار یا قیمت فروش بیشتر از قیمت خرید اصلی شما است و یک سرمایه‌گذاری سود‌ده داشته‌اید.

 

فرمول محاسبه درصد سود یا ضرر

how to calculate gain or lost in investment

در محاسبه درصد سود یا زیان، معادل دلاری سود یا زیان در صورت کسر قرار می‌گیرد.

سپس مقدار دلاری سود یا زیان بر قیمت خرید اصلی تقسیم می‌شود تا یک عدد اعشاری ایجاد شود. این رقم اعشاری نشان می‌دهد که سود بدست آمده در مقایسه با مقدار سرمایه‌گذاری اولیه چه میزان است.

ضرب این رقم عدد اعشاری در عدد 100، صرفاً نتیجه را دو رقم اعشار جابه‌جا می‌کند تا درصد سود یا ضرر در مقایسه با مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه بدست آید.

 

درصد سود سرمایه‌گذاری = {) قیمت فروش – قیمت خرید) ​ قیمت خرید /} × 100

مطلب پیشنهادی مرتبط
5 روش سرمایه گذاری در متاورس و کسب در آمد از آن

 

روش تعیین درصد سود یا زیان بدون فروش سرمایه‌ نیز بسیار شبیه به این محاسبه است.

در این حالت، قیمت کنونی سرمایه در بازار جایگزین قیمت فروش می‌شود. در این صورت، «سود یا زیان تحقق نیافته» (unrealized gain or loss) بدست خواهد آمد. به این معنی که سود یا زیان تحقق نیافته است، چراکه دارایی هنوز فروخته نشده است و این عدد برای تخمین میزان سود یا ضرر تا زمان فعلی محاسبه شده است.

 

دلیل اهمیت محاسبه درصد سود یا ضرر معاملات

gain or lost calculating importantce

محاسبه سود یا زیان یک سرمایه‌گذاری به صورت درصدی امری مهم است. چراکه این درصد نشان می‌دهد که در مقایسه با مقدار مورد‌نیاز سود به دست آمده، چه میزان درآمد کسب شده است.

 

به عنوان مثال، اگر دو سرمایه‌گذار هر کدام 500 دلار از سرمایه‌گذاری در یک سهام به دست بیاورند، هر دوی آنها میزان سود یکسانی داشته و شاید در ابتدا، این طور به نظر برسد که هر دوی آنها به نتایج یکسانی دست یافته‌اند.

با این حال، اگر یک سرمایه‌گذار در زمان خرید سهام اولیه، 20000 دلار خرج کند و سرمایه‌گذار دوم تنها 10000 دلار خرج کرده باشد، سرمایه‌گذار دوم در سرمایه‌گذاری خود بهتر عمل کرده است؛ چراکه سرمایه کمتری را در معاملات و معرض خطر قرار داده است.

همچنین، با فرض اینکه هرکدام از این دو معامله‌گر 20000 دلار برای سرمایه‌گذاری داشته باشند، سرمایه‌گذار دوم می‌تواند 10000 دلار باقی‌مانده را  را در دارایی دیگری سرمایه‌گذاری کرده و سود بیشتری نیز کسب کند.

 

نمونه‌هایی از محاسبه درصد سود یا ضرر

محاسبه درصد سود یا زیان را می‌توان برای بسیاری از انواع سرمایه‌گذاری‌های مالی استفاده کرد. در زیر دو نمونه از این محاسبات آورده شده است.

همانطور که در مثال اول مشاهده خواهید کرد بازار ارز دیجیتال نیز مشابه سایر بازارهای مالی است و می‌توان با همین روش میزان سوددهی یک معامله و سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال را تعیین کرد.

 

سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

crypto

به عنوان مثال، فرض کنید یک سرمایه‌گذار 100 کوین از ارز دیجیتال سولانا (SOL) را با قیمت 30 دلار به ازای هر کوین خریداری کرده باشد، به این معنی که برای سرمایه‌گذاری اولیه خود 3 هزار دلار هزینه کرده است (30 دلار * 100 سکه کامل).

حال این 100 سولانا به قیمت 38 دلار به ازای هر کوین فروخته شده، به این معنی که درآمد حاصل از فروش برابر با 3800 دلار خواهد بود (38 دلار به ازای هر SOL  * 100).

ارزش دلاری سود حاصل از این سرمایه‌گذاری 800 دلار (3800-3000 دلار) خواهد شد.

 

محاسبه درصد سود این معامله به این صورت خواهد بود:

26.67% = 100 * { 3000 / (3000 – 3800)} = 100 * { قیمت خرید / (قیمت خرید – قیمت فروش) }

 

همچنین میزان سود را می‌توان با استفاده از قیمت هر کوین نیز، به روش زیر محاسبه کرد:

26.67%  = 100 * { 30 / (30 – 38)} = 100 * { قیمت خریدSOL / (قیمت خریدSOL – قیمت فروشSOL) }

 

سود معاملات شاخص

index

اگر سرمایه‌گذاری بخواهد عملکرد میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) را در یک بازه زمانی معین بسنجد، باید برای این کار از همان محاسبه قبلی استفاده کند. داو (Dow) شاخصی است که سهام 30 مورد از با‌سابقه‌ترین شرکت‌های ایالات متحده را دنبال می‌کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
استیبل کوین چیست؟ + معرفی ۵ استیبل کوین مهم بازار

 

به عنوان مثال فرض کنید که شاخص داو در 24000 دلار باز شده و در پایان هفته روی 24480 دلار بسته شود.

محاسبه درصد سود و ضرر معاملات این شاخص به این صورت خواهد بود:

2% = 100 * { 24,000 / (24,000 – 24,480) }

 

ملاحظات ویژه: هزینه‌ها و سود سهام

سرمایه‌گذاری بدون هزینه انجام نخواهد شد و این موضوع باید در محاسبه درصد سود یا زیان منعکس شود. در مثال‌های بالا کارمزد صرافی و شبکه یا مالیات‌ها در نظر گرفته نشده‌اند.

برای گنجاندن هزینه‌های تراکنش، باید سود (قیمت فروش منهای قیمت خرید) خود را با توجه به هزینه‌های سرمایه‌گذاری کمی کاهش دهید.

 

کارمزدها

Fees

با توجه به مثال سولانا در بالا، فرض کنید که در صرافی از سرمایه‌گذار 75 دلار کارمزد تراکنش دریافت شده است. در این صورت درصد سود این معامله، به صورت زیر محاسبه می‌شود:

24.16% = 100 * { 3000 / (75 – 3000 – 3800)} = 100 * { قیمت خرید / (کارمزد – قیمت خرید – قیمت فروش) }

 

مشاهده کردید که کارمزد صرافی درصد بازده سرمایه‌‌گذاری را از 26.67 درصد به 24.16 درصد کاهش داد که رقمی قابل توجه و بیش از 2 درصد خواهد بود.

 

سود سهام یا Dividends

Dividends

اگر سرمایه‌گذاری هر‌گونه درآمد یا توزیعی مانند سود تقسیمی را پرداخت کرده باشد، باید این مبلغ به مقدار سود معامله اضافه شود.

سود سهام، مبلغی نقدی است که بر اساس هر سهم تنظیم می‌شود و به سهام‌داران پرداخت می‌شود.

با توجه به مثال سولانا، فرض کنید که این شرکت به ازای هر ارز خریداری شده، 2 دلار سود به شرکای خود پرداخت کرده باشد. از آنجایی که سرمایه‌گذار دارای 100 کوین SOL بود، سولانا 200 دلار را به طور مساوی و در چهار قسط سه‌ماهه پرداخت می‌کرد.

در این سناریو درصد سود معامله به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

33.33% = 100 * { 3000 / (200 + 3000 – 3800)} = 100 * { قیمت خرید /  سود سهام + قیمت خرید – قیمت فروش) }

 

با فرض اینکه کارمزد صرافی وجود نداشته باشد و ارز دیجیتال نیز به مدت یک سال هولد شود، می‌توان مشاهده کرد که سود معامله ارز دیجیتال، درصد بازده سرمایه‌گذاری را از 26.67 درصد به 33.33 درصد و بیش از 6 درصد افزایش داده است.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا