ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاری

آموزش تدوین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال

داشتن یک استراتژی معاملاتی یکی از تکراری اما مهمترین نکاتی است که برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال مطرح می‌شود. استراتژی معاملاتی به افراد کمک می‌کند تا از اتخاذ تصمیمات احساسی خودداری کرده و سرمایه خود را به خطر نیندازند؛ البته سرمایه‌گذاران خطرپذیر نیز می‌توانند با استفاده از یک استراتژی مناسب و با برنامه‌ریزی به فعالیت در دارایی‌های پرخطر بپردازند. با توجه به مزایا و اهمیت داشتن یک استراتژی معاملاتی و تریدینگ مناسب، در مقاله امروز از بلاگ اکسچنج سیتکس قصد داریم به نحوه تدوین یک استراتژی مناسب بپردازیم.

استراتژی معاملاتی چیست؟

استراتژی معاملاتی یک طرح کلی است که تمام روش‌ها و تکنیک‌های شما برای تریدینگ و انجام معاملات را به شکل یک قالب شخصی‌سازی‌شده و منطقی در میاورد که سنجش سودآور بودن یا نبودن یک معامله را ساده‌تر کرده و به تریدر کمک می‌کند تا بر معاملات خود تسلط بیشتری داشته باشد.

به بیان دیگر، استراتژی معامله نقشه شما برای تعیین میزان خطرپذیری، انتخاب بازارهای مناسب، تحلیل‌ها و روش‌های کلی است که در نهایت رویکرد شما نسبت به بازار سرمایه را مشخص می‌کند؛ بدین ترتیب، هر تریدر برای گذر از آب‌های پرتلاطم بازار ارزهای دیجیتال نیازمند داشتن یک استراتژی معاملاتی استوار است.

حقیقت این است که تکنیک‌ها، الگوها و استراتژی‌های موفق متعددی در بازارهای مالی نظیر بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد و هر تریدر باید با توجه به دانش، اهداف و تجربیات خود، تعداد مشخصی از این روش‌ها و استراتژی‌ها به‌کار گیرد. یکی از مهمترین اهداف و قابلیت‌های استراتژی معاملاتی نیز انتخاب همین موارد و شخصی‌سازی رویکرد سرمایه‌گذار یا تریدر نسبت به بازار است.

باید توجه داشت که اهمیت داشتن استراتژی معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال اهمیتی دوچندان دارد؛ چراکه در مقایسه با سایر بازارهای مالی، بازار ارزهای دیجیتال تلاطم و نوسان بیشتری داشته و نیازمند برنامه‌ریزی و اهداف مشخص‌تری است تا از متضررشدن تریدر جلوگیری کند.

PROS

مزایای استفاده از یک استراتژی معاملاتی

داشتن یک استراتژی معاملاتی به معامله‌گر یا همان تریدر کمک می‌کند تا دید بازتری نسبت به فرصت‌های مالی داشته و با برنامه‌ریزی بهتری به انجام معاملات بپردازد. یک استراتژی معاملاتی مناسب می‌تواند برای مسائلی نظیر مدیریت ریسک یا محافظت در برابر ترس یا طمع کاربردی باشد و با اینکه داشتن این استراتژی لزوماً به معنای تضمین سودآوری نیست، اما برای داشتن مسیر سرمایه‌گذاری هموار کاربردی خواهد بود.

برخی از مهمترین مزایای داشتن یک استراتژی معاملاتی را در ادامه مشاهده می‌کنید.

بررسی عملکرد به‌صورت دقیق

یک استراتژی معاملات به همسو شدن فعالیت مالی شما با اهداف مالی‌تان کمک کرده و شرایط کنترل‌شده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد تا فعالیت‌ها و دستاوردها و یا حتی شکست‌های خود را به‌صورت دقیق مورد بازبینی قرار دهید. با اینکار می‌توانید ضمن بررسی عملکرد گذشته، بهبودهای لازم را نیز در استراتژی خود اعمال کنید.

در یک برنامه معاملاتی مناسب جزئیات تمام تریدها و معاملات شما نظیر اطلاعات و نتایج حاصل از تحلیل‌های  تکنیکال یا فاندامنتال ضبط خواهند شد که تغییر یا بهبود رویکرد شما نسبت به بازار را به‌مراتب ساده‌تر کرده و شانس شما برای ورود به معاملات سودده یا خروج از معاملات بد را افزایش خواهد داد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
6 راهکار جلوگیری از معاملات احساسی در ارز دیجیتال

در نهایت اولین مزیت داشتن یک برنامه معاملاتی مناسب را می‌توان در نقل قولی از پیتر دراکر (Peter Drucker)، از افراد تأثیرگذار دنیای مدیریت خلاصه نمود: «اگر نمی‌توانی آن را اندازه‌گیری کنی، بهبود آن غیرممکن خواهد بود.»

انجام معاملات بدون دخالت احساسات

داشتن یک برنامه معاملاتی کاهش چشمگیر استرس و اضطراب را به‌همراه خواهد داشت؛ در حقیقت به محض تببین برنامه معاملاتی خود می‌توانید به معاملات و تغییرات بازار به‌صورت کاملاً عینی و به‌دور از هر گونه هیجان نگاه کنید.

با اینکار دیگر دچار طمع نشده و ضمن دوری از معاملات پرخطر، با اطمینان بیشتری وارد معاملات جدید خواهید شد.

در بازار ارزهای دیجیتال اما داشتن برنامه معاملاتی اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند؛ چراکه این بازار پر است از اخبار احساسی و پرحاشیه که می‌توانند حتی حرفه‌ای‌ترین تریدرها را نیز از اهداف اصلی خود دور کنند. در حقیقت بسیاری از تریدرها در خطر غرق‌شدن در احساسات بازار قرار دارند که در نهایت اتخاذ تصمیمات لحظه‌ای را به‌همراه خواهد داشت.

داشتن یک برنامه مشخص و از پیش تنظیم شده به شما کمک می‌کند که از امواج احساسی بازار در امان مانده و به سوی اهداف خود قدم بردارید.

ایجاد روتین‌ها و قوانین مشخص

هر استراتژی معاملاتی موفق نیازمند آزمون و خطا و تغییرات کوچک است تا به بهترین نسخه خود تبدیل شود و آنچه در آزمایش روش‌ها و تحلیل‌های جدید بیشترین اهمیت را دارد، تکرار منظم و قابل پیش‌بینی است. با استفاده از یک استراتژی معاملاتی می‌توانید این روتین‌ها و رفتارهای منظم را طراحی و اجرایی کرده و بسته به نتایج، آنها را تغییر دهید.

تحقیق بازار به‌شکل منظم

داشتن یک مسیر سودده و مطمئن در بازارهای مالی نیازمند تحقیق دقیق در مورد بازار است و درست مانند نکته قبلی، این مورد نیز به نظم و ساختار مشخصی نیاز دارد که یک استراتژی معاملاتی می‌تواند آن را در اختیار تریدر قرار دهد.

مدیریت ریسک و خطرپذیری معقول

یک استراتژی معاملاتی مناسب ضمن جلوگیری از بیش از حد ترید کردن، منجر به دوری از معاملات پرخطر نیز خواهد شد. این موضوع صرف نظر از روش مورد استفاده برای جلوگیری از متضررشدن صادق خواهد بود؛ یعنی چه از روش استاپ لاس استفاده کنید، یا میزان خطرپذیری را بر اساس درصد ارزش معامله در مقایسه با ارزش کل دارایی‌ها تعیین کنید، داشتن یک استراتژی مناسب شما را به هر کدام از این روش‌ها پایبند نگه خواهد داشت.

شناسایی زمانی که نباید ترید کرد

دنبال‌کردن یک استراتژی معاملاتی مستحکم از باز کردن معاملات جدید در شرایط نامناسب جلوگیری خواهد کرد؛ به بیان دیگر، گاهی وقت‌ها معامله‌نکردن خود نوعی سودکردن به‌حساب می‌آید. شما در چنین شرایط و در حالی که سایرین در حال انجام معاملات خطرناک هستند، می‌توانید به بررسی بازار و سایر الگوها پرداخته و دانش و درک خود را در مورد بازار افزایش دهید.

PLAN

نحوه ساخت استراتژی معاملاتی

حال که با کلیت و مزایای داشتن استراتژی معاملاتی آشنا شدیم، در ادامه به نحوه ساخت یک استراتژی معاملاتی نیز نگاهی خواهیم داشت.

1. اهداف و زمان مشخصی برای ترید تعیین کنید.

برای معاملات خود اهداف مشخص و منطقی تعیین کنید، با اینکار می‌توانید ضمن خوشحالی از کوچک‌ترین معاملات موفق، با بررسی آنها درک بهتری نسبت به بازار و توامندی‌های خود کسب کنید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بهترین استیبل کوین‌ها در سال 2022

همچنین، زمان مشخصی را برای تریدینگ کنار گذاشته و بخشی از روز خود را به اینکار اختصاص دهید. حجم زمان اختصاص‌یافته به تریدینگ هم به روش انجام معاملات، وقت در دسترس، سرمایه در گردش و… بستگی دارد.

2. دفترچه ثبت معاملات داشته باشید.

سعی کنید از همان روز اول جزئیات معاملات خود را در یک دفتر مشخص و نو یادداشت کنید. در این دفتر باید ارزش هر معامله، زمان باز و بسته شدن آن، دلیل انجام آن (نتایج تحلیل فاندامنتال یا تکنیکال) و تاریخ و ساعت دقیق آن را وارد کنید. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید به‌سادگی عملکرد خود را در بازه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده و  تغییرات و بهبودهای لازم را اجرایی کنید.

3. معیارهای مناسب خود را پیدا کنید.

در دنیای ارزهای دیجیتال روش‌ها و ابزارهای متعددی برای تحلیل و بررسی بازار وجود دارد؛ از انواع روش‌ها و منابع تحلیل فاندامنتال گرفته تا اندیکاتورها و ابزارهای مختلف نموداربندی در تحلیل تکنیکال.

مسلماً بهتر است از تمام یا اکثر روش‌های تحلیلی استفاده کنید؛ چراکه هر کدام از آنها بخشی از حقیقت بازار را نمایان می‌کنند و هر چه تعداد بیشتری از این ابزارها را به‌کار بگیرید، درک بهتری از بازار نیز خواهید داشت.

البته توجه داشته باشید که این موضوع یک شمشیر دولبه است و ازدیاد بیش از حد روش‌ها و ابزارهای تحلیلی نیز ممکن است شما را گیج کرده و تصمیم‌گیری را برای شما سخت کنند؛ به همین دلیل بهتر است در ابتدای مسیر چند ابزار و روش تحلیلی را انتخاب کرده و بر اساس آنها به فعالیت بپردازید.

پس از مدتی فعالیت و آزمون و خطا، روش‌ها و ابزارهای مناسب خود را خواهید یافت که می‌توانند برای شکل‌گیری روش ترید شما کاربردی باشند. در پایان دوره آزمون و خطای اولیه نیز یافته‌های خود را به‌صورت نوشته درآورید و از آن به‌عنوان راهنمای روش ترید خود استفاده کنید.

4. روش ترید خود را مشخص کنید.

درست مانند انواع روش‌ها و ابزارهای مختلف ترید، خودِ ترید نیز انواع مختلفی دارد که بسته به وقت و سرمایه در دسترس باید دست به انتخاب میان آنها بزنید. از میان روش‌های ترید نیز می‌توان به ترید روزانه، آربیتراژ، ترید رِنج و… اشاره کرد.

5. زمان‌بندی بین تریدها را مشخص کنید.

بسته به روشی که برای ترید انتخاب می‌کنید، باید بین تریدهای خود فاصله زمانی مشخصی را رعایت کنید؛ مثلاً بازه زمانی میان معاملات یک تریدر روزانه کوتاه‌تر از یک تریدر سوئینگ است.

TRADE

6. روش مدیریت خطر خود را مشخص کنید.

ضررکردن بخش جدایی‌ناپذیر از فعالیت دنیای سرمایه‌گذاری و تریدینگ است و هر چقدر هم که با تحلیل و منطق حرکت کنید، احتمال آن وجود دارد. در حقیقت هدف غایی تریدینگ بیشتر بودن تعداد معاملات سودده نسبت به معاملات منفی است.

بدین ترتیب، باید تنها با بخشی از سرمایه خود وارد یک معامله شوید تا در صورت منفی‌بودن آن معامله، تمام سرمایه خود را از دست ندهید. این نکته یکی از ساده‌ترین روش‌های مدیریت ریسک است و هر تریدر باید مشخص کند که قصد دارد با چند درصد از دارایی خود وارد معاملات شود.

سخن آخر

داشتن یک استراتژی معاملاتی از اولین و مهمترین اقداماتی ورود و فعالیت مالی در دنیای ارزهای دیجیتال است و در این مقاله سعی کردیم ضمن ارائه تعریف کوتاهی از برنامه معاملاتی و مزایای استفاده از آن، چک لیست کلی ایجاد یک استراتژی معاملاتی مناسب را نیز مورد بررسی قرار دهیم. توجه داشته باشید که ساخت و تبیین یک استراتژی معاملاتی مناسب نیازمند آزمون و خطاست و زمان‌بر خواهد بود؛ اما در نهایت وقت و زمان صرف‌شده به نفع شما بوده و سودآوری شما را افزایش خواهد داد.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا