ثبت نام اکسچنج
بلاکچین

ساخت توکن رایگان بدون کد نویسی در بلاکچین اتریوم

ساخت توکن ارز دیجیتال این روزها یکی از به‌صرفه‌ترین روش ها برای ایجاد یک پروژه ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود. همچنین فرایند توکنایز کردن دارایی‌‌های غیر‌فیزیکی در چند سال اخیر میان سازمان‌های مختلف، رواج بسیاری داشته است.

به احتمال زیاد تاکنون عبارت توکن طرفداری را نیز شنیده‌اید که توسط باشگاه‌های ورزشی جهت حمایت‌های تیم‌های مختلف ارائه می‌شوند.

برای ساخت و عرضه این توکن‌ها نیاز به دانش برنامه‌نویسی است و سازندگان آنها باید با اصول کدنویسی دیجیتالی آشنا باشند. اما کدنویسی دانشی نیست که همه افرادی که قصد ایجاد توکن را دارند با آن آشنا باشند؛ پس راه‌حل چیست؟

در این مقاله سیتکس قصد داریم نحوه ساخت توکن بدون نیاز به دانش و تخصص برنامه‌نویسی را بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

تفاوت کوین با توکن چیست؟

در ابتدا بیایید با مفهوم توکن و تفاوت آن با کوین آشنا شویم:

کوین و توکن هر دو ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده هستند، با این تفاوت که کوین‌‌ها بلاکچین اختصاصی دارند اما یک توکن بر‌پایه بلاکچین ارزهای دیگر اجرا می‌شود؛ یعنی بلاکچین اختصاصی ندارد. اصلی‌ترین دلیل ایجاد توکن، صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ است. توکن‌ها عموما به‌عنوان ابزار پرداخت در پلتفرم‌های غیر‌متمرکز (DApp)، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای ساخت یک توکن، باید با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی در بستر بلاکچین‌هایی با قابلیت اجرای قرارداد هوشمند، یک قرارداد هوشمند تنظیم کنید. این در حالیست که برای ایجاد یک کوین، باید یک شبکه بلاکچینی کامل و جامع کدنویسی و راه‌اندازی کنید. توکن‌ها عموما در رویدادهای عرضه اولیه معرفی می‌شوند و باید میزان حداکثر عرضه آنها در ابتدای کار مشخص شود (توکن عرضه نامحدود ندارد).

توکن ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟

توکن‌ها جهت جذب کاربر در پلتفرم‌های غیرمتمرکز و کسب جایگاه مناسب پروژه در دنیای فناوری‌های دیفای، باید کاربردهایی ویژه‌ای را ارائه کنند. همچنین برای آن‌که توکن به‌عنوان یک نماینده لایق از پروژه پشتیبانش مورد حمایت قرار گیرد، باید ارزشمند باشد و ارزشی به دارندگانش ارائه دهد. توکن‌ها براساس کاربرد و ارزش‌شان به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند.

  1. توکن کاربردی:

در پلتفرم یا پروژه اختصاصی خود، خدماتی را به دارندگان ارائه می‌دهند. (فقط در پروژه پشتیبان‌)

  1. توکن حاکمیتی: 

دارندگان این توکن‌ها به‌نوعی مدیریت پروژه پشتیبان را بر‌عهده داشته و در تصمیم‌گیری‌ها حق رای دارند (با‌توجه به میزان دارایی).

  1. توکن جایزه:

توکن جایزه می‌تواند کاربردی یا حاکمیتی باشد. این توکن‌ها در پروژه‌های مختلف براساس فعالیت‌های متفاوت، به‌صورت رایگان به کاربران پلتفرم اهدا می‌شود.

  1. توکن امنیتی:

افراد با این توکن‌ها تملک خود روی یک دارایی را مشخص می‌کنند و به‌نوعی سند مالکیت محسوب می‌شوند. به آنها، توکن اوراق بهادار نیز می‌گویند.

  1. توکن غیر‌قابل تعویض:

همه این توکن‌ها را با نام NFT ‌می‌شناسیم. این دسته از توکن‌ها قابلیت تعویض یا مبادله با توکن دیگری را ندارد یا به عبارت دیگر منحصر به فرد هستند.

  1. توکن اجتماعی:

به این دسته توکن طرفداری نیز گفته می‌شود که اغلب توسط باشگاه‌های ورزشی و جهت حمایت از تیم‌های ورزشی ایجاد و عرضه می‌شوند. گاهی افراد مطرح در عرصه‌های مختلف نیز توکن طرفداری ایجاد می‌کنند. این توکن‌ها توسط موسسات خیریه نیز با اهداف مختلف، عرضه می‌گردند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
منظور از سختی شبکه بیت کوین (Difficulty) چیست؟

چرا باید توکن ساخت؟

دلایل ساخت توکن را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  1. توسعه‌دهندگان پروژه‌های ارز دیجیتال جهت کاهش هزینه‌های پروژه، افزایش سرعت پیشرفت، آسان بودن راه‌اندازی یک توکن به‌نسبت یک پروژه ارز دیجیتال مستقل، استفاده از امنیت و همچنین نام و شهرت شبکه‌های بزرگ‌تر و قدیمی‌تر رمزارزی و سایر موارد این‌چنینی، اقدام به ایجاد توکن در بستر شبکه‌های بلاکچینی دیگر می‌کنند.

همچنین برخی از توسعه‌دهندگان به‌منظور آزمون و خطای پروژه خود، ابتدا آن را روی یک بلاکچین دیگر پیاده‌سازی کرده و در‌صورتی که پروژه موفقیت‌آمیز بود، بلاکچین اختصاصی را راه‌اندازی می‌کنند؛ سپس توکن پروژه را به بلاکچین جدید انتقال می‌دهند.

  1. همچنین ایجاد توکن این روزها تبدیل به یک کانال جذب سرمایه و ایجاد جوامع پویاتر در سازمان‌های مختلف شده است. توکنایز کردن (Tokenization) یا به‌عبارت دیگر، تبدیل دارایی‌های فیزیکی و غیر‌فیزیکی به توکن، پلی میان دنیای واقعی و بلاکچین‌ها به‌وجود آورد.

بسیاری از سازمان‌های بزرگ جهانی برای تشویق کاربران خود به تعامل بیشتر با مجموعه اقدام به ایجاد توکن کرده‌اند. همچنین برخی مجموعه‌ها جهت تسهیل مراحل جذب سرمایه دارایی‌های خود را توکنایز کرده و عرضه می‌کنند.

آیا اتریوم بهترین پلتفرم توکن سازی است؟

ساختن ارز دیجیتال بدون کد نویسی

اتریوم قطعا دنیای ارزهای دیجیتال را دگرگون کرد. این سیستم عیر‌متمرکز با قابلیت‌های متعددی که ارائه کرد، مسیری نوین را پیش روی شبکه‌های دیگر بلاکچینی قرار داد.

یکی از ویژگی‌های جذاب بلاکچین اتریوم قابلیت اجرای قرارداد هوشمند بود. قراردادهای هوشمند مجموعه‌ای از کدهای برنامه‌نویسی‌اند که در شبکه‌های بلاکچینی قابل اجرا هستند. این قراردادها پس از آن‌که تمام مفاد آنها اجرا گردد، به‌طور خودکار آغاز به کار می‌کنند و امکان توقف یا تغییر آنها پس از زمان آغاز قرارداد به‌هیچ عنوان وجود ندارد؛ مگر آن‌که برای پایان آن زمان مشخصی تعیین شده باشد. ایجاد توکن نیز به‌واسطه این قراردادها امکان‌پذیر است.

بنابراین اتریوم به‌عنوان قدیمی‌ترین و معتبرترین بلاکچین با قابلیت اجرای این قراردادها، بستری قابل اطمینان و محبوب برای ساخت و عرضه توکن‌هاست.

شبکه اتریوم برای ساخت توکن فهرستی از قوانین ارائه داده که به آنها استاندارد توکن‌سازی اتریوم یا ERC20 گفته می‌شود. این استاندارد شامل چندین بند لازم‌الاجرا و چند بند اختیاری است. اتریوم را می‌توان پر‌طرفدارترین شبکه بلاکچینی برای ساخت توکن دانست.

چگونه توکن ERC بسازیم؟

همان‌طور که گفته شد ایجاد یک توکن ERC20 مستلزم اجرای یک قرارداد هوشمند در بلاکچین اتریوم است. استاندارد توکن‌سازی اتریوم یا ERC20 به افراد این امکان را می‌دهد که تنها با پر کردن یک فرم و بدون نیاز به دانش فنی، توکن ایجاد کنند.

نکته:

از طریق برخی پلتفرم‌ها مانند Student Coin Terminal و Student Coin، می‌توان به‌راحتی و تنها با یک اتصال کیف پول ارز دیجیتال (با قابلیت پشتیبانی از شبکه اتریوم(به عنوان مثال MetaMask)) به این سیستم‌ها، بدون دانش کد‌نویسی توکن ERC20 ایجاد کرد.

گفتیم که در این استاندارد قوانینی برای ساخت توکن تعیین گردیده که برخی از آنها اجباری و برخی دیگر اختیاری‌اند.

قوانین اجباری استاندارد

Erc20 Total Supply: تعداد نهایی توکن‌های که قرار است پروژه روی بلاکچین اتریوم عرضه کند (تابع محدودیت عرضه)

Balance Of: یک متغیر برای تعیین میزان موجودی هر آدرس کاربری

Transfer: نحوه تخصیص توکن‌های اولیه به کاربران

مطلب پیشنهادی مرتبط
10 زبان برنامه‌نویسی محبوب بلاکچین در سال 2022

Transfer From: امکان ارسال توکن‌ها از یک آدرس به آدرسی دیگر

Approve: تابعی برای بررسی میزان تراکنش‌ها به‌نسبت تعداد توکن‌های عرضه شده (اعتبارسنجی تراکنش‌ها قبل از تایید)

Allowance: بررسی موجودی حساب کاربران قبل از انجام تراکنش برای تایید نهایی (در‌صورت کمبود موجودی تراکنش کنسل می‌شود)

قوانین اختیاری استاندارد

Erc20 Token name: نام توکن

Symbol: نماد اختصاری توکن

Decimal: میزان تقسیم‌پذیری توکن یا همان مقدار اعشار آن (این بازه در بلاکچین اتریوم بین ۱ تا ۱۸ است)

 

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا