ثبت نام اکسچنج
بلاکچیندانشنامهکیف پول هالغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ آموزش ساخت انواع کیف پول

یکی از ارکان مهم حضور در دنیای ارزهای دیجیتال، داشتن کیف‌پول ارز دیجیتال است. یک کیف‌پول مناسب می‌تواند در عین نگهداری از دارایی‌های شما و تأمین امنیت آنها، با داشتن سایر ویژگی‌ها نظیر امکان سواپ یا اکسچنج ارزهای دیجیتال دیجحیتال با یکدیگر، تجربه خوشایندی از حضور در این دنیا را به ارمغان بیاورد. اما چگونه می‌توان کیف‌پول ارز دیجیتال ساخت؟ در این مقاله از بلاگ پلتفرم مالی سیتکس قصد داریم به معرفی و بررسی نحوه ساخت انواع کیف پول ارز دیجیتال بپردازیم.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

قبل از پرداخت به نحوه ساخت کیف‌پول ارز دیجیتال، بهتر است با تعریف این مقوله آشنا شویم. به بیان ساده، کیف‌پول ارز دیجیتال نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که امکان نگهداری، دریافت و ارسال ارزهای دیجیتال را برای کاربر فراهم می‌کند. درواقع کیف‌ پول ارز دیجیتال، دروازه دسترسی کاربر به دنیای بلاکچین است و دارایی‌های وی را به این دنیا متصل می‌کند.

کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال، به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

✅ کیف‌پول‌های سرد

کیف‌پول‌هایی که همواره به شبکه بلاکچین متصل نیستند و در صورت تمایل می‌توان برای انجام تراکنش به شبکه بلاکچینی متصل نمود. کیف‌پول‌های سخت‌افزاری و کاغذی از نمونه‌های این دسته به شمار می‌روند.

✅ کیف‌پول‌های گرم

کیف‌پول‌هایی هستند که همواره به شبکه بلاکچینی متصل هستند. کیف‌پول‌های نرم‌افزاری موبایلی، دسکتاپی و مرورگری از انوع این دسته شناخته می‌شوند.

تمرکز ما در این مقاله، بر ساخت کیف‌پول‌های گرم (نرم‌افزاری) خواهد بود.

کیف پول امانی و غیرامانی چیست؟

هر کیف‌پول دارای دو آدرس عمومی و خصوصی است و فارق از هرگونه رمزگذاری بر کیف‌پول‌ها، اصلی‌ترین راه دستیابی به دارایی‌های دیجیتال، استفاده از کلید خصوصی هر کیف‌پول و آدرس بلاکچینی است. کلید عمومی درواقع همان آدرسی است که برای دریافت ارز دیجیتال در اختیار دیگران قرار می‌دهید، اما کلید خصوصی مانند کلید گاوصندوق دارایی‌های شماست و باید در نگهداری از آن کوشا باشید.

بر این اساس و علاوه‌بر دو نوع گرم و سرد، کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال را به روش دیگری نیز به دو دسته تقسیم می‌کنند:

 1. کیف‌پول امانی یا حضانتی (Custodial): در این کیف‌پول‌ها کلید خصوصی در اختیار کاربر قرار نمی‌گیرد یا حداقل شرکت فراهم‌آورنده کیف‌پول نیز نسخه‌ای از آن در سرورهای خود نگهداری می‌کند. کیف‌پول‌های صرافی‌ها از این دسته به شمار می‌روند.
 2. کیف‌پول غیرامانی یا غیرحضانتی (Non-Custodial): در این کیف‌پول‌ها کلید خصوصی به کاربر داده می‌شود و شرکت خدمات‌دهنده نسخه‌ای از آن نگهداری نمی‌کند. کیف‌پول‌های سخت‌افزاری، کاغذی و بیشتر کیف‌پول‌های نرم‌افزاری در این دسته قرار می‌گیرند.

به‌صورت کلی، کیف‌پول‌های غیرحضانتی امنیت بیشتری دارند؛ چراکه خطر دزدیده ‌شدن دارایی‌ها توسط شرکت ارائه‌دهنده کیف‌پول یا هک شدن سرورهای آن شرکت و از دست رفتن کلید خصوصی وجود ندارد. البته که در این نوع کیف‌پول‌ها، تأمین امنیت کلید خصوصی تماماً بر عهده کاربر است و این موضوع می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

کیف پول امانی و غیرامانی چیست؟

آموزش ساخت انواع کیف پول ارز دیجیتال

پس از آشنایی با معنا و مفهوم کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال و انواع آنها، می‌توانیم به بررسی نحوه ساخت انواع کیف پول ارز دیجیتال بپردازیم.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ICO در ارز دیجیتال چیست؟ تفاوت ICO با IEO و  IPO

آموزش ساخت کیف پول تراست والت

برای ساخت کیف‌پول تراست والت، مراحل زیر را طی کنید:

 1. اگر از اندروید استفاده می‌کنید، اپلیکیشن تراست والت را از Google Play Store یا سایت رسمی آن دانلود کنید. در صورت استفاده از iOS نیز از App Store این برنامه را دانلود و نصب کنید.
  https://trustwallet.com/
 2. پس از نصب، برنامه را باز کرده و گزینه «Create a new wallet» را انتخاب کنید.
 3. پس از تأیید شرایط و ضوابط استفاده از اپلیکیشن، عبارت بازیابی کیف‌پول یا همان کلید خصوصی شما نمایش داده خواهد شد.
 4. این عبارت 12 کلمه‌ای را یادداشت کرده و در چند جای امن نگهداری کنید.
 5. در مرحله بعد، باید عبارت بازیابی خود را در اپلیکیشن وارد کنید تا از درستی یادداشت‌ها اطمینان حاصل کنید.
 6. توجه داشته باشید که این عبارت به هیچ عنوان قابل تغییر نیست و در صورت گم کردن آن، دسترسی به دارایی‌های خود را از دست خواهید داد.
 7. در مراحل بعدی می‌توانید برای کیف‌پول خود رمز عبور تعیین کرده یا از اثر انگشت و Face ID برای ورود به آن استفاده کنید.
 8. کیف‌پول شما ساخته شده است و برای واریز ارز به آن، کافی است از قسمت «Wallet» ارز خود را انتخاب کنید.

آموزش ساخت کیف پول تراست والت

آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال کوینومی

برای راه‌اندازی اولیه کیف‌پول کوینومی، کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 1. اپلیکیشن کوینومی را دانلود و نصب کنید:
 • برای گوشی‌های اندرویدی از Google Play Store یا سایت رسمی اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید.
 • برای iOS نیز از App Store این اپلیکیشن را دریافت و نصب کنید.
 • برای نصب در ویندوز، macOS و لینوکس، از سایت رسمی کوینومی اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید.
  https://www.coinomi.com/en/downloads/
 1. پس از نصب، برنامه را اجرا کرده و گزینه «Create Wallet» را انتخاب کنید.
 2. با جابجا کردن اسلایدر، گزینه‌های امنیتی مختلف را بررسی و انتخاب کنید؛ بیشترین امنیت مربوط به استفاده از رمز عبور در کنار استفاده از اثر انگشت یا Face ID است.
 3. پس از تعیین رمز عبور و موافقت با شرایط استفاده از کیف‌پول، وارد کیف‌پول شده و می‌توانید ارزهای مورد نظر خود را انتخاب و وارد کنید.
 4. در این مرحله، در بخش بالایی اپلیکیشن گزینه «Wallet not backed up» را مشاهده خواهید کرد، برای افزایش امنیت کیف‌پول و دارایی‌های خود، این گزینه را انتخاب کنید.
 5. پس از انتخاب این گزینه و با ورود رمز عبور، عبارت بازیابی خود که از 24 کلمه تشکیل شده است را مشاهده خواهید کرد. این عبارت را یادداشت و در برنامه وارد کنید. این عبارت در جای مناسب نگهداری کرده و هرگز آن را گم نکنید.
 6. توجه داشته باشید که می‌توانید بدون دریافت عبارت بازیابی نیز از کیف‌پول کوینومی استفاده کنید، اما انجام چنین کاری خطرناک است و در صورت خرابی یا گم‌شدن دستگاه خود، تمام دارایی‌های خود را از دست خواهید داد.

آموزش ساخت کیف پول دیجیتال اتمیک

برای ساخت کیف‌پول ارز دیجیتال خود در اتمیک والت، طبق مراحل زیر پیش روید:

 1. اپلیکیشن اتمیک والت را دانلود و نصب کنید:
  • برای گوشی‌های اندرویدی از Google Play Store یا سایت رسمی اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید.
  • برای iOS نیز از App Store این اپلیکیشن را دریافت و نصب کنید.
  • برای نصب در ویندوز، macOS و لینوکس، از سایت رسمی کوینومی اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید.
   https://atomicwallet.io/downloads
 2. پس از نصب، اپلیکیشن را باز کرده و گزینه «Create Wallet» را انتخاب کنید.
 3. برای ورود به کیف‌پول خود، رمز عبور تعیین کنید؛ توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید این رمز عبور را فراموش کنید. در صورت فراموشی، امکان دسترسی به اپلیکیشن و در نتیجه دارایی‌ها ممکن نخواهد بود.
 4. پس از این مرحله عبارت بازیابی خود را مشاهده خواهید کرد. این عبارت 12 کلمه‌ای را یادداشت کرده و در اپلیکیشن وارد کنید. در نگهداری از این عبارت کوشا باشید و هرگز آن را در اختیار دیگران قرار نداده و گم نکنید.
 5. در این مرحله، می‌توانید به اتمیک والت اجازه دهید تا برای بهبود اپلیکیشن به برخی از برهم‌کنش‌های شما به‌صورت ناشناس دسترسی داشته باشد؛ انتخاب این موضوع با خود شماست و تأثیری بر تجربه یا امنیت کیف‌پول نخواهد داشت.
 6. پس از انجام این مراحل، کیف‌پول شما راه‌اندازی شده و می‌توانید با واریز دارایی‌های خود از آن استفاده کنید.
مطلب پیشنهادی مرتبط
ییلد فارمینگ در امور مالی غیر متمرکز چیست؟

آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال کوینکس

باید توجه داشت که کوینکس یک صرافی ارز دیجیتال است و کیف‌پول جداگانه‌ای ندارد و با ساخت حساب کاربری در این سایت، کیف‌پول شما به‌صورت خودکار ساخته خواهد شد. در نتیجه ساخت کیف‌پول کوینکس، برابر با ساخت حساب کاربری در این صرافی خواهد بود. برای این کار، کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 1. وارد سایت رسمی کوینکس شده و با ارائه ایمیل و تعیین رمز عبور، حساب کاربری خود را بسازید.
  https://www.coinex.com/register
 2. البته امکان استفاده از اپلیکیشن این صرافی نیز وجود دارد، اما برای ثبت‌نام اولیه بهتر است از وبسایت استفاده کنید.
 3. پس از این مرحله کد تأییدی به ایمیل شما ارسال خواهد شد، این کد را در محل مشخص‌شده وارد کنید.
 4. توجه داشته باشید در هر یک از مراحل ممکن است لازم به انجام پازل Captcha باشید تا اثبات کنید که ربات نیستید.
 5. سپس باید ورود دو مرحله‌ای (2-Step Verification) را فعالسازی کنید. برای اینکار می‌توانید از پیامک یا اپلیکیشن‌های مخصوص این کار مانند Google Authenticator استفاده کنید.
 6. پس از این مرحله حساب کاربری شما ساخته شده و می‌توانید با ورود به بخش «Assets» یا همان دارایی‌ها، آدرس کیف‌پول ارز دیجیتال مورد نظر خود را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که برخلاف تمام کیف‌پول‌های مطرح‌شده در این مقاله، کیف‌پول متصل به صرافی کوینکس از نوع حضانتی است و همان‌طور که قبلاً گفتیم در معرض خطر هک‌شدن قرار دارد. همچنین، باتوجه به اینکه صرافی کوینکس خارجی است و ممکن است به‌دلیل تحریم‌ها و قوانین جهانی، اقدام به مسدودسازی حساب‌های کاربران ایرانی کند. در نتیجه در صورتی که قصد ندارید از صرافی این سایت استفاده کنید، به کارگیری کیف‌پول آن چندان منطقی نیست.

آیا برای هر ارز دیجیتال نیاز به ساخت کیف پول دیجیتال جداگانه است؟

لزوم یا عدم لزوم ساخت کیف‌پول مخصوص ارزهای مختلف، یکی از رایج‌ترین سوال‌های مطرح‌شده در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. پاسخ به این سوال منفی است؛ یعنی نیازی نیست برای هر ارز دیجیتال یک کیف‌پول جداگانه ساخت.

بر این اساس، عباراتی مانند «کیف‌پول دوج کوین»، «کیف‌پول ترون، «کیف‌پول تتر» و… اساساً بی‌معنی هستند و ارزهای معدودی کیف‌پول مخصوص به خود را دارند؛ کما اینکه امکان نگهداری، دریافت و ارسال این ارزها نیز در کیف‌پول‌های دیگر وجود دارد و استفاده از کیف‌پول مخصوص این ارزها، تنها امکان استفاده از قابلیت‌های بیشتری را فراهم می‌کند.

چگونه کیف پول ارز دیجیتال انتخاب کنم؟

هنگامی که قصد دارید از یک کیف‌پول ارز دیجیتال استفاده کنید، پشتیبانی کیف‌پول مورد نظر از ارز مورد نظر شما مهمترین مسئله‌ای است که باید به آن توجه داشته باشید. در ادامه می‌توانید برخی از نکاتی که هنگام انتخاب کیف‌پول باید به آن توجه داشته باشید را مشاهده کنید:

 1. پشتیبانی کیف‌پول مورد نظر از ارزهای مورد استفاده شما
 2. سرد یا گرم بودن کیف‌پول و امانی یا غیرامانی بودن آن
 3. سابقه امنیتی کیف‌پول و نحوه مدیریت حملات هکری توسط آن
 4. تنوع و قدرت روش‌های افزایش امنیت کیف‌پول
 5. تعداد و کیفیت ویژگی‌های اضافه مانند سواپ، اکسچنج، مرورگر برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp)، ارائه استیکینگ و…
 6. تعداد و تنوع روش‌های استفاده؛ موبایل، دسکتاپ، مرورگر و…

چگونه کیف پول ارز دیجیتال انتخاب کنم؟

سخن آخر

کیف‌پول ارز دیجیتال، اصلی‌ترین ابزار فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین به شمار می‌رود و انتخاب کیف‌پول درست یا نادرست می‌تواند بر تجربه شما در این بازار موثر باشد. تعداد کیف‌پول‌های فعال در بازار بسیار بیشتر از آن چیزی است که در این مقاله معرفی کردیم؛ مواردی مانند متامسک (Metamask)، سیف پل (Safpal)، اکسدس (Exodus) و… از نمونه‌هایی هستند که در کنار قابلیت‌های متنوع، امنیت مناسبی را نیز برای کاربران ایجاد می‌کنند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
استفاده از هوش مصنوعی در معاملات ارز دیجیتال

البته همان‌طور که دیدیم، پروسه راه‌اندازی بیشتر کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال مشابه یکدیگر است و با یادگیری هرکدام، راه‌اندازی سایر کیف‌پول‌ها نیز ساده خواهد شد.


اکسچنج سیتکس صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا