ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاری

۶ راهکار برای جلوگیری از حرص و طمع در معاملات ارز دیجیتال

درست مانند هر بازار مالی دیگر، تریدرهای بازار ارزهای دیجیتال نیز به‌دنبال کسب سود و درآمد هستند و این هدف، وجود حرص و طمع را در این بازار اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در حقیقت این نکته که بازار ارزهای دیجیتال یکی از پرسودترین و دردسترس‌ترین بازارهای مالی جهانی به‌شمار می‌رود، حرص و طمع موجود در این بازار را پررنگ‌تر کرده است. به همین سبب، در مقاله امروز از بلاگ پلتفرم مالی سیتکس قصد داریم به دلایل بروز این حس و راهکارهای مقابله با آن بپردازیم.

دلیل ایجاد حرص و طمع در بازار ارز دیجیتال چیست؟

طرح چنین سوالی در یک بازار مالی پرسود مانند بازار ارزهای دیجیتال چندان درست نیست؛ چراکه هر کسی دوست دارد با استفاده از سرمایه‌گذاری در این بازار و انجام محاسبات درست و اتخاذ تصمیمات منطقی، به سود و درآمد برسد؛ بدین ترتیب وجود طمع در یک بازار مالی کاملاً منطقی و توجیه‌پذیر است.

به‌صورت کلی اما می‌توان برای حضور حرص و طمع در بازار ارزهای دیجیتال چند دلیل معرفی کرد:

طبیعت بشر

حقیقت این است که کسب درآمد و سود از اصلی‌ترین دلایل فعالیت در بازارهای مالی است و بازار ارز دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست. به بیان دیگر، کسب سود مهمترین دلیل فعالیت افراد در بازارهای سرمایه مانند ارز دیجیتال است و کسب سود و درآمد، بدون وجود حرص و طمع غیرممکن است.

کسب سود هنگفت توسط برخی افراد

یکی دیگر از مهمترین دلایل وجود یا افزایش حرص و طمع در میان سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال، مشاهده تجربه سایر سرمایه‌گذاران و تریدرهای این بازار است. همان‌طور که می‌دانید بازار ارزهای دیجیتال یکی از پرسودترین بازارهای مالی به‌شمار می‌رود و کم نبوده‌اند افرادی که توانسته‌اند با استفاده از شانس یا اتخاذ تصمیمات درست به سودهای هنگفتی دست یابند.

مشاهده این افراد توسط سایر سرمایه‌گذاران و تریدرها منجر به ایجاد حس حسادت در آنها شده و در نهایت خود را به شکل حرص و طمع برای کسب سود بیشتر بروز می‌دهد.

رشد عظیم برخی پروژه‌ها

اگر اخبار دنیای ارزهای دیجیتال را دنبال کرده باشید، مطمئناً شنیده‌اید که یک پروژه توانسته در یک روز سود بیش از 100 درصدی را تجربه کند یا مانند توکن شیبا اینو، در طی یک سال سودی معادل 14,800,000 درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورده باشد.

مشاهده این فرصت‌های گذشته و از دست رفته نیز می‌تواند منجر به ایجاد احساس سرخوردگی شود که ممکن است به شکل حرص و طمع برای کسب چنین سودهایی خود را نمایش دهد.

آیا حرص و طمع در معامله‌گری همیشه بد است؟

همان‌طور که در بخش پیشین دیدیم، وجود حرص و طمع است که باعث ورود افراد به بازارهای سرمایه مانند بازار ارزهای دیجیتال می‌شود؛ یعنی اگر فردی به اندازه کافی حرص و طمع نداشته باشد، به‌احتمال زیاد اصلاً وارد بازارهایی نظیر بازار ارزهای دیجیتال نخواهد شد.

به بیان دیگر، این حرص و طمع است که سرمایه‌گذار یا تریدر را به انجام یک معامله به امید سود بیشتر تشویق می‌کند؛ به همین سبب می‌توان گفت که نه‌تنها داشتن حرص و طمع در معاملات ذاتاً بد نیست، بلکه لازم است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش صفر تا صد تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال

حرص و طمع آن زمانی مشکل‌‌ساز می‌شود که غلظت آن در معاملات و زندگی روزمره فرد بیش از حد بالا رفته و در اتخاذ تصمیمات منطقی اختلال ایجاد می‌کند. برای درک بهتر، به مثال زیر توجه داشته باشید.

می‌دانید که ویتامین‌ها از مهمترین مواد موجود در بدن انسان هستند که وظایف متعددی بر عهده داشته و کمبود آنها می‌تواند منجر به بیماری یا ایجاد مشکلات عدیده‌ای شود؛ به همین سبب بخش قابل توجهی از افراد دست به استفاده از قرص‌های ویتامین می‌زنند تا بتوانند ویتامین لازم بدن خود را تأمین کنند.

حال فرض کنید یک فرد به امید افزایش اثربخشی ویتامین‌ها، اقدام به مصرف بیش از حد برخی از این قرص‌ها کند؛ مسلماً این کار مضر بوده و منجر به مسمومیت خواهد شد، مسمومیتی که می‌تواند حتی مرگبار باشد.

حرص و طمع را نیز می‌توان مشابه مصرف قرص‌های ویتامین در نظر گرفت؛ بدین معنی که وجود مقداری از آن برای پذیرش میزان مناسبی از خطر و فعالیت در یک بازار پرتلاطم و سودده مانند ارزهای دیجیتال لازم است. اما اگر این حرص و طمع از حد مجاز بیشتر شود، می‌تواند باعث متضررشدن سرمایه‌گذار و حتی ورشکست‌شدن وی شود.

از کجا بدانم دچار حرص و طمع در معامله‌گری شده‌ام؟

حرص و طمع

درست مانند نشانه‌های فیزیکی مصرف بیش از قرص‌های ویتامین در بدن، افزایش بیش از حد حرص و طمع در معامله‌گری نیز نشانه‌هایی دارد که شناسایی و جلوگیری از اثرات بد آن را ساده‌تر می‌کند. در ادامه به این نشانه‌ها خواهیم پرداخت.

دور شدن از نقشه و استراتژی سرمایه‌گذاری

همان‌طور که می‌دانید، داشتن یک استراتژی و نقشه مشخص برای سرمایه‌‌گذاری از لازمه‌های موفقیت در بازارهای سرمایه، خصوصاً بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال است؛ یعنی قبل از آنکه سرمایه خود را وارد بازار کرده و شروع به معامله و ترید کنید، ابتدا باید استراتژی سرمایه‌گذاری و اهداف خود را مشخص کنید.

حال اگر در طی زمان کم‌کم از نقشه و استراتژی خود فاصله گرفته و شروع به اتخاذ تصمیمات لحظه‌ای و پرخطر کنید، احتمالاً دچار حرص و طمع در معاملات خود شده‌اید.

جبران چند روز ضرر در یک معامله

ممکن است بسته به شرایط مختلف بازار یا تصمیمات اشتباه، طی چند معامله متوالی متحمل ضرر شوید و درست است که ضررکردن به‌کلی اتفاق ناخوشایندی است، اما ضررکردن بخش جدایی‌ناپذیر از فعالیت در بازارهای سرمایه به‌شمار می‌رود.

به بیان دیگر، افزایش معاملات سودده در کنار کاهش تعداد معامله‌های متضرر هدف اصلی فعالیت در بازارهای سرمایه نظیر بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود؛ چراکه حذف کامل معاملات متضرر غیرممکن است.

بدین ترتیب اگر پس از تجربه چند ضرر متوالی سعی کردید این ضررهای متحمل‌شده را با استفاده از یک یا دو معامله جبران کنید، ممکن است دچار حرص و طمع شده باشید.

افزایش ناگهانی یا ناخودآگاه حجم و اندازه معاملات

همان‌طور که گفتیم، برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی از ابتدایی‌ترین و مهمترین قدم‌های شروع سرمایه‌گذاری است و انتخاب اهداف کوتاه‌مدت و اندازه معاملات نیز بخشی از این برنامه‌ریزی به‌شمار می‌رود؛ یعنی شما باید برای خود تعیین کنید که قصد دارید معاملات خود را در حدود چه بازه قیمتی انجام دهید. به بیان دقیق‌تر باید مشخص کنید که معاملات شما عموماً در حدود 50 تا 150 دلار انجام می‌شوند یا در بازه 1,000 تا 1,500 دلار و…

مطلب پیشنهادی مرتبط
صفر تا صد ارز فیات + کاربرد آن در ارز دیجیتال

حال اگر برای مدتی حجم معاملات شما از بازه تعیین‌شده بیشتر شد، احتمال آن وجود دارد که دچار حرص و طمع شده باشید.

ترید بیش از حد

در ادامه نکته قبلی، باید در برنامه‌ریزی خود تعداد تریدهایی که قصد انجام آنها را دارید نیز مشخص کنید و اگر در یک بازه زمانی از این مقدار بیشتر ترید کردید، احتمالاً دچار حرص و طمع شده‌اید.

استفاده بیش از حد از اهرم

استفاده از اهرم یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سرمایه اولیه و در نتیجه افزایش سود دریافتی و درآمد است، اما باعث افزایش خطر در معاملات نیز خواهد شد؛ چراکه با افزایش سرمایه اولیه، ضرر ناشی از انجام یک معامله زیان‌بار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

استفاده از اهرم به خودی خود بد نیست، اما اگر در یک بازه زمانی بیش از میزان معمول خود از اهرم استفاده کردید، به احتمال زیاد دچار حرص و طمع شده‌اید.

۶ روش برای کنترل حرص و طمع در بازار ارز دیجیتال

راه کارهای حرص و طمع

حال که به دلیل وجود و ایجاد حرص و طمع در معاملات بازار ارزهای دیجیتال و شناسایی آن پرداختیم، می‌توانیم به راه‌های کنترل این شمشیر دولبه نیز نگاهی داشته باشیم.

به استراتژی خود پایبند باشید.

تعهد به استراتژی معاملاتی خود یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بخش بزرگی از مشکلات تریدرها و سرمایه‌گذاران است و کنترل حرص و طمع نیز از همین قاعده مستثنی پیروی می‌کند.

بدین ترتیب که تعهد به برنامه و استراتژی اولیه به شما امکان می‌دهد تا انتظارات و اهداف منطقی‌تری داشته و از زیاده‌خواهی و پذیرش خطر بالا خودداری کنید.

استرس خود را مدیریت کنید.

استرس یکی از دلایل ایجاد افزایش احساساتی نظیر حرص و طمع است که با افزایش احساس خطر و گرفتن آرام و قرار از سرمایه‌گذاران و تریدرها، احتمال اتخاذ تصمیمات عجولانه و پرخطر را افزایش می‌دهد.

برای مدیریت استرس راه‌های متعددی را می‌توان مطرح کرد؛ اما مدیتیشن، پرداختن به تفریح‌های آرامش‌بخش، در لحظه زندگی‌کردن و… از رایج‌ترین روش‌های مدیریت این حس به‌شمار می‌رود.

سوابق معاملات خود را ثبت کنید.

بررسی عملکرد گذشته و سنجش آن یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش بهره‌وری و کنترل انتظارات در هر کاری است و از این روش می‌توانید برای جلوگیری از حرص و طمع نیز استفاده کنید.

ثبت معاملات، نتیجه و دلیل انجام و ارزش هر کدام از آنها می‌تواند برای تعیین اهداف بهتر و دقیق‌تر کاربردی بوده و در نهایت از گرفتاری در دام حرص و طمع جلوگیری کند.

زمان کاری مشخص داشته باشید.

داشتن ساعت کاری مشخص یکی از رایج‌ترین نکته‌های موجود در میان تریدرها و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی است؛ بدین ترتیب که درست مانند یک شغل ثابت، باید ساعت‌هایی که قصد دارید به ترید و معامله بپردازید را برای خود مشخص کرده و در همین ساعت‌ها فعالیت کنید.

این کار در کنار آماده‌سازی ذهن شما و افزایش بهره‌وری، از حرص و طمع و اتخاذ تصمیمات ناگهانی نیز جلوگیری می‌کند.

در حجم معاملات تعادل را خود حفظ کنید.

همان‌طور که دیدیم، افزایش بیش از حد و ناگهانی حجم و ارزش معاملات از نشانه‌های حرص و طمع است و دوری از این موضوع نیز، از گرفتار شدن در دام حرص و طمع جلوگیری خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معاملات فیوچرز (Futures) ارز دیجیتال چیست؟

بیش از حد ترید نکنید.

سعی کنید در هر «روز کاری» و هر زمانی که به معامله می‌پردازید، تعداد معامله مشخصی را انجام دهید؛ مثلاً اگر همیشه 10 معامله انجام می‌دهید، سعی کنید در روزهای بعدی نیز نزدیک همین تعداد معامله کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم ضمن معرفی دلایل وجود حرص و طمع در بازار ارزهای دیجیتال، به نشانه‌های بروز آن و روش‌های کنترل آن نیز نگاهی داشته باشیم. اما نکته مهمی که باید در مقابله با این مقوله به آن توجه داشت، مسئله شناخت فرد سرمایه‌گذار از خود است.

یعنی در کنار نکته‌ها و راه‌حل‌های ارائه‌شده در این مقاله، باید سعی کنید نسبت به اخلاقیات و نقاط ضعف خود شناخت پیدا کرده و از این طریق، مدیریت حرص و طمع را برای خود ساده‌تر کنید.

1/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا