ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل فاندامنتالدانشنامهمعامله و سرمایه گذاری

عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی یکی از رایج‌ترین روش‌های شروع ترید ارزهای دیجیتال است و بسیاری از سیگنال‌های خرید و فروش موفق با استفاده از این روش بدست می‌آیند.

از نظر بسیاری، سادگی تحلیل فاندامنتال نسبت به سایر روش‌های تحلیل و بررسی بازار ارزهای دیجیتال، مهمترین دلیل محبوبیت این روش در میان تریدرهاست و به همین سبب در این مقاله از بلاگ پلتفرم مالی سیتکس قصد داریم به بررسی عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال پرداخته و با هر کدام از آنها آشنا شویم.

تحلیل فاندامتال چیست؟

قبلاً در مقاله آموزش تحلیل فاندامنتال یا بنیادی با جزئیات بیشتری به معنا و مفهوم تحلیل فاندامنتال پرداخته‌ایم، تحلیل فاندامنتال روشی است که سعی دارد با استفاده از بررسی عوامل مختلف موثر بر ارزش یک دارایی یا ارز دیجیتال، اقدام به شناسایی ارزش واقعی آن کرده و در مورد آینده آن دارایی اظهار نظر کند.

برخلاف بازارهای بورسی که ساعات کاری مشخصی دارند، دنیای ارزهای دیجیتال همواره در حال فعالیت است و همواره شاهد بروز اخبار موثر بر این بازار از نقاط مختلف جهان هستیم؛ به همین سبب تریدرهای این بازار همواره در حال بررسی آخرین اخبار مربوطه هستند.

یکی از محبوب‌ترین روش‌های استفاده از این اخبار در معاملات و بررسی آنها، تحلیل فاندامنتال یا بنیادی است که می‌تواند برای شناسایی مهمترین اخبار از سایر اخبار کم‌اهمیت‌تر استفاده شود.

معرفی و بررسی مهمترین عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

همان‌طور که می‌دانید در تحلیل تکنیکال با اندیکاتورها و فرمول‌ها و محاسبات پیچیده سر و کار داریم و با اینکه برای تحلیل فاندامنتال نیز می‌توان اندیکاتور تعریف کرد، عوامل موثر دیگری وجود دارند که با بررسی آنها می‌توان به درک درستی از بازار و شرایط آن دست یافت. در ادامه به بررسی برخی از این عوامل خواهیم پرداخت:

✅ رخدادهای مهم جهانی

در شرایط اضطراری، افراد جامعه در جهت حفظ ارزش دارایی‌های خود تلاش می‌کنند و عموماً بیشتر نوآوری‌ها در این زمان‌ها رخ می‌دهد و گاهی شرایط سخت دولت‌ها و مسئولان حکومتی را محبور به جلو انداختن برخی برنامه‌های مالی و پذیرش استفاده از فناوری‌های جدید می‌کند که می‌تواند بر بازارهای مالی سنتی و ارزهای دیجیتال تأثیر مستقیم بگذارد.

خبرهایی نظیر تظاهرات گسترده در اقتصادهای بزرگ، جنگ، برکناری یا استیضاح یک رئیس جمهور و وزیر و وضع قوانین جدید مالی در کشورهای موثر و… همگی می‌توانند بر بازارهای مالی تأثیرگذار بوده و سبب ایجاد تغییر وضعیت در روند بازار شوند. بر این اساس، برای کسب بهترین نتایج از تحلیل فاندامنتال، پیگیری اخبار مهم جهانی و آگاهی از آنها توصیه می‌شود.

✅ شرایط اقتصادی جهانی یا منطقه‌ای

زمانی که رویداد بزرگ اقتصادی رخ می‌دهد، عموماً تمام بازارها اعم از بازارهای سنتی مانند بورس و بازارهای مدرن‌تر مانند ارزهای دیجیتال تحت تأثیر قرار می‌گیرند؛ میزان این تأثیر در بازارهای ارزهای دیجیتال نیز می‌تواند بسته به نوع آن متفاوت باشد.

برای مثال طی نیمه دوم سال 2021 و با افزایش تورم بی‌سابقه در ترکیه و ارزش ناگهانی لیر در مقابل دلار، بسیاری از شهروندان ترکیه اقدام به تبدیل دارایی‌های خود به ارزهای دیجیتال (خصوصاً بیت کوین) کردند؛ چنین اتفاقاتی می‌توانند بر دنیای ارزهای دیجیتال موثر واقع شده و سبب تغییرات شوند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش تحلیل فاندامنتال یا بنیادی به زبان ساده (Fundamental Analysis)

✅ تغییرات در بازار بورس

درست است که بازار ارزهای دیجیتال سعی دارد تا جای ممکن از تغییرات بازارهای سنتی مانند بورس و قیمت طلا مستقل مانده و روند متفاوتی را طی کند، اما اقتصاد جهانی از چرخ‌دنده‌هایی تشکیل شده است که به یکدیگر متصل‌اند و عموماً با نزولی‌شدن روند بورس، شاهد نزولی‌شدن روند بازارهای ارزهای دیجیتال نیز بوده‌ایم.

البته دنبال‌کردن روند بازارهای ارزهای دیجیتال از روند بورس منوط به عوامل و شرایط مختلفی است و با افزایش قدرت بیت کوین و تسلط آن بر بازار، گاهی شاهد ریزش بازار بورس بدون ریزش بازار ارزهای دیجیتال نیز بوده‌ایم. در هر صورت پیگیری تغییرات بازار بورس می‌تواند از عوامل موثر بر تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال نیز محسوب شود.

✅ سرمایه‌گذاران

یکی از مهمترین دلایل پیشرفت یک پروژه یا دارایی و بقای آن، وجود سرمایه‌گذاران و حمایت آنهاست. طی چند سال گذشته، به دلایل متعددی شاهد افزایش حمایت میلیاردرها و سرمایه‌گذاران موفق از ارزهای دیجیتال و بیت کوین بوده‌ایم که افزایش محبوبیت این بازار و ارزش کل (Market Cap) آن را به همراه داشته است. درواقع بررسی میزان پذیرش جامعه از ارزهای دیجیتال می‌تواند در تحلیل فاندامنتال این بازار کاربردی باشد.

✅ قانون‌گذاری

با افزایش محبوبیت و استفاده از ارزهای دیجیتال در سطح جهان، دولت‌های مختلف اقدام به وضع قوانین مختلف برای کنترل این بازار کرده‌اند که در موارد مختلف باعث ایجاد روند صعودی یا نزولی در بازار شده است.

برای مثال ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین، منجر به کاهش شدید هش‌ریت قدیمی‌ترین ارز دیجیتال جهان شد که کاهش ناگهانی قیمت آن را به‌دنبال داشت؛ البته اثر این تصمیم موقتی بود و بیت کوین توانست پس از چند ماه روند صعودی بگیرد، اما تریدرها می‌توانند از این کاهش و افزایش قیمت برای کسب سود استفاده کنند.

همچنین، ممنوعیت فعالیت صرافی‌های بزرگ در کشورهای مختلف نیز می‌تواند بر روند بازار ارزهای دیجیتال موثر باشد.

قانون‌گذاری

✅ پذیرش توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف

فناوری بلاکچین وظیفه تأمین امنیت و پردازش تراکنش‌ها را بر عهده داشته و هسته اصلی ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. استفاده از این فناوری در شرکت‌ها و سازمان‌ها در صنایع مختلف نیز می‌تواند بر روند بازار موثر بوده و تغییراتی (شاید کوچک) را ایجاد کند.

✅ رویدادهای مربوط به ارز دیجیتال

در طول سال رویدادها و دورهمی‌های متنوعی توسط صرافی‌ها، شرکت‌های بزرگ، توسعه‌دهندگان پروژه‌های ارز دیجیتال و… برگزار می‌شود و گاهی اتفاقات و برنامه‌های اعلامی در این رویدادها می‌توانند به‌صورت کوتاه یا بلندمدت بر بازار موثر باشند.

✅ روندهای کلی بازار

سیستم مالی سرمایه‌داری عموماً به‌صورت سالانه یا هر 70 سال یکبار دچار روندهای کلی رکود و رشد می‌شود و پیگیری و دنبال کردن این روندها می‌تواند برای درک بهتر روندهای ارز دیجیتال و اقتصاد جهانی به‌کار آید.

✅ معرفی پلتفرم‌های جدید یا موفقیت برخی پلفترم‌های کوچک‌تر

دنیای ارزهای دیجیتال تنها برای انجام تراکنش یا حفظ ارزش دارایی در برابر تورم ایجاد نشده و با استفاده از فناوری بلاکچین می‌توان کاربردهای متنوعی برای این دنیا متصور شد. از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) گرفته تا توکن‌های غیرمثلی NFT، همواره شاهد نوآوری‌های جدید در این فضا هستیم.

برای مثال طی سال‌های 2020 و 2021 دیفای توانست رشد چشمگیری را تجربه کند و در همین راستا پلتفرم‌هایی نظیر آوه (AAVE)، کامپوند (COMP) و ارائه‌دهنده خدمات اوراکل مانند چین‌لینک (LINK) نیز رشد خوبی داشته و توانستند با جذب سرمایه برنامه‌های بهتری برای آینده ارائه کنند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بیشترین سود استیکینگ ارزهای دیجیتال چقدر است؟

✅ اخبار کلاهبرداری‌ها

به دلیل نو بودن پدیده ارزهای دیجیتال و محدودیت اطلاعات بیشتر افراد جامعه نسبت به این فضا، هر از چند گاهی شاهد اخباری مبنی‌بر هک شدن پلتفرم‌های مختلف یا اجرای Rug Pull توسط توسعه‌دهندگان برخی پروژه‌ها هستیم. این اخبار مخرب هستند و سرعت پذیرش ارزهای دیجیتال توسط جامعه را کاهش می‌دهند که در نهایت می‌تواند بر ارزش کل بازار تأثیرگذار باشد.

✅ حمایت سلبریتی‌ها و افراد مشهور

اگر اخبار دنیای ارزهای دیجیتال را طی دو سال اخیر دنبال کرده باشید، حتماً از تأثیر توییت‌ها و سخنان ایلان ماسک بر دنیای ارزهای دیجیتال و خصوصاً میم‌کوین‌هایی مانند دوج‌کوین آگاه هستید. قیمت بازار ارزهای دیجیتال عموماً بر پایه عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و چه بپذیریم یا نپذیریم، سلبریتی‌ها و افراد مشهور می‌توانند با استفاده از تأثیر خود بر جامعه، منجر به افزایش یا کاهش تقاضا برای یک ارز شده و بر قیمت آن موثر باشند.

همچنین، از نیمه دوم سال 2021 تاکنون، شاهد حمایت بیش از پیش سلبریتی‌های هالیوودی و خواننده‌های مختلف از NFTها بوده‌ایم که محبوبیت این بازار را دوچندان کرده است.

از آنجایی که سلبریتی‌ها بر احساسات مردم تأثیرگذار بوده و می‌توانند با حمایت یا عدم حمایت خود از یک پروژه، منجر به تغییر قیمت یا روند قیمتی آن شوند.

حمایت سلبریتی‌ها و افراد مشهور

سخن آخر

وقتی صحبت از تحلیل و بررسی بازار ارزهای دیجیتال می‌شود، بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذاران بر نمودارهای قیمتی و خطوط و اندیکاتورهای مختلف تکنیکال و فاندامنتال تمرکز دارند؛ اما گاهی باید فارق از نمودارها، به بررسی سایر عوامل موثر پرداخت.

وقتی برای مدتی از نمودارها دور شده و به اخبار کلی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نگاه می‌اندازید، می‌توانید علاوه‌بر عوامل داخلی و آنچین موثر بر بازار، در مورد دنیای بیرونی و اثر آن بر ارزهای دیجیتال کسب اطلاعات کرده و تصمیمات هوشمندانه‌تری بگیرید. بر همین اساس در این مقاله سعی کردیم به معرفی کوتاه برخی از این عوامل خارجی بپردازیم.


اکسچنج سیتکس صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا