ثبت نام اکسچنج
اخباراخبار آلت کویناخبار بیت کوین

جاستین سان: شکست ترا، بک استاپ بزرگی برای استیبل کوین ترون شد

به دنبال فروپاشی کلی استیبل کوین الگوریتمی Terra در ماه می (اردیبهشت)، تیم ترون برنامه‌ای را برای افزایش چشمگیر مقدار سرمایه‌‌ای که به عنوان پشتوانه برای استیبل کوین الگوریتمی خود در نظر گرفته، اعلام کرد.

 

USDD (که در ابتدا یک کپی از استیبل کوین الگوریتمی UST Terra بود) در تاریخ 5 می وارد بلاکچین ترون شد. به گفته بنیانگذار ترون، جاستین سان، این استیبل کوین که برای حفظ پیوند خود با دلار آمریکا، به صورت الگوریتمی طراحی شده بود در حال حاضر بیش از مقدار لازم وثیقه داشته و خطری برابری آن را با دلار تهدید نمی‌کند.

به گفته جاستین سان، ذخایری متشکل از ارزهای دیجیتال و سایر استیبل کوین‌ها فراهم شده که حداقل 130 درصد بیش از کل موجودی USDD است. طی خبری، ترون نسبت پشتوانه استیبل کوین USDD را «تضمین‌شده» توصیف کرده و اعلام نموده که به روزرسانی‌های بی‌درنگ نسبت به پشتوانه‌ها در وبسایت  TRON DAO Reserve (خزانه ترون دائو) از ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) منتشر خواهد کرد.

به گفته سخنگوی ترون، ذخایر فعلی شامل 10,500 بیت کوین (به ارزش تقریبی 330 میلیون دلار)، 240 میلیون واحد ارز USDT، 1.9 میلیارد TRX و همچنین 8.29 میلیارد واحد TRX دیگر است که در یک قرارداد هوشمند جهت توکن‌سوزی فراهم شده‌اند.

سان در رابطه با استیبل کوین الگوریتمی ترون اظهار داشت: «ما می‌خواهیم USDD را به یک مدل هیبریدی ارتقا دهیم.» همچینین او در ادامه گفت: «بنابراین ما از یک سو با الگوریتمی مواجه هستیم که از آن برای پایدار کردن استیبل کوین بهره می‌گیریم و از سوی دیگر ما ذخایر ترون دائو (TRON DAO) را داریم.»

الگوریتم‌های بیمار!

USDD برای تشویق آربیراژورها طراحی شده که قیمت آن را با دلار آمریکا از طریق مبادله میان TRX، توکن ترون و USDD (با استفاده از الگوریتم برای حفظ ثبات قیمت) تنظیم می‌کنند. ترون هم مانند ترا قصد دارد، خود را برای ایجاد ذخیره‌ای به ارزش میلیاردها دلار از طریق اندوختن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای حمایت از USDD در شرایط خاص بازار آماده کند.

همانگونه که می‌دانید ترکیبی از  الگوریتم و پشتوانه‌ای از ارزهای دیجیتال، برای استیبل کوین ترا چندان کارآمد نبود. این استیبل کوین در اواسط ماه می به شدت از قیمت دلاری خود منحرف شد و هم زمان با آن لونا و حدود 40 میلیارد دلار ارزش همگی با هم از بین رفتند. این در حالی بود که فروش میلیاردها دلار بیت کوین و حجم بی‌سابقه‌ای از توکن بومی ترا (لونا) نتوانست چاره‌ای برای سقوط این ارز شود.

با این حال جاستین سان مدعی است که در حال حاضر 667 میلیون دلار عرضه در گردش USDD است که این حجم می‌تواند به خودیه خود پشتوانه مناسبی برای این استیبل کوین باشد.

سان در این رابطه گفت:

ذخایری که ما در حال حاضر استفاده می‌کنیم بسیار متنوع هستند. این ذخایر شامل بیت کوین و انواع مختلف استیبل کوین است. استیبل کوین USDC نیز بخش کوچکی از ذخایر ما خواهد بود.

کمی بعد از اظهارات سان، ترون در خبر دیگری فهرست کامل دارایی‌های پشتوانه USDD را منتشر کرد. این دارایی‌ها عبارتند از: بیت کوین، ترون، تتر، USDC، TUSD و USDJ.

سان افزود:

همه آدرس‌های بیت کوین امضا خواهند شد تا همه بدانند آن بیت کوین‌ها به ما تعلق دارند.

ترون تسلیم نخواهد شد

جاستین سان در گفتگوی قبلی خود گفته بود وجود یک استیبل کوین «غیرمتمرکز» که قانون‌گذاران امکان کنترل آن را ندارند، نیاز مبرم صنعت کریپتو است.

سان در پاسخ به این سوال که آیا فروپاشی استیبل کوین ترا باعث شده تا پروژه USDD را کنار بگذارد گفت که بنیاد محافظ لونا، سازمان غیرانتقاعی که میلیاردها دلار ارز دیجیتال برای حمایت از UST جمع آوری کرده بود، با تلاش برای فروش خزانه خود به سرمایه‌گذاران وحشت‌زده، وضعیت را به شکل نادرستی مدیریت کرد.

وی در این رابطه گفت:

ما باید یک قدم جلوتر از بازار باشیم. ما در وهله اول می‌خواهیم بازار را تثبیت کنیم و نوسانات را کاهش دهیم.

به گفته سان، در حال حاضر، بخش عمده‌ای از ذخایر این پروژه، مستقیما توسط ترون تامین مالی شده است، با این حال، این پروژه امیدوار است به زودی سرمایه‌گذاران نیز به تامین مالی ذخایر USDD جذب شوند.

پیش از سقوط استیبل کوین ترا، هولدرهای UST می‌توانستند دارایی خود را در پروتکل انکر قفل کنند و ۲۰٪ سود به دست بیاورند. جالب است بدانید ترون نیز پلتفرمی مشابه به نام JustLend دارد که در حال حاضر، ۱۷.۶۷٪ سود سالیانه ارائه می‌دهد. البته سان امیدوار است این سود بالاتر برود و به حدود ۳۰٪ برسد.

3/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا