ثبت نام اکسچنج
اخباراخبار آلت کویناخبار بیت کوین

برخورد وزیر قزاقستانی با مزارع استخراج بیت کوین

وزیر انرژی جمهوری قزاقستان اعلام کرده است که این وزارتخانه توانسته 13 مزرعه استخراج بیت کوین را شناسایی و منحل کند. این اقدام به راستای برنامه دولت قزاقستان برای کنترل عملیات‌های ماینینگ بیت کوین در این کشور بوده است.

طبق این اعلامیه، مصرف برق این ماینرها بسیار بالا بوده و به 202 مگاوات می‌رسیده است. همچنین، دولت قزاقستان اعلام کرده که تلاش‌ها برای شناسایی و انهدام مزارع استخراج بیت کوین با استفاده از داده‌های شبکه توزیع برق ادامه خواهد داشت.

پس از ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین، مصرف انرژی در قزاقستان به‌عنوان دومین کشور ماینر بزرگ جهان افزایش چشمگیری داشته و بر اساس گزارش کوین تلگراف، این کشور در آگوست 2021 مسئول بیش از 18 درصد از هش ریت جهانی بوده است؛ این در حالی است که قبل از ممنوعیت ماینینگ در چین، این رقم حدود 8 درصد تخمین زده می‌شد.

در ماه ژوئن سال 2021 بود که رییس جمهور قزاقستان با ایجاد مالیات برای استخراج بیت کوین موافقت کرد که احتمالاً تصمیمی بود که در ادامه روند ضد بیت کوین چین اتخاذ شده بود. در همان سال و پس از ممنوعیت بزرگ ماینینگ در چین، شرکت‌های بزرگ استخراج بیت کوین در چین، مانند Canaan و BTC.com به قزاقستان نقل مکان نکردند.

هر چند که صنعت ماینینگ در قزاقستان تمرکز زیادی داشته اما داده‌های رسمی و دولتی از کاهش سهم هش ریت قزاقستان سخن می‌گویند. اگر این اظهارات درست باشند، احتمالاً در بروزرسانی بعدی داده‌های هش ریت بیت کوین، شاهد سقوط قزاقستان از سه کشور برتر در این حوزه خواهیم بود.

در هشتم فوریه امسال نیز رییس جمهور قزاقستان طی جلسه‌ای، به کابینه خود دستور داد تا اقدام به بررسی عملیات و صنعت استخراج بیت کوین در این کشور بپردازند و طی همین جلسه نیز، وزیر دارایی این کشور پیشنهاد افزایش قیمت انرژی برای ماینرها را مطرح کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که رییس جمهور کاسیم جومارت توکایف با ماینینگ مخالف نیست، اما از نظر وی ماینرها باید مجوز داشته و در کنار پرداخت مالیات، مبلغ بیشتری برای انرژی مصرف‌شده خود پرداخت کنند.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا