ثبت نام اکسچنج
دانشنامهبلاکچینلغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

وام دهی ارز دیجیتال|ریسک ها+معرفی بهترین پلتفرم های وام دهی

همگی با تسهیلات بانکی و پیچ‌وخم‌های مسیر آنها آشنا هستیم. می‌دانید که دریافت وام بانکی فرایندی دشوار و پیچیده است و بسیاری افراد به‌دلیل نبود مدارک لازم یا نداشتن ضامن هیچ‌گاه موفق به دریافت این تسهیلات نمی‌شوند.

می‌دانیم که ارزهای دیجیتال جهت تسهیل فرایندهای مالی به‌وجود آمده‌اند و هدف اصلی آنها برطرف کردن موانعی بود که سیستم‌های مالی متمرکز و سنتی برای افراد ایجاد می‌کردند. چند سال پس از پیدایش این ارزها و شبکه‌های پرداخت متصل به آنها، سیستم‌هایی به‌وجود آمد که امکان دریافت وام ارز دیجیتال را فراهم می‌کردند تا این مانع بزرگ را نیز از سر راه افراد بردارند. دریافت این وام‌‌ها بسیار ساده و سریع انجام می‌گیرد و در این مسیر خبری از دشواری‌های تسهیلات بانکی نیست. دریافت تسهیلات رمزارزی تنها نیاز به یادگیری برخی اصطلاحات و فرایندها و همچنین یافتن یک پلتفرم معتبر دارد که در این مقاله اکسچنج سیتکس به آنها پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

وام ارز دیجیتال چیست؟

برای دریافت وام ارز دیجیتال شما باید با‌توجه به مبلغ مورد نیازتان، در سیستمی که جهت دریافت این خدمات انتخاب کرده‌اید، ارز دیجیتال وثیقه بگذارید. اما مبلغ وام شما از کجا تامین می‌شود؟

افرادی هستند که با ذخیره دارایی ارز دیجیتال خود در سیستم‌های لندینگ ارز دیجیتال، سود دریافت می‌کنند. وام شما از این دارایی‌های ذخیره شده پرداخت خواهد شد. عموما کسانی که استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال‌شان هولد کردن (HOLD) است، دارایی‌های خود را در اختیار این سیستم‌ها قرار می‌دهند تا بتوانند در کنار حفظ دارایی‌شان از آن کسب درآمد نیز داشته باشند.

دریافت وام کریپتویی مشابه دریافت وام از بانک‌ مستلزم پرداخت کارمزد است و همچنین هنگام بازپرداخت آن باید مبلغی را به‌عنوان سود یا بهره تسهیلات به سیستم پرداخت کنید.

اصلی‌ترین دلیل استفاده از وام‌های رمزارزی برای افراد حفظ دارایی‌شان در زمان نیاز به نقدینگی است. اما نکته بعدی که سبب شد وام ارز دیجیتال در مدت زمانی کوتاه مورد توجه قرار بگیرد و استفاده از آن گسترش پیدا کند، راحت و بی‌درد‌سر بودن دریافت آن در مقایسه با دریافت تسهیلات بانکی بود. در این روش وام‌گیرنده دیگر نیاز به طی کردن مراحل دشوار و زمان‌بر وام‌های بانکی و تاییدیه‌های پیچیده این سیستم‌ها را ندارد. در مدت زمانی کوتاه و بسیار ساده، این وام به‌حساب در‌خواست‌کننده واریز خواهد شد و محدودیتی برای میزان یا مبلغ آن تعیین نمی‌شود (تسهیلات بانکی اغلب محدودیت مبلغ دارند). وام دریافتی نیز عموما از نوع ارز فیات (ارزهای رایج در هر کشور مانند دلار، یورو، ریال و …) و استیبل کوین است. البته نوع تسهیلات پرداختی در پلتفرم‌های مختلف متفاوت است.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت وام کریپتویی به‌ویژه در کشورهای غربی در‌امان ماندن از مالیات‌های فروش ارز دیجیتال است. در برخی کشورها مخصوصا کشورهای اروپایی، فروش ارز دیجیتال در بازه‌های زمانی کوتاه مدت مستلزم پرداخت مالیات فروش دارایی است؛ اما با استفاده از وام‌های ارز دیجیتال افراد می‌توانند بدون نیاز به فروش دارایی رمزارزی‌شان، نقدینگی مورد‌نظر خود را تامین کرده و مالیاتی برای تامین نقدینگی پرداخت نکنند.

بیشتر بدانید:

استیبل کوین چیست؟ استیبل کوین (Stable Coin) یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که به آن ارز دیجیتال پایدار گفته می‌شود. این ارزها به‌دلیل پشتوانه‌ای که برای آنها در نظر گرفته می‌شود (ارز فیات، کالای گران‌بها، الگوریتم‌های بلاکچینی یا ارز دیجیتال دیگر)، ارزش ثابت دارند و از نوسانات ذاتی بازار رمزارزها مصون می‌مانند. استیبل کوین بهترین راه‌حل برای حفظ دارایی افراد در بازارهای نزولی است.

مقایسه وام دهی سنتی با وام ارز دیجیتال

وام دهی سنتی و وام ارز دیجیتال

 1. برای دریافت تسهیلات بانکی شما باید زمان زیادی را صرف کنید؛ این در حالیست که وام ارز دیجیتال تنها طی چند دقیقه به کیف پول رمزارزی شما واریز خواهد شد.
 2. دریافت وام بانکی نیازمند مدارک و تاییدیه‌های بسیار زیاد است و همه این وام‌ها نیاز به ضامن دارند.
 3. وام‌های بانکی محدودیت مبلغ دارند و شما نمی‌توانید به هر میزان نقدینگی که نیاز دارید، تسهیلات دریافت کنید.
 4. در سیستم‌های غیر‌متمرکز وام دهی ارز دیجیتال امکان دریافت وام بدون احراز هویت وجود دارد. اما برای تسهیلات بانکی شما باید در سیستم جامع مالی هر کشور احراز هویت شوید.
 5. تسهیلات بانکی تنها به‌شکل ارز فیات به حساب افراد واریز می‌شوند.
 6. مراحل دریافت وام ارز دیجیتال به‌طور کامل آنلاین است؛ اما برای استفاده از تسهیلات بانکی، شما باید بارها به بانک مراجعه کنید.
نکته:

در سیستم وام‌‌دهی سنتی ارزش ضمانت یا وثیقه وام‌گیرنده (سند ملک، فیش حقوقی، ارز فیات و …) تا زمان بازپرداخت وام حتی در تورم‌های بسیار شدید نیز ثابت است و بی‌ارزش نخواهد شد. اما در سیستم‌های لندینگ ارز دیجیتال که افراد برای دریافت وام وثیقه رمزارزی در سیستم ذخیره می‌کنند، با یک روند نزولی شدید ممکن است ارزش وثیقه وام‌گیرنده حتی به صفر برسد و او موظف است در این شرایط یا مبلغ وام را با بهره به سیستم بازگرداند یا وثیقه خود را مجددا به حد‌نصاب برساند (در این حالت تسهیلات زودتر از موعد منقضی می‌شوند).

پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال چیست؟

برای استفاده از خدمات لندینگ ارز دیجیتال قطعا آشنایی با پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال و نحوه کار با آنها نکته بسیار مهمی است.

اولین سیستم وام کریپتوی کاملا معتبر که توانست افراد بسیاری را به‌عنوان سرمایه‌گذار جذب کند میکردائو (MakerDAO) بود. این پلتفرم که می‌توان آن را یک پروژه موفق دانست، در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و تا‌کنون نیز فعالیت آن ادامه یافته است. اما پس از میکر‌دائو تعداد پلتفرم‌های وام ارز دیجیتال روز‌به‌روز افزایش یافت. امروزه تعداد زیادی وب‌سایت لندینگ رمزارزی وجود دارد و این سیستم‌ها به دو دسته کلی Defi و Cefi تقسیم می‌شوند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین استراتژی‌های معاملاتی در ارز دیجیتال

پلتفرم‌های CeFi وام ارز دیجیتال

پلتفرم Centralized Finance یا CeFi (سیفای)، عملا یک واسطه برای امور وام‌دهی کریپتویی است. یک سیستم متمرکز که دارایی‌های ذخیره شده سرمایه‌گذاران و وثیقه‌های وام‌گیرندگان را کنترل می‌کند. این سیستم همچنین روی فرایندهای بازپرداختی نیز نظارت کامل دارد. جهت عضویت در سیستم‌های CeFi تحت‌عنوان سرمایه‌گذار یا وام‌گیرنده باید فرایند احراز هویت (KYC) انجام دهید و تمامی فعالیت‌های شما در چنین پلتفرم‌هایی با شخصیت حقیقی‌تان انجام می‌گیرد. پلتفرم‌های سیفای را می‌توان را سیستمی مشابه بانک‌ها با قابلیت دریافت وام رمزارزی دانست.

پلتفرم‌های DeFi وام ارز دیجیتال

پلتفرم Decentralized Finance یا همان DeFi (دیفای)، ساز‌وکاری کاملا غیر‌متمرکز را برای ارائه این خدمات در پیش گرفته‌اند. در این پلتفرم‌ها تمامی فرایندهای مربوط به دریافت و بازپرداخت وام‌های ارز دیجیتال از طریق قراردادهای هوشمند در بستر بلاکچین سیستم‌های وام‌دهی انجام می‌گیرند. سرمایه‌گذاری در این سیستم‌ها نیز از طریق همین قراردادها انجام می‌شود.

برای دریافت وام از یک پلتفرم دیفای لندینگ ارز دیجیتال، تنها کافیست وثیقه خود را وارد یک قرارداد هوشمند که در سیستم پشتیبانی می‌شود کرده و منتظر واریز مبلغ به کیف پول خود باشید.

بیشتر بدانید:

در پلتفرم‌های دیفای وام دهی ارز دیجیتال، باید از ارزهای دیجیتالی که شبکه آنها از قرارداد هوشمند پیروی می‌کنند به‌عنوان وثیقه استفاده شود (مانند اتریوم یا ETH).

قرارداد هوشمند چیست؟ قراردادهای هوشمند (Smart Contract)، قراردادهایی هستند که با کدهای برنامه‌نویسی پیشرفته نوشته و تنظیم می‌گردند. این قراردادها تنها در بستر بلاکچین قابل اجرا هستند. قرارداد هوشمند پس از اجرا شدن تحت هیچ شرایطی قابل توقف یا اصلاح نیست. تنها اگر هنگام تنظیم آن تاریخی برای توقف قرارداد در‌نظر گرفته شده باشد، در زمان مقرر متوقف خواهد شد. یک قرارداد هوشمند هنگامی آغاز به‌کار می‌کند که تمام مفاد تعیین‌شده در کدنویسی‌اش به‌طور کامل اجرا شده باشد.

برای انتخاب پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال به چه نکاتی توجه کنیم؟

پلتفرم مالی لندینگ

برای انتخاب بهترین پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال باید به نکات زیر توجه ویژ‌ه‌ای داشته باشید:

 • نرخ بهره

می‌توان گفت مهم‌ترین نکته هنگام انتخاب پلتفرم لندینگ ارز دیجیتال توجه به نرخ بهره سیستم هنگام بازپرداخت مبلغ دریافتی است. این نرخ همان ابتدای کار بر‌اساس مبلغ درخواستی محاسبه و به شما اعلام می‌شود و می‌توانید در‌صورتی که مبلغ با شرایط شما مطابق بود، درخواست نهایی خود را به سیستم ارائه کنید.

 • هزینه‌های جانبی

این هزینه‌ها همان کارمزد پلتفرم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال هستند. علاوه‌بر آن‌که هنگام دریافت وام باید مبلغی به‌عنوان کارمزد به سیستم پرداخت شود، برداشت دارایی از این شبکه نیز مستلزم پرداخت کارمزد است. بنابراین باید چنین هزینه‌هایی را نیز هنگام انتخاب پلتفرم در‌نظر بگیرید.

 • ریسک‌های پلتفرم

پلتفرم را در اصطلاحی رایج زیر و رو کنید. در‌حال حاضر سیستم‌های کلاهبرداری ارز دیجیتال، بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند و سیستم‌های وام‌دهی نیز بستر مناسب برای این کلاهبرداری‌هاست. به‌‌دلیل آن‌که وام‌دهنده و وام‌گیرنده باید در سیستم رمزارز ذخیره کنند، کلاهبرداران این وب‌سایت‌ها را محلی مناسب برای اجرای پروژه‌های کلاهبرداری خود می‌بینند. پس با دقت بسیار زیاد وب‌سایت وام‌دهی را بررسی کنید و از کوچک‌ترین نکات برای تحقیق‌و‌تفحص چشم‌پوشی نکنید.

 • مدت وام

به ثابت بودن مدت زمان بازپرداخت یا انعطاف در این بازه توجه داشته باشید. ممکن است برخی وب‌سایت‌ها زمان‌بندی‌های متنوع برای بازپرداخت تسهیلات در نظر بگیرند و از طرفی دیگر برخی پلتفرم‌ها زمان مشخصی برای بازپرداخت وام در‌نظر تعیین کنند.

 • میزان وثیقه

میزان وثیقه‌ای که وب‌سایت‌های مختلف برای وام‌دهی در نظر می‌گیرند متفاوت است. تمامی این پلتفرم‌ها در آغاز کار این مبلغ را به شما اعلام خواهند کرد و می‌توانید این معیار را برای انتخاب پلتفرم مناسب در‌نظر بگیرد.

 • حداقل سپرده

برخی وب‌سایت‌ها برای درخواست‌کنندگان وام حداقل سپرده مشخص می‌کنند. به این معنی که باید مقداری مشخص دارایی دیجیتالی در کیف پولی که به پلتفرم وام‌دهی متصل می‌شود، ذخیره شده باشد. چنان‌چه میزان دارایی درخواست‌دهنده در والت شخصی‌اش کم‌تر از حد‌نصاب تعیین شده توسط وب‌سایت باشد، درخواست دریافت وام او تایید نخواهد شد.

 • محدودیت‌های جغرافیایی

برخی از وب‌سایت‌های لندینگ ارز دیجیتال برای ارائه خدمات محدوده جغرافیایی تعیین می‌کنند. برخی وب‌سایت‌ها نیز خدمات خود را برای کشورهایی مثل ایران که تحت تحریم هستند، مسدود کرده‌اند.

انواع وام ارز دیجیتال

به‌طور کلی وام‌های ارز دیجیتال را با دو روش با وثیقه و فلش لون می‌توان دریافت کرد.

 • وام فلش لون

این دسته را می‌توان وام سریع یا فوری دانست که بازپرداخت آنها نیز مهلت بسیار کوتاهی دارد. مبلغ وام Flash Loan باید تا ایجاد بلاک جدید در بلاکچین پشتیبان پلتفرم به سیستم بازگردانده شود. به‌عبارت ساده‌تر دریافت و تسویه وام باید در یک بلاک انجام گیرد. از این وام‌ها عموما برای تریدهای لحظه‌ای استفاده می‌کنند. البته این وام‌ها برای کلاهبرداران نیز بستری مطلوب‌اند.

 • وام وثیقه‌ای

درخواست‌کنندگان این وام‌ها ملزم به وثیقه‌گذاری در سیستم هستند. بازه زمانی بازپرداخت وام وثیقه‌ای ارز دیجیتال بلند‌مدت و زمان‌بندی شده است.

ساز و کار وام دهی رمز ارزها چگونه است؟

وام ارز دیجیتال

دریافت وام ارز دیجیتال تقریبا در تمامی پلتفرم‌های چند مرحله مشابه دارد و فرایند آن در سیستم‌های مختلف تفاوت چندانی ندارد.

 1. باید در پلتفرم مورد‌نظر مراحل ثبت‌نام را تکمیل کنید. (در سیستم‌های CeFi باید KYC نیز انجام دهید)
 2. میزان وام را در سیستم درج کنید تا سیستم میزان وثیقه مورد‌نیاز را اعلام کند.
 3. مبلغ وثیقه را به حساب سیستم واریز کنید. (در پلتفرم DeFi باید وثیقه را وارد قرارداد هوشمند کنید)
 4. تاییدیه نهایی درخواست وام را ثبت کرده و منتظر تایید آن توسط سیستم باشید.
 5. پس از تایید پلتفرم مبلغ وام به کیف پول شما واریز خواهد شد.
مطلب پیشنهادی مرتبط
پامپ و دامپ (Pump and Dump) ارز دیجیتال و نحوه تشخیص آن

کارمزد دریافت وام و همچنین میزان بهره آن نیز در همان ابتدا توسط سیستم محاسبه و به دریافت‌کننده تسهیلات رمزارزی اعلام می‌گردد. زمان دریافت بهره در پلتفرم‌های مختلف، متفاوت است.

نکته:

سرمایه‌گذاری رمزارزها در سیستم‌های لندینگ ارز دیجیتال برای کسب سود، مشابه فرایند استیکینگ انجام می‌گیرد. شما دارایی خود را به یک آدرس کیف پول مشخص که سیستم به این منظور معرفی کرده است واریز کرده و در فرایند وام‌دهی به‌عنوان سرمایه‌گذار مشارکت می‌کنید (در سیستم‌های دیفای این روند از طریق قرارداد هوشمند انجام می‌گیرد).  سود سرمایه‌گذاری و مشارکت در این فرایند، نرخ ثابت ندارد و به‌صورت شناور در هر ماه محاسبه می‌گردد

مزایای لندینگ ارز دیجیتال

 1. سیستم دسترسی جهانی دارد (به‌جز سیستم‌هایی که محدودیت جغرافیایی دارند)
 2. تسهیلات دریافتی می‌تواند در قالب رمزارزهای مختلف باشد
 3. امکان وثیقه‌گذاری بسیاری از رمزارزها در‌حال حاضر در سیستم‌های لندینگ ارز دیجیتال فراهم است
 4. برای دریافت وام محدودیت مبلغ وجود ندارد (میزان وام بستگی به میزان وثیقه دارد)
 5. قوانین و ضوابط ساده و آسان
 6. سرعت بالای انجام فرایند
 7. وام‌گیرنده نیاز به اعتبارسنجی ندارد
 8. امکان دریافت آن برای تمامی دارندگان ارز دیجیتال فراهم است
 9. فرایندی کاملا آنلاین و بدون نیاز به رفت‌وآمدهای متعدد

ریسک های وام دهی در رمز ارزها چه هستند؟

 1. ریسک اصلی در‌خصوص وثیقه وام‌گیرنده است. نوسانات بازار رمزارزها ممکن است این وثیقه را بی‌ارزش و تسهیلات را منقضی کند.
 2. حملات سایبری مشکل احتمالی بعدی است. دارایی وام‌دهنده و وام‌گیرنده در سیستم وام دهی ارز دیجیتال ذخیره می‌شوند؛ در‌صورتی که این سیستم دچار حملات سایبری شود، تمام دارایی‌های ذخیره شد در بستر‌ آن در خطر خواهند بود.
 3. گرفتن وام می‌تواند ریسک سبد دارایی‌های افراد تا حد قابل‌توجهی افزایش دهد.

بیشتر بدانید:

 1. قوانین وب‌سایت‌های وام دهی ارز دیجیتال بر‌اساس بازپرداخت تمام مبلغ وام توسط گیرنده آن وضع شده‌اند؛ بنابراین ریسک عدم بازگشت دارایی یا از بین رفتن آن برای کسانی که در این پلتفرم‌ها نقش سرمایه‌گذار یا وام‌دهنده را ایفا می‌کنند، از بین می رود.
 2. در‌صورتی که وام‌گیرنده در زمان مقرر موفق به پرداخت بدهی خود نشود، دارایی‌های وثیقه‌گذاری شده او به حساب وام‌دهنده یا وام‌دهنده‌ها واریز خواهد شد تا شخص بدهی خود را به سیستم پرداخت کند. اما وام‌دهنده‌ها اجازه فروش این دارایی را ندارند.
 3. سرمایه‌گذاری در فرایند لندینگ ارز دیجیتال، یک روش کم ریسک برای کسب درآمد از دارایی‌های ارز دیجیتال راکد یا هولد شده است.

اصطلاحات وام دهی در ارز دیجیتال

برای دریافت تسهیلات رمزارزی و استفاده از خدمات سیستم‌های لندینگ ارز دیجیتال باید با مفهوم چند اصطلاح آشنا باشید تا در فرایند سرمایه‌گذاری یا گرفتن وام دچار مشکل نشوید:

LTV

Loan to Value یا LTV، به میزان وثیقه تعیین شده برای دریافت وام ارز دیجیتال می‌گویند. برای مثال اگر شما چیزی حدود ۱۰۰ دلار در سیستم وثیقه‌گذاری کنید، میزان وام دریافتی شما معادل ۵۰ دلار خواهد بود (این محاسبات به‌صورت رمزارزی صورت می‌گیرد). پس نسبت LTV‌ در این شرایط ۵۰ درصد محاسبه شده است. این نسبت در سیستم‌های مختلف وام دهی ارز دیجیتال متفاوت بوده و نرخ ثباتی ندارد.

APR

Annual Percentage Rate به اختصار APR و به نرخ بهره قابل پرداخت برای وام دریافتی می‌گویند. به‌بیان دقیق‌تر APR میزان سودی است که وام‌گیرنده باید در‌ازای دریافت تسهیلات، به سیستم پرداخت کند. این میزان نیز در پلتفرم‌های مختلف، متفاوت است.

APY

APY مخفف Annual Percentage Yield به نرخ سودی گفته می‌شود که سرمایه‌گذاران سیستم‌های وام دهی ارز دیجیتال یا به‌عبارت دقیق‌تر وام‌دهندگان این پلتفرم‌ها در برابر سرمایه ذخیره شده خود در سیستم لندینگ، دریافت می‌کنند.

معرفی بهترین پلتفرم های وام دهی ارز دیجیتال

حالا که با سیستم‌‌های لندینگ ارز دیجیتال، اصطلاحات رایج آنها و همچنین نحوه استفاده از این پلتفرم‌ها آشنا شدید، بیایید فهرستی از برترین پلتفرم‌هایی که امکان دریافت وام ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری جهت کسب سود از وام دهی ارز دیجیتال را برای کاربران‌شان فراهم کرده‌اند، بررسی کنیم.

پلتفرم وام دهی Compound

پلتفرم کامپاند

کامپاند فایننس (Compound Finance) را می‌توان غیر‌متمرکز‌ترین سیستم وام ارز دیجیتال دانست که در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. این پلتفرم یک سیستم ‌DeFi است که افراد می‌توانند دارایی‌ها خود را در آن قفل یا ذخیره کنند (از طریق استخر نقدینگی) تا سیستم از این دارایی‌ها به افراد دیگر به‌واسطه وثیقه‌گذاری وام بدهد. کامپاند فایننس در بستر بلاکچین فعالیت می‌کند؛ قراردادهای قابل اجرا در این شبکه قراردادهای بستر بلاکچین اتریوم هستند و استیبل کوین‌هایی که در پلتفرم کامپاند پشتیبانی می‌شود، استیبل کوین‌های USDC و DAI است.

سود وام ارز دیجیتال Compound به‌صورت مرکب روزانه و بر‌اساس میزان عرضه‌وتقاضا محاسبه می‌گردد و این یک مزیت مهم برای چنین پلتفرمی محسوب می‌شود. عضویت در این پلتفرم نیاز به KYC ندارد.

پلتفرم وام دهی Maker DAO

اولین پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال بر‌پایه فناوری DeFi، پروژه میکردائو (MakerDAO) است که در سال ۲۰۱۴ مبتنی‌بر بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شد. افراد می‌توانند در این سیستم با استیکینگ یا ذخیره ارز دیجیتال اتر (ETH)، واحدهای استیبل کوین دای (DAI) تولید کنند. میکردائو یک ارز بومی دیگر با نام و نماد MKR نیز دارد و ارزش وام‌ها و وثیقه‌ها از طریق الگوریتم‌هایی مبتنی‌بر دو توکن بوکی شبکه DAI و MKR تامین می‌شود.

میزان سود تسهیلات این پلتفرم بر‌اساس مبلغ وام دریافتی تامین می‌گردد و در هنگام بازپرداخت وام از مبلغ وثیقه وام گیرنده کسر می‌شود.

پلتفرم وام دهی AAVE

پلتفرم لندینگ ارز دیجیتال AAVE به‌طور صد‌در‌صدی غیر‌متمرکز اداره می‌شود و فرایند دریافت وام در این سیستم کاملا همتا‌به‌همتا (Peer to Peer)، انجام می‌گیرد. این پلتفرم نیز بر‌پایه بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است و از قراردادهای هوشمند و توکن‌های مبتنی بر این شبکه پشتیبانی می‌کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
استفاده از هوش مصنوعی در معاملات ارز دیجیتال

AAVE برای سرمایه‌گذاران دوره قفل تعیین نمی‌کند؛ یعنی آنها هر زمان که بخواهند می‌توانند دارایی‌های خود را از شبکه برداشت کرده و بفروشند (برخی پلتفرم‌های طی یک بازه زمانی، اجازه فروش دارایی‌های قفل شده در سیستم را به سرمایه‌گذاران نمی‌دهند).

به‌دلیل سود بالایی که این پلتفرم وام‌دهی به سرمایه‌گذاران سیستم اعطا می‌کند، هزینه‌های جانبی دریافت وام یا همان کارمزدهای قابل پرداخت آن بیشتر از رقباست.

پلتفرم وام دهی NEXO

نکسو

NEXO را به جرات می‌توان یکی از امن‌ترین پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال دانست. تمامی دارایی‌های ذخیره‌شده در این سیستم در کیف پول سرد یا‌ آفلاین ذخیره می‌شوند؛ بنابراین از خطر حملات سایبری به‌طور کامل در امان‌اند. همچنین این سیستم دارایی کاربران را تا سقفی مشخص بیمه می‌کند و درصورت بروز مشکلی برای این دارایی‌ها مبلغی از آن را به سرمایه‌گذاران یا وام‌گیرندگان عودت می‌دهد.

حجم سرمایه‌گذاری در این سیستم نامحدود است. همچنین پلتفرم NEXO از طیف وسیعی رمزارز به‌منظور سرمایه‌گذاری در شبکه پشتیبانی می‌کند (چند ارز فیات مطرح را نیز می‌توان در این سیستم سرمایه‌گذاری کرد). میزان APY یا سود وام‌دهندگان ۲۰ در‌صد روزانه تعیین شده که امکان برداشت روزانه آن نیز فراهم است. این سود تنها به‌شکل استیبل کوین‌ها به وام‌دهندگان یا سرمایه‌گذاران تعلق می‌گیرد.

اگر سود بازپرداخت یا LTV وام شما از ۲۰ درصد کمتر باشد یا در شبکه NEXO در سطح طلایی یا نقره‌ای قرار بگیرید (برحسب میزان فعالیت و دارایی)، می‌توانید با کارمزد صفر وام خود را دریافت کنید.

پلتفرم وام دهی Binance

فعالان حوزه رمزارزها همه با نام صرافی مطرح بایننس (Binance) آشنا هستند. این صرافی در‌حال حاضر تقریبا در تمامی مسیرهای دنیای بلاکچین گام گذاشته است و نام آن در میان بهترین پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال نیز قرار دارد. برای شروع سرمایه‌گذاری در سیستم لندینگ این صرافی با همان حساب کاربری ثبت شده در صرافی بایننس، می‌توانید کار را آغاز کنید. وام گرفتن از بایننس نیز بسیار ساده و سریع، بدون نیاز به تاییدیه خاص و تنها با ورود به بخش Lending وب‌سایت انجام می‌گیرد (ثبت‌نام در بایننس نیاز به KYC دارد).

سرمایه‌گذاری در سیستم لندینگ Binance به دو روش سپرده‌گذاری ثابت و سپرده‌گذاری انعطاف‌پذیر فراهم است.

در سپرده گذاری ثابت دارایی سرمایه‌گذار با درصد سودی ثابت بلوکه می‌شود و پس از پایان زمان قرارداد، سود و پول به‌طور هم‌زمان قابل برداشت خواهند بود. (این سبک مناسب هولدرهای ارز دیجیتال است)

در نوع انعطاف‌پذیر سر‌مایه‌گذاری این پلتفرم دارایی شخص تنها روز اول بلوکه می‌شود و در این روز هیچ سودی به او تعلق نمی‌گیرد. پس از این روز دارایی برای سرمایه‌گذار قابل دسترس است و می‌تواند هر زمان که بخواهد آن را برداشت کند. سود این سبک سرمایه‌گذاری به‌صورت روزانه محاسبه می‌گردد و متغیر است.

پلتفرم وام دهی UniSwap

صرافی غیر‌متمرکز (DEX) یونی‌سواپ که این روزها از نام‌های مطرح در حوزه پلتفرم‌های دیفای محسوب می‌شود در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. این پلتفرم علاوه‌بر ارائه خدمات خرید‌وفروش رمزارز، خدمات لندینگ ارز دیجیتال را نیز به کاربران خود ارائه می‌دهد.

TVL یا همان وثیقه‌های ذخیره شده در پلتفرم UniSwap در‌حال حاضر حدود ۷/۸۸ میلیارد دلار است؛ گفته می‌شود این مقدار تا‌کنون به بیش از ۱۰ میلیارد دلار نیز رسیده است و این سیستم از پلتفرم‌های مطرح لندینگ ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود.

پلتفرم وام دهی Coinloan

پلتفرم-وام-دهی-در-ارز-دیجیتال

یکی دیگر از پلتفرم‌های لندینگ ارز دیجیتال Coinloan است که به‌صورت اپلیکیشن تلفن همراه در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. رابط کاربری این اپلیکیشن بسیار ساده و آسان و کاملا مناسب افراد مبتدی است. Coinloan طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال مطرح را پشتیبانی می‌کند.

نکته قابل توجه در Coinloan، میزان LTV یا وثیقه مورد نیاز برای وام است. LTV سیستم ۷۰ درصد در‌نظر گرفته شده و از معدود سیستم‌های لندینگ به‌شمار می‌رود که میزان وام دریافتی از میزان وثیقه تعیین‌شده بیشتر است؛ یا به بیان دیگر وثیقه وام از مبلغ آن کمتر تعیین می‌شود. نکته مهم بعدی در این پلتفرم نبود کارمزد واریز و برداشت است. کارمزد این فرایندها در Coinloan، صفر است و به کاربران جهت کاهش هزینه‌های جانبی وام ارز دیجیتال کمک بسیاری می‌کند. (برای استفاده از خدمات Coinloan باید احراز هویت بیومتریک انجام دهید)

سایر پلتفرم‌ های وام ارز دیجیتال

در کنار این پلتفرم‌های مطرح و شناخته شده که در فهرست برترین‌ها قرار گرفته‌اند، تعدادی از پلتفرم‌های وام‌دهی با این‌که نام‌شان کمتر شنیده شده است، اما در زمره سیستم‌هایی با تعداد کاربر بالا و حجم دارایی‌های ذخیره شده قابل‌قبولی هستند.

YouHolder:

 • امکان دریافت وام با ارزهای متنوع حتی ارز فیات
 • گرفتن وام تا سقف ۹۰ درصدی وثیقه

Crypto.Com

 • سود سرمایه‌گذاری ۵/۸ درصد
 • سود سرمایه‌گذاری استیبل کوین ۱۲ درصد
 • پرداخت سود به‌صورت هفتگی

Hodlnaut:

 • تنها به موسسات و شرکت‌ها (افراد حقوقی) وام می‌دهد
 • از ارزهای محدود پشتیبانی می‌کند
 • نرخ بهره وام و سود سرمایه‌گذاری با‌توجه به هر ارز تعیین می‌شود
 • نیاز به احراز هویت دارد

Liquity

 • تنها اتر (ETH) را به‌عنوان وثیقه می‌پذیرد
 • توکن اختصاصی آن LQTY است
 • بیش از ۲ میلیارد دلار دارایی در آن قفل شده است

RenVM

 • کاملا غیر‌متمرکز است
 • یک اپلیکیشن مبتی‌بر بلاکچین اتریوم است
 • بیش از یک میلیارد دلار دارایی در آن قفل شده است
نکته:

پلتفرم‌های لندینگ ارز دیجیتال بلاکفای (BlockFi) و سلسیوس (Celsius) دو پلتفرم شناخته شده و مطرح در این حوزه هستند که کاربران بسیاری دارند و چندین سال از آغاز فعالیت آنها می‌گذارد؛ اما دلیل این‌که در فهرست بهترین پلتفرم های وام دهی ارز دیجیتال جای نمی‌گیرند، شرایط نامساعد این سیستم‌ها در چند وقت اخیر است. بلاکفای و سلسیوس بنابر شرایطی در آستانه ورشکستگی قرار دارند و در‌حال حاضر شرایط مناسبی ندارند. اما در چند سال گذشته این دو پلتفرم همواره از شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین سیستم‌‌های لندینگ ارز دیجیتال بوده‌اند.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا