ثبت نام اکسچنج
لغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

آموزش معاملات شورت (Short) و لانگ (Long) + اصطلاحات

در دنیای ارزهای دیجیتال راه‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت مالی وجود دارد؛ از مواردی مانند معاملات اسپات و فیوچرز گرفته تا مشتقات مالی و… معاملات یا اصطلاحاً موقعیت‌های لانگ و شورت اما، یکی از رایج‌ترین روش‌های معامله است که در بسیاری از مواقع، سرمایه‌گذاران بدون آنکه بدانند از آنها استفاده می‌کنند.

اما این معاملات و موقعیت‌ها چه معنایی دارند؟ ورود به موقعیت لانگ یا شورت به چه معناست؟ در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس به بررسی پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

معاملات شورت و لانگ چیست؟

دو اصطلاح شورت و لانگ در معاملات مالی و ارزهای دیجیتال، برای تعیین احساسات سرمایه‌گذار یا تریدر نسبت به بازار به‌کار می‌روند؛ یعنی دو موقعیت لانگ و شورت بیانگر دو مسیر مخالفی هستند می‌تواند منجر به کسب سود شوند.

تریدرهایی که موقعیت لانگ را پیش می‌گیرند کسانی هستند معتقدند که بازار قرار است روند صعودی به خود گرفته و قیمت‌ها در آینده افزایش یابند. از طرف دیگر، تریدرهایی که فکر می‌کنند در ادامه قرار است قیمت‌های بازار شکسته‌شده و کاهش یابند، در موقعیت شورت قرار می‌گیرند تا از این کاهش قیمت بیشترین استفاده را ببرند.

می‌توان موقعیت لانگ را مشابه خرید یک ارز دیجیتال و موقعیت شورت را برابر با فروش یک ارز دیجیتال در نظر گرفت. در موقعیت لانگ، یک تریدر مقداری از یک ارز دیجیتال را به امید افزایش قیمت خریداری کرده و منتظر افزایش قیمت آن است تا بتواند ارز خریداری‌شده را با قیمت بالاتری بفروشد. از این طریق موقعیت لانگ را می‌توان مانند هولد کردن در نظر گرفت که طی آن، یک تریدر مقداری ارز دیجیتال مانند بیت کوین خریداری‌ کرده و تا زمان افزایش قیمت بیت کوین، به آن دست نمی‌زند.

موقعیت شورت نیز دقیقاً مخالف این رویه بوده و فروش یک ارز از ترس ریزش قیمت آن را به‌همراه دارد.

تریدرهای گاوی یا خرسی

برخی تریدرها بیشتر از موقعیت شورت، وارد موقعیت‌های لانگ می‌شوند؛ یعنی دید مثبتی به بازار داشته و افزایش قیمت را دارند. به این تریدرها اصطلاحاً تریدرهای گاوی (Bulls) گفته می‌شود که همواره منتظر ایجاد یک بازار گاوی هستند. تریدرهایی که بیشتر وارد موقعیت‌های شورت می‌شوند نیز تریدرهای خرسی (Bear) نامیده می‌‌شوند.

بازار گاوی (صعودی) و بازار خرسی (نزولی) در ارز دیجیتال

با توجه به گسترش روزافزون بازار ارزهای دیجیتال و حضور فعال ارزهای ضدتورمی مانند بیت کوین، شاهد تعداد زیادی تریدر گاوی در این بازار هستیم؛ یعنی بیشتر تریدرهای ارزهای دیجیتال وارد موقعیت لانگ می‌شوند و تریدرهایی که از موقعیت شورت استفاده می‌کنند، در حال شرط‌بندی علیه بازار هستند.

چه زمانی وارد موقعیت لانگ شویم؟

به‌صورت کلی، زمانی باید وارد موقعیت لانگ شوید که انتظار افزایش قیمت یک دارایی را داشته باشید؛ مثلاً اگر به‌صورت روزانه ترید می‌کنید و حدس می‌زنید طی روزها یا هفته‌های آینده قیمت دارایی مورد نظر افزایش خواهد داشت، می‌توانید وارد موقعیت لانگ شده و مقداری از آن دارایی را خریداری کنید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش تحلیل فاندامنتال یا بنیادی به زبان ساده (Fundamental Analysis)

البته در کنار خرید مستقیم یک دارایی، امکان استفاده از محصولات مختلف مشتقات مالی مانند معاملات فیوچرز یا آپشن و… هم وجود دارد. با استفاده از ابزارها و محصولات مشتقات مالی می‌توانید بدون نیاز به خریداری مستقیم یک دارایی، از تغییرات قیمت آن کسب سود کنید. در ادامه بیشتر به این مقوله خواهیم پرداخت.

چه زمانی وارد موقعیت لانگ شویم؟

توجه داشته باشید که ورود به موقعیت لانگ باید بر اساس نتایج تحلیل‌های تکنیکال یا فاندامنتال باشد؛ مثلاً اگر می‌دانید که یک پروژه قرار است یک بروزرسانی مهم در شبکه بلاکچینی خود ایجاد کند و حدس می‌زنید که این رخداد منجر به افزایش قیمت توکن بومی آن شبکه خواهد شد، می‌توانید با خرید مقداری از آن توکن، وارد موقعیت لانگ شوید.

برای زمان‌بندی ورود به یک موقعیت لانگ و استفاده از تغییرات قیمتی برای کسب سود نیز باید در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر فعال باشید تا همواره در جریان آخرین اخبار و رویدادهای دنیای ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

همچنین، می‌توانید با یادگیری نحوه استفاده از ابزارهای تحلیل‌های تکنیکال و اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال، نقاط مناسب برای باز کردن موقعیت‌های لانگ را شناسایی کنید. برای مثال، اگر بررسی نمودار قیمتی یک ارز نشان از شکستن یک خط مقاومت قیمتی می‌دهد، می‌توانید وارد موقعیت لانگ برای آن ارز شوید.

چه زمانی وارد موقعیت شورت شویم؟

موقعیت شورت دقیقاً مخالف موقعیت لانگ است و تریدرها زمانی وارد موقعیت شورت می‌‌شوند که انتظار کاهش قیمت یک ارز را داشته باشند. درست مانند موقعیت لانگ نیز باید برای ورود به موقعیت شورت دلایل و شواهد واقعی و کافی داشته باشید؛ زیرا در غیراینصورت دارایی‌های خود را به‌خطر انداخته و ممکن است ضرر کنید. برای مثال، پس از هر رویدادهاوینگ بیت کوین، شاهد افزایش شدید قیمت همراه با اصلاح‌های متعدد قیمتی هستیم. این بازه‌های کوتاه اصلاح قیمت پس از هر هاوینگ فرصت‌های بسیار مناسبی برای استفاده از موقعیت شورت ایجاد می‌کنند.

برای ورود به یک موقعیت شورت نیز می‌توانید دارایی مورد نظر را فروخته یا از مشتقات مالی برای کسب سود از کاهش قیمت یک دارایی استفاده کنید.

نحوه استفاده از مشتقات مالی برای ورود به موقعیت لانگ یا شورت

همان‌طور که گفتیم، خرید یا فروش یک ارز دیجیتال می‌تواند نوعی استفاده از موقعیت‌های لانگ یا شورت تلقی شود؛ اما بسیاری از سرمایه‌گذاران ممکن است به خرید یا فروش مستقیم دارایی‌های دیجیتال علاقه نداشته و صرفاً قصد داشته باشند تا از تغییرات قیمت آنها کسب سود کنند.

استفاده از مشتقات مالی مانند معاملات فیوچرز یا آپشن یکی از بهترین راه‌های استفاده غیرمستقیم از نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال برای کسب سود به‌شمار می‌رود؛ به بیان ساده، مشتقات مالی به دارایی‌های اشاره دارد که قیمت‌شان به یک یا چند دارایی دیگر متصل بوده و بسته به تغییرات آنها، تغییر می‌کند.

یعنی به‌جای آنکه مستقیماً مقداری بیت کوین خریداری کنید، می‌توانید از مشتقات مالی موجود برای این ارز استفاده کرده و بدون نیاز به استفاده از شبکه بلاکچینی و کیف پول و… در بازار بیت کوین فعالیت کنید.

نحوه استفاده از مشتقات مالی

از آنجایی که استفاده از دو موقعیت لانگ و شورت برای تمام دارایی‌ها صدق کرده و امکان استفاده از آنها در هر بستری وجود دارد، به‌کارگیری این دو موقعیت را می‌توان برای مشتقات مالی نیز متصور شد. به بیان دیگر، تریدرها می‌توانند با استفاده از مشتقات مالی نیز وارد موقعیت‌های لانگ یا شورت شده و به کسب سود بپردازند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
NFT Staking و پلتفرم‌های برتر آن

برای مثال، معاملات فیوچرز به قراردادهایی اشاره دارد که دو طرف قرارداد را به خرید یا فروش مقداری دارایی مشخص، در یک تاریخ معین و با قیمت ازپیش‌تعیین‌شده موظف می‌کند. تفاوت میان قیمت تعیین‌شده در قرارداد و قیمت آن دارایی در روز تعیین‌شده نیز، بیانگر سودده یا ضررده‌بودن قرارداد مورد نظر است.

بدین ترتیب اگر فکر می‌کنید قیمت یک دارایی قرار است در چند ماه آینده دچار افزایش قیمت شود، می‌توانید با استفاده از یک قرارداد فیوچرز، نسبت به افزایش قیمت آن شرط‌بندی کنید.

آموزش معاملات شورت و لانگ در کوینکس و بایننس

استفاده از معاملات اسپات برای ورود به موقعیت‌های لانگ و شورت یکی از رایج‌ترین روش‌های استفاده از این دو موقعیت است و برای به‌کارگیری این دو موقعیت در دو صرافی محبوب کوینکس و بایننس نیز، می‌توانید از معاملات اسپات این دو صرافی استفاده کنید.

یعنی اگر فکر می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال قرار است افزایش پیدا کند و قصد دارید وارد موقعیت لانگ شوید، می‌توانید با استفاده از معاملات اسپات این صرافی‌ها مقداری از آن ارز خریداری کرده و در زمان افزایش قیمت آن را بفروشید. البته با توجه به خطر مسدودشدن حساب و بلوکه‌شدن دارایی‌ها، پیشنهاد می‌کنیم برای معاملات اسپات از اکسچنج سیتکس استفاده کنید تا از امن‌بودن دارایی‌های خود مطمئن باشید.

اما اگر قصد دارید از مشتقات مالی و معاملات فیوچرز برای ورود به موقعیت لانگ یا شورت استفاده کنید نیز می‌توانید بازارهای معاملاتی فیوچرز دو صرافی کوینکس و بایننس را به‌کار بگیرید. استفاده از این قراردادها و معاملات برای باز کردن موقعیت لانگ یا شورت نیز بسیار ساده است؛ اگر قصد داشته باشید وارد موقعیت لانگ شوید، قیمت تعیین‌شده در قرارداد را بالاتر از قیمت فعلی آن تعیین خواهید کرد و اگر قصد باز کردن موقعیت شورت داشته باشید، کافی است قیمت ارز مورد نظر را کمتر از قیمت فعلی آن در بازار مشخص کنید.

در واقع، باز کردن موقعیت لانگ یا شورت به‌معنای استفاده از یک تکنیک یا روش خاصی نیست؛ فروش هر دارایی، به هر روشی، به‌معنای باز کردن یک موقعیت شورت بوده و خرید هر دارایی با استفاده از روش‌های متنوع، به امید افزایش قیمت آن نیز به‌معنای باز کردن یک موقعیت لانگ است.

بهترین روش افزایش سود در موقعیت‌های شورت و لانگ

استفاده از موقعیت‌های لانگ و شورت در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال بسیار وسوسه‌انگیز است و می‌تواند سود بسیار هنگفتی را برای سرمایه‌گذاران یا تریدرها به‌همراه داشته باشد. اما تریدرهای حرفه‌ای ترجیح می‌دهند تا از ترید مارجین (Margin Trading) برای افزایش سود خود استفاده کنند؛ در واقع استفاده از ترید مارجین می‌تواند تا 10 برابر سود حاصله را افزایش دهد، البته و مسلماً این افزایش سود نیز با افزایش خطر همراه است.

ترید مارجین با استفاده از اهرم یا لورج (Leverage) انجام می‌شود و برای استفاده در هر دو موقعیت لانگ و شورت کاربردی است؛ استفاده از اهرم نیز به‌معنای «قرض‌گرفتن» مقداری دارایی از یک بازیگر شخص ثالث مانند صرافی‌هاست که منجر به افزایش سرمایه در دسترس تریدر می‌شود.

با استفاده از اهرم می‌توانید با سرمایه اولیه بسیار کمتر، موقعیت‌های لانگ یا شورتی را باز کنید که سود بزرگ‌تری را نتیجه می‌دهند؛ مثلاً با استفاده از یک اهرم 10 به یک می‌توانید با 1000 دلار از سرمایه خود، یک موقعیت لانگ یا شورت به ارزش 10,000 دلار باز کنید! در صورتی که موقعیت شما موفق بوده و منجر به سود شود، سود دریافتی شما به‌مراتب بزر‌گ‌تر از سود حاصل از سرمایه اولیه شما خواهد شد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معاملات فیوچرز (Futures) ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت بین معاملات لانگ (Long) و شورت (Short) چیست؟

آشنایی با معنا و مفهوم معاملات لانگ و شورت بیانگر تفاوت‌های آنهاست؛ اما برای درک بهتر می‌توانیم با مثالی این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم.

بدین ترتیب تفاوت میان معاملات یا موقعیت‌های لانگ یا شورت را می‌توان دو طرف یک شرط‌بندی در نظر گرفت که یک طرف معتقد است که قیمت یک دارایی در آینده قرار است افزایش یابد و طرف دیگر انتظار کاهش قیمت و ارزش آن دارایی را دارد.

این دو طرف بر اساس فرض خود مبنی‌بر کاهش یا افزایش قیمت یک دارایی، دست به اقداماتی می‌زنند؛ مثلاً در موقعیت لانگ یک تریدر مقداری از دارایی مورد نظر یا مشتقات مربوط به آن را خریداری می‌کند و تریدر موقعیت شورت، آن دارایی را فروخته و یا با استفاده از مشتقات مالی آن، علیه افزایش قیمت آن شرط‌بندی می‌کند.

خطر یا ریسک در معامله لانگ و شورت‌ چیست؟

درست مانند هر روش معاملاتی دیگری، استفاده از معاملات و موقعیت‌های لانگ و شورت خطرات مختص به خود را دارد. مهمترین خطر استفاده از موقعیت‌های لانگ و شورت، تحقق نیافتن حدس مورد نظر تریدر است؛ برای مثال تریدری که با انتظار افزایش قیمت یک دارایی و با استفاده از اهرم وارد یک موقعیت لانگ شده با کاهش قیمت دارایی مورد نظر و اشتباه‌بودن حدس خود، تحت خطر لیکوئید شدن قرار گرفته و سرمایه خود را از دست خواهد داد.

خطر یا ریسک در معامله لانگ و شورت‌

از طرف دیگر، اگر موقعیت شورت بازشده توسط یک تریدر اشتباه بوده و دارایی فروخته‌شده افزایش قیمت را تجربه کند، این تریدر موقعیت بسیار مناسبی را برای کسب سود از دست داده و در صورتی که از قراردادهای فیوچرز استفاده کرده باشد، متحمل ضرر بزرگی خواهد شد.

سوالات متداول

در ادامه به برخی از مهمترین و پرتکرارترین سوالات کاربران در خصوص معاملات و موقعیت‌های لانگ و شورت پاسخ خواهیم داد.

چگونه وارد پوزیشن شورت شویم؟

ورود به موقعیت شورت، می‌تواند از طریق فروش یک دارایی یا تعیین قیمت پایین در قراردادهای فیوچرز انجام شود.

چگونه وارد پوزیشن لانگ شویم؟

برای ورود به موقعیت لانگ می‌توانید مقداری از دارایی مورد نظر را خریده یا قیمت آن دارایی در یک قرارداد فیوچرز را بالاتر از قیمت فعلی آن در بازار تعیین کنید.

بهترین راه افزایش سود از موقعیت‌های لانگ و شورت چیست؟

استفاده از ترید مارجین و به‌کارگیری اهرم (Leverage) یکی از بهترین روش‌های افزایش سرمایه اولیه است که افزایش چشمگیر سود را در پی دارد؛ البته این روش خطر بسیار بالایی داشته و استفاده از آن باید با احتیاط انجام شود.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا