ثبت نام اکسچنج
استیکینگدانشنامهلغت نامهمتاورس و NFTمعامله و سرمایه گذاری

NFT Staking و پلتفرم‌های برتر آن

حتماً می‌دانید که یکی از جذاب‌ترین روش‌های کسب درآمد از دارایی‌های دیجیتال از جمله ارزهای دیجیتال و NFTها، استیک کردن آنها و دریافت پاداش سهام‌گذاری توکن‌های خود در شبکه است. این روش مناسب افرادی است که قصد ترید روزانه یا کوتاه مدت را نداشته و به هولد کردن توکن‌های خود علاقه‌مندند.

کاربران شبکه‌های بلاکچینی با استیک کردن ان اف تی‌های خود، علاوه بر سود حاصل از رشد قیمت این دارایی‌ها، پاداش استیکینگ توکن‌های خود را نیز از شبکه دریافت می‌کنند و درآمد تضمین شده‌ای را برای خود رقم می‌زنند.

اما سوال اینجاست که آیا واقعا استیکینگ NFT درآمد خوبی را برای سرمایه‌گذاران خود به همراه دارد یا خیر؟ در این مقاله از اکسچنج سیتکس تصمیم داریم تا صفر تا صد (استیکینگ NFT) NFT Staking را به شما آموزش داده و درباره مزایا و معایب استیک کردن توکن‌های غیرمثلی برایتان توضیح دهیم.

استیکینگ NFT

قبل از اینکه بدانید استیک کردن NFT چیست باید با دو مفهوم NFT و Staking آشنا باشید. در اینجا بطور خلاصه به تعریف هرکدام از این موارد پرداخته و سپس استیک کردن NFT را به شما توضیح می‌دهیم.

استیکینگ NFT چیست؟

NFT چیست؟

NFT (Non-Fungible Token) که به آن توکن غیرمثلی یا غیر قابل تعویض نیز گفته می‌شود، نوعی منحصربفرد از دارایی‌های دیجیتال است که غیرمتمرکز بوده و بر بستر بلاکچین پیاده‌سازی‌ می‌شود.

این توکن‌ها برای ثبت و حفظ مالکیت آثار هنری و سایر اشیا یا محصولات قیمتی و ارزشمند موجود در دنیای واقعی به‌کار می‌روند. همچنین از NFTها در بازی‌های متاورسی و جهان‌های مجازی نیز استفاده می‌شود و معمولاً تمامی آیتم‌های قابل خریداری و انتقال در این پلتفرم‌ها از جنس توکن‌های NFT هستند. ماهیت NFT بسیار شبیه و نزدیک به ارزهای دیجیتال است با این تفاوت که این دارایی‌‌ها کاملاً یونیک و یکتا بوده و قابل خرد شدن نیز نیستند.

Staking چیست؟

استیکینگ (staking) یا سهام‌گذاری دارایی نوعی از فرآیند درون زنجیره‌ای بلاکچینی است که در آن کاربران یک شبکه توکن‌ها یا کوین‌های خود را برای مدت زمان مشخصی در شبکه قفل می‌کنند تا شبکه بلاکچین از آنها برای تأیید تراکنش‌های داخلی و ارتقا امنیت شبکه استفاده کند و در ازای آن مقداری توکن به عنوان پاداش استیکینگ (staking reward) دریافت می‌کنند.

استیکینگ یکی از روش‌های کسب درآمد ثابت از ارزها و توکن‌های دیجیتال است که برای افرادی که به معاملات پر ریسک بازار غیرمتمرکز علاقه ندارند بسیار مناسب است.

NFT Staking چیست؟

به فرایند قفل کردن موقت توکن‌های NFT خود در یک پلتفرم یا پروتکل بلاکچینی برای دریافت پاداش، استیک کردن توکن غیرمثلی یا NFT Staking گفته می‌شود.

NFT استیکینگ به هولدرها این توانایی را می‌بخشد که در مدت زمانی که مالکیت این کلکسیون‌ها یا توکن‌ها را در اختیار دارند، از آنها کسب درآمد کرده و پاداش خوبی دریافت کنند.

در استیکینگ توکن NFT، سرمایه‌گذاران این توکن‌ها را برای مدت مشخص در پلتفرم‌های غیرمتمرکز مالی که به دیفای (DeFi) نیز معروف هستند بلوکه می‌کنند؛ به این معنی که بدون انتقال مالکیت یا فروش دارایی خود، از آن کسب درآمد می‌کنند و تنها در مدت زمان استیکینگ اجازه معامله دارایی خود را نخواهند داشت.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بازار گاوی (صعودی) و بازار خرسی (نزولی) در ارز دیجیتال

Unstake کردن NFT

پس از فعال کردن استیکینگ NFT، امکان متوقف کردن استیکینگ در هر زمان از این فرآیند برای کاربر وجود خواهد داشت که در این صورت پاداش استیکینگ ان اف تی هولدر کمتر شده یا هیچ پاداشی به او تعلق نمی‌گیرد.

کاربرانی که توکن‌های NFT خود را آن استیک و آزاد می‌کنند، برای دریافت توکن‌های استیک شده نیز بایستی تا زمان تأخیر برداشت (withdrawal delay time) صبر کنند؛ می‌توان گفت معمولاً در پلتفرم‌های استیک NFT، امکان دریافت توکن‌های استیک شده در بازه زمان استیکینگ برای کاربران وجود ندارد.

نکته: بعد از اتمام مدت زمان تعیین شده، برای استیک NFT، دیگر هیچ پاداشی به کاربر تعلق نمی‌گیرد و  پیشنهاد می‌شود که در زمان موعد پایان استیکینگ، برای تمدید فرآیند استیکینگ یا برداشت توکن‌های غیرمثلی خود (NFT Unstaking) اقدام کنید.

مقایسه ییلد فارمینگ و استیکینگ در NFT

مفهوم استیک کردن NFT تا حد زیادی شبیه به فرآیند ییلد فارمینگ (yield farming) یا کشت سود است. ییلد فارمکینگ یکی دیگر از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری است که در آن افراد با وام‌دهی (لندینگ) یا اعطای سهام‌ (استیکینگ) دارایی دیجیتال به تأمین‌کنندگان نقدینگی، پاداش دریافت می‌کنند. برخلاف استیکینگ، در ییلد فارمینگ دارایی فرد (NFT) در پروتکل شبکه قفل نمی‌شود و به استخر نقدینگی منتقل می‌شود.

پلتفرم‌هایی که از استیکینگ NFT پشتیبانی می‌کنند، معمولاً برای این منظور از الگوریتم اجماع اثبات سهام یا PoS  (Proof of Stake) استفاده می‌کنند. در ادامه محبوب‌ترین پلتفرم‌هایی که قابلیت استیک NFT را به کاربران خود ارائه می‌کنند را به شما معرفی می‌کنیم.

پروژه‌ها و پلتفرم‌های مناسب برای استیکینگ NFT

برای کسب درآمد از استیکینگ NFT اول باید بدانیم که کجا می‌توان توکن‌ غیرمثلی را استیک کرد. از آنجایی که بخش عظیمی از بازار NFT فعلی را توکن‌های غیرمثلی مرتبط با بازی‌ها تشکیل داده‌اند، اغلب فرصت‌های استیکینگ NFT نیز در پلتفرم‌های کسب درآمد از بازی (play-to-earn) مانند اَکسی اینفینیتی، سندباکس، پلی‌چین مانستر، اسپرینترلند و… ارائه می‌شوند.

در ادامه برخی از بهترین پلتفرم‌های موجود برای NFT Staking را به شما معرفی می‌کنیم…

WhenStaking

یک استودیو توسعه DApp و پلتفرم استیکینگ NFT که در سایت onessus.com ارائه شده است و سازنده بازی‌های play-to-earn معروفی مانند HodlGod و NiftyVille است.

 • پاداش استیکینگ NFTهای این بازی‌ها در «وِن استیکینگ» با استفاده از توکن VOID $ پرداخت می‌شود و کاربران امکان استیک کردن NFTهای شبکه Onessus را در آن دارند.
 • Onesssus و WhenStaking هردو از کیف پول ابری وکس (WAX) پشتیبانی و استفاده می‌کنند.
 • علاوه بر این کاربران می‌توانند در مدت زمان استیکینگ توکن‌های استیک شده خود را اجاره کرده و در بازی استفاده کنند.

NFTX

یک پروتکل نقدینگی جامع که اجازه تولید، خرید و فروش، معامله و استیکینگ NFT را برای کاربران خود ارائه می‌کند.

 • این پلتفرم نوع خاصی از استیکینگ را ارائه می‌کند که در آن کاربران امکان تأثیرپذیری از کلکسیون‌های برترNFT (Blue Chip NFTs) مانند میمون کسل (Bored Ape Yacht Club) یا گربه‌های باحال (Cool Cats) را، بدون اینکه از آنها خرید کرده باشند، پیدا می‌کنند.
 • کاربران NFTX امکان استیک کردن توکن‌های ERC-20 که ارائه کننده NFTها هستند (مانند BAYC $) را نیز دارند.

LooksRare

یک مارکت‌پلیس NFT که سرویس استیکینگ نیز می‌باشد و به تازگی ایردراپی‌ 120 میلیون واحدی از توکن بومی خود (LOOKS) به کاربران فعال پلتفرم اوپن سی داده است.

 • کاربران LooksRare با هر ترید موفق NFT، مقداری توکن LOOKS دریافت می‌کنند.
 • کاربران می‌توانند توکن‌های LOOKS خود را استیک کرده و در ازای آن پاداشی از جنس توکن WETH و LOOKS دریافت کنند.
 • امکان خرید این توکن در صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی سواپ فراهم است.
مطلب پیشنهادی مرتبط
پای نتورک Pi Network کلاهبرداری است یا یک پروژه واقعی؟

Splinterlands

یک بازی کارتی کلکسیونی مبتنی بر بلاکچین که مشابه بازی Hearthstone است.

 • توکن بومی این پلتفرم SPS نام دارد که در دسته توکن‌های دائو شبکه بلاکچین هوشمند بایننس (BSC) قرار گرفته است و کاربران امکان استیک کردن ن ارراآن را در این پلتفرم دارند.

BAND NFTs

یک صرافی NFT که در آن امکان خرید و فروش و استیک توکن‌های NFT موزیک برای مشارکت در نظرسنجی‌های موسیقیایی توسط کاربران فراهم شده است.

 • توکن‌های NFTمرتبط با صنعت موزیک، در فضایی که تهیه‌کنندگان کنترل کاملی بر صنعت موزیک دارند بسیار مفید و تأثیرگذار خواهند بود.

Polychain Monsters

یک پلتفرم بلاکچینی برای کلکسیون‌های NFT انیمیشنی به نام Polymon که از پکیج‌های بوستر دیجیتالی گرفته شده‌اند.

 • Polymon‌ها توکن‌های قابل استیکی هستند که در انواع و خصوصیات مختلفی ارائه می‌شوند و برخی از آنها کمیاب‌تر از بقیه هستند.
 • کاربران این پلتفرم امکان استیک کردن NFTهای Polymon خود، در ازای دریافت پاداش هفتگی از جنس ارز دیجیتال بومی Polychain Monsters به نام PMON را دارند.

Doge Capital

یک کلکسیون 5 هزار عددی از NFTهای هنری پیکسلی که در شبکه بلاکچین سولانا مینت و ارائه شده‌اند و از طریق هر پلتفرم سولانا قابل خرید هستند.

 • دوج کپیتال دارای یک برنامه استیکینگ است که در آن هولدرهای توکن‌های این پلتفرم در ازای استیک کردن آنها، پاداش روزانه استیکینگ از جنس توکن بومی خود به نام DAWG دریافت می‌کنند.

کدام NFTها قابلیت استیک شدن دارند؟

مانند ارزهای دیجیتال، همه توکن‌های NFT نیز توانایی استیک شدن را نداشته و تنها برخی از آنها قابلیت استیکینگ کوتاه یا بلندمدت را دارند. پلتفرم‌های مختلفی که خدمات استیکینگ NFT را ارائه می‌کنند، ممکن است بسته به قوانین و مقرراتشان، امکان استیک کردن NFTهای بومی خود یا هر NFT دیگر را برای کاربران خود مهیا کنند. شما می‌توانید برای انتخاب NFT استیکینگ خود، به یکی از این پلتفرم‌های موجود مراجعه کرده، توکن‌های قابل استیک آنها را خریداری و استیک کنید.

برخی از بهترین کلکسیون‌های NFT قابل استیک شدن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • CyberKongz با پاداش استیکینگ از جنس توکن BANANA$
 • Mutant Cats با پاداش استیکینگ از جنس توکن FISH$
 • Doge Capital با پاداش استیکینگ از جنس توکن DAWG$
 • BabyApes با پاداش استیکینگ از جنس توکن OOGI $

مزایا و معایب استیکینگ NFT

قبل از اینکه اقدام به استیک کردن NFTهای خود کنید، بایستی اطلاعات کافی درباره مزایا و معایبی که این روش کسب درآمد از توکن‌های غیرمثلی دارد کسب کنید.

به همین جهت در این قسمت به معرفی برخی از مهمترین مزایا و معایب NFT Staking می‌پردازیم:

مزایای استیک کردن توکن NFT

 • درآمد غیرفعال از دارایی هولد شده
 • مشارکت در جامعه پروژه NFT
 • ریسک پایین و در حد صفر

معایب NFT Staking

 • ریسک انحلال یا رها شدن پروژه NFT
 • احتمال افت قیمت دارایی در مدت زمان استیکینگ
 • عدم امکان استفاده از توکن در بازه استیکینگ NFT

کسب درآمد از استیکینگ NFT

حال که اطلاعات لازم را درباره NFT Staking و نحوه عملکرد آن بدست آوردید، از خود خواهید پرسید که آیا استیکینگ NFT سرمایه‌گذاری خوبی است؟

شاید استیک کردن NFT هنوز به اندازه استیکینگ ارز دیجیتال مورد توجه سرمایه‌گذاران بازار قرار نگرفته باشد، اما این روش پتانسیل بالایی برای رشد در آینده نزدیک داشته و با رونمایی از اتریوم 2.0 و مهاجرت شبکه Ethereum به الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) این بازار رونق بسیار بیشتری نیز خواهد گرفت.

مطلب پیشنهادی مرتبط
کپی تریدینگ چیست؟

سهام‌گذاری NFT از مباحث امیدوارکننده در بازار سرمایه‌های غیرمتمرکز است که تا امروز نتایج بسیار خوبی را نیز برای دارندگان این توکن‌ها بهمراه داشته است.

شاید بهترین ویژگی استیکینگ NFT این باشد که افراد نیازی به انتقال یا فروش دارایی‌های خود به فرد یا پلتفرم دیگری نداشته و تنها لازم است توکن‌های خود را در یک استخر استیکینگ قفل کنند و در ازای مدت زمانی که از NFT خود استفاده نمی‌کنند پاداش استیکینگ دریافت کنند.

محاسبه پاداش‌ Staking NFT

در حالت کلی نوع و میزان پاداشی که از استیک کردن توکن‌های NFT بدست می‌آوریم به پلتفرم استیکینگ و توکن NFTای که استیک می‌کنیم بستگی دارد.

اغلب پلتفرم‌های استیکینگ NFT پاداش استیک کاربران خود را بطور روزانه یا هفتگی و با استفاده از توکن‌های بومی مورد استفاده خود به کاربران پرداخت می‌کنند. این توکن‌ها عموماً در صرافی‌های مختلفی لیست شده‌اند و کاربران می‌توانند آنها را با ارزها و توکن‌های دیگر معامله کرده یا نقد کنند.

برخی از این پلتفرم‌ها نیز دارای خصوصیات دائو (DAO) یا سازمان غیرمتمرکز خودمختار بوده و به هولدرهای NFT این امکان را می‌دهند که با قفل کردن دارایی خود در استخر دائو، در حاکمیت پلتفرم و رأی‌گیری‌های پروپوزال‌های آتی آن مشارکت کنند.

راهنمای جامع استیک کردن NFT

ویژگی منحصربفرد بودن توکن‌های NFT آنها را تبدیل به گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت کرده است. با این وجود برای اینکه یک NFT ارزان قیمت، ارزش قابل توجهی پیدا کند باید مدت زمان زیاد و نامشخصی را صبر کرد.

استیکینگ NFT فرصت خوبی را برای افرادی که به جمع‌آوری این توکن‌ها علاقه دارند ایجاد کرده است تا از دارایی‌های هولد شده خود به روشی منفعلانه‌ و بدون ریسک کسب درآمد کنند.

در این مقاله درباره استیکینگ NFT و نحوه کسب درآمد از آن صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استیکینگ و توکن‌های NFT به مقالات دیگر CITEX مراجعه کنید.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا