ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتاللغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

تحلیل درون زنجیره‌ای ارز دیجیتال یا Crypto On-Chain Analysis

امروزه تعداد بسیار زیاد و قابل توجهی از ارزهای دیجیتال قابل دسترس در بازار، از شبکه‌های بلاکچین عمومی برای تأیید و ثبت کردن اطلاعات تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند. به همین علت نیز این اطلاعات به صورت درون زنجیره‌ای یا on-chain در دسترس همگان قرار می‌گیرد تا در هر زمان و از هر نقطه جهان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

معیارهای تحلیل درون شبکه‌ای، داده‌های خام مربوط به تراکنش‌های داخلی بلاکچین را تبدیل به بینشی عملی در بازار ارز دیجیتال می‌کند. معامله‌گران با توجه و استناد به این نتایج داخلی می‌توانند وسعت و عمق دید خود را از پروژه‌های ارز دیجیتال افزایش داده و در معاملات خود موفق‌تر ظاهر شوند.

در این مقاله از سیتکس به بررسی و توضیح تحلیل درون زنجیره‌ای و معیارها و ابزارهای مرتبط با این نوع از آنالیز می‌پردازیم و شما را با مزایا و معایب استفاده از تحلیل درون زنجیره‌ای یا On Chain Analysis در شبکه‌های بلاکچین ارز دیجیتال آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید…

تحلیل آن‌چِین یا آنالیز درون زنجیره‌ای چیست؟

«تحلیل آن چین» یا «آنالیز درون زنجیره‌ای» به استفاده از اطلاعات درون شبکه بلاکچین و دفتر توزیع‌شده آن به منظور تخمین زدن تمایلات و روند بازار در آینده گفته می‌شود.

این نوع از تحلیل، داده‌های ثبت شده در شبکه بلاکچین را در بازه‌های زمانی مختلف مورد بررسی قرار داده و نتایجی ارزشمند و ریزبینانه از رفتار کاربران شبکه و تراکنش‌های صورت گرفته توسط آنها ارائه می‌کند که این دستاوردهای تحلیلی می‌تواند در تخمین‌‌ها و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری و معاملات فعالان این حوزه مورد استفاده قرار بگیرد.

اطلاعات این تحلیل کاملاً واقعی و مستند بوده و تحت تأثیر اخبار یا شایعات نیست به همین علت می‌توان پیش‌بینی کم‌خطا‌تری را با استفاده از تحلیل آن‌چین داشت.

تحلیل آن‌چِین یا آنالیز درون زنجیره‌ای چیست؟

داده‌های درون شبکه چیست؟

دانستیم که در تحلیل درون زنجیره‌ای ارز دیجیتال، به داده‌های مهمی از جمله اطلاعات تراکنش‌ها، آدرس و موجودی کیف‌پول‌های ارز دیجیتال فعال در شبکه توجه می‌شود تا بتوان با استفاده از این اطلاعات برای سرمایه‌گذاری خود در آن ارز دیجیتال تصمیم‌گیری کرد.

اما برخی از معیارهای درون زنجیره‌ای بر اساس معیارهای دیگر بدست می‌آیند و مجموعه‌ای این نتایج می‌تواند برای شناسایی ترندهای بلندمدت بازار به سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال کمک بسیاری کند.

برای مثال سرمایه‌گذاری در یک پروژه ارز دیجیتال که توکن‌‌های آن توسط هیچ معامله‌گری معامله نشود و یا درصد زیادی از موجودی در گردش آن ارز در اختیار هولدرهای بزرگ یا همان نهنگ‌ها باشد، کار عاقلانه‌ای نخواهد بود و احتمالاً این ارز دیجیتال آینده درخشان و پرسودی را پیش ‌رو نخواهد داشت.

مزایا و معایب استفاده از تحلیل درون زنجیره‌ای در ارز دیجیتال

تحلیل درون زنجیره‌ای ارز دیجیتال یکی از روش‌های آنالیز پروژه‌های بلاکچینی این بازار است که با استفاده از آن چین دیتا در ترید می‌توان به نتایج مناسب و قابل استنادی از این دارایی‌ها دست پیدا کرد.

در کنار مزایای بسیار زیادی که تحلیل آن‌چین با خود به همراه دارد، برخی از محدودیت‌ها نیز در این تکنیک تحلیلی وجود دارد که آن را برای همه مناسب نمی‌کند.

به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌شود که در کنار تحلیل on-chain از روش‌های آنالیز دیگر مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نیز استفاده شود تا بتوان نتایجی جامع‌تر و البته کاربردی‌تر بدست آورد.

برخی از مزایا و معایب استفاده از تحلیل درون زنجیره‌ای بلاکچین‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

مزایا

معایب

 • دسترسی به اطلاعات معتبر و واقعی از کاربران و تراکنش‌های شبکه
 • قابلیت تخمین رفتار پروژه در دراز مدت
 • امکان ترکیب با فاکتورهای مختلف برای نتایج دقیق‌تر
 • دسترسی به داده‌ها و ابزارهای مختلف رایگان
 • عدم نیاز به دانش عمقی و تخصصی
 • توزیع دارایی هولدرها در ارزهای پرسود
 • کمبود داده به علت نوظهور بودن این عرصه
 • احتمال افزایش خطا به علت وجود زنجیره‌های جانبی و فرعی (راهکارهای لایه دوم)
 • نامناسب بودن برای ترید و معامله کوتاه مدت یا روزانه
مطلب پیشنهادی مرتبط
BIP 119 بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

هدف تحلیل درون زنجیره‌ای

تحلیل درون زنجیره‌ای ارز دیجیتال یک نوع نوظهور از آنالیز بلاکچینی است که هدف آن استخراج و بررسی انبوهی از اطلاعات موجود درباره تراکنش‌های بلاک‌چین‌های عمومی برای تصمیم‌گیری بهتر درباره سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها است. معمولاً از ابزارها و تکنیک‌های موجود در تحلیل آنچین برای اهداف معامله‌گری و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

یکی از اولین معیارهای معروف در تحلیل درون زنجیره‌ای Coin Days Destroyed (CDD) نام داشت که در سال 2011 میلادی با هدف ردیابی فعالیت‌های داخلی شبکه بیت کوین ارائه شد.

در سال 2017 با راه‌اندازی و ارائه معیاری به نام نسبت ارزش به تراکنش‌های شبکه (NVT) توسط مجموعه Coin Metrics، تمایل به استفاده از تکنیک‌های تحلیل درون زنجیره‌ای ارز دیجیتال بیش از پیش اوج گرفت.

NVT در واقع روشی برای ارزش‌گذاری بیت کوین با استفاده از فاکتورهای ارزش بازار (Market Cap) و میزان استفاده واقعی از این ارز دیجیتال با توجه به تراکنش‌های داخل شبکه آن است.

امروزه تعداد زیادی از شاخص‌های درون زنجیره‌ای مشابه و اغلب پیچیده‌تر وجود دارد که معامله‌گران با هدف پیش‌بینی و تخمین آینده یک پروژه ارز دیجیتال و مناسب بودن آن برای سرمایه‌گذاری، از آنها استفاده می‌کنند.

قابل ذکر است که هدف از یادگیری تحلیل درون زنجیره‌ای (on chain)، در اکثر مواقع پیدا کردن ارزهای دیجیتال آینده دار و پرسود برای سرمایه‌گذاری بلند مدت است که در آن فاکتورهایی نظیر نقدینگی در گردش، رفتار کاربران و تراکنش‌های شبکه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

اهمیت تحلیل آن چین دیتا برای بیت کوین

به دلایل بسیاری از جمله اینکه بیت کوین اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتال جهان است و دارای بیشترین میزان مارکت کپ یا ارزش بازار است؛ هرگونه حرکت یا تغییری که در ارزش (یا قیمت) این ارز دیجیتال محبوب به وجود بیاید، می‌تواند روی سایر دارایی‌های دیجیتال موجود در بازار نیز تأثیر مثبت یا منفی داشته باشد.

به همین علت نیز  اغلب سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران ارز دیجیتال، Bitcoin را مرجعی قابل استناد دانسته و وضعیت شبکه بلاکچین بیت کوین را دائماً زیر نظر دارند و از توجه به فعالیت‌های درون زنجیره‌ای بیت کوین نیز غافل نمی‌شوند.

اهمیت تحلیل آن چین دیتا برای بیت کوین

بهترین ابزارهای تحلیل On chain ارز دیجیتال

علاوه بر تحلیل فردی و مستقیم بلاکچین، جستجوگرهای بلاکچین (Blockchain explorers) وب‌سایت‌ها و ابزارهای آنالیز درون زنجیره‌ای نیز وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آنها پروژه‌های ارز دیجیتال مختلف را به طور عمقی بررسی کنید و اطلاعاتی نظیر قراردادهای هوشمند یا کیف پول‌‌های فعال در یک بلاکچین را مورد آنالیز قرار دهید.

برخی از این ابزارها حجم عظیمی از اطلاعات مفید اما خام را در اختیار شما قرار می‌دهند که تجمیع و نتیجه‌گیری از آنها بسیار دشوار بوده و ممکن است برای هر فردی امکان‌پذیر نباشد.

در مقابل برخی دیگر از این پلتفرم‌ها با ارائه نمودارها و داشبوردهای مفید و مختلفی، داده‌های بلاکچین را تبدیل به مفاهیم و KPIهای قابل استفاده در تحلیل ارز دیجیتال کرده و به روشی آسان و ساده، گزارشی مختصر از اطلاعات درونی یک شبکه بلاکچین ارز دیجیتال را در اختیار ما قرار می‌دهند.

ابزارها و وب‌سایت‌های تحلیل درون زنجیره‌ای ارز دیجیتال، دارای فیچرها و قابلیت‌های رایگان نیز هستند و استفاده از برخی از آنها نیز کاملاً رایگان است.

در ادامه به معرفی ابزارهای برتر تحلیل آن چین می‌پردازیم:

✔ Glassnode یا گلس نود

این ابزار معروف به دو صورت رایگان و پرمیوم در دسترس کاربران بوده و فاکتورهای متنوعی از تحلیل آنچین را به آنها ارائه می‌کند. گزارش‌های منظمی از وضعیت بلاکچین‌های مختلف نیز به طور مرتب در گلس نود منتشر می‌شود.

 Glassnode یا گلس نود

✔ Dappradar یا دَپ رادار

دپ رادار یک فروشگاه جهانی آنلاین از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز یا همان Dappها (decentralized applications) است که به کاربران خود اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های بلاکچینی موردنظر خود را جستجو، دنبال و آنالیز کنند. در این پلتفرم امکان تحلیل درون زنجیره‌ای بیش از 3 هزار اپلیکیشن‌ بلاکچین‌محور مختلف نیز برای علاقه‌مندان محیا است.

 Dappradar یا دَپ رادار

✔ Dune Analytics یا دون آنالتیکس

در این وبسایت دون آنالتیکس دیتای آن چین به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. کوئری‌ها، نمودارها و کدهای SQL آماده بسیار زیادی در این سایت موجود است که می‌توان با استفاده از آنها از شبکه‌های بلاکچین مختلفی (مانند اتریوم) گزارش‌گیری کرد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
هش ریت (قدرت هش) بیت کوین چیست و چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

 Dune Analytics یا دون آنالتیکس

✔ IntoTheBlock یا این ‌تو دِ بلاک

«این ‌تو د بلاک» یا «در داخل بلاک» نام یک وب‌سایت است که برای داستان‌های خبری برتر در فضای ارز دیجیتال، آنالیز درون‌زنجیره‌ای ارائه می‌کند. الگوریتم‌های یادگیری ماشین این پلتفرم، با بکار‌گیری ویژگی شفافیت ذاتی بلاکچین‌های عمومی، داده‌های کلیدی را از آنها استخراج کرده و ما را به اعماق پروژه‌های برتر این صنعت وارد می‌کند.

 IntoTheBlock یا این ‌تو دِ بلاک

✔ Xangle یا زَنگِل

زنگل نیز یکی دیگر از پلتفرم‌هایی است که داده‌های آن‌چین را تأمین کرده و اطلاعات آف‌چین را نیز به آن اضافه می‌کند. آن ترکیب اطلاعات درون زنجیره‌ای و برون‌زنجیره‌ای بلاکچین‌ها، می‌تواند زاویه دید ما را از یک پروژه ارز دیجیتال کامل کند که خوشبختانه در Xangle این امکان برایمان وجود دارد.

 Xangle یا زَنگِل

✔ ابزارهای رایگان تحلیل on chain

علاوه بر موارد بالا ابزارهای مختلف دیگری از جمله Sentiment با دیتابیس Sanbase، داشبورد CQ.live، سایت Coinmetrics و پلتفرم Look Into Bitcoin نیز وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آنها بلاکچین‌های موردنظر خود را بررسی و آنالیز کنید.

دقت کنید که تحلیل درون زنجیره‌ای ارز دیجیتال به شما نمی‌گوید که چه کاری انجام دهید و یا روی چه پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنید و این تصمیم کاملاً به شما بستگی دارد. اما می‌توانید با ترکیب این تحلیل با سایر ابزارهای تحلیلی تکنیکال و فاندامنتال، مسیر پیش روی ارزهای دیجیتال مختلف را به طور دقیق‌تر مشخص و پیش‌بینی کنید.

محدودیت‌های استفاده از تحلیل درون زنجیره‌ای

مانند همه تکنیک‌های تحلیلی، تحلیل آن چین دیتا یا تحلیل درون زنجیره‌ای می‌تواند محدودیت‌‌ها و کاستی‌هایی نیز داشته باشد. از جمله این موارد می‎توانیم به کم بودن اطلاعات بلاکچین‌های مختلف اشاره کنیم. چرا که این صنعت تقریباً نوظهور بوده و اطلاعات موجود برای آن نیز محدود است.

از طرف دیگر راهکارهای لایه دوم بلاکچین‌ها مانند شبکه لایتنینگ بیت کوین، برای حل موانع مقیاس‌پذیری به ایجاد تغییر در اطلاعات درون‌شبکه‌ای و نحوه توزیع و انجام تراکنش‌ها می‌پردازند و به همین دلیل نیز ممکن است برخی از اطلاعات بلاکچین که به زنجیره دیگری انتقال یافته است در تحلیل درون زنجیره‌ای لحاظ نشده و نتایج آن را ناقص کند.

مورد دیگر این است که این تحلیل بیشتر مناسب نتایج طولانی مدت و long term است و برای ترید روزانه یا کوتاه‌مدت اطلاعات دقیق‌تری را نیاز داریم. استفاده از آن چین دیتا در ترید در شرایطی پیشنهاد می‌شود که با داده‌های تکنیکال و فاندامنتال دیگر ترکیب شده و نتایج تجمیعی آن مورد استفاده معامله‌گر قرار گیرد.

۸ پارامتر مهم در تحلیل آن چین

«تحلیل آن‌چین» یک ابزار اصلی برای تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال است که در آن بایستی به چند پارامتر مهم و کلیدی از شبکه بلاکچین توجه داشته باشیم. سیگنال‌های تحلیل درون زنجیره‌ای نیز با استفاده از مجموعه‌ای از این فاکتورها بدست می‌آید.

8 مورد از مهمترین شاخص‌هایی که باید در تحلیل درون زنجیره‌ای مورد بررسی قرار داده شوند، عبارتند از:

1. سود سرمایه‌گذاران نسبت به قیمت فعلی بازار Holders Making Money at Current Price

این پارامتر تفاوت قیمت میانگین خرید یک ارز را با قیمت خرید فعلی آن به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد. هولدر‌هایی که با قیمت فعلی در حال کسب درآمد هستند به عنوان مرجع در نظر گرفته شده و میانگین قیمت خرید کمتر از قیمت فعلی با In the money و میانگین قیمت خرید بیشتر از قیمت فعلی با Out of the money نشان داده می‌شود. این مقادیر به صورت درصدی هستند و خلاصه‌ای از وضعیت فعلی سود و ضرر تمام هولدرهای شبکه را نشان می‌دهند.

2. تمرکز دارایی در هولدرهای بزرگ Concentration by Large Holders

هولدر‌های بزرگ یا نهنگ‌ها به سرمایه‌گذارانی از شبکه بلاکچین گفته می‌شود که حداقل یک درصد از عرضه کل یک دارایی مشخص را در اختیار داشته باشند. در این فاکتور درصد هولدرهای بزرگ یا نهنگ‌های شبکه را نسبت به سرمایه‌گذاران خرد مشاهده می‌کنیم. هرچه این درصد کمتر باشد، احتمال ریزش یا افزایش ارزش ناگهانی و شدید در شبکه نیز کمتر خواهد بود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین استراتژی اندیکاتور مکدی (MACD) چیست؟

3. وابستگی قیمت به بیت کوین Price Correlation with BTC

برای یک پروژه، میزان همبستگی قیمت با بیت کوین (BTC)، می‌تواند نشان‌دهنده درجه اعتبار آن پروژه و احتمال پیشرفت آن در آینده باشد. بیت کوین به عنوان اولین و معتبرترین ارز دیجیتال جهان، معیاری مناسب برای مشخص کردن عملکرد آلت‌کوین‌ها و پروژه‌های دیگر است.

4. توزیع هولدرها بر اساس مدت‌ سرمایه‌گذاری Holders Composition by time Held

مشاهده ترکیب هولدر‌ها بر اساس زمان نگهداری از ارزهای خریداری شده‌ در شبکه می‌تواند دید خوبی از نوع استفاده از یک ارز دیجیتال توسط عموم به ما بدهد.

در این معیار سه نوع از هولدرها را با توجه به مدت نگهداری ارز دیجیتال در کیف‌پول یا حساب خود مشاهده می‌کنیم:

 1. تریدرهایی که ارزهای خود را کمتر از یک ماه نگه‌داشته‌اند.
 2. سرمایه‌گذارانی که از یک الی 12 ماه ارزهای خود را حفظ کرده‌اند.
 3. هولدرهای بلندمدتی که بیش از یک سال است ارزهای خود را هولد کرده‌اند.

پروژه‌‌های آینده دار هولدرهای بلند مدت بیشتری دارند؛ برای مثال بیت کوین هولدرهای بلندمدت زیادی دارد در حالی که استیبل کوین‌ها به علت ثابت بودن ارزششان در کوتاه مدت خرید و فروش می‌شوند.

5. تراکنش‌های بیشتر از ۱۰۰ هزار دلار Transactions Greater than $100K

معیاری که مجموع ارزش معاملات بیشتر از ۱۰۰ هزار دلار را به ما نشان می‌دهد می‌تواند میزان ورود و خروج حجیم در یک پروژه را (معمولاً برای یک هفته گذشته) نمایش داده و سیگنال خوبی برای خرید یا فروش ارز در زمان فعلی به ما بدهد. این میزان برای شبکه بیت کوین اغلب عددی بیش از 100 میلیارد دلار است.

6. جغرافیای تراکنش‌ها Transactions Demographics

دموگرافیک معاملات یک شبکه بلاکچین درصد تراکنش‌های نیم‌کره غربی و شرقی زمین را در بازه زمانی 14 روزه نسبت به یکدیگر نشان می‌دهد و می‌تواند برای سرمایه‌گذاران محلی مورد استفاده قرار بگیرد. این درصد معمولاً در پروژه‌‌های ارز دیجیتال بین‌المللی و معتبر بسیار نزدیک به هم است.

7. جریان ورودی نقدینگی به صرافی‌ها Total Exchanges inflows

این معیار نشانگر میزان کل ورودی‌های یک ارز دیجیتال به صرافی‌های برتر در هفته گذشته بوده و حجم خرید سرمایه‌گذاران از صرافی‌های مختلف را مشخص می‌کند. این فاکتور درون‌زنجیره‌ای عموماً به دلار نمایش داده می‌شود.

8. جریان خروجی نقدینگی از صرافی‌ها Total Exchanges Outflows

مبلغ کل ارز دیجیتال خارج‌شده از صرافی‌های برتر جهان در این فاکتور تحلیل درون زنجیره‌ای به ما نمایش داده می‌شود که حجم فروش یک ارز را در هفته گذشته از طریق صرافی‌های مختلف سطح جهان مشخص می‌کند. این معیار نیز بر حسب دلار نمایش داده می‌شود و توازن میزان ورودی و خروجی می‌تواند نشان‌دهنده احتمال پایداری یک پروژه ارز دیجیتال در آینده نزدیک باشد.

استفاده از تحلیل درون زنجیره‌ای یا On-chain در ترید ارز دیجیتال

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال با ترکیب تحلیل درون زنجیره‌ای با ابزارها و روش‌های تحلیلی دیگر مانند تحلیل تکنیکال می‌توانند نتایج خوبی از رفتار کاربران و تراکنش‌های انجام گرفته در این پروژه‌های بلاکچینی بدست آورند و آینده این دارایی‌ها را تا حد خوبی تخمین بزنند.

میزان سوداوری یک پروژه ارز دیجیتال به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد که در بالا به مهمترین آنها، از جمله میزان ورود و خروج نقدینگی به یک شبکه یا حجم تراکنش‌های انجام گرفته در آن، اشاره کردیم.

فراموش نکنید که قبل از خرید یا فروش یک دارایی دیجیتال بهتر است تا علاوه بر دنبال کردن اخبار و رویدادهای اخیر، آنالیزی از اطلاعات داخل زنجیره بلاکچین و رفتار نهنگ‌های آن پروژه نیز داشته باشیم و به صورت سریع و هیجانی اقدام نکنیم.

امیدواریم که از این مقاله سیتکس نیز استفاده کافی را برده باشید و تحلیل درون زنجیره‌ای ارز دیجیتال را با استفاده از ابزارهای تحلیلی معرفی شده در معاملات خود لحاظ کنید.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا