ثبت نام اکسچنج
اخباراخبار آلت کویناخبار بیت کوین

حفظ حریم خصوصی رمز گسترش بلاکچین در جهان

حفظ حریم خصوصی کاربران حین انجام تراکنش روی بلاکچین‌ها را می‌توان یکی از چالش‌‌های اصلی این فناوری دانست که تا‌کنون سرعت پذیرش جهانی بلاکچین را کند کرده است.

امور مالی غیر‌متمرکز و بلاکچین‌ها در سال‌های اخیر بسیار مورد‌توجه قرار‌گرفته‌اند و افراد و کسب‌و‌کارهای بسیاری استفاده از این فناوری‌ها را به‌طور رسمی پذیرفته و آغاز کرده‌اند. با این حال هنوز بخش بزرگی از مشاغل و دولت‌مردان، در دسترس بودن اطلاعات تراکنش در بستر بلاکچین برای تمامی کاربران شبکه را یک ضعف بزرگ می‌دانند و حاضر به پذیرش استفاده از این فناوری نیستند.

حریم خصوصی مد‌نظر در این مقوله چیزی محدود به نام کاربر نیست، بلکه مفهوم اصلی حفظ جزئیات تراکنش‌های مالی و اسرار تجاری سازمان‌ها به‌طور محرمانه است.

دولت‌ها عقیده دارند که تراکنش‌های مالی‌شان تنها می‌توانند به مردم همان کشور مربوط باشند و افشای این اطلاعات برای کشورهای دیگر چیزی جز تهدید برای امنیت‌ و شرایط تجاری‌شان نخواهد داشت.

در جریان تجاوز روسیه به خاک اوکراین شاهد بودیم کمک‌های جامعه جهانی به اوکراین که از طریق ارز دیجیتال انجام می‌شد، خیلی سریع در سر‌تیتر اخبار جهان قرار می‌گرفت. این موضوع در میان کارشناسان جنگ و امنیت مخالفان متعددی داشت. آنها براین‌باورند که این مسائل در زمره اسرار نظامی و جنگی قرار‌دارند و نباید در ابعاد کلان اخبار آن منتشر شود.

در این راستا اتحادیه اروپا قوانینی تصویب کرد که بر‌مبنای آن تراکنش‌های مالی ارز دیجیتال که در ابعاد کلان دولتی انجام می‌شوند مانند ارزهای فیات نیاز به حفظ محرمانگی دارند. تمامی پلتفرم‌های مبتنی بر اینترنت که در محدوده این اتحادیه فعالیت دارند ملزم به رعایت این قوانین هستند.

گسترش ارزهای دیجیتال و درک این موضوع که این ارزها بسیاری از مشکلاتی که مبادله با ارزهای فیات ایجاد می‌کند را مرتفع کرده‌اند؛ سبب شده بسیاری از سازمان‌های بزرگ جهانی این ارزها را برای انجام مبادلات بین‌المللی خود انتخاب کنند. اما نبود حریم خصوصی در بستر بلاکچین‌ها یک عامل بازدارنده برای استفاده عموم از ارزهای دیجیتال است.

شرکت‌ها همواره در تلاش برای حفظ اسرار تجاری خود هستند و امکان ردیابی تراکنش‌های مالی‌شان برای عموم قابل پذیرش نیست.

بنابراین سرعت پذیرش بلاکچین‌ها و تراکنش‌‌های ارز دیجیتال در جوامع و در ابعاد کلان، با افزایش پروتکل‌های حفظ حریم شخصی کاربران و تراکنش‌های آنها رابطه مستقیم دارد.

خبر خوب این است که خبرهایی از افزایش حریم شخصی به گوش می‌رسد

با این حال می‌دانیم که دنیای ارزهای دیجیتال همواره میزبان فناوری‌های خلاقانه و جدید است. در حال‌حاضر بسیاری از پروژه‌های غیر متمرکز DiFi و برخی از پروژه‌های NFT‌محور در تلاش‌اند تا میزان حریم شخصی کاربران را افزایش داده و فضای امن‌تری برای اجرای تراکنش‌های بلاکچینی فراهم کنند. تا‌کنون برخی از این پروژه‌های معرفی و عرضه شده و در حال بررسی میان کاربران هستند.

اما مسلما پذیرش محرمانگی بیشتر و اجرای قوانین مالی و اطلاعاتی برای اکثریت جامعه بلاکچین‌ها به‌راحتی قابل‌پذیرش نخواهد بود. افراد بسیاری شفافیت بلاکچین‌ها را دلیل محبوبیت کریپتوکارنسی‌ها می‌دانند و با محرمانه شدن این فضا مخالف‌اند. بسیاری نیز حاضر به رعایت قوانین مصوب دولت‌مردان در فضای غیر‌متمرکز ارزهای دیجیتال نیستند. 

اما بارها در تاریخ شاهد بوده‌ایم که قوانین مسائل را کاربردی‌تر از گذشته کرده‌اند و بی‌قانونی تا‌کنون نتایج خوبی در تاریخ برجای نگذاشته است. باید منتظر ماند و دید که شرایط حریم خصوصی در فضای بلاکچینی چه تغییراتی خواهد داشت.

نظر شما چیست محرمانگی یا شفافیت؟

 

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا