ثبت نام اکسچنج
دانشنامهبلاکچین

تعریف اوراکل در بلاکچین‌‌ و کاربرد آن

اوراکل‌ها (oracles) سرویس‌های ثالثی در بلاکچین‌ها هستند که قرارادادهای هوشمند را به دنیای خارج متصل می‌کنند و هدف آنها وارد کردن اطلاعات جهان به داخل شبکه و بالعکس است. به اوراکل‌هایی که علاوه بر ورود اطلاعات، به دنیای خارج نیز اطلاعات می‌فرستند، اوراکل‌های دوطرفه می‌گویند.

اطلاعات موجود در جهان، منابع متعددی را در‌بر‌ می‌گیرد تا دانش غیرمتمرکز بدست آید. اوراکل‌ها مانند رابط‌های برنامه‌نویسی یا همان APIهای درون‌زنجیره‌ای عمل می‌کنند و می‌توانیم به آنها درخواست بدهیم تا اطلاعات موردنیاز قرارداد هوشمند ما را فراهم کنند. این اطلاعات می‌تواند شامل هرچیز از اطلاعات قیمت تا گزارش آب ‌و ‌هوا باشد.

در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال سیتکس قصد داریم تا درباره اوراکل‌ها و نحوه عملکرد آنها صحبت کنیم.

هدف ما در این راهنمای آموزشی این است که به شما بگوییم اوراکل‌های بلاکچین دقیقاً چه نقشی در شبکه بلاکچین دارند، مشکلات اوراکل‌ها چه هستند و پروژه‌های مختلف اوراکل را نیز معرفی کنیم.

با ما تا انتهای مقاله همراه باشید…

تعریف اوراکل‌های بلاکچین

اوراکل‌های بلاکچینی (Blockchain oracles) موجودیت‌هایی هستند که زنجیره‌های بلوکی را به سیستم‌های خارجی متصل کرده و به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند تا متناسب با ورودی‌ها و خروجی‌های دنیای واقعی فعالیت کنند.

اوراکل‌ها به اکوسیستم وب 3.0 راهی برای اتصال به سیستم‌های قدیمی ، منابع اطلاعاتی و محاسبات پیشرفته موجود می‌دهند.

شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز (Decentralized Oracle Networks) یا اصطلاحاً DONها، اجرای قراردادهای هوشمند ترکیبی را برای ما ممکن می‌سازند که در این قراردادها، زیرساخت‌های برون زنجیرهای و کدهای درون زنجیره‌ای برای ارائه برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده (DApps) که به رویدادهای دنیای واقعی واکنش نشان داده و با سیستم‌های سنتی تعامل دارند، همراه می‌شوند.

مثال:

فرض کنید مهدی و فرزاد می‌خواهند نتیجه مسابقه فوتبالی را پیش‌بینی کنند.

مهدی 50 دلار روی تیم A و فرزاد 30 دلار روی تیم B شرط‌بندی می‌کند و در مجموع 80 دلار توسط یک قرارداد هوشمند نگهداری می‌شود.

چگونه قرارداد هوشمند تشخیص می‌دهد که وقتی بازی تمام شد، باید پول را به مهدی بدهد یا فرزاد؟

 

راه حل:

یک مکانیسم اوراکل مورد‌نیاز است تا نتایج بازی را از خارج از زنجیره‌ بازیابی کرده و این اطلاعات را به صورت ایمن و قابل اطمینان به بلاکچین تحویل دهد.

what are blockchain oracles

به دلیل اینکه بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است، هر گره در شبکه باید با دریافت ورودی یکسان، نتیجه یکسانی نیز به دست آورد.

به عنوان مثال، اگر یک گره بخواهد تراکنش گره دیگری را اعتبار‌سنجی کند، نتیجه متفاوتی خواهد گرفت. این معماری به گونه‌ای ساخته شده است که «قطعی» باشد.

مکانیزم اجماع، تکنیکی برای توافق بر روی یک مقدار داده در بلاکچین است و برای رسیدن گره‌ها به یک اجماع، قطعیت لازم است.

ممکن است برخی از این مکانیسم‌های اجماع برای شما آشنا باشند، مانند اثبات کار (PoW) با اجماع ناکاموتو و اثبات سهام (PoS) با اجماع بیزانس. باید بدانید که یکی از عوامل اصلی که در وهله اول باعث می‌شود بلاکچین فعالیت داشته باشد، اجماع است.

با این حال، دنیای بلاکچین هم نیاز به ارتباط با دنیای واقعی دارد.

برای داشتن دیفای (DeFi)، باید قیمت اتر (ETH) و سایر ارزهای دیجیتال را به صورت قراردادی در نظر بگیریم.

ما برای ارائه بیمه غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد، به داده‌های هواشناسی نیاز داریم.

برای استفاده از بلاکچین و یکی از ضروری‌ترین کاربردهای آن یعنی قراردادهای هوشمند نیز به اطلاعات نیاز داریم. بنابراین، با توجه به این محدودیت‌ها، چگونه این دو جهان را به یکدیگر متصل کنیم؟

اجازه بدهید که ابتدا مشکلات اوراکل‌ها در بلاکچین را به شما توضیح دهیم…

blockchain oracle problems

مشکل اوراکل‌ها در شبکه بلاکچین

معضل اصلی اوراکل در بلاکچین، وجود یک محدودیت کلیدی در قراردادهای هوشمند را مشخص می‌کند، به این معنی که قراردادهای هوشمند به هیچ‌وجه نمی‌توانند با داده‌ها و سیستم‌های خارج از اکوسیستم بلاکچین اصلی خود ارتباط برقرار کنند.

در این راستا، منابع خارجی به عنوان ” منابع برون-زنجیره‌ای” تلقی می‌شوند، در حالی که داده‌هایی که در حال حاضر روی شبکه بلاکچین ثبت می‌شوند، به عنوان “اطلاعات درون-زنجیره‌ای” نامیده می‌شوند.

 

بلاکچین‌ها سودمندترین قابلیت‌های خود را، با جدا‌شدن هدفمند از سیستم‌های خارجی به دست می‌آورند، از جمله جلوگیری از حملات دوبار خرج‌شدن (double-spending)، اجماع قوی در مورد صحت تراکنش‌های کاربر و کاهش زمان از کار افتادگی شبکه.

پس شما برای تعامل ایمن با سیستم‌های خارج از زنجیره یک بلاکچین و نیز پرکردن شکاف بین این دو محیط، به یک زیرساخت اضافی به نام «اوراکل» نیاز دارید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آشنایی با مفهوم الگوریتم اثبات سهام (PoS) در بلاکچین و ارز دیجیتال

از آنجایی که اکثر موارد استفاده از قراردادهای هوشمند، مانند دیفای (DeFi)، نیازمند داشتن دانش در مورد داده‌های دنیای واقعی و رویدادهایی هستند که خارج از زنجیره اتفاق می‌افتند، حل مشکل اوراکل بسیار مهم است.

در نتیجه، اوراکل‌ها انواع جدیدی از قراردادهای دیجیتال را گسترش می‌دهند که بلاکچین‌ها می‌توانند با ایجاد یک دروازه‌ جهانی به منابع خارج از زنجیره و در عین حال حفظ کیفیت‌های امنیتی کلیدی بلاکچین فعال کنند.

قیمت دارایی‌ها برای امور مالی، تأیید هویت برای دولت، تصادفی‌بودن برای صنعت بازی، اطلاعات آب و هوا برای بیمه و… تنها تعدادی از صنایع هستند که از همکاری بین اوراکل‌ها با قراردادهای هوشمند سود می‌برند.

 

اوراکل‌های بلاکچین چه کاری انجام می‌دهند؟

هر دستگاه یا موجودیتی که یک بلاکچین قطعی را به داده‌های برون زنجیره‌ای متصل می‌کند، به عنوان اوراکل بلاکچین شناخته می‌شود. در این اوراکل‌ها، ورودی‌های اطلاعاتی از طریق یک تراکنش خارجی به سمت شبکه مسیریابی می‌شوند.

با این حال، می‌توانیم مطمئن باشیم که بلاکچین تمام اطلاعات مورد‌نیاز برای احراز هویت خود را در این مسیر دارد. اوراکل‌ها به‌عنوان پیوندی بین دو قلمرو عمل می‌کنند، به همین دلیلی نیز نوعی میان‌افزار بلاکچینی تلقی می‌شوند.

چین‌لینک (Chainlink) استانداردی صنعتی برای اوراکل‌های غیرمتمرکز است، زیرا هم بر دسترسی به داده‌های خارجی تسلط داشته و هم بر مشکلات قرارداد هوشمند تمرکز دارد.

اما سوال اینجاست که، «اوراکل‌های زنجیره‌ای» چه نوع اوراکلی هستند؟

chainlink - chain oracles

چین‌لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند بلاکچین را با داده‌های دنیای واقعی تغذیه می‌کند. توکن‌های چین‌لینک (LINK)، نوعی توکن دارایی دیجیتال هستند که برای پرداخت هزینه خدمات شبکه استفاده می‌شوند.

از سوی دیگر، یک اوراکل متمرکز واحد، مشکلی بخصوص به نام «نقطه شکست» را در شبکه ایجاد می‌کند که قرارداد هوشمند غیرمتمرکز با امنیت بلاکچینی قرار است آن را حل کند.

به این ترتیب، اگر اوراکل معیوب باشد یا به خطر بیفتد، چگونه متوجه می‌شوید که داده‌های شما دقیق هستند یا نه؟

اگر داده‌هایی که اوراکل به آن‌ها تکیه می‌کند مشکوک باشند، یک قرارداد ایمن، قابل اعتماد و هوشمند در بلاکچین چه فایده‌ای خواهد داشت؟

 

این مشکل توسط چین‌لینک، که شبکه‌ای غیرمتمرکز از نودها است و از اوراکل‌ها برای تهیه داده‌ها و اطلاعات از منابع آف‌چین به قراردادهای هوشمند آن‌‌چین استفاده می‌کند، حل می‌شود.

این تکنیک، همراه با سایر فناوری‌های ایمن، مشکل قابل اعتماد بودن اطلاعات را که ممکن است در صورت استفاده از یک منبع متمرکز منفرد ایجاد شود، برطرف می‌کند.

چین‌لینک یک آگنوستیک بلاکچینی است، زیرا تمام محیط‌های اصلی بلاکچین عمومی و خصوصی را با استفاده از یک چارچوب واحد به یکدیگر متصل کرده و با این کار یک سطح انتزاعی معمولی برای ارتباطات بین شبکه‌ای را فراهم می‌کند.

 

بنابراین، شما می‌توانید به داده‌های غیرمتمرکز و درون‌زنجیره‌ای رجوع کنید که قبلاً از دنیای واقعی استخراج شده و با استفاده از سرویس‌هایی مانند چین‌لینک (که به جز داده‌های غیرمتمرکزش شبیه به کتابخانه‌ای عمومی است) جمع‌آوری شده‌اند.

شما حتی می‌توانید شبکه‌های اوراکل ماژولار خود را ایجاد کنید تا بتوانید هر اطلاعات خاصی را که نیاز دارید به دست آورید.

علاوه بر این، می‌توانید محاسباتی برون زنجیره‌ای نیز انجام داده و داده‌ها را به دنیای واقعی منتقل کنید.

 

سایر اوراکل‌های برتر بلاکچینی عبارتند از:

 • ویتنت / Witnet
 • پارالینک / Paralink
 • پرووبل / Provable
 • شبکه داس / Network

 

این سرویس‌ها، اوراکل‌هایی را ارائه می‌کنند که از یک قرارداد هوشمند و برخی اجزای برون زنجیره‌ای تشکیل شده‌اند و می‌توانند رابط‌های کاربری برنامه (API) را جستجو کرده و سپس به‌طور منظم تراکنش‌هایی را برای به‌روزرسانی داده‌های قرارداد هوشمند ارسال کنند.

 

انواع اوراکل‌های بلاکچینی

اوراکل به یک بلاکچین یا قرارداد هوشمند، توانایی ارتباط با داده‌های خارجی را می‌دهد. در عوض، آنها نیز در شبکه به عنوان یک رابط برای نمایش دنیای خارج از بلاکچین عمل می‌کنند.

در بسیاری از مواقع، داده‌های خارجی باید به سیستم بلاکچینی بسته‌ای منتقل شوند، به‌خصوص زمانی که قراردادهای هوشمند به رویدادهای دنیای واقعی مرتبط شده باشند.

داده‌های خارجی توسط اوراکل‌های ارز دیجیتال جستجو، تأیید و اعتبارسنجی می‌شوند، سپس اوراکل این داده‌ها  را به سیستم بسته‌شده منتقل می‌کند.

پس از آن، داده‌های تأیید‌شده، می‌توانند برای اعتبار‌سنجی قرارداد هوشمند مورد استفاده قرار ‌بگیرند.

blockchain oracles types

اوراکل‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاریفزاری

اگرچه همیشه اینطور نیست، اما اکثر اوراکل‌های رمز‌ ارزی، داده‌های دیجیتال را تجزیه و تحلیل می‌کنند. اوراکل‌های سخت‌افزاری داده‌ها را از دنیای فیزیکی ارائه می‌کنند، در حالی که اوراکل‌های نرم‌افزاری داده‌ها را از منابع نرم‌افزاری و دیجیتالی مانند وب‌سایت‌ها، سرورها یا دیتا‌بیس‌ها ارائه می‌دهند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ترید (Trade) به چه معناست و تریدر (Trader) چه کسی است؟

علاوه بر این، اطلاعات برگرفته‌شده از سنسورهای حرکتی دوربین‌های مداربسته و حسگرهای فرکانس‌های رادیویی (RFID) نیز می‌تواند توسط اوراکل‌های سخت‌افزاری ارائه و ارسال شود.

داده‌های بی‌درنگی مانند نرخ تبادل ارزها، تغییرات قیمت و اطلاعات سفر، نیز می‌توانند از طریق اوراکل‌های نرم‌افزاری تحویل داده شوند.

 

اوراکل‌های داخلی و خارجی

اوراکل‌ها یک کانال ارتباطی دو‌طرفه را با بلاکچین‌ها ایجاد می‌کنند و داده‌ها را به داخل و خارج شبکه می‌فرستند. در حالی که اوراکل‌های خارجی (Outbound) می‌توانند داده‌های بلاکچین را به دنیای بیرون ببرند، اوراکل‌های داخلی (Inbound) غالباً داده‌های خارج از زنجیره یا دنیای واقعی را به بلاکچین وارد می‌کنند.

علاوه بر این، داده‌های ورودی می‌توانند تقریباً هر چیزی را، از نوسانات قیمت دارایی گرفته تا شرایط هواشناسی و تأیید پرداخت‌های تکمیل‌شده را نمایش دهند.

 

برای اوراکل‌های داخلی، یک سناریوی قابل برنامه‌ریزی متداول وجود دارد که در آن اگر دارایی به قیمت خاصی رسید، کاربر یک سفارش خرید قرار می‌دهد.

از سوی دیگر، اوراکل‌های خارجی درباره رویدادی که روی زنجیره بلاکچین رخ داده است، به دنیای بیرون هشدار می‌دهند.

 

اوراکل‌های متمرکز و غیرمتمرکز

یک اوراکل متمرکز توسط یک نهاد مرکزی مدیریت می‌شود و به عنوان تنها منبع اطلاعاتی قرارداد هوشمند عمل می‌کند. استفاده از تنها منبع اطلاعاتی واحد می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ زیرا در این‌صورت کارآمدی قرارداد هوشمند صرفاً به نهاد مرکزی اوراکل وابسته خواهد بود.

مداخله خصومت‌آمیز یک کاربر سمی نیز به طور مستقیم بر قرارداد هوشمند تأثیر می‌گذارد. مسئله اساسی در مورد اوراکل‌های متمرکز این است که آنها یک نقطه ضعف دارند و قراردادهای شبکه را در برابر حملات و ضعف‌ها آسیب پذیرتر می‌کنند.

برخی از اهداف اوراکل‌های غیرمتمرکز شبیه به اهداف بلاکچین‌های عمومی است؛ مثلاً به حداقل رساندن ریسک طرف مقابل. به عنوان مثال، آنها تنها به یک منبع اطلاعاتی وابسته نبوده و از این طریق اطلاعات تحویل داده شده به قراردادهای هوشمند را قابل اعتمادتر می‌کنند.

قرارداد هوشمند برای ارزیابی اعتبار و صحت داده‌ها از چندین اوراکل مختلف مشورت می‌گیرد. به همین دلیل است که اوراکل های غیرمتمرکز به عنوان اوراکل‌های توافقی نیز شناخته می‌شوند.

سایر بلاکچین‌ها نیز می‌توانند از خدمات اوراکل غیرمتمرکز ارائه شده توسط برخی پروژه‌های اوراکل بلاکچین استفاده کنند.

 

اوراکل‌های انسانی

افرادی که دارای دانش تخصصی در یک بخش خاص هستند می‌توانند گاهی اوقات به عنوان اوراکل نیز عمل کنند. آنها ممکن است اطلاعات را از منابع مختلف جمع‌آوری کنند، سندیت آنها را بررسی کرده و این داده‌ها را به قراردادهای هوشمند تبدیل کنند.

از آنجایی که اوراکل‌های انسانی می‌توانند از رمزنگاری برای احراز هویت خود استفاده کنند، احتمال اینکه یک کلاهبردار هویت آنها را جعل کرده و داده‌های دستکاری شده را به قرارداد هوشمند ارائه دهد، بسیار اندک است.

 

اوراکل‌های مختص قراراداد

این نوع از اوراکل‌ها برای کار با قراردادهای هوشمند منفرد ساخته شده‌اند. اگر توسعه‌دهنده قصد داشته باشد قراردادهای هوشمند متعددی را مستقر کند، لازم است اوراکل‌های مختص قراردادی مختلفی را ایجاد کند.

اوراکل‌های قرارداد محور ارزش زمان و کار لازم برای به روز نگه‌داشتن‌شان را ندارند. در عوض، کاربرد ناخوشایندی داشته و فقط باید در موقعیت‌های خاص استفاده شوند.

 

اوراکل‌های محاسباتی

ما تا این قسمت از مقاله فقط درباره اوراکل‌ها به جستجو و ارائه داده‌ها اشاره کردیم که این نوع از اوراکل‌ها به عنوان اوراکل‌های حامل داده یا اوراکل‌های خودکار نیز شناخته می‌شوند. با این حال، اوراکل‌ها را می‌توان برای انجام هر راه حل محاسباتی دلخواه «برون زنجیره‌ای» نیز مورد استفاده قرار داد، که این کار با توجه به محدودیت ذاتی اتریوم در میزان گس بلاک‌ها و هزینه محاسباتی بسیار بالایش، بسیار سودمند است.

اوراکل‌های محاسباتی، به‌جای اینکه صرفاً نتایج یک جستجو را ارسال کنند، می‌توانند برای انجام محاسبات روی مجموعه‌ای از ورودی‌ها و برگرداندن نتیجه‌ای محاسبه‌شده استفاده شوند و در غیر این صورت نیز محاسبه روی زنجیره غیرممکن خواهد بود.

به عنوان مثال، برای تخمین بازده یک قرارداد اوراق قرضه، یک اوراکل محاسباتی می‌تواند برای انجام یک محاسبه برگشتی پیچیده استفاده شود.

 

الگوهای طراحی اوراکل

بنا به تعریف، همه اوراکل‌های مورد‌بحث، چند نقش کلیدی را ایفا می‌کنند. از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • جمع‌آوری اطلاعات از یک منبع غیر‌بلاکچینی.
 • ارسال اطلاعات به درون زنجیره بلاکچین، با استفاده از یک پیام امضا‌ شده.
 • در دسترس قرار دادن اطلاعات با ذخیره‌سازی آنها در حافظه یک قرارداد هوشمند.

 

هنگامی که اطلاعات، در فضای ذخیره‌سازی قرارداد هوشمند ذخیره می‌شوند، سایر توافق‌نامه‌های اتوماتیک نیز می‌توانند از طریق ارسال پیام درخواست، که تابع «بازیابی» قرارداد هوشمند اوراکل را فراخوانی می‌کند، به آن داده‌ها دسترسی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
زمان مناسب برای خرید بیت کوین در ایران

همچنین این اطلاعات می‌توانند به صورت دستی و مستقیماً توسط گره‌های اتریوم (یا کلاینت‌های فعال شبکه) با «نگاه انداختن به فضای ذخیره‌سازی اوراکل» نیز فراخوانی شوند.

ways of oracle design

سه روش اصلی برای طراحی و راه‌اندازی اوراکل‌ها وجود دارد که می‌توان آنها را به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 

اوراکل‌های فوری‌خوان یا Immediate-read

اوراکل‌های «فوری‌خوان» اطلاعاتی را ارائه می‌کنند که تنها برای تصمیم‌گیری‌های آنی و فوری موردنیاز هستند، مانند پاسخ به این سوال که “آیا این دانش‌آموز بالای 25 سال است؟”.

کسانی که می‌خواهند این نوع از داده‌ها را پرس‌و‌جو کنند، معمولاً این کار را بر اساس اصل “دقیقاً به موقع” انجام می‌دهند، به این معنی که جستجو تنها در زمانی انجام می‌شود که اطلاعات مورد‌نیاز باشد.

 

به عنوان مثال می‌توان به کدهای شماره‌گیری، گواهینامه‌های تحصیلی، عضویت‌های سازمانی، شناسایی فرودگاه و اوراکل‌های دیگر اشاره کرد.

 

اوراکل‌های انتشار-اشتراک یا Publish-subscribe

این اوراکل‌ها به طور موثر یک سرویس پخش را برای داده‌هایی که احتمال تغییر دارند (حتی به طور منظم یا مکرر) ارائه می‌کنند و یا توسط یک قرارداد هوشمند درون زنجیره‌ای نظرسنجی می‌شود، یا توسط یک شبح برون زنجیره‌ای برای به‌روزرسانی‌ها تحت‌نظر قرار می‌گیرد.

اطلاعات آب و هوا، فیدهای قیمت، آمارهای اقتصادی یا اجتماعی و داده‌های ترافیک، تنها چند نمونه از تنظیمات انتشار-اشتراک در اوراکل‌ها هستند.

 

اوراکل‌های درخواست-پاسخ یا Request-response

چالش برانگیزترین دسته، اوراکل‌های درخواست-پاسخ هستند که در آنها فضای موردنیاز داده آن‌قدر بزرگ است که در یک قرارداد هوشمند ذخیره نمی‌شود و از کاربران انتظار می‌رود که در هر زمانف تنها از بخش کوچکی از کل اطلاعات جمع‌آوری ‌شده استفاده کنند. همچنین این الگوی اوراکل‌ها، یک استراتژی تجاری مناسب برای ارائه‌دهندگان داده است.

در عمل، چنین اوراکل‌هایی ممکن است به عنوان سیستمی از قراردادهای هوشمند درون زنجیره‌ای و زیرساخت‌های برون زنجیره‌ای به منظور نظارت بر درخواست‌ها و بازیابی و بازگردانی داده‌ها نیز اجرا شوند.

یک درخواست داده از یک برنامه غیرمتمرکز یا DApp، اغلب یک رویه غیرهمزمان با چندین مرحله مختلف به شرح زیر است:

 

مراحل تنظیم کردن یک اوراکل درخواست-پاسخ

 1. دریافت یک درخواست از یک اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp).
 2. دریافت کوئری و تجزیه آن.
 3. تأیید دریافت پرداخت‌ها و مجوز دسترسی به اطلاعات.
 4. گرفتن اطلاعات مرتبط از یک مرجع غیربلاکچینی (و در صورت لزوم رمزگذاری آن).
 5. علامت‌گذاری تراکنش‌هایی که حاوی اطلاعات هستند.
 6. اشتراک‌گذاری تراکنش با شبکه بلاکچین.
 7. زمان‌بندی هر تراکنش‌ دیگری (مانند تونیفیکیشن و…) که موردنیاز است.

 

 

کاربردهای اوراکل‌ در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز

اوراکل مکانیزمی است که هدف آن پر کردن شکاف‌های بین دنیای خارج از بلاکچین و قراردادهای هوشمندی است که در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز موجود در بازار استفاده می‌شوند.

در ادامه برخی از اطلاعاتی که اوراکل‌ها جمع‌آوری می‌کنند را مشاهده می‌کنید:

 

 • داده‌های زمان و بازه‌ها برای محرک‌های رویداد بر اساس اندازه‌گیری‌های دقیق زمانی استفاده می‌شوند.
 • داده‌های بازارهای سرمایه، مانند پکیج‌های قیمت‌گذاری دارایی‌ها و اوراق بهادار توکنیزه شده.
 • داده‌های مرجع معیار (بنچ‌مارک)، مانند نرخ‌های بهره‌ای که در مشتقات مالی هوشمند گنجانده شده‌اند.
 • اطلاعاتی مانند داده‌های آب و هوا که برای محاسبه حق بیمه بر اساس پیش‌بینی آب و هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • اطلاعات موقعیت جغرافیایی، مانند داده‌هایی که در ردیابی زنجیره تأمین استفاده می‌شود.
 • تأیید خسارتی که برای قراردادهای بیمه موردنیاز است.
 • رویدادهای ورزشی که برای حل و فصل بازارهای پیش‌بینی و قراردادهای ورزشی فانتزی استفاده می‌شوند.
 • اطلاعات پرواز، مانند مواردی که توسط گروه‌ها و باشگاه‌ها برای جمع‌آوری بلیط‌های پرواز استفاده می‌شود.

security of oracles

اهمیت آگاهی از دغدغه‌‌های امنیتی

اوراکل‌ها با وارد کردن اطلاعات خارجی به معادلات داخلی شبکه، نقش مهمی را در بکارگیری قراردادهای هوشمند ایفا می‌کنند. از طرف دیگر، اوراکل‌ها خطر بزرگی نیز هستند، چراکه در صورتی که اوراکل‌ها منابع قابل‌اعتمادی برای شبکه باشند و هک شوند، مستقیماً می‌توانند قراردادهای هوشمند را با اطلاعات مخرب تغذیه کنند.

در حالت کلی، زمانی که تصمیم به استفاده از یک اوراکل گرفتید، مدل اعتماد شبکه به اوراکل باید به دقت مدنظر قرار گرفته شود.

ممکن است با پیش‌فرض مورد‌اعتماد بودن به اوراکل و قراردادن قرارداد هوشمند در معرض اطلاعات نادرست احتمالی، امنیت قرارداد هوشمند خود را فدا کنید.

با این حال اگر پیش‌فرض‌های امنیتی را با دقت درنظر گرفته باشید، اوراکل‌ها می‌توانند برای شما بسیار ارزشمند نیز باشند.

برخی از این نگرانی‌ها، می‌توانند با استفاده از اوراکل‌های غیرمتمرکز آدرس‌دهی شوند که در آنها اطلاعاتی که  توسط اوراکل‌ها به قراردادهای هوشمند تحویل داده می‌شود، مورد اعتماد شبکه نیستند. شما باید قبل از اینکه جستجو در پل اوراکل‌ها بین اتریوم و دنیای واقعی را شروع کنید، انتخاب دقیقی داشته باشید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا