ثبت نام اکسچنج
دانشنامهمتاورس و NFT

آشنایی با پروژه STEPN و ارز دیجیتال GMT

طی دو سال گذشته محبوبیت بازار ارزهای دیجیتال افزایش چشمگیری داشته، محبوبیتی که به شکل‌ها و فرم‌های مختلف خود را نشان داده است. برنامه‌های حرکت در ازای درآمد یا Move to Earn نیز یکی از آخرین ترندهای بازار ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌روند که پروژه STEPN اولین نمونه از آنهاست. به همین دلیل، در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس قصد داریم به معرفی و بررسی این پروژه بپردازیم.

پروژه STEPN چیست؟

استپن اولین بازی حرکت در ازای درآمد یا M2E است که بر پایه شبکه بلاکچینی سولانا ساخته شده و با استفاده از توکن‌های غیرمثلی یا NFTها فعالیت می‌کند. با استپن کاربران می‌توانند از طریق راه‌رفتن و دویدن توکن دریافت کرده و درآمد داشته باشند. این پروژه قصد دارد در عین پرداخت درآمد به افراد جامعه و ایجاد انگیزه در آنها برای فعالیت بدنی بیشتر، آنها را با دنیای وب3 نیز آشنا کند.

پروژه STEPN توسط شرکت استرالیایی Find Satoshi Lab ساخته شده که در حوزه فناوری مالی یا Fintech فعالیت داشته و توسط جری هوانگ (Jerry Huang) و یان رونگ (Yawn Rong) بنیان‌گذاری شده است.

از این پروژه برای اولین بار در مسابقه Solana Ignition Hackathon Gaming Track رونمایی شد که تمجید داوران این مسابقه را در پی داشته و در نهایت منجر به برنده‌شدن استپن شد. از میان دلایل برنده‌شدن استپن در این مسابقه نیز می‌توان به طراحی بازی استپن، رابط کاربری ساده و بازار معاملاتی و کیف پول مجتمع در آن اشاره کرد.

پس از موفقیت در مسابقات Solana Ignition Hackathon Gaming Track توجه بسیاری از کاربران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری دنیای ارزهای دیجیتال به این بازی جدید جلب شد که جذب سرمایه 5 میلیون دلاری را برای این پروژه به‌همراه داشت. شرکت‌های Solana Capital، DeFi Alliance، MorningStar Ventures، Sequioa Capital از مهمترین سرمایه‌گذاران استپن بودند که در جمع‌آوری 5 میلیون دلار اولیه موثر واقع شدند.

استپن چگونه کار می‌کند؟

برای استفاده و کسب درآمد از استپن ابتدا باید برنامه آن را نصب کرده و با استفاده از آدرس ایمیل در آن ثبت نام کنید. پس از تأیید حساب کاربری و ایمیل خود، می‌توانید با ارسال ارز به کیف پول این اپلیکیشن، در آن فعالیت کنید.

فعالیت در این اپلیکیشن نیز با خرید NFT یک کفش ورزشی آغاز می‌شود. بدین ترتیب که کاربران باید مقداری سولانا به کیف پول استپن ارسال کرده و با استفاده از آن یک NFT کفش ورزشی خریداری کنند؛ پس از خرید این NFT نیز کاربران باید تا زمان «پرشدن انرژی» کفش خریداری‌شده صبر کنند. این انرژی هر 24 ساعت یک بار پر شده و میزان آن تعداد دقایقی که کاربر می‌تواند از آن NFT برای دویدن و کسب درآمد استفاده کند را تعیین می‌کند.

دوام، بهره‌وری، شانس و راحتی از ویژگی‌های NFT کفش‌های ورزشی به‌شمار می‌روند که بر قیمت و میزان انرژی آنها تأثیر مستقیم دارند. میزان انرژی علاوه‌بر مدت زمان کسب درآمد، بر میزان درآمد دریافتی نیز موثر است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
زمان مناسب برای خرید بیت کوین در ایران

استپن در اکوسیستم خود از دو توکن استفاده می‌کند:

  • توکن ساتوشی سبز (Green Satoshi Token): توکن کاربردی این پلتفرم است و موجودی نامحدود دارد.
  • توکن متاورس سبز (Green Metaverse Token): به‌عنوان توکن حکومتی کاربرد داشته و تنها 6 میلیارد از آن وجود دارد.

بدین ترتیب در ازای فعالیت کاربران در پلتفرم استپن با استفاده از NFT کفش‌های ورزشی، مقداری توکن ساتوشی سبز یا GST به آنها پرداخت خواهد شد. کاربرانی که قصد دارند در تصمیم‌گیری‌های پلتفرم استپن دخیل بوده و حق رأی داشته باشند نیز باید مقداری توکن متاورس سبز یا GMT خریداریزز در رأی‌گیری‌های مختلف این پلتفرم شرکت کنند.

GST-TOKEN

بازار معاملاتی استپن چه کاربردی دارد؟

پیشتر گفتیم که وجود بازار معاملاتی درونی یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های استپن به‌شمار می‌رود و کاربران با استفاده از این بازار می‌توانند کفش‌های ورزشی خود و سایر موارد درون بازی را خرید و فروش کرده و حتی برای اجاره قرار دهند؛ در نتیجه کاربران پلتفرم استپن می‌توانند با استفاده از این پلتفرم در کنار درآمد فعال، درآمد غیرفعال نیز داشته باشند.

برای مثال، می‌توانید بعد از خریداری NFT یک کفش ورزشی و پرشدن انرژی آن، شروع به دویدن کرده و توکن GST دریافت کنید. اگر به این کار علاقه ندارید نیز می‌توانید NFT خود را برای اجاره گذاشته و از فرد استفاده‌کننده اجاره‌بها دریافت کنید؛ البته توجه داشته باشید که هنوز سیستم اجاره به‌صورت کاملاً راه‌اندازی نشده است و بر اساس نقشه راه این پلتفرم، قرار است در ادامه سال 2022 یا اوایل سال 2023 عملیاتی شود.

چه چیزی استپن را خاص می‌کند؟

ترکیب عناصر گیم‌فای و سوشال‌فای مهمترین عاملی است که استپن را از سایر برنامه‌ها و پلتفرم‌های بلاکچینی جدا می‌کند؛ بدین ترتیب استپن پلتفرمی است که در عین ایجاد درآمد برای افراد، می‌تواند به‌عنوان یک شبکه اجتماعی نیز کاربرد داشته و به ایجاد ارتباط میان کاربران کمک کند.

تشویق کاربران به فعالیت ورزشی نیز یکی دیگر از مزیت‌های پلتفرم استپن است که علاوه‌بر افزایش سلامت جامعه، به گرمایش زمین و مصرف سوخت‌های فسیلی نیز کمک می‌کند؛ چراکه کاربران ترجیح خواهند داد تا به‌جای استفاده از ماشین، پیاده‌روی کنند.

هر کدام از توکن‌های استپن چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که گفتیم، اکوسیستم STEPN از دو توکن استفاده می‌کند. در ادامه کاربردها و نحوه دریافت این دو توکن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

توکن ساتوشی سبز (Green Satoshi Token)

توکن ساتوشی سبز یا GST توکن کاربردی پلتفرم استپن است که برای پرداخت پاداش و ارتقای برخی موارد کاربرد دارد.

برای دریافت توکن GST کافی است با استفاده از یک NFT کفش ورزشی شروع به پیاده‌روی یا دویدن کرده و در رویدادهای مختلف پلتفرم استپن شرکت کنید؛ فقط دقت کنید که این NFT انرژی کافی داشته باشد.

توکن GST را نیز می‌توانید با استفاده از قابلیت سواپ (Swap) موجود در کیف پول استپن به USDC تبدیل کرده و بدین ترتیب به کسب درآمد بپردازید. همچنین، از این توکن می‌توانید برای تعمیر یا ارتقای یکی از NFTهای خود استفاده کنید؛ شایان ذکر است که داشتن مقداری توکن GST نیز یکی از شرایط لازم برای ساخت یا مینت (Mint) NFTهای جدید به‌شمار می‌رود.

پروژه استپن

توکن متاورس سبز (Green Metaverse Token)

کاربرد اصلی توکن GMT به‌عنوان توکن حکومتی پلتفرم استپن است، اما برای مواردی نظیر تغییر نام NFT کفش‌های ورزشی و ارتقای سطح کاربری نیز کاربرد دارد. دسترسی به برخی رویدادها و فعالیت‌های خاص نیز تنها با داشتن توکن GMT ممکن خواهد بود و در برخی موارد، پرداخت سود بعضی از رخدادها نیز با استفاده از توکن‌های GMT انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
تن کوین چیست | معرفی و بررسی ارز دیجیتال تلگرام (TON)

شایان ذکر است که تنها NFTهایی از سطح 30 گذر کرده باشند می‌توانند GMT دریافت کنند.

چگونه با راه‌رفتن از استپن درآمد کسب کنیم؟

پلتفرم استپن سه حالت کلی برای کسب درآمد ارائه می‌کند؛ انفرادی (Solo)، ماراتن (Marathon) و پس‌زمینه (Background). در ادامه این سه حالت را با جزئیات مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ اما قبل از آن، بهتر است اشاره کنیم که برای استفاده از اپلیکیشن STEPN لزومی برای خرید NFT نیست. یعنی کاربران می‌توانند بدون خرید NFT یک کفش ورزشی نیز از ویژگی‌های استپن استفاده کنند و تنها کسب درآمد است که به خرید NFT نیاز دارد.

حالت انفرادی (Solo)

در حالت انفرادی کاربران با استفاده از NFT کفش‌های ورزشی خود شروع به فعالیت ورزشی کرده و در ازای مصرف انرژی، توکن GST دریافت می‌کنند؛ در این حالت هر واحد انرژی امکان کسب درآمد به مدت 5 دقیقه را فراهم می‌کند.

اطمینان از پربودن انرژی و داشتن سیگنال GPS مناسب مهمترین نکته در این حالت است، چراکه بدون انرژی کاربر به‌هیچ وجه توکن GST دریافت نخواهد کرد و سیگنال GPS ضعیف نیز اصطلاحاً Moonwalking نام دارد و مشمول دریافت توکن GST نمی‌شود.

میزان درآمد دریافتی نیز به مواردی نظیر نوع کفش مورد استفاده، ویژگی‌های هر کفش و سرعت حرکت بستگی دارد. برای مثال، هر چه یک کفش بهره‌وری بیشتر داشته باشد، توکن GST دریافتی به ازای هر دقیقه نیز افزایش خواهد یافت.

حالت انفرادی به‌گونه‌ای ساخته شده است که کاربران سطوح 0 تا 29 تنها توکن GST دریافت خواهند کرد و کاربرانی که سطح 30 یا بالاتر باشند می‌توانند میان دریافت توکن GST و GMT دست به انتخاب بزنند.

توکن GMT پروژه STEPN

حالت ماراتن (Marathon)

ماراتن‌ها رویدادهای هفتگی یا ماهانه‌ای هستند که کاربران می‌توانند در آنها ثبت نام و شرکت کرده و در ازای فعالیت ورزشی، به کسب درآمد بپردازند؛ البته شایان ذکر است که کاربران باید تا قبل از 24 ساعت از شروع ماراتن در این رویداد ثبت نام کنند، وگرنه شرکت در ماراتن و کسب درآمد غیرممکن خواهد بود.

در این حالت کاربران می‌توانند در ماراتن‌های هفتگی 2.5، 5 یا 7 کیلومتری و ماراتن‌های ماهانه 5، 10 یا 15 کیلومتری شرکت کنند؛ نکته مهم این است که هر کاربر می‌تواند تنها در یک ماراتن شرکت کند و امکان شرکت در دو ماراتن در آن واحد وجود ندارد.

همچنین، توجه داشته باشید که هنگام برگزاری یک ماراتن در پلتفرم استپن، امکان تعمیر کفش‌های ورزشی وجود ندارد؛ بدین ترتیب بهتر است قبل از شروع رویداد، کفش‌های خود را تعمیر کنید.

حالت پس‌زمینه (Background)

در حالت پس‌زمینه کاربرانی که یک NFT کفش ورزشی دارند، می‌توانند بدون نیاز به اینترنت و به‌صورت آفلاین توکن GST دریافت کنند. در این حالت اپلیکیشن استپن داده‌های حرکت و تعداد قدم‌های کاربر را از خودِ گوشی هوشمند دریافت کرده و برای محاسبه پاداش پرداختی استفاده می‌کند.

مهمترین ویژگی این حالت، عدم آسیب به کفش ورزشی مورد استفاده است که نیاز به تعمیر آن را برطرف می‌کند.

چگونه GMT خریداری کنیم؟

برای خرید توکن STEPN (GMT) کافی است از صرافی‌هایی استفاده کنید که از این پشتیبانی می‌کنند؛ بدین ترتیب می‌توانید از صرافی‌های بایننس، کراکن، کوکوین، FTX و… استفاده کنید.

البته با توجه به تحریم‌ها و سختی احراز هویت در صرافی‌های متمرکز مذکور، بهتر است از صرافی‌های غیرمتمرکز برای خرید GMT استفاده کنید. برای اینکار نیز می‌توانید مقداری تتر (USDT) از اکسچنج سیتکس خریداری کرده و با استفاده از صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ (PancakeSwap) آن را به GMT تبدیل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا