ثبت نام اکسچنج
اخباراخبار آلت کویناخبار بیت کوین

کمک مالی 1.1 میلیارد دلاری به صندوق بنیاد حامی لونا

در روز جمعه، دو کوان، بنیان‌گذار و مدیرعامل ترافروم لبز (Terraform Labs) که وظیفه ساخت و توسعه اکوسیستم بلاکچینی ترا لونا (LUNA) را بر عهده دارد، از تصمیم خود مبنی‌بر اهدای 12 میلیون لونا (حدود 1.1 میلیارد دلار) به بنیاد حامی لونا (Luna Foundation Guard (LFG)) خبر داد.

سازمان LFG در ژانویه سال جاری میلادی تأسیس شده و وظیفه آن کمک به توسعه اکوسیستم لونا و افزایش پایداری استیبل‌کوین‌های آن است. کوان اضافه کرد که لونا‌های اهدایی برای مینت (ساخت) استیبل‌کوین UST سوزانده خواهند شد که در نهایت منجر به افزایش صندوق ذخایر LFG خواهد شد:

«ما به قدری ذخایر را افزایش خواهیم داد تا از نظر ریاضی، ادعای بدون پشتوانه بودن UST غیرممکن شود.»

ارز دیجیتال UST یک استیبل‌کوین الگوریتمی با نسبت فرضی 1:1 با دلار است و بخشی از ارزش آن از طریق تبادل یا سوزانده‌شدن توکن‌های LUNA تأمین می‌شود؛ سوزاندن یک دلار UST منجر به ساخت یک دلار لونا خواهد شد و سوزاندن یک دلار لونا نیز، مینت یک UST رو به همراه خواهد داشت.

البته به دلیل تقاضای بالا برای UST در پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند Curve Finance، منجر به بر هم خوردن تعادل استخرهای نقدینگی و استخرهای تبادل UST شده است. برای مثال، هر چه افراد بیشتری USDC و USDTهای خود را با UST تبادل می‌کنند، ذخایر استخر UST کاهش یافته و منجر به افزایش قیمت این توکن می‌شود؛ چراکه عرضه کمتر از تقاضاست. کمک مالی انجام‌شده نیز برای مقابله با این اتفاق انجام شده است.

البته، دو روز قبل، LFG برای سوزاندن 4.2 میلیون لونا (آخرین ذخایر صندوق خود) برای حفظ ارزش UST توافق کرده بود: «LFG سواپ کردن و سوازندن لونا به UST و فروش آن به Curve را ادامه خواهد داد. مقادیر اضافه حاصل از این کار، برای خرید بیت کوین به صندوق ذخایر LFG باز خواهند گشت.»

به دلیل محبوبیت بالای Anchor Protocol در اکوسیستم ترا، UST طرفداران بسیار زیادی دارد و سود سالانه 20 درصدی را برای تأمین ذخایر UST تضمین می‌کند. البته به دلیل عدم تعادل میان پرداخت‌کنندگان وام و کسانی که اقدام به تأمین نقدینگی این استخر می‌کنند، ذخایر Anchor Protocol همچنان رو به کاهش است.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا