ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتالدانشنامهمعامله و سرمایه گذاری

زمان مناسب برای خرید بیت کوین در ایران

بازار ارزهای دیجیتال همواره در تلاطم بوده و قیمت آنها همیشه در حال تغییر و نوسان است؛ به همین سبب، عموماً توصیه می‌شود کسانی که قصد ورود به این بازار را دارند، مراقب زمان ورود خود باشند. درواقع، به عقیده بسیاری، زمان ورود به بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند بر تمام مسیر سرمایه‌گذاری فرد در این بازار موثر باشد.

ممکن است با شنیدن واژه «تلاطم» فکر کنید قیمت ارزهای دیجیتال به صورت تصادفی بالا و پایین می‌روند و از الگوی خاصی پیروی نمی‌کنند. اما در این یک دهه‌ای که از معرفی بیت کوین می‌گذرد، بازار ارزهای دیجیتال از روندها و الگو‌هایی پیروی کرده است که با استفاده از آنها می‌توان مسیر سرمایه‌گذاری راحت‌تری را طی کرد.

در این مقاله قصد داریم با استفاده از این الگوها، بهترین زمان خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم. توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال به‌صورت 24 ساعته و هفت روز هفته در حال فعالیت است و نمی‌توان به‌صورت قطعی گفت که این ساعت و روز بهترین زمان خرید است؛ در این مقاله از بلاگ سیتکس قصد داریم به الگوهای قیمتی بازار ارزهای دیجیتال اشاره کنیم.

بهترین زمان خرید بیت کوین در سال 2022

از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال 24 ساعته و هفت روز هفته درحال فعالیت است، نمی‌توان برای آن زمان بازگشایی و تعطیلی تعیین کرد.

مقایسه عملکرد ارزهای دیجیتال بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، سولانا (SOL) و کاردانو (ADA) که بزرگ‌ترین ارزش بازار را دارند، نشان می‌دهد که قیمت آنها تقریباً هماهنگ بالا و پایین می‌رود؛ یعنی به‌صورت کلی، اگر قیمت بیت کوین روند کاهشی داشته باشد، ارزهای دیگر نیز همین روند را خواهند داشت. مسلماً استثنا هم وجود دارد، اما عموماً میان قیمت‌ها هماهنگی وجود دارد.

بر این اساس و با توجه به داده‌های ماه اکتبر و نوامبر، بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال، صبح خیلی زود است؛ در واقع هرچه زودتر اقدام به خرید کنید بهتر است.

توجه داشته باشید میم‌کوین‌ها (ارزهایی که به اندازه بیت کوین و اتریوم جدی نیستند) مانند شیبا اینو (SHIB) و دوج کوین (DODGE) نیز از الگوی مشابهی پیروی می‌کنند.

بهترین روز برای خرید بیت کوین

چه روزی از هفته بیت کوین بخریم؟

بر اساس همان داده ماه‌های اکتبر و نوامبر (از اواخر شهریور تا اوایل آذر)، بهترین روز برای خرید ارزهای دیجیتال پنجشنبه است. از میان 8 هفته بررسی شده، در شش هفته شاهد کاهش قیمت بازار در روز پنجشنبه بوده‌ایم. اگر فرض کنیم همین روند ادامه داشته باشد، پنجشنبه صبح بهترین زمان خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

به غیر از پنجشنبه، دوشنبه با پنج هفته کاهش قیمت در رتبه دوم و شنبه و جمعه هرکدام با چهار هفته کاهش، در رتبه سوم بهترین روز خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قرار دارند.

بهترین زمان خرید بیت کوین در هر ماه

همانطور که گفتیم، بازار ارزهای دیجیتال همواره در حال تغییر است و این موضوع، کار را برای تازه‌واردان این بازار سخت می‌کند. در حال حاضر اما، به‌نظر می‌رسد آخر ماه بهترین زمان خرید باشد؛ به‌صورت کلی، طی ده روز اول ماه شاهد افزایش قیمت و به‌دنبال این افزایش قیمت، عموماً شاهد شکست قیمت در نیمه دوم ماه هستیم. بسیاری، این شکست را به موج فروش ناشی از افزایش قیمت ابتدای ماه مربوط می‌دانند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ETF بیت کوین چیست و چرا مهم است؟

توجه داشته باشید که ممکن است برخی آلت‌کوین‌های کوچک‌تر رفتار دیگری از خود نشان بدهند، اما روند کلی ارزهای بزرگ به همین صورت بوده است.

بر اساس داده‌های دوماه گذشته و با فرض ادامه‌دار بودن این روند، می‌توان گفت صبح آخرین پنجشنبه هر ماه، بهترین زمان خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بزرگ به‌‌شمار می‌رود.

قطعاً تا به حال نام بیت‌کوین را شنیده‌اید؛ اما ممکن است ندانید که “بیت‌کوین چیست و از کجا آمده است” و یا اصلا “هدف از به‌وجود آمدن بیت‌کوین چیست؟”.

بیت‌کوین نام اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتال ارائه شده در سطح وب و دنیای cryptocurrency است که تاثیر زیادی نیز بر روی بازار ارزهای دیجیتال دارد. قیمت بیت‌کوین و نحوه کار و خرید و فروش با آن نیز معمولاً اصلی‌ترین سوال کاربران وب جهانی در این حوزه است.

زمان مناسب برای خرید بیت کوین

طی چند هفته اخیر، شاهد ریزش بازار و کاهش قیمت‌ها بوده‌ایم. به‌صورتی که نسبت به اواخر فروردین (اواسط آوریل، قیمت بیت کوین 50 درصد کاهش داشته و اتریوم نیز نسبت به اواخر اردیبهشت (اواسط می)، کاهش 55 درصدی را شاهد بوده است.

در واقع این چند وقت بازار خرس (Bear Market) را تجربه کرده‌ایم و بسیاری از این بازار برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده کرده‌اند و تازه‌واردان را نیز به این کار تشویق می‌کنند.

در واقع این چند وقت بازار خرس (Bear Market) را تجربه کرده‌ایم و بسیاری از این بازار برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده کرده‌اند و تازه‌واردان را نیز به این کار تشویق می‌کنند.

زمان مناسبی برای خرید بیت کوین

تأثیر اقتصاد و سیاست بر بیت کوین

مانند هر بازار مالی دیگر، بازار ارزهای دیجیتال نیز تحت تأثیر تغییرات سیاسی و اقتصادی جهانی قرار می‌گیرد. اتفاقات مختلف اثرهای متنوعی بر بازار ارزهای دیجیتال دارند و تنها می‌توان در لحظه رخداد آنها را بررسی کرد؛ اما در این بخش قصد داریم مثال‌هایی از اتفاقات سیاسی/اقتصادی که بر این بازار پرتلاطم تأثیرگذار بوده‌اند را بررسی کنیم:

تأثیر توییت ایلان ماسک

در تاریخ 28 ژانویه 2021 (9 بهمن 1399) ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا، به پروفایل توییتر خود هشتگ #bitcoin را اضافه کرد که سبب افزایش ناگهانی قیمت این ارز دیجیتال شد. حدود یک هفته بعد و در تاریخ 8 فوریه 2021 (20 بهمن 1399) نیز شرکت تسلا اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خریده است. اعلام این تصمیم، طی تنها سه روز قیمت بیت کوین را از 38,870 دلار به 48,000 دلار رساند!

حدود یک ماه بعد نیز ایلان ماسک در توییتر خود اعلام کرد که مشتریان شرکت تسلا می‌توانند از بیت کوین برای خرید ماشین‌های الکتریکی این شرکت استفاده کنند که همین موضوع جان دوباره‌ای به بازار و قیمت بیت کوین بخشید.

حدود سه ماه بعد و در تاریخ 12 می 2021 (22 اردیبهشت 1400)، ایلان ماسک اعلام کرد که به‌دلیل اثرات بیت کوین بر محیط زیست، شرکت تسلا دیگر بیت کوین را نمی‌پذیرد. این تصمیم نیز سبب کاهش قیمت بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال شد.

عرضه اولیه کوین بیس

در تاریخ 13 آوریل 2021 (24 فروردین 1400) و  به‌دنبال اعلام عرضه اولیه اوراق بزرگترین پلتفرم ارزهای دیجیتال در آمریکا، کوین بیس، قیمت بیت کوین 6.24 درصد افزایش یافت. اتریوم و ریپل نیز به‌ترتیب 10 و 25 درصد افزایش داشتند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
استیکینگ بهتر است یا استخراج ارز دیجیتال؟

ترس از قوانین مالیاتی جدید جو بایدن

در تاریخ 23 آوریل 2021 (3 اردیبهشت 1400) و به‌دنبال گمانه‌زنی‌ها در مورد تصمیم دولت جو بایدن برای افزایش مالیات بر عواید سرمایه‌ای (CGT)، قیمت بیت کوین شاهد کاهش 12 درصدی بود. این کاهش تنها به‌دلیل ترس از به‌وقوع پیوستن این اتفاق بود و بعد از اعلام رسمی دولت آمریکا مبنی‌بر افزایش مالیات، مشخص شد که در صورت پذیرش این طرح توسط مجلس سنا، این افزایش تنها 0.3 درصد از افراد را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

خداحافظی چین با بیت کوین

در تاریخ 19 می 2021 (19 اردیبهشت 1400) دولت چین ارائه خدمات مربوط به ارزهای دیجیتال را توسط موسسات مالی ممنوع اعلام کرد؛ به دنبال این تصمیم، شاهد کاهش 14 درصدی قیمت بیت کوین بودیم. به‌علاوه، با اعلام منع نگهداری ارزهای دیجیتال حتی توسط افراد، بیت کوین به 30,000 دلار رسید. ارزهای دیگر نظیر اتریوم و دوج کوین نیز هرکدام کاهش 30 درصدی قیمت را شاهد بودند.

سپس در تاریخ 22 ژوئن 2021 (1 تیر 1400) دولت چین ماینینگ را ممنوع اعلام کرد که سبب بسته‌شدن مزرعه‌های ماینینگ سیچوان (از بزرگترین مزرعه‌های جهان) شد. با این تصمیم، 90 درصد توان ماینینگ چین از بین رفت که قیمت بیت کوین را به زیر 30,000 دلار کشاند.

مواردی که بررسی کردیم برخی از اتفاقات موثر بر بازار ارزهای دیجیتال (خصوصاً بیت کوین) در ابتدای سال میلادی جاری بودند. همانطور که می‌بینید موارد متعددی نظیر تأثیر افراد مشهور، تصمیمات دولت‌ها، پیدا شدن گونه جدید ویروس کرونا و… می‌توانند بر قیمت بیت کوین موثر بوده و ارزش بزرگترین ارز دیجیتال جهان را دستخوش تغییر کنند. بر این اساس، نمی‌توان به‌طور قطع بهترین زمان ورود به بازار ارزهای دیجیتال را تعیین کرد، بلکه لازم است تا با بررسی شرایط بازار در مورد زمان خرید تصمیم‌گیری کنید.

تأثیر اقتصاد و سیاست بر بیت کوین

نکات مهم در تصمیم‌گیری بهترین زمان برای خرید بیت کوین

اگر به‌تازگی قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال را دارید، توصیه می‌کنیم به نکات زیر توجه داشته باشید:

✔ از تمام سرمایه خود استفاده نکنید.

مقداری پس‌انداز تومانی در اختیار داشته باشید تا در صورت وقوع اتفاق غیرمنتظره، بتوانید امورات خود را بگذرانید.از پولی استفاده کنید که در صورت از دست دادن آن با مشکل بزرگی مواجه نمی‌شوید.

✔ ترکیبی از کوین‌ها را خریداری کنید.

سعی کنید سبد متنوعی داشته باشید تا خطر از دست دادن سرمایه را به حداقل برسانید.

✔ مراقب کلاهبرداران باشید.

اگر چیزی بیش از حد خوب است، احتمالاً کلاهبرداری است. از رمز شخصی خود به‌خوبی محافظت کنید.

✔ از اکسنچ مطمئن استفاده کنید.

می‌توانید از اکسنچ‌های داخلی مانند اکسچنج پلتفرم مالی سیتکس استفاده کنید. اگر قصد استفاده از اکسچنج‌های خارجی را دارید، ممکن است نیاز به فیلترشکن داشته باشید. تنها بر اساس تحقیقات خودتان پیش بروید.

✔ زمان‌بندی بسیار مهم است.

همواره اخبار مربوط به دنیای ارزهای دیجیتال را دنبال کنید. مراقب FOMO باشید. ترس از دست دادن فرصت یا Fear of Missing Out زمانی است که با صعودی شدن قیمت یک ارز، بسیاری برای استفاده از روند ایجاد شده، اقدام به خرید می‌کنند. FOMO مقوله پرخطری است، چراکه هیچگاه نمی‌توان از ادامه‌دار بودن روند افزایش قیمت مطمئن بود، کمااینکه عموماً بعد از یک دوره افزایش قیمت، شاهد اصلاح و در نتیجه کاهش آن هستیم. مراقب هاوینگ باشید. عموماً پس از هر هاوینگ، شاهد افزایش ناگهانی قیمت و به‌دنبال آن شاهد اصلاح قیمت هستیم.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بازی Alien Worlds و توکن  TLM

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم موارد ابتدایی تصمیم‌گیری در مورد بهترین زمان خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم. مسلماً تمام نکات را نمی‌توان در یک مقاله معرفی و بررسی کرد؛ لذا اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا پلتفرم مالی سیتکس را در وبلاگ سیتکس و شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا