ثبت نام اکسچنج
چهره های تاثیر گذار ارز دیجیتالمعامله و سرمایه گذاری

11 سرمایه‌گذار برتر جهان تا 2022

مدیران سرمایه موفق در دنیای اقتصاد مانند سوپراستارهای دنیای سینما هستند. این سرمایه‌گذاران بزرگ، از موفقیت‌های خود ثروت زیادی کسب کرده و بسیاری از آنها نیز به افراد دیگر کمک کرده‌اند تا آنها هم بتوانند مانند آنها کسب سود کنند.

بدیهی است که این سرمایه‌گذاران در استراتژی‌ها و فلسفه تریدینگ خود با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند. برخی از آنها به روش‌های خلاقانه و نوینی از آنالیز و تحلیل سرمایه‌گذاری دست پیدا کرده و در مقابل برخی دیگر انتخاب‌‌‌هایی کاملاً حسی و غریزی داشته‌اند.

تنها وجه مشترک بین تمامی این سرمایه‌گذاران موفق، توان خارق‌العاده آنها در شکست دادن روند بازار و کسب سود از فرصت‌های طلایی سرمایه‌گذاری است.

در این مقاله از اکسچنج سیتکس قصد داریم تا 11 سرمایه‌گذار موفق جهان در حوزه‌‌های مختلف مالی را به شما معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

بنجامین گراهام /Benjamin Graham

 

بنجامین گراهام - سیتکس

بن یا بنجامین گراهام (Ben Graham) یک مدیر سرمایه‌گذاری و مدرس مالی عالی بود. او آثار بسیار زیادی دارد که از بین آنها، دو کتاب مهم و بی‌نظیر در زمینه سرمایه‌گذاری کلاسیک وجود دارد. بن گراهام همچنین به ‌عنوان پدر دو رشته سرمایه‌گذاری فاندامنتال به نام‌های تجزیه و تحلیل امنیت و سرمایه‌گذاری ارزشی نیز شناخته می‌شود.

ماهیت سرمایه‌گذاری ارزشی گراهام این است که هر سرمایه‌گذار موفق، باید به میزان قابل توجهی بیش از آن چیزی باشد که یک سرمایه‌گذار معمولی در شرایط عادی است و بهای بیشتر از سایر افراد در این مسیر بپردازد.

او به تحلیل فاندامنتال اعتقاد داشت و همواره به دنبال شرکت‌هایی با ترازنامه قدرتمند، بدهی پایین، حاشیه سود بالاتر از حد میانگین و جریان نقدینگی فراوان بود.

 

جان تمپلتون / John Templeton

جان تمپلتون

جان تمپلتون یکی از مخالفان اصلی قرن گذشته است که در مورد او گفته می‌شود که در دوران رکود اقتصادی، خرید در کف داشته و دارایی‌هایش را در دوران اوج رونق اینترنت نیز در سقف فروخت و تصمیمات سرمایه‌گذاری خوبی در بازارهای صعودی و نزولی برقرار کرده است.

تمپلتون همچنین تعدادی از بزرگترین و موفق‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی را نیز ایجاد کرده است.

او در سال 1992 سرمایه مجموعه تمپلتون (Templeton) خود را به گروه فرانکلین (Franklin) فروخت.

در سال 1999، مجله Money او را “بزرگترین جمع‌کننده سهام قرن در جهان” نامید.

تمپلتون یک شهروند بریتانیایی بود که در باهاما زندگی می‌کرد و به دلیل موفقیت‌های بسیارش از ملکه الیزابت دوم نشان شوالیه دریافت کرد.

 

توماس رو پرایس جونیور / Thomas Rowe Price Jr

توماس روو پرایس

توماس رو پرایس جونیور (Thomas Rowe Price Jr.) که به عنوان پدر “سرمایه‌گذاری رشد” شناخته می‌شود، سال‌های مهمی از زندگی خود را در مبارزه با رکود اقتصادی گذراند و درسی که از این برهه زمانی آموخت این بود که از دارایی خود فاصله نگرفته و در عوض آن را دائماً زیرنظر بگیرد.

پرایس، بازارهای مالی را به صورت چرخه‌ای می‌دید و به‌ عنوان یک سرمایه‌گذار مخالف با فعالیت‌های انبوه، به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های موفق در درازمدت روی آورد، چیزی که تا آن زمان تقریباً ناشناخته بود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ساتوشی ناکاموتو | بررسی 8 شخصیت محتمل خالق بیت کوین

استراتژی سرمایه‌گذاری او این بود که سرمایه‌گذاران باید تمرکز بیشتری در انتخاب سهام بلندمدت خود داشته باشند.

رعایت فاکتورهای کلیدی مانند انضباط، پیشرفت تدریجی و مداوم، سازگاری و تحلیل فاندامنتال، مبنای فعالیت موفقیت‌آمیز او در سرمایه‌گذاری بود.

 

جان نف / John Neff

جان نف

جان نف (John Neff) در سال 1964 به شرکت مدیریت سرمایه ولینگتون (Wellington Management Co) ملحق شد و بیش از 30 سال در این شرکت فعالیت کرد و در این مدت سه مورد از دارایی‌های این شرکت را مدیریت کرد.

استراتژی سرمایه‌گذاری اصلی او شامل سرمایه‌گذاری در صنایع محبوب از روش‌های غیرمستقیم بود و نف به عنوان یک سرمایه‌گذار ارزشی در نظر گرفته می‌شد؛ چراکه روی شرکت‌هایی با نسبت P/E پایین و بازدهی بالا تمرکز داشت.

او صندوق ویندزور (Windsor) را به مدت 31 سال (تا سال 1995) مدیریت کرد و بازدهی 13.7 درصدی را در مقابل با بازده 10.6 درصدی S&P 500 در بازه زمانی مشابه کسب کرد. این موضوع به افزایش بیش از 53 برابر دارایی اولیه سرمایه‌گذاری‌شده در سال 1964 انجامید.

 

جسی لیورمور / Jesse Livermore

جسی لیورمور

جسی لیورمور (Jesse Livermore) هیچ تحصیلات یا تجربه‌ای واقعی در معاملات سهام نداشت. لیمور مردی خودساخته بود که از برد و باخت‌هایش درس می‌گرفت و همین موفقیت‌ها و شکست‌هایش بود که ایده‌های تجارت فوق‌العاده او را که تا امروز هم در سراسر بازارهای مالی یافت می‌شوند، تشکیل داد.

لیورمور در اوایل نوجوانی خود شروع به انجام معاملات شخصی کرده و طبق گزارشات موجود، در سن شانزده سالگی نیز سودهای خوبی از معاملات خود به دست آورده بود (بیش از 1000 دلار که در آن برهه زمانی مبلغ قابل توجهی بود).

طی چندین سال بعدی، او با شرط‌بندی در بازارهای به اصطلاح «سطلی» یا Bucket Shopها که امکان انجام معاملات پرریسک و غیرقانونی در آنها وجود داشت، پول زیادی بدست آورد. در این «باکت شاپ‌ها»، مشتریان با توجه به روند قیمت سهام، در مقابل پلتفرم میزبان موردنظر شرط‌بندی می‌کردند.

 

پیتر لینچ / Peter Lynch

پیتر لینچ

پیتر لینچ از سال 1977 تا 1990 صندوق ماژلانِ فیدلیتی (Fidelity Magellan) را مدیریت کرد که در این بازه زمانی ارزش کل دارایی‌های موجود در این صندوق از 18 میلیون دلار به 14 میلیارد دلار افزایش یافت.

اما مهمتر از همه این است که گزارش شده است لینچ توانست در 11 سال از این 13 سال، شاخص S&P 500 (استانداردی بر مبنای میانگین عملکرد 500 کمپانی برتر بازار) را شکسته و میانگین بازدهی سالانه‌ای معادل با 29 درصد سود را رقم بزند.

پیتر لینچ که در بین فعالان بازارهای سرمایه اغلب با صفت عجیب «آفتاب‌پرست» توصیف می‌شود، خود را با هر استراتژی سرمایه‌گذاری که در آن زمان کارساز بود، تطبیق می‌داد. اما زمانی که نوبت به انتخاب سهام خاصی می‌رسید، پیتر لینچ به متدی که بر آن تسلط داشت یا به راحتی می‌توانست آن را بفهمد، پایبند ماند.

 

جورج سوروس / George Soros

جرج سوروس

جورج سوروس استاد تبدیل کردن روندهای اقتصادی گسترده به بازی‌های قاتل دارای اهرم‌های بسیار قوی، در بازار اوراق قرضه و ارز دیجیتال بود.

شخصیت سوروس در سرمایه‌گذاری، مانند یک سفته‌باز کوتاه‌مدت بود و در جهت‌‌های مختلف بازارهای مالی شرط‌بندی‌های سنگینی انجام می‌داد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
عوامل تأثیرگذار در حد ضرر (Stop Loss) چیست؟

در سال 1973، جورج سوروس، شرکت صندوق تأمین مالی خود به نام Soros Fund Management را تأسیس کرد، که در نهایت به صندوق مشهور و معتبر کوانتوم (Quantum) تبدیل شد.

وی در طول تقریباً دو دهه، شخصاً این صندوق تأمینی تهاجمی و موفق را اداره می‌کرد و طبق گزارشات مالی، بازدهی سالانه آن نیز بیش از 30 درصد بود. صندوق کوانتوم حتی در دو دوره، بازدهی سالانه بیش از 100 درصد را نیز ثبت ‌کرد.

 

وارن بافت / Warren Buffett

وارن بافت

وارن بافت (Warren Buffett) که از او به عنوان “اوراکل اوماها” نیز یاد می‌شود، به عنوان یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران تاریخ در نظر گرفته می‌شود.

او ثروت چند میلیارد دلاری خود را با پیروی از اصول تعیین‌شده توسط بنجامین گراهام و عمدتاً از طریق خرید سهام و شرکت‌ها از طریق Berkshire Hathaway به دست آورد.

کسانی که در سال 1965 میلادی به اندازه 10 هزار دلار در برکشایر هاتاوی سرمایه‌گذاری کرده بودند، امروز بیشتر از 165 میلیون دلار سرمایه دارند.

سبک سرمایه‌گذاری منظم، صبورانه و باارزش بافت ده‌ها سال است که به طور مداوم از روند بازار پیشی گرفته و موفق شده است.

 

جان (جک) بوگل / John (Jack) Bogle

جان بوگل

بوگل در سال 1975 شرکت و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک ونگارد (Vanguard) را تأسیس کرد و آن را به یکی از بزرگترین و معتبرترین حامیان مالی در جهان تبدیل کرد.

بوگل پیشگام صندوق مشترک بدون بار (no-load mutual fund) بود و از میلیو‌ن‌ها سرمایه‌گذار برای  سرمایه‌گذاری با شاخص کم‌هزینه حمایت کرد.

او اولین صندوق شاخص را به نام Vanguard 500 در سال 1976 ایجاد و معرفی کرد.

فلسفه سرمایه‌گذاری جک بوگل از دریافت بازده بازار با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با شاخص گسترده که با ‌عنوان‌های بدون‌بار، کم‌هزینه، کم‌گردش و با مدیریت غیرفعال نیز شناخته می‌شوند، حمایت می‌کند.

 

کارل ایکان / Carl Icahn

کارل آیکان

کارل آیکان (Carl Icahn) یک سرمایه‌گذار فعال و متعصب است که از موقعیت‌های خود در مالکیت شرکت‌های سهامی عام استفاده می‌کند تا تغییراتی را به منظور افزایش ارزش سهام شخصی خود اعمال کند.

ایکان در اواخر دهه 1970 فعالیت‌های سازمانی تهاجمی خود را به طور جدی آغاز کرد و با تصاحب TWA در سال 1985 به جایگاه‌های بالایی رسید.

ایکان باعث ایجاد یک عبارت کلیدی در وال استریت به نام Icahn Lift شد که جهش رو به بالا در قیمت سهام یک شرکت را توصیف می‌کند و این جهش معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کارل ایکان شروع به خرید سهام شرکتی می‌کند که به اعتقاد او مدیریت ضعیفی دارد.

 

ویلیام اچ گراس / William “Bill” Hunt Gross

ویلیام اچ گراس

ویلیام گراس که بیل گراس نیز مشهور است که به عنوان “پادشاه اوراق قرضه” شاخته می‌شود، مدیر پیشتاز صندوق‌های اوراق قرضه در جهان است.

او به عنوان مؤسس و مدیر‌عامل خانواده صندوق‌های اوراق قرضه PIMCO به همراه تیم خود، بیش از 1.92 تریلیون دلار دارایی را با درآمد ثابت تحت مدیریت دارند.

در سال 1996، گراس اولین مدیر پورتفولیو بود که به دلیل مشارکت در پیشرفت تجزیه و تحلیل اوراق قرضه و پرتفولیو، به تالار مشاهیر انجمن تحلیلگران دارای درآمد ثابت معرفی شد.

منبع: Investopedia

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا