ثبت نام اکسچنج
کوین هااستخراجاستیکینگبلاکچیندانشنامهدیفای و فینتککیف پول هالغت نامهمتاورس و NFT

مهمترین اصطلاحات کریپتویی در دنیای رمز ارزها

امروزه تعداد نامحدودی از اصطلاحات ارز دیجیتال وجود دارد که برخی از آنها کاربرد بیشتری نسبت به سایرین داشته و در فضای سرمایه‌گذاری دیجیتال بیشتر به گوش ما می‌رسند. دانستن معنای دقیق اصطلاحات هر حوزه می‌تواند به ما در درک صحیح اخبار و اطلاعات و استفاده بهینه از فرصت‌های موجود در آن کمک بسیاری کند.

در این مطلب از سیتکس قصد داریم تا به 35 مورد از پرتکرارترین این اصطلاحات پرداخته و شما را با معنای دقیق آنها آشنا کنیم.

1 آلت کوین Altcoin مخفف عبارت «سکه جایگزین» و اصطلاحی است که برای اشاره به هر ارز دیجیتال غیر از بیت کوین استفاده می‌شود.
2 ایردراپ Airdrop  فرآیند توزیع توکن‌های دیجیتال رایگان به کاربران برای معرفی یک پروژه جدید یا تشویق جامعه به پذیرش و استفاده از آن.
3 بیت کوین Bitcoin اولین ارز دیجیتال جهان و بزرگترین پروژه رمز ارزی از نظر ارزش بازار که در سال 2009 توسط یک فرد ناشناس با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو” راه‌اندازی شد.
4 بلاکچین Blockchain نوعی فناوری مبتنی بر دفاتر غیرقابل تغییر و توزیع‌شده که برای ثبت داده‌ها به صورت دیجیتال استفاده می‌شود.
5 بازار خرسی Bear market یک دوره طولانی کاهش قیمت در بازار
6 بازار گاوی Bull market یک دوره طولانی افزایش قیمت در بازار
7 کاردانو Cardano یک پلتفرم بلاکچینی که برای جایگزینی اتریوم طراحی شده است. کاردانو از طریق فرآیند بررسی متقابل توسعه داده شده است و فناوری‌های کاربردی خاصی از جمله مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) را با هدف افزایش مقیاس‌پذیری پیاده‌سازی می‌کند.
8 ارز دیجیتال بانک مرکزی Central Bank Digital Currency (CBDC) نسخه دیجیتالی یک ارز فیات صادر شده توسط دولت هر کشور که توسط بانک مرکزی آن مدیریت می‌شود.
9 رمزنگاری Cryptography مطالعه و تحقیقات علمی حوزه رمزگذاری و رمزگشایی داده‌ها.
10 اپلیکیشن غیرمتمرکز dapps مخفف «برنامه‌های غیرمتمرکز» و به معنی برنامه‌های مستقلی که بر روی شبکه‌های توزیع‌شده کار می‌کنند. مانند قراردادهای هوشمند یا برنامه‌هایی که در زمان رخ دادن شرایطی خاص به طور خودکار اجرا می‌شوند (مثلاً انجام یک تراکنش مالی).
11 دیفای DeFi (Decentralized Finance) مخفف عبارت «امور مالی غیرمتمرکز»، یک اصطلاح عمومی برای اشاره به تمام برنامه‌های مبتنی بر مسائل مالی که بر روی بلاکچین‌های عمومی ایجاد می‌شوند.
12 دارایی دیجیتال Digital currency اصطلاحی برای اشاره به هر پولی که صرفاً به صورت دیجیتالی وجود داشته و با روش‌های الکترونیکی در بستر اینترنت جابه‌جا می‌شود.
13 دوج کوین Dogecoin نام ارز دیجیتال بومی بلاکچین Dogecoin است که یک پروژه محبوب بلاکچینی برگرفته‌شده از یک میم اینترنتی وایرال با نماد سگ نژاد «شیبا اینو» است.
14 اتریوم Ethereum نام شبکه بلاکچینی که دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان را با کمک حجم معاملات بازار پشتیبانی می‌کند و واحد پول آن نیز اتر (Ether) نام دارد. شبکه اتریوم قراردادهای هوشمند را مستقیماً دربر می‌گیرد و زیرساخت لازم برای ایجاد و فعالیت بسیاری از ارزها و پروژه‌های دیجیتال دیگر، از جمله برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps)، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را فراهم می‌کند.
15 فیات Fiat اصطلاحی برای اشاره به هر ارز دولتی، مانند دلار آمریکا، ریال ایران یا یوان چین.
16 فومو (ترس از دست دادن) FOMO این اصطلاح، مخفف عبارت «ترس از دست دادن» است. کلمه اختصاری محبوبی که برای توصیف اضطراب ناشی از احتمال از دست دادن یک فرصت بالقوه در سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.
17 فاد (ترس، عدم اطمینان، تردید) FUD این اصطلاح نیز مخفف عبارت «ترس، عدم قطعیت، شک» است و معمولاً در فضای ارزهای دیجیتال به عنوان برچسبی برای عمل انتشار اخبار یا اطلاعات منفی استفاده می‌شود.
18 گس (کارمزد شبکه) Gas میزان ارز دیجیتالی که باید توسط کاربر به عنوان «کارمزد» برای انجام تراکنش یا قرارداد هوشمند در شبکه بلاکچین هزینه شود.
19 هاوینگ Halving فرآیند دوره‌ای کاهش 50 درصدی پاداش استخراج بلوک جدید برای ماینرهای یک ارز دیجیتال خاص. هاوینگ‌ها برای شبکه بیت کوین، برنامه‌ریزی شده بوده و تقریباً هر چهار سال یک‌بار (210 هزار بلاک یک‌بار) اتفاق می‌افتند.
20 هودل (هولد کردن) HODL یک غلط املایی عمدی از  کلمه Hold به معنای«نگهداری» است که تبدیل به اصطلاحی رایج در حوزه کریپتو برای ترویج یا توصیف ایده نفروختن ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده می‌شود.
21 تورم Inflation یک اصطلاح معروف و پرکاربرد اقتصادی برای اشاره به زمانی که قیمت کالاها و خدمات به گونه‌ای افزایش می‌یابد که باعث کاهش قدرت خرید ارز فیات می‌شود. این اصطلاح در بازار ارز دیجیتال نیز به معنی افزایش قیمت و عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار رمز ارز است.
22 نقد شوندگی Liquidity اصطلاحی برای توصیف میزان سهولت خرید یا فروش یک دارایی در هر قیمت، حجم و زمان دلخواه است.
23 مارکت کپ (حجم بازار) Market cap اصطلاحی که در حالت کلی برای توصیف ارزش کل یک پروژه، شرکت یا سایر نهادهای دیگر استفاده می‌شود. برای ارزهای دیجیتال نیز، ارزش یا حجم بازار با گرفتن قیمت فعلی توکن پروژه و ضرب کردن آن در تعداد کل توکن‌های عرضه‌شده و در گردش محاسبه می‌شود.
24 استخراج Mining فرآیند استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کامپیوتری برای تأیید و افزودن داده‌های جدید (در قالب بلاک) به دفتر کل بلاکچین و همچنین افزودن سکه‌های جدید به چرخه گردش شبکه است که شامل پاداش استخراج می‌شود.
25 توکن غیرمثلی NFT مخفف «توکن‌های غیرقابل تعویض» بوده که این توکن‌های غیرمثلی، نوعی از دارایی‌های دیجیتالی هستند که عموماً برای اثبات مالکیت اقلام ملموس و ناملموس منحصر‌بفرد استفاده می‌شوند.
26 کلید خصوصی Private Key کدی که مالکیت یک فرد بر کیف پول ارز دیجیتال را ثابت می‌کند و به او اجازه می‌دهد تا بتواند به وجوه داخل آن دسترسی داشته باشد.
27 کلید عمومی Public Key کدی که برای ایجاد یک آدرس استفاده می‌شود تا کیف پول ارز دیجیتال بتواند تراکنش‌ها را از طریق آن آدرس انجام داده و ارز دیجیتال دریافت کند.
28 دفترکل توزیع‌شده عمومی Public ledger یک بایگانی دیجیتالی عمومی، شفاف و توزیع‌شده از تراکنش‌ها که می‌تواند توسط هر فرد در سراسر جهان دانلود و بررسی شود.
29 شاردینگ Sharding این اصطلاح، به تقسیم شدن یک بلاکچین به زنجیره‌های متعدد و یکسانی به نام “شارد” اشاره دارد. هرکدام از این شاردها تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند را به صورت موازی با سایر شاردهای شبکه انجام داده و با این کار شبکه را بسیار کارآمدتر و مقیاس‌پذیرتر می‌کنند.
30 قرارداد هوشمند Smart contract نوع خاصی از برنامه‌های کامپیوتری موجود در شبکه بلاکچین که هر زمان که داده ورودی از پیش تعیین‌شده‌ای توسط آن دریافت شود، تراکنش پیش‌فرضی را به طور خودکار اجرا می‌کند.
31 استیبل کوین Stablecoin نوعی از دارایی‌های دیجیتال که با پشتوانه دارایی‌های دیگری مانند طلا یا دلار آمریکا، ارزش خود را همواره ثابت نگه می‌دارند.
32 توکن Token زیر‌مجموعه‌ای از خانواده ارزهای دیجیتال هستند و می‌توان گفت توکن‌ها واحدهای ارزشی هستند که توسط پلتفرم‌هایی که بر بستر بلاکچین‌ها ساخته‌شده‌اند، صادر می‌شوند.
33 نوسان Volatility اصطلاحی که برای توصیف میزان انحراف (مغایرت) قیمت توکن دیجیتال از میانگین در یک دوره معین استفاده می‌شود.
34 کیف پول Wallet سخت‌افزار یا نرم‌افزاری که هردو کلید خصوصی و عمومی کاربر را ذخیره کرده و رابط کاربری بین کاربر و یک (یا چند) شبکه بلاکچین برای انجام تراکنش‌های داخل شبکه است.
35 نهنگ Whale اصطلاحی که برای توصیف آن دسته از سرمایه‌گذاران کریپتویی استفاده می‌شود که مقادیر بسیار زیادی از یک یا چند ارز دیجیتال خاص را در اختیار خود دارند.
مطلب پیشنهادی مرتبط
10 اپلیکیشن‌ برتر NFT برای آیفون و اندروید

این اصطلاحات، که به صورت چکیده توضیح داده شدند، تنها بخش کوچکی از عبارات متداول در دنیای رمز ارزها هستند و هرروزه به اطلاعات لغت نامه بزرگ کریپتو افزوده می‌شود. بدیهی است که برای داشتن فعالیت مفید در این عرصه نیز باید همواره به کسب دانش پرداخته و اطلاعات خود را بروز نمایید.

منبع: coindesk.com
5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا