ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاری

8 نکته مهم در ترید روزانه ارز دیجیتال

در دنیای ارزهای دیجیتال راه‌های مختلف و متعددی برای کسب درآمد وجود دارد، از ماینینگ و استیکینگ گرفته تا فعالیت در دنیای دیفای و… اما در میان تمام این روش‌ها، تریدینگ و از همه بیشتر ترید روزانه طرفداران خاص خود را دارد. در واقع کم نیستند کسانی که معتقدند با توجه به نوسانات بالای بازار ارزهای دیجیتال، ترید روزانه بهترین راه کسب درآمد از این فضاست. بدین ترتیب، در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس به بررسی 8 نکته مهم برای شروع ترید روزانه ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت.

ترید روزانه چیست؟

ترید یا انجام معاملات روزانه یکی از انواع فعالیت در بازارهای مالی (نظیر بازار ارزهای دیجیتال) است که سعی دارد با استفاده از نوسانات کوتاه‌مدت دارایی‌ها به کسب درآمد و سود بپردازد. این روش ترید را می‌توان درست در مقابل هولدکردن (Holding) در نظر گرفت؛ بدین ترتیب که با کوچکترین تغییرات قیمتی، تریدر دست به معامله خواهد زد.

8 نکته مهم در ترید روزانه ارزهای دیجیتال

در ادامه به هشت نکته مهم برای استفاده از روش ترید روزانه خواهیم پرداخت.

1. دانش قدرت است!

educate yourself

در کنار یادگیری روش‌های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، یک تریدر روزانه باید همواره اخبار مربوط به بازارهای مالی و بازار ارزهای دیجیتال را دنبال کرده و از آخرین تغییرات و اتفاقات باخبر باشد. حقیقت این است که بسیاری از افراد تنها اخبار دنیای ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کنند؛ در حالی که حال و هوا و فضای اقتصاد کلی و تصمیماتی (نظیر نرخ بهره دولت‌ها) نیز بر بازار ارزهای دیجیتال موثرند.

بدین ترتیب به‌عنوان یک تریدر روزانه باید تمام اخبار (اعم از مستقیم و غیرمستقیم) مربوط به دارایی‌های مورد نظر خود را دنبال کنید.

2. دارایی‌های خود را تقسیم کنید.

assets categories

قبل از آنکه یک حساب تریدینگ باز کنید، تمام دارایی خود را مورد ارزیابی قرار داده و تنها بخشی از آن را با حساب تریدینگ خود ارسال کنید. همچنین، تمام دارایی‌های موجود در حساب تریدینگ خود را در یک معامله خرج نکنید. برای درک بهتر به مثال زیر توجه داشته باشید:

فرض کنید ارزش کل دارایی‌های نقد شما معادل 100 میلیون تومان است و پس از بررسی هزینه‌های روزانه و سایر مسائل، تصمیم می‌گیرید با 10 میلیون تومان (معادل 10 درصد از دارایی‌های خود) به ترید روزانه بپردازید. پس از مدتی با یک موقعیت مناسب خرید یک ارز مواجه شده و برای کسب بیشترین سود ممکن، وسوسه می‌شوید تا با تمام 10 میلیون تومانی که دارید وارد موقعیت مورد نظر شوید.

در صورتی که تحلیل شما درست بوده و معامله مورد نظر سودده باشد، سود هنگفتی را کسب خواهید کرد؛ اما اگر این معامله به هر دلیلی با ضرر مواجه شود، تمام دارایی شما کاهش خواهد یافت.

بدین ترتیب بهتر است برای ورود به هر معامله تا بخشی از دارایی‌های خود را استفاده کنید تا در صورت عدم موفقیت معامله مذکور، دچار ضرر بزرگی نشوید.

3.  در زمان مشخصی به ترید روزانه بپردازید.

best trade time

ترید روزانه فعالیت وقت‌گیری است و باید به آن به‌عنوان یک شغلِ نیمه یا حتی تمام وقت نگاه کنید. چراکه در ترید روزانه باید به مواردی نظیر بررسی اخبار، مطالعه بازار و نموداربندی و… بپردازید که بسیار وقت‌گیر هستند و به توجه و تمرکز بالایی احتیاج دارند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
استیبل کوین چیست؟ + معرفی ۵ استیبل کوین مهم بازار

همچنین، اختصاص‌دادن زمان مشخصی به ترید روزانه می‌تواند شما را از اتخاذ تصمیمات احساسی به‌دلیل تغییرات ناگهانیِ بازار مصون داشته و به زندگی مالی و کاری شما نظم بخشد.

4. با قدم‌های کوچک شروع کنید.

Small steps

نیازی نیست از همان ابتدا به ترید 10 ارز مختلف بپردازید. ابتدا یک یا دو ارز با میزان نقدینگی بالا را انتخاب کرده و به ترید بپردازید. همچنین، سعی کنید در روزهای ابتدایی فعالیت خود به‌عنوان یک تریدر روزانه اندازه معاملات خود را کوچک نگهدارید.

5. از دارایی‌های بسیار کوچک دوری کنید.

Choose best crypto

تقریباً هر روز شاهد معرفی ارزهای مختلف در بازار ارزهای دیجیتال هستیم که ممکن است به دلایل مختلف حس کنید که موقعیت خوبی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد باشند؛ اما دارایی‌های کوچک و جدید، بازار بزرگ و نقدینگی زیادی ندارند که فعالیت در آنها و خرید و فروش را دچار مشکل می‌کند.

اگر علاقمند به سرمایه‌گذاری و فعالیت در چنین دارایی‌هایی هستید، ابتدا سعی کنید با ترید دارایی‌ها و ارزهای شناخته‌شده‌تر مقداری تجربه کسب کنید.

6. توقعات منطقی داشته باشید.

Expectation vs reality

در درجه اول توجه داشته باشید که سودآوربودن تمام معاملات کاری غیرممکن است و حتی برخی از حرفه‌ای‌ترین تریدرها نیز تنها می‌توانند در 50 تا 60 درصد از معاملات خود موفق و سودده عمل کنند. هدف اصلی در تریدینگ داشتن عملکرد کلی مثبت است؛ بدین ترتیب که معاملات سودده به‌قدری باشند که بتوانند ضمن جبران ضرر معاملات دیگر، سودآوری کلی را نتیجه دهند.

همچنین، توقع نداشته باشید که در یک معامله 25 درصد سود کنید! مسلماً احتمال این اتفاق وجود دارد؛ اما انتظار رخدادن آن تنها شما را نسبت به کسب سودهای کوچک‌تر دلسرد خواهد کرد. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، هدف غایی از ترید روزانه، اجرای چند ترید کوچک اما موفق است که در نهایت به سوددهی بالا منجر می‌شوند.

7. آرامش خود را حفظ کنید.

Keep calm

بازارهای مالی همگی روزهای قرمز و نزولی را تجربه می‌کنند و بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ در حقیقت نوسانات این بازار به‌مراتب بیشتر از سایر بازارهای مالی است و برای آنکه مسیر سرمایه‌گذاری موفق و سوددهی داشته باشید، بهتر است آرامش خود را تحت هر شرایطی حفظ کنید.

به یاد داشته باشید؛ تصمیمات مالی باید بر پایه منطق و تحلیل اتخاذ شوند، نه بر اساس احساساتی نظیر ترس یا طمع.

8. به استراتژی خود پایبند باشید.

stratergy

مسلماً قبل از آنکه فعالیت خود را به‌عنوان یک تریدر شروع کنید، باید استراتژی و برنامه مالی مشخصی را برای خود تعیین کنید. با اینکه این برنامه و استراتژی باید انعطاف‌پذیر بوده و امکان تغییر بسته به شرایط بازار را داشته باشد؛ اما پایبندبودن به آن مهمترین مسئله است.

پایبندی به استراتژی و برنامه سرمایه‌گذاری منجر به دوری از اتخاذ تصمیمات احساسی خواهد شد که در نهایت، سوددهی بیشتر را برای شما به‌ارمغان خواهد آورد.

سخن آخر

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، ترید روزانه یکی از محبوب‌ترین روش‌های کسب درآمد از دنیای ارزهای دیجیتال است و هستند کسانی که این روش از کسب درآمد شغل اصلی آنها به‌حساب می‌آید. در این مقاله کوتاه سعی کردیم تا 8 نکته مهم فعالیت در این فضا را مورد بررسی قرار دهیم؛ اما توجه داشته باشید که ضمن به‌خاطر داشتن نکات مذکور، بهتر است با مطالعه بیشتر و تمرین در شبیه‌سازهای بازار، آمادگی خود برای ورود به بازار را افزایش دهید.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا