ثبت نام اکسچنج
استخراجبلاکچیندانشنامهلغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

از چه روش‌هایی می‌توان به استخراج ارز دیجیتال پرداخت؟

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ از قدیمی‌ترین بخش‌های دنیای ارزهای دیجیتال است و از روزهای آغازین معرفی بیت کوین در سال 2009 تاکنون، نقش پررنگی در امنیت، سرعت و هزینه تراکنش‌ها و قیمت ارزها ایفا کرده است.

در واقع استخراج ارز دیجیتال اولین روش‌های کسب درآمد از این دنیا به‌حساب می‌آید و امروزه نیز ماینرها در سراسر جهان از این روش به امرار معاش می‌پردازند. اما چه راه‌هایی برای استخراج ارز دیجیتال وجود دارد؟ تجهیزات لازم برای اینکار چیست؟ در مقاله امروز از بلاگ اکسچنج سیتکس به روش‌های استخراج ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ به فرآیندی اشاره دارد که طی آن ماینر از طریق انجام محاسبات و حل مسائل پیچیده ریاضی به تأیید و ساخت بلاک جدید در یک شبکه بلاکچینی می‌پردازد؛ با ایجاد هر بلاک نیز مقداری ارز دیجیتال جدید توزیع می‌شود که به‌عنوان پاداش به ماینر آن بلاک پرداخت می‌گردد.

استخراج ارز دیجیتال عموماً در شبکه‌های بلاکچینی انجام می‌شود که با استفاده از الگوریتم اثبات کار (Proof of Work (PoW)) کار می‌کنند؛ در این شبکه‌ها ماینرها وظیفه تأیید تراکنش‌های کاربران یا حذف تراکنش‌های جعلی، ایجاد بلاک جدید در شبکه و قرار دادن تراکنش‌های تأییدشده در این بلاک‌ها را بر عهده دارند.

استخراج ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

ایحاد بلاک جدید نیز از طریق تغییر متغیرهای تابع هش آن شبکه و پیدا کردن پاسخ درست برای هر بلاک انجام می‌شود. برای درک بهتر به مثال زیر توجه داشته باشید:

شبکه بلاکچینی بیت کوین از نوعی تابع هش به نام SHA-256 استفاده می‌کند که هر ورودی را به یک عبارت 256 بیتی تبدیل می‌کند. متغیرهای این تابع در شبکه بیت کوین از پیش تعیین‌شده هستند و مواردی مانند شماره بلاک (Block Height)، هش بلاک قبلی، عدد نانس (Nonce) و… را شامل می‌شود.

اما تنها امکان تغییر عدد نانس وجود دارد و هر ماینر نیز سعی دارد با تغییر این عدد و ایجاد هش‌های متعدد در هر ثانیه، هش درست یک بلاک را پیدا کرده و با ایجاد آن بلاک، پاداش آن را نیز دریافت کند.

امروزه بزرگترین شبکه‌های بلاکچینی جهان (بیت کوین و اتریوم) به ماینینگ وابستگی کامل دارند و بدون حضور ماینرها، فعالیت بیت کوین و اتریوم، دنیای مالی غیرمتمرکز (DeFi) و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) مختل خواهد شد.

برخی از اصطلاحات مهم در استخراج ارز دیجیتال

برای درک بهتر مفاهیم پیش رو، بهتر است با برخی اصطلاحات مهم این حوزه آشنا شویم:

هش ریت (Hashrate)

نرخ تولید هش در هر ثانیه توسط تجهیزات ماینینگ. هر چه هش ریت بیشتر باشد، شانس پیدا کردن پاسخ و ایجاد بلاک جدید نیز افزایش می‌یابد.

Idle Mining

استفاده از کامپیوتر شخصی برای استخراج ارز دیجیتال، در حالتی که با کامپیوتر خود کار نمی‌کنید.

اورکلاک (Overclock)

به افزایش فرکانس فعالیت یک چیپست، بیش از آنچه شرکت سازنده برای آن تعیین کرده گفته می‌شود. یک پردازنده را فرض کنید که با فرکانس 4.6 گیگاهرتز کار می‌کند، با افزایش این مقدار به 4.8 در ازای افزایش برق مصرفی و گرمای ایجادشده، می‌توان توان محاسباتی این پردازنده را افزایش داد.

ریگ ماینینگ (Mining Rig)

به مجموعه‌ای از تجهیزات الکترونیکی (مانند کارت گرافیک و…) گفته می‌شود که برای استخراج ارز دیجیتال در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

سختی شبکه (Network Difficulty)

روشی برای اندازه‌گیری و اعلام سختی ایجاد هر بلاک جدید در شبکه‌های بلاکچینی است؛ هر چه سختی شبکه بیشتر باشد، هش ریت لازم برای تولید هر بلاک نیز افزایش می‌یابد.

برخی از اصطلاحات مهم در استخراج ارز دیجیتال

معرفی انواع روش استخراج ارز دیجیتال

همان‌طور که گفتیم استخراج ارز دیجیتال از طریق حل مسائل پیچیده ریاضی انجام می‌شود اما به‌صورت دقیق‌تر، کار یک ماینر پیدا کردن پاسخ تابع هش مخصوص هر بلاک است و از آنجایی که حل مسئله ریاضی مطرح است، استخراج ارز دیجیتال تنها با استفاده از نوعی چیپست یا پردازنده صورت می‌گیرد.

به دلیل تعدد انواع چیپست و پردازنده در بازار، راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. مهمترین روش‌های استخراج ارز دیجیتال را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • استخراج ارز دیجیتال با پردازنده مرکزی (CPU)
 • استخراج ارز دیجیتال با کارت گرافیک (GPU)
 • استخراج ارز دیجیتال با دستگاه ماینر (ASIC)
 • استخراج ارز دیجیتال با گوشی
 • استخراج ارز دیجیتال با هارد و اس اس دی (SSD/HDD)

هر کدام از این روش‌ها نکات مثبت و منفی خود را دارند که در ادامه به جزئیات هر کدام خواهیم پرداخت.

بهترین استخر استخراج برای ایرانیان در سال 2022 کدام است؟

استخراج ارز دیجیتال با پردازنده (CPU)

واحد پردازنده مرکزی یا CPU قدیمی‌ترین روش استخراج ارز دیجیتال است و اولین بیت کوین‌های تاریخ از این طریق استخراج شده‌اند. این پردازنده‌ها همان پردازنده‌هایی هستند که در سرورها یا کامپیوترهای خانگی استفاده می‌شوند و در واقع حضور این پردازنده‌ها در هر کامپیوتر خانگی را می‌توان دلیل استفاده گسترده از آنها برای استخراج بیت کوین در روزهای آغازین فعالیت این ارز دانست.

تعداد هسته و رشته، فرکانس فعالیت و کش هر پردازنده از عوامل موثر بر عملکرد ماینینگ پردازنده‌های مرکزی محسوب می‌شود؛ به‌طوری که هر چه میزان هر کدام از آنها بیشتر باشد، هش ریت حاصل از آن پردازنده نیز افزایش خواهد یافت.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آیا ماینینگ با اتریوم 2.0 از بین خواهد رفت؟

میزان تأثیر هر یک از عوامل مذکور بر هش ریت یک پردازنده با دیگری متفاوت است و بسته به الگوریتم و شبکه مورد نظر، هش ریت حاصل از پردازنده‌ها در بازه 4 تا 25 کیلوهش بر ثانیه (kH/s) تغییر می‌کند.  

از آنجایی که این پردازنده‌ها هش ریت یا همان قدرت ماینینگ بالایی ندارند، در ادامه و با افزایش سختی شبکه بیت کوین، استفاده از پردازنده‌ها برای استخراج این ارز دیجیتال کاهش چشمگیری داشت و کارت گرافیک‌ها خود را به‌عنوان روش جایگزین استخراج بیت کوین معرفی کردند.

البته در حال حاضر هستند ارزهایی که امکان استخراج آنها با استفاده از پردازنده مرکزی وجود دارد، اما درکل بازدهی این روش بسیار پایین بوده و قیمت یا ارزش بازار (Market Cap) بسیاری از ارزهای قابل استخراج با این روش نیز چندان بالا نیست. برخی از این ارزها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • مونرو (XMR)
 • ورسوس کوین (VRSC)
 • نیمیق (NIM)
 • وب دلار (WEBD)

استخراج ارز دیجیتال با پردازنده (CPU)

چگونه با پردازنده ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

برای استخراج ارز دیجیتال با استفاده از پردازنده مرکزی به مادربرد، رم، پاور و در صورت عدم وجود گرافیک داخلی، به یک کارت گرافیک جهت گرفتن تصویر خروجی نیاز است. پس از اسمبل و راه‌اندازی ریگ ماینینگ و نصب برنامه‌های لازم، ریگ خود را از طریق اینترنت به یک استخر ماینینگ متصل کرده و شروع به استخراج کنید. می‌توانید برای افزایش سود، پردازنده خود را اورکلاک (Overlock) کنید.

استخراج ارز دیجیتال با کارت گرافیک (GPU)

همان‌طور که گفتیم با افزایش سختی شبکه بیت کوین و عدم کفایت قدرت ماینینگ پردازنده‌ها، استفاده از کارت گرافیک برای استخراج بیت کوین و در ادامه سایر ارزهای الگوریتم اثبات کار افزایش یافت و در حال حاضر استفاده از کارت گرافیک یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای استخراج ارز دیجیتال شناخته می‌شود.

کارت گرافیک که به مجموعه‌ای از پردازنده گرافیکی (GPU) و حافظه ویدئویی و… اشاره دارد بیشتر برای پردازش‌های سه‌بعدی استفاده می‌شود؛ استفاده در بازی‌ها و برخی برنامه‌های تدوین ویدئو از کاربردهای این نوع پردازنده در کامپیوترهای خانگی است.

حجم، فرکانس و پهنای باند حافظه مورد استفاده در یک کارت گرافیک مهمترین عامل موثر بر هش ریت آن تلقی می‌شود و هر کدام از آنها هر چه بیشتر باشد، هش ریت آن کارت نیز بیشتر خواهد بود؛ در واقع برای افزایش عملکرد ماینینگ یک کارت گرافیک بهتر است حافظه آن را اورکلاک کنید.

درست مانند پردازنده‌ها، هش ریت حاصل از کارت گرافیک نیز به شبکه و الگوریتم مورد نظر بستگی دارد؛ اما این میزان در الگوریتم EthHash (شبکه اتریوم) از 5 تا 130 مگاهش بر ثانیه (MH/s) برای هر کارت متغیر است.

با اینکه از کارت گرافیک برای استخراج بیشتر ارزهای الگوریتم اثبات کار استفاده می‌شود؛ اما به دلیل افزایش ادامه‌دار هش ریت و سختی شبکه بیت کوین، در حال حاضر استفاده از این نوع پردازنده برای استخراج بیت کوین چندان رایج نیست. در ادامه لیست برخی از رایج‌ترین ارزهایی که با کارت گرافیک استخراج می‌شوند را مشاهده می‌کنید:

 • اتریوم (ETH)
 • ریون کوین (RVN)
 • ورتیکوین (VTC)
 • مونرو (XMR)

چگونه با کارت گرافیک ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

استفاده از کارت گرافیک برای استخراج ارز دیجیتال درست مانند استفاده از پردازنده است و به همان تجهیزات احتیاج دارد. امکان اورکلاک کارت گرافیک نیز وجود دارد؛ در واقع اورکلاک کارت گرافیک بسیار ساده‌تر به‌صرفه‌تر است.

استخراج ارز دیجیتال با دستگاه ماینر (ASIC)

استفاده از ASICها که بیشتر با عنوان «دستگاه ماینر» در ایران شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین روش‌های استخراج ارز دیجیتال در سال 2022 است. نحوه کار مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) در واقع از نام آنها پیداست، این دستگاه‌ها از پردازنده‌ها و مدارهایی تشکیل شده‌اند که فقط و فقط برای انجام محاسبات یک الگوریتم خاص ساخته‌شده و کاربرد دیگری ندارند.

برای مثال ASICهای بیت کوین برای حل مسائل الگوریتم SHA-256 توسعه یافته و ASICهای لایت کوین نیز به حل الگوریتم Scrypt می‌پردازند؛ به همین سبب هش ریت حاصل از این دستگاه‌ها به‌مراتب بیشتر از پردازنده‌ها (CPU) یا کارت گرافیک‌ها (GPU) است.

در واقع معرفی ASICهای مخصوص بیت کوین را می‌توان دلیل سودآور نبودن استخراج بیت کوین با استفاده از کارت گرافیک دانست؛ چراکه این دستگاه‌ها هش ریت و عملکرد بسیار بهتری نسبت به کارت گرافیک دارند و هر چه هش ریت یک ماینر بیشتر باشد، شانس وی برای پیدا کردن هش درست نیز افزایش می‌یابد.

استخراج ارز دیجیتال با دستگاه ماینر (ASIC)

همان‌طور که گفتیم هش ریت دستگاه‌های ماینر بسیار بیشتر از سایر روش‌هاست؛ اما به‌دلیل تنوع بالا، هش ریت آنها در بازه بسیار گسترده‌تری تغییر می‌کند. نمی‌توان برای آنچه هش ریت یا قدرت ماینینگ را در این دستگاه مشخص می‌کند، یک عامل واحد تعیین کرد و هر ASIC، هش ریت بسیار متفاوتی نسبت به مدل دیگر خواهد داشت. بسته به مدل دستگاه و شبکه مورد نظر، هش ریت این دستگاه‌ها از 180 مگاهش بر ثانیه (MH/s) تا 150 تراهش بر ثانیه (TH/s) متغیر است.

از نظر بسیاری از کارشناسان امکان استفاده از دستگاه‌های ASIC در یک شبکه منجر به ایجاد تمرکز در آن شبکه خواهد شد؛ به همین سبب بیشتر شبکه‌ها به‌صورت فعالانه سعی دارند از فعالیت ASICها در شبکه خود جلوگیری کنند.

در حال حاضر برای بیشتر الگوریتم‌های رایج در شبکه‌های بلاکچینی نوعی ASIC ساخته‌شده است؛ اما به‌صورت کلی ساخت یک ASIC برای یک الگوریتم کار زمان‌بر و پرهزینه‌ای است. برخی از ارزهایی که استفاده از دستگاه ماینر برای استخراج آنها رایج است را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • ارزهایی که از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کنند؛ مانند بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH)
 • ارزهایی که از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کنند؛ مانند لایت کوین (LTC) و دوج کوین (DOGE)
مطلب پیشنهادی مرتبط
آشنایی با اسکم هانی پات و تشخیص آن

چگونه با دستگاه ماینینگ ASIC ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

دستگاه‌های ماینر یا ASIC نوعی پکیج کامل برای استخراج ارز دیجیتال به‌حساب می‌آید؛ چراکه برخلاف سابر روش‌های مذکور، استخراج ارز دیجیتال با استفاده از این دستگاه نیازمند تجهیزات جدایی نیست. برای راه‌اندازی این دستگاه‌ها تنها به یک لپ تاپ و اتصال اینترنت نیاز است؛ پس از راه‌اندازی ریگ خود با استفاده از لپ تاپ، کافی است به یک استخر ماینینگ وصل شده و شروع به استخراج ارز دیجیال کنید.

معایب استفاده از دستگاه ماینینگ ASIC نسبت به سایر روش‌ها

 1. مصرف برق و سر و صدای بسیار بالا
 2. این دستگاه‌ها مخصوص استخراج ارز دیجیتال یک الگوریتم خاص ساخته‌شده‌اند و هیچ کاربرد دیگری ندارند و در نتیجه استفاده یا فروش آنها سخت‌تر از فروش پردازنده یا کارت گرافیک خواهد بود.
 3. به‌دلیل مصرف بالای برق این دستگاه‌ها، احتمال نیاز به ایجاد تغییر یا ارتقای سیستم برق‌کشی محل مورد نظر وجود دارد.

استخراج ارز دیجیتال با گوشی

همان‌طور که گفتیم استخراج ارز دیجیتال نیازمند نوعی چیپست (Chipset) یا واحد پردازنده است و با توجه به پیشرفت چشمگیر پردازنده‌های به‌کار رفته در گوشی‌های هوشمند، استفاده از این دستگاه‌ها برای استخراج ارز دیجیتال نیز توجه برخی از کاربران را به خود جلب کرده است.

باید توجه داشت که قدرت پردازنده‌های به‌کار رفته در گوشی‌های هوشمند بسیار کمتر از ضعیف‌ترین پردازنده‌های دسکتاپی (Desktop) است و نباید از آنها انتظار هش ریت بالایی داشت؛ در واقع از نظر بسیاری استخراج ارز دیجیتال با گوشی همراه چندان به‌صرفه نیست و در نهایت باعث آسیب به سخت افزار گوشی شده و کاهش عمر مفید آن را به‌همراه دارد.

چگونه با گوشی موبایل ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

برای اینکار کافی است نرم افزار مناسب را دانلود و روی گوشی خود نصب کنید؛ پس از اتصال به اینترنت می‌توانید استخراج را شروع کنید.

استخراج ارز دیجیتال با هارد و اس اس دی (SSD/HDD)

در چند سال اخیر و با معرفی ارز دیجیتال چیا (Chia) استفاده از هارد و اس اس دی برای استخراج این ارز توجه بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرد.

بر خلاف سایر ارزهای مطرح‌شده در این مقاله، ارز دیجیتال چیا خود را به‌عنوان یک ارز دیجیتال سبز و دوستدار محیط زیست معرفی کرده و از الگوریتم اثبات فضا (Proof of Space) و اثبات زمان (Proof of Time) استفاده می‌کند؛ بدین ترتیب آنچه در استخراج چیا اهمیت دارد، فضای ذخیره‌سازی آزاد در کامپیوتر است تا قدرت محاسباتی آن.

البته استخراج پرسود چیا همچنان به یک پردازنده قوی نیاز دارد؛ زیرا با اینکه استخراج این ارز از طریق اشغال فضای ذخیره‌سازی انجام می‌شود، اما پلات سازی (Plot) که مرحله اصلی استخراج این ارز به‌شمار می‌رود، نیازمند قدرت پردازش بسیار بالایی است و هر چه پردازنده مورد استفاده قدرت بیشتری داشته باشد، فرآیند پلات سازی سریع‌تر انجام‌شده و شانس استخراج ارز نیز افزایش خواهد یافت.

شایان ذکر است که تب و تاب اولیه این ارز کاهش چشمگیری داشته و افراد بسیار کم‌تری در حال فعالیت در شبکه این ارز هستند.

چگونه با اس اس دی و هارد ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

استفاده از این تجهیزات، درست مانند استفاده از پردازنده برای استخراج ارز دیجیتال است.

برای ماینینگ به چه تجهیزاتی نیاز است؟

برای استخراج ارز دیجیتال در مقیاس کوچک یا حتی راه‌اندازی یک مزرعه ماینینگ، باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. سخت افزار مناسب ارز مورد نظر: مثلاً اگر قصد دارید به استخراج بیت کوین بپردازید، خرید کارت گرافیک چندان منطقی نیست.
 2. محل مناسب: تجهیزات ماینینگ عموماً گرما و سر و صدای زیادی تولید می‌کنند، بسته به مقیاس مورد نظر، محل مناسبی را برای مدیریت گرما و سر و صدا انتخاب کنید.
 3. برق: بسته به مقیاس و تجهیزات مورد نظر، ممکن است نیازمند تغییر سیستم برق خود باشید.
 4. اینترنت: فعالیت در شبکه بلاکچین نیازمند یک اتصال قابل اطمینان و باثبات به اینترنت است؛ البته استخراج ارز دیجیتال به پهنای باند یا حجم زیادی نیز نیاز ندارد و باثبات بودن اتصال مهم‌تر است.
 5. کیف پول ارز دیجیتال: برای نگهداری ارزهای استخراج‌شده به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید؛ انتخاب یک کیف پول امن می‌تواند از بسیاری از مشکلات پیشگیری کند.
 6. انتخاب و پیوستن به استخر ماینینگ: البته امکان استخراج به‌صورت انفرادی نیز وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

برای ماینینگ به چه تجهیزاتی نیاز است؟

سایت‌ها و نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال

در مقوله استخراج ارزهای دیجیتال ابزارهای زیادی وجود دارد که استفاده از آنها می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری و در نهایت سود بیشتر شود. در ادامه به معرفی استخرهای و برخی از سایت‌ها و نرم افزارهای کاربردی می‌پردازیم:

 • سایت com: برای محاسبه هش ریت تحهیزات مختلف در الگوریتم‌های مختلف بسیار کاربردی است و با اعلام هزینه برق، امکان محاسبه سود را نیز فراهم می‌کند.
 • سایت com: برای استفاده از کارت گرافیک در حالت Idle Miningکاربرد دارد، این سایت تنها راه دریافت بیت کوین با استفاده از کارت گرافیک محسوب می‌شود.
 • سایت com: برای پیدا کردن بهترین استخرهای استخراج هر ارز دیجیتال استفاده می‌شود.
 • نرم افزار MSI Afterburner: از کاربردی‌ترین نرم افزارهای رایگان اورکلاک (Overclock) کارت گرافیک و افزایش سود است.
 • نرم افزار Microsoft Remote Access: برای دسترسی به کامپیوتر از راه دور و با استفاده از گوشی موبایل استفاده می‌شود.
 • نرم افزار Team Viewer: از این نرم افزار نیز برای دسترسی به سیستم کامپیوتر و به تبع ریگ ماینینگ استفاده می‌شود.

نقاط مثبت و منفی استفاده از استخر ماینینگ

گفتیم در استخراج ارز دیجیتال هر چه هش ریت یک ماینر یا مزرعه ماینینگ بیشتر باشد، شانس پیدا کردن بلاک جدید و دریافت پاداش نیز افزایش خواهد یافت؛ اما افزایش هش ریت مستلزم خرید تجهیزات و صرف هزینه‌هایی نظیر برق، محل نگهداری و… است. در این صورت، تنها ماینرهایی موفق به کسب درآمد خواهند شد که در ابتدا سرمایه بسیار هنگفتی را صرف کرده و تجهیزات پیشرفته‌ای را داشته باشند. این موضوع افزایش تمرکز و کنترل شبکه توسط برخی افراد خاص را به همراه دارد و استخرهای ماینینگ برای جلوگیری از این موضوع ایجاد شده‌اند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
عوامل تأثیرگذار در حد ضرر (Stop Loss) چیست؟

استخر ماینینگ چیست؟

ماینرها با هش ریت‌های مختلف در استخرهای ماینینگ دور هم جمع شده و با در کنار هم گذاشتن توان محاسباتی خود، به‌عنوان یک نود واحد به فعالیت در شبکه می‌پردازند؛ بدین ترتیب مجموع هش ریت این نود که تشکیل‌شده از صدها یا هزاران ماینر از سراسر جهان است، از تک‌تک ماینرها بیشتر شده و شانس ایجاد بلاک جدید و دریافت پاداش آنها را نیز افزایش می‌یابد. البته «دور هم جمع‌شدن» به‌معنای جابجایی فیزیکی نیست و این ارتباط از طریق اینترنت صورت می‌پذیرد.

هر گونه درآمد حاصل از فعالیت در شبکه نیز با توجه به سهم هر ماینر از هش ریت کلی، بین ماینرها تقسیم می‌شود.

استخر ماینینگ چیست؟

اما فعالیت در این استخرها نقاط مثبت و منفی خود را دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

1. درآمد کم اما ثابت در برابر درآمد بالا اما تصادفی

از آنجایی که هش ریت استخرهای ماینینگ بسیار بالاست، شانس پیدا کردن بلاک نیز افزایش می‌یابد و چون درآمد حاصل از استخراج هر بلاک نیز میان تمام ماینرها و کاربران تقسیم می‌شود، فعالیت در آنها یک درآمد ثابت ماهانه را به ارمغان خواهد آورد.

از طرف دیگر شانس پیدا کردن یک بلاک در استخراج انفرادی بسیار پایین‌تر است، با این تفاوت که پاداش حاصل از استخراج بلاک تماماً در اختیار خود ماینر خواهد بود. برای مثال و در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین حدود 6.25 بیت کوین است و اگر هر بیت کوین با قیمت 40,000 دلار معامله شود، درآمد حاصل از استخراج از هر بلاک حدود 250,000 دلار خواهد بود که بسیار بیشتر از فعالیت در یک استخر ماینینگ است.

2. پرداخت حق اشتراک

استخرهای ارز دیجیتال همواره بخشی از درآمد هر ماینر از استخراج یک بلاک را به‌عنوان «کارمزد عملیاتی نگهداشتن استخر» دریافت می‌کنند؛ در استخراج انفرادی خبری از این کارمزد نیست.

3. امکان کلاهبرداری

پاداش‌های حاصل از استخراج هر بلاک ابتدا به کیف پول استخر ماینینگ وارد شده و سپس میان سایر ماینرها تقسیم می‌شود؛ در این حالت امکان کلاهبرداری توسط صاحبان استخر وجود دارد.

4. خطر ایجاد تمرکز در شبکه

درست است که استخرهای ماینینگ برای جلوگیری از ایجاد تمرکز ساخته‌شده‌اند، اما در حال حاضر مجموع هش ریت سه استخر ماینینگ، حدود 46 درصد از کل هش ریت بیت کوین را تشکیل می‌دهد؛ در صورتی که روند افزایش هش ریت این شرکت‌ها ادامه‌دار باشد، امکان بروز حمله 51 درصد با همکاری چند استخر وجود دارد.

5. سادگی در راه‌اندازی

راه‌اندازی یک نود مستقل و استخراج انفرادی نسبت به فعالیت در یک استخر ماینینگ دردسرهای مختص به خود را داشته و نیازمند دانش فنی بیشتری است.

سوالات متداول

در ادامه به برخی از سوالات متداول کاربران در خصوص استخراج ارز دیجیتال پاسخ خواهیم داد.

استخراج ارز دیجیتال رایگان چگونه است؟

برخی افراد سودجو با ساخت بدافزار و توزیع آن اقدام به استفاده از سخت افزار سایرین برای استخراج ارز دیجیتال می‌کنند و این تنها راهی است که برای استخراج رایگان ارز دیجیتال وجود دارد؛ بدین ترتیب استخراج رایگان ارز دیجیتال از راه‌های قانونی کاملاً غیرممکن است.

استخراج ارز دیجیتال با لپ تاپ چگونه است؟

استخراج ارز دیجیتال با استفاده از لپ تاپ درست مانند انجام این کار با استفاده از یک کامپیوتر دسکتاپ است و با به‌کارگیری پردازنده و کارت گرافیک آن صورت می‌پذیرد. در صورتی که پردازنده و کارت گرافیک یک لپ تاپ توان پردازش کافی را داشته باشند؛ امکان استخراج ارز دیجیتال با استفاده از لپ تاپ نیز وجود دارد.

آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟

راه‌اندازی یک مزرعه استخراج ارز دیجیتال و فعالیت در این فضا در ایران نیازمند کسب مجوز از وزارت صمت است. نیاز به تغییر سیستم برق‌کشی، با هماهنگی با اداره برق محلی رفع خواهد شد.

استخراج ارز دیجیتال در فضای ابری (Cloud) چیست؟

یکی از روش‌های جدید استخراج ارز دیجیتال در سال‌های اخیر استفاده از سرورها و سخت‌افزار درون آنهاست؛ در این روش کاربر با پرداخت هزینه ماهانه به یک شرکت خدمات‌دهنده سرور از سخت افزار آن سرور برای استخراج ارز استفاده می‌کند.

در روشی دیگر، یک ماینر تجهیزات خود را در اختیار یک مزرعه دیگر قرار داده و در ازای پرداخت حق اشتراک ماهانه، درآمد حاصل از استخراج ارز دیجیتال توسط تجهیزات خود را برداشت می‌کند.

درآمد استخراج ارز دیجیتال چگونه محاسبه می‌شود؟

درآمد یک ماینر از دو منبع تأمین می‌شود؛ پاداش تولید هر بلاک و کارمزد تراکنش‌های درون آن بلاک. از طرف دیگر هزینه‌هایی نظیر تأمین برق، سیستم خنک‌کننده، محل نگهداری و… کاهش سود ماینر را به همراه دارند.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا